Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Stallone zestárnul, ale Rambo přitvrdil. Příběhově je to sice skoro pořád ta samá odrhovačka, ale jakmile promluví zbraně, změní se film v tu nejultimátnější a nejdrsnější řežbu, jakou jsem kdy na filmovém plátně viděl. Jestli si myslíte, že se jedná o nějaké tajtrlíkování se samopalem, kde se tu a tam někdo skácí mrtvý na zem, tak to urychleně pusťte z hlavy... než vám jí sniper ustřelí nebo Rambo usekne... Tohle je monstrozita, neskutečná brutalita a ohromný masakr! Z Ramba jde opravdový strach, předloktí má větší než já stehno, to asi od intenzivní lukostřelby. Barmské protivníky porcuje v šokujících detailech nejrůznějšími způsoby a zbraněmi, evidentně oblíbený má ale těžkotonážní kulomet, který když se rozezní, tak džunglí začínají poletovat části lidských těl a pozor - stále v přímých záběrech! Stejně tak kamera nikdy neuhne při bombardování vesnice, při vraždách nedospělých... Uši trhá výborné ozvučení a zároveň hladí skvělá hudba (včetně nostalgických tónů). Černobílý flashback potěší, závěrečná scéna, při které nastupují titulky, možná maličko dojme. Za 50 miliónů dolarů je tady tolik krvavé muziky, že až přechází zrak, a žaludek se bouří. Rambovi jsem obrovsky fandil, celým svým srdcem, a jsem opravdu spokojen. 113 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(21.2.2008)

Soundtrack Brian Tyler: 1. Rambo Theme ,2. No Rules of Engagement ,3. Conscription ,4. The Rescue ,5. Aftermath ,6. Searching for Missionaries ,7. Hunting Mercenaries ,8. Crossing Into Burma ,9. The Village ,10. Rambo Returns ,11. When You Are Pushed ,12. The Call To War ,13. Atrocities ,14. Prison Camp ,15. Attack on the Village ,16. Rambo Takes Charge ,17. The Compound ,18. Battle Adagio ,19. Main Title ,20. End Title(18.6.2011)

Čekal jsem cokoliv, ale ne takovýto vysokooktanový masakr. Bez servítek, přikrašlování a pochybné motivace, zato s dokonalým vizuálem a plným uvědoměním si sebe sama. Nejpoctivější akční film nového milénia a možná i od konce 80. let.(16.1.2009)

Nejbrutálnější film, co jsem kdy viděl v kině. Akce je zvládnutá na jedničku, končetiny létají všude kolem. Když Rambo kosí vojáky, řikáte si obdivný "ty krávo." Ovšem při páchání zvěrstev na civilním obyvatelstvu budete skřípat zuby. Stallone je ve své roli stále dokonalý a elegantně vyřešil i věkový problém, jelikož většinu masakru zvládne buď hodně vychcanou lstí (bomba) a nebo za těžkým kulometem (rozumějte nepere se a má jen jeden sprint na dlouhou trať). Navíc Stallone na to má prostě ksicht, ať je mladej, nebo starej, toho Ramba mu věříte. Uznávám že ten film není nijak vynalézavý a originální, ale to od něj nikdo neočekával a hlavně ani nechtěl. Pro mě naprostá paráda.(1.3.2008)

John Rambo je největší řezník na světě, seru na to, že příběh neni žádnej extra geniální, takovýhle jakta se prostě objeví jednou za pár let. Tohle byla snad to nejbrutálnější co sem kdy viděl, všude lítaly nohy, hlavy, ruce a jiný cáry a kusy těl a to ještě Sly nedostal do ruky ten největší kanón ve filmu, kterým v poslední půlhodince rozmrdá 90% herců a půlku pralesu naprosto na hadry. S největší pravděpodobností je Rambo IV největší řežba desetiletí, krom toho Sly tady vypadá fakt krutě a nesmlouvavě oproti Rockymu a ty jeho proslovy o tom co je jeho úděl, sou sice blbost, ale zní krásně a fungujou dokonale.(26.2.2008)