Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Čekal jsem cokoliv, ale ne takovýto vysokooktanový masakr. Bez servítek, přikrašlování a pochybné motivace, zato s dokonalým vizuálem a plným uvědoměním si sebe sama. Nejpoctivější akční film nového milénia a možná i od konce 80. let.(16.1.2009)

Sly po druhe a definitivne stvrdzuje svoj comeback sposobom tornada niciaceho aj tie najvacsie stavby pochyb. Osobne pre mna testosteronova jazda, ktoru som od tretieho Bourna nezazil. Rambo 4 (podobne ako Rocky 6) je navratom nielen k teme, ale i k zanru a jeho preneseniu do noveho milenia. Oldschoolove rozvrhnutie deja je poctou i sikovnym pomrkavanim na jeden zo zakladnych stavebnych kamenov zanru (Rambo II), ako i zvysne casti sucasnej kvadrilogie. Zaroven v sebe vsak nesie i prvky moderny - John uz nie je soliterom (i ked najvacsi kus "prace" samozrejme ostava na nom), flasbackove momenty su rovnako hrave, dynamicky zostrihane a "trendy" kolorizovane ako zaverecny duel v Rocky 6. A nad tym vsetkym stoji brutalita - hnusna, spinava s nadychom realnosti. Brutalita v celej svojej nahote a pocetnom zastupeni, ktora vsetkych sucasnych mladych "reznikov" nechava v kute s hanbou, otvorenou sankou po zem a s pocitom, ze tam kde "oni dnes koncia s velkohubymi recami o posuvani hranic, dedusko Sly iba zacina...". Mozno sa sporit o jednoduchosti deja (kto cakal nieco ine, je ovsem naivny) ci samoucelnosti nasilia, ovsem cit pre dokonalu gradaciu nielen jednotlivych sekvencii, ale i celeho pribehu sa Rambovi upriet neda. Na konci filmu som osobne mohol adrenalin vyzarovat v nekonciacom kolobehu erupcii. [Kontr. projekcia](2.2.2008)

Slyův první Rambo, kde funguje i jako režisér, zároveň je jako vždy scénárista a herec titulní postavy. 4. díl Rambo: Do pekla a zpět je lahůdkově dobrý válečný akční film, výrazně lepší než Rambo 2 a 3. Už sice není tak překvapivý a tajuplný snímkem, jako byl 1. díl Rambo: První krev, ale i tak jde o hodně napínavou a dobře natočenou řežbu s velmi uvěřitelným scénářem. Kvalitně vytvořenou atmosférou mi tenhle film z občanskou válkou rozvrácené Barmy dokonce připomínal legendární Coppolovu Apokalypsu, naštěstí bez většího filozofování. Trailery jsou na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/220982-rambo-do-pekla-a-zpet/videa/(1.9.2013)

Rambo .. už to jméno vypovídá o všem .. jako malá jsem ho na videokazetách opravdu hltala a tak jsem nemohla než se podívat i na tenhle nejnovější snímek a dle mého je ze všech dílů nejlepší. Nemám ráda násilí, brutalitu, všudypřítomnou špínu a strach, ale vždy, když se na film tohodle druhu dívám, tak přestě tyhle věci očekávám. Je to vynikající kousek a i když si nemůžu odpustit, že Sly by svým vzhledem mohl konkurovat Gumákům, kteří kdysi běželi na Nově, v tomhle opravdu nezklamal a to, co na starý kolena zahrál a zrežíroval, před tím mi nezbývá, než smeknout klobouk. Ať už jsou tyhle filmy u mě víc nebo míň oblíbené, vždy se najdou takové, které mě opravdu posadí na prdel a tenhle je jeden z nich a jsem za tenhle neskutečně realistický a brutální zážitek vděčná. Když si představím, že se takové věci ve světě dějí, zůstává mi rozum stát.(8.7.2008)

rozpočet : $50 million tržby celosvetovo : $106,703,484(28.3.2008)