Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Zatraceně krvavá záplata na bezmoc, přidušenou nenávist a frustraci, kterou člověk zakouší při sledování dalších a dalších strašidelných výjevů genocidy. Sly dobře zná tepnu akčního žánru a ví, že když člověk řízne do pravého místa, pak ta prolitá krev a čile poletující střeva mohou mít silně terapeutický účinek. O to víc, že se k jejich autorství hlásí muž, pro nějž byla válka jediný známým domovem. Cením si toho, jak málo Rambo sází na nostalgickou notu – takto pojatá akce by v 80. letech obstála leda ve snu šíleného řezníka – jak málo přebytečné psychologie ve filmu najdeme a také jak málo jakýchkoli morálních otázek. Je to krvavé jak Starý zákon, eticky samozřejmě naprosto uhozené, ale přitom očistné a doslova natlakované tím nejdebilnějším a nejsvůdnějším hrdinským romantismem. Rambo shlížející na bojiště (a svou mimoválečnou porážku), toť jeden z nejlepších obrazů celé série. Ta si prošla lecjakými korektnostmi, aby ke stáru dozrála do lahůdkové masité řeže, kterou nejlépe vystihuje Johnovo "fuck the world". Je to všechno o pocitu a ten můj byl během sledování Ramba silně euforický. V jádru naprostá kravina, ale o jádro tu skutečně nejde.(9.8.2010)

Kto by si to bol pomyslel, ze to bude taka fajn komedia :)(24.2.2008)

Slyův první Rambo, kde funguje i jako režisér, zároveň je jako vždy scénárista a herec titulní postavy. 4. díl Rambo: Do pekla a zpět je lahůdkově dobrý válečný akční film, výrazně lepší než Rambo 2 a 3. Už sice není tak překvapivý a tajuplný snímkem, jako byl 1. díl Rambo: První krev, ale i tak jde o hodně napínavou a dobře natočenou řežbu s velmi uvěřitelným scénářem. Kvalitně vytvořenou atmosférou mi tenhle film z občanskou válkou rozvrácené Barmy dokonce připomínal legendární Coppolovu Apokalypsu, naštěstí bez většího filozofování. Trailery jsou na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/220982-rambo-do-pekla-a-zpet/videa/(1.9.2013)

Zapomeňte na sex, Rambo Vám to v kině udělá takovým způsobem, že i mimozemštan by se z toho dostal do jinýho stavu. Už jen první slova Ramba "Polib mi prdel"či "Seru na svět" u mě vzbuzovali příjemné vzrušující očekávání z následného. Pak si mě John postupně zpracovával a při Barmské osvobozovačce už jsem řval jak smyslů zbavenej jóóó Johne, jóó dělej, dělej, ještě Johne, nepřestávej. Během lesní naháněčky už jsem měl tep asi tak 3000 tepů za sekundu a zorničky v očích rozšířené na maximum. A závěrečná akce ?? To už jsem jen šeptal miluju tě Johne, miluju tě.(27.2.2008)

„Čo tam idete robiť?“ – „Zmeniť svet.“ – „Máte zbrane?“ – „Samozrejme nie.“ – „Tak nič nezmeníte. Choďte domov.“ S hnevom na svet a s problémami nezadržateľného starnutia/plynutia života pomedzi prsty nebojuje len Rambo, ale aj jeho herecký predstaviteľ, režisér, scenárista a producent Stallone. Ak niečo krásne zrežírovanej snímke zbytočne ubližuje, tak kratučká dĺžka. Kvôli nej totiž nemajú kedy naplno rozoznieť vojnové zverstvá a rozvinúť sa prekvapivo výrazné postavy (Sarah, plešatý Lewis, odstreľovač), čo je škoda. Paradoxne zároveň ale práve oná skratkovitosť, rázna hláškarská úprimnosť („Nikdy si nezabíjal kvôli krajine - zabíjal si kvôli sebe.“) a „nedopovedanosť“ (titulný zlosyn takmer nič nepovie!) ho robia zvláštne mnohoznačným a strhujúcim. Keď som na tom bol v kine, neveril som vlastným očiam.(18.5.2008)

• - Rambo: Do pekla a zpět je prvním filmem série, ke kterému nesložil hudbu slavný (a dnes už nežijící) Jerry Goldsmith. Jeho štafetu zde přebral Brian Tyler (Vetřelci vs Predátor 2, Rychle a zběsile: Tokijská jízda). (POMO)

• - Vzhledem k situaci v Barmě (Myanmaru) se natáčelo v sousedním Thajsku. Konkrétně v provincii Chiang Mai ležící na severu Thajského království blízko hranic s Barmou. (DaViD´82)

• - Ve scéně, kdy Rambo (Sylvester Stallone) střílí z kulometu M2 Browning, který je připevněn na jeepu, je kulomet celý pocákaný od krve. Když ale z jeepu skáče dolů, kulomet je čistý a žádná krev na něm není. (StevenW.)