Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Stalloneho navrat do druhe z jeho velkych roli neni tak nostalgicky jako v pripade Rockyho (i kdyz i tady se vzpominkove sekvence najdou), ale mozna o to je zabavnejsi. Rambo se vraci v neuveritelne brutalni jizde, kde umiraji decka, koncetiny letaji na vsechny strany, prasata zerou lidi za ziva a hlavni hrdina doslova trha barmske vojaky na kusy. Brutalita je to navic hnusna, uveritelna a nechutne realna, coz je dost rozdil proti drtive vetsine soucasnych filmu. Tentokrat nesel John do akce sam, ale podporuje ho skupinka vojaku, kde vynika predevsim skvely sniper, mozna i diky tomu je barmske dobrodruzstvi uveritelnejsi. Dnesni mladezi, neznale predchozich trech dilu, film asi moc nerekne, ale nostalgici budou celou dobu chrochtat blahem.(19.1.2008)

Transgresivnější než cokoliv od Cronenberga, adrenalinovější než celá bourneovská trilogie. Poslední půlhodinu jsem i kvůli jednoduché, ale o to funkčnější fabuli a práci se zvukovými efekty výskal nadšením. Pro fanouška 80. let splněný sen, který po Rockym Balboovi, filmu o simulacích a simulakrách, dává pocítit realitu v její nejryzejší podobě a tentokrát to není prohra se vztyčenou hlavou, vypořádání se s vnitřními démony, ale freudovské vytěsnění vytěsněného, v nichž RAMBO dá pocítit aktuálnost dané problematiky. A nepotřebuje k tomu ani "montáž". Fuck Yeah!_____ Napodruhé, spolu s předchozími díly, je to ještě výrazně lepší: vyloženě mě baví, jak celá série pracuje s fabulí westernů (jednička: jak psanec přišel do městečka, dvojka: jak kovboj jede zachránit bělochy před zlými Indiány...) a uzpůsobuje ji syžetům akčních, popř. exploatačních podívaných. Tenhle díl RAMBA: DO PEKLA A ZPĚT by se Reaganovi nelíbil (byl by živ), protože neužívá comicsovou nadsázku a nedává tak pocítit pravičákům, že když nevyhráli ve skutečnosti, docílili toho alespoň ve fikci. Přestože se děj odehrává v Barmě-Asii, jedná se o přenesení Vietnamu a vietnamského syndromu z džunglí do města (RAMBO I: PRVNÍ KREV) a zpátky na místo původního dění (RAMBO II a III) do džungle (RAMBO: DO PEKLA A ZPĚT). I když zde nepadne ani jedna narážka na 9/11, teroristické organizace apod., je jasné, že přiběh o navrácení pravých, křesťanských hodnot pomocí rozesračkování východňářů na hnůj komentuje právě tuhle bushovskou politickou rétoriku._____ Rambo tak zažil "regeneraci skrze násilí" a přestože boří pravidla sedmdesátek a osmdesátek (homosexualita mezi naolejovanými muži se zde změnila v homofóbii, protože homosexuální je pouze vedoucí záporáků, žena zde slouží jako základní zdroj konfliktů), závěrečným uzavřením jak jednoho kinematografického období, tak série dává najevo, že se konečně po letech "vrací domů". A s ním i divák. P.S. Nechápu, proč se na poslední díl série kouká nékdo, kdo neviděl předchozí díly a k akčním filmům se staví jako snob. Takoví by zasloužili vytrhnout zaživa ohryzek z krku... Viď, Silásku? P.P.S. Plakal jsem.(6.2.2008)

Masakr, kterému lze vytknout jen něco nablblých misionářských keců adresovaných zasmušilému lodníkovi a relativně krátkou stopáž, poněvadž jakmile vyskočí lodník na barmskou pevninu s bandou žoldáků, film postupně nabere rychlost splašeného vlaku a zastaví se, když je ještě hlaveň lodníkova kulometu rozžhavená do běla a svedla by rozšmelcovat na krvavé flákoty další prapor vojáků. Všechna čest, Rambův čvrtý nástup na scénu se nese ve velkém stylu a všechny ty soudobé akční krváky proti němu vyhlížejí jako neviňátka. Když už se střílí, chuchvalce krve cákají na všechny strany, barmští zlosyni vraždí, znásilňují, usekávájí mačetami končetiny a nahánějí domorodce na miny... V akci je také Sly-režisér jako doma. Navzdory pekelnému tempu v závěrečné půlhodinovce je řež přehledná a nechutně detailní. Na nějaké vizuální finesy se tu nehraje, tohle je poctivý oldschool s jedním digitálním úletem (sniper). 9/10(2.2.2008)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $42,754,105Tržby Celosvetovo $113,244,290Tržby za predaj Blu-ray v USA $828,369 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $40,504,434 //počet predaných kusov 1,987,602║ Samozrejme že aj Sylvester Stallone ide z dobou a do filmu napchal toľko extrémnej brutality koľko sa len dalo, dnes sa už asi bez toho len tak nezaobídeme, lebo celková prezentácia filmu je postavená len na stanovenom štandarte dnešnej doby čim viac nechutností, tým lepšie. A popritom sa zabúda hlavne na dejovú osnovu, čo by malo byť hlavnú výstuhou filmu a nie len priamočiary dej, s heroickými hláškami, stvárnené cez zadumanú kamennú tvár a taktiež sa opomenie vyrysovanie postavy hlavného záporáka. Hlavné čo tento akčný film zo série Rambo zdobí je drvivá ohlušujúca akcia, samozrejme že prehnaná ale zas dá sa to zniesť. V každom prípade je to úplne iný Rambo než sme boli zvyknutý, keď vyčíňal v 80.rokov, jeho oživenie nenabralo až taký retro smer ako tomu bolo pri filme Rocky Balboa, čo trošku škoda. "Slušný akčný priemer aj keď bez lepšieho deja." /videl v kine: 60%/(27.4.2008)

Jatka. To se fakt jinak popsat neda. Pribeh podobnej jak predchozi dily, takze je cloveku jasnej vyvoj od zacatku do konce, ale o to tu nejde. Jde tu o postavu Slye. Nutno rict, ze vypada solidne namakane, prisel mi vzhledove lepsi nez v Rockym Balboovi a postava zamraceny mlcenlivy drsny korby mu proste paradne sedne. Co se tyce vedlejsich postav, tak cela jednotka zoldaku, ackoliv jejich kecy na lodi nemaj chybu, je vcelku zbytecna, jedinej, kdo stoji za pozornost, je ostrelovac. Prislo mi, ze je film desne kratkej a za chvilku k me litosti byl konec. Jinak film s brutalnima scenama setri, aby se neomrzeli, vetsina scen navic pochazi od Slye a ten se dostane k hlavnimu slovu az v posledni tretine filmu, protoze predtim je to spis takova ticha osvobozovaci akcicka, nicmene na platne je nastesti furt. A ted se dostavam k samotnejm akcnim scenam, ty jsou naprosto neskutecny, prakticky kazda Rambovo zabijacka akce je nezapomenutelna, pochcipa tady snad tisic lidi, vnitrnosti, koncetiny a litry krve litaj vzduchem a jelikoz to cely pusobi dost realisticky, tak to je proste totalni masakr a ze zaverecny bitky mi fakt malem spadly kalhoty. No a i samotnej konec se docela poved, takze krome nepatrne pomalejsiho rozjezdu si nemam prakticky na co stezovat.(26.2.2008)

• - Spoiler: V závěru filmu při epilogu zpět v USA se John kouká na poštovní schránku se jménem svého otce "R. Rambo". Dle mnohých jde o takové Slyovo pomrknutí na diváky a znamená to "Rambo Rambo" či "Rocky Rambo". Ptali se na to i Stalloneho, ten tento dotaz však poněkud tajemně nechal nezodpovězen. (DaViD´82)

• - Jediný díl série, ve kterém se neobjeví helikoptéra. (HellFire)

• - Spoiler: 40 lidí zabijí Rambovi spolubojovníci. (DaViD´82)