Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Po veľmi, ale veľmi dlhej dobe mi bolo ľúto že nejaký film, v ktorom ide iba o zabíjanie, netrvá dlhšie. Posledný RAMBO je nostalgiou opradené akčné béčko s ruskými digitálnymi efektami, ktoré je fyzicky intenzívnejšie než ktorákoľvek megalomanská záležitosť Michaela Baya. Dve efektné scény (prvý výstup s lukom, bomba), dokonalá žánrová čistota a postava Johna Ramba - o tom to celé je a úplne to stačí. „Nič nehovor a proste odíď.“ K záverečnému rambovskému motívu od Jerryho Goldsmitha skrátka netreba nič dodávať. Keby Sly pridal zopár minút a viacej sa povenoval postavám, mohlo ísť o najlepší akčný film nového tisícročia.(25.2.2008)

Čekal jsem cokoliv, ale ne takovýto vysokooktanový masakr. Bez servítek, přikrašlování a pochybné motivace, zato s dokonalým vizuálem a plným uvědoměním si sebe sama. Nejpoctivější akční film nového milénia a možná i od konce 80. let.(16.1.2009)

Stallone zestárnul, ale Rambo přitvrdil. Příběhově je to sice skoro pořád ta samá odrhovačka, ale jakmile promluví zbraně, změní se film v tu nejultimátnější a nejdrsnější řežbu, jakou jsem kdy na filmovém plátně viděl. Jestli si myslíte, že se jedná o nějaké tajtrlíkování se samopalem, kde se tu a tam někdo skácí mrtvý na zem, tak to urychleně pusťte z hlavy... než vám jí sniper ustřelí nebo Rambo usekne... Tohle je monstrozita, neskutečná brutalita a ohromný masakr! Z Ramba jde opravdový strach, předloktí má větší než já stehno, to asi od intenzivní lukostřelby. Barmské protivníky porcuje v šokujících detailech nejrůznějšími způsoby a zbraněmi, evidentně oblíbený má ale těžkotonážní kulomet, který když se rozezní, tak džunglí začínají poletovat části lidských těl a pozor - stále v přímých záběrech! Stejně tak kamera nikdy neuhne při bombardování vesnice, při vraždách nedospělých... Uši trhá výborné ozvučení a zároveň hladí skvělá hudba (včetně nostalgických tónů). Černobílý flashback potěší, závěrečná scéna, při které nastupují titulky, možná maličko dojme. Za 50 miliónů dolarů je tady tolik krvavé muziky, že až přechází zrak, a žaludek se bouří. Rambovi jsem obrovsky fandil, celým svým srdcem, a jsem opravdu spokojen. 113 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(21.2.2008)

Eighties strikes back! Nejbrutálnější důchodce planety hlásí návrat do akce a pro tentokrát se zastavil někde na půl cesty mezi uvěřitelnou syrovostí jedničky a béčkovou nadsazeností dvojky. To co ztrácí na příběhu, v pohodě dorovná vysokými známkami za předvedený styl. Zpočátku se sice jistě párkrát zasmějete nad tu a tam úsměvnějším "zamyšlení hodným" dialogem, ale bavíte se. Po "metafoře" s kutím se však vše obrátí tím správným oldies směrem. Jenom o poznání brutálněji. Mnohem brutálněji. Postaršímu převozníkovi jde práce od ruky jako za mlada a obvzláště Rambova bojová symbióza se Školákem by zasluhovala větší příděl scén. Stallone jako scénárista sice zklamal, jako režisér se až na výtečnou závěrečnou řež drží v rovině solidního řemesla s tím, že kde může rozsévá obrazové odkazy na minulé části série. No a jako herec? Klasika. Jeden výraz, tvrdý pohled, steroidy nahnaná svalová hmota (on ten kanón na konci mít prostě musí, vždyť ty špalky co má místo prstů by do spouště normální zbraně nenarval), výtečná fyzička a jedna geniální herecká kreace "přivřeného víčka" při nahození smutných psí očí ve scéně, ve které není připuštěn k akci. Áčkové "brutus" béčko, s oživlým testosteronovým mastodontem, jak vyšité se vším co k tomu patří. A nelíbí-li se vám to, tak Rambovými slovy: Go home. Čtvrtý Rambo je tak druhým nejlepším dílem série. Kdo by to byl ještě před takovými dvěma lety řekl, že? --- PS: Děkuji okolí jisté nespecifikované (raději) řady za zpestření při projekci v rámci Otrlého diváka.(19.2.2008)

Dejme tomu oceňuju Stalloneho snahu o završení legendy. Problém však je ta stejnost toho všeho, podobně jako ve trojce vážné pokusy o nastolení nějakého tématu, které vyznívají neuvěřitelně toporně a pak nějaká ta akce, která spíše zbytečně exhibuje. A po skončení to všechno vyšumí.(26.5.2008)

• - Když se dělal casting mezi tamním obyvatelstvem, tvůrci s překvapením zjistili, že všichni - a to včetně chudých thajských a barmských uprchlíků - postavu Ramba dobře znají. Naopak někteří byli upřímně překvapeni, když zjistili, že Rambo není reálná postava - (tuto část však tvůrci později vyvrátili). (DaViD´82)

• - Režisér prvního filmu o Rambovi Ted Kotcheff se účastnil natáčení snímku Rambo: Do pekla zpět ve funkci „technický poradce“. (POMO)

• - Původně měl Rambo držet obrovský kulomet M2 ráže .50 v ruce, ale bylo těžké s ním manipulovat, proto zůstal upevněn na džípu. (HellFire)