Rambo: Do pekla a zpět

John Rambo

Rambo: Do pekla a naspäť

Rambo IV.

Akční / Thriller / Válečný

USA / Německo, 2008, 92 min (SE: 99 min)

Nekompromisně živočišná a výtečně natočená podívaná komentující tragedii v Barmě.(14.5.2008)

Úžasné zakončení jedné série. Po závěrečném Rockym, který byl až moc sentimentální, přichází snad všemi milovaný (i když spíše dost přeceňovaný) John Rambo a konečně ukáže všechny svoje tajné zbraně. Když jsem byl mladší a Rambo se dostával do dětského podvědomí jako naprosto bezchybný bijec, který nožem dokáže rozpárat stovky vietnamčíků, snad každý ho miloval. Po shlédnutí jeho filmů jsme pochopil, že se vytvořenému ideálu nepřibližuje zrovna mílovými kroky, ale jen krůčky, které dotváří celkovou postavu v hlavách diváků. Zatím a snad navždy poslední snímek John Rambo(americký název a lepší než Cesta...) je splněním snu mladšího diváka, který má před očima stále toho svého ideálního Ramba, kterého by nezastavilo naprosto nic ani vrtulník. Oddychový začátek okolo přemlouvání je s vzrůstajícím tempem nahrazen chladnokrevným masakrem, který plní očekávání na 100% a nedává prostor na litování obětí šípů nebo kulek. Ve spojení s příjemnou délkou, která perfektně dotváří pocit návratu starých dobrých akčních 80.sátých let (možná krom božské M107, tu chci domů!!!!), a závěrem filmu se ukončuje kruh, který byl započat, kdysi dávno návratem jednoho dlouhovlasého vietnamského veterána domů...(6.3.2008)

„Čo tam idete robiť?“ – „Zmeniť svet.“ – „Máte zbrane?“ – „Samozrejme nie.“ – „Tak nič nezmeníte. Choďte domov.“ S hnevom na svet a s problémami nezadržateľného starnutia/plynutia života pomedzi prsty nebojuje len Rambo, ale aj jeho herecký predstaviteľ, režisér, scenárista a producent Stallone. Ak niečo krásne zrežírovanej snímke zbytočne ubližuje, tak kratučká dĺžka. Kvôli nej totiž nemajú kedy naplno rozoznieť vojnové zverstvá a rozvinúť sa prekvapivo výrazné postavy (Sarah, plešatý Lewis, odstreľovač), čo je škoda. Paradoxne zároveň ale práve oná skratkovitosť, rázna hláškarská úprimnosť („Nikdy si nezabíjal kvôli krajine - zabíjal si kvôli sebe.“) a „nedopovedanosť“ (titulný zlosyn takmer nič nepovie!) ho robia zvláštne mnohoznačným a strhujúcim. Keď som na tom bol v kine, neveril som vlastným očiam.(18.5.2008)

Rambo .. už to jméno vypovídá o všem .. jako malá jsem ho na videokazetách opravdu hltala a tak jsem nemohla než se podívat i na tenhle nejnovější snímek a dle mého je ze všech dílů nejlepší. Nemám ráda násilí, brutalitu, všudypřítomnou špínu a strach, ale vždy, když se na film tohodle druhu dívám, tak přestě tyhle věci očekávám. Je to vynikající kousek a i když si nemůžu odpustit, že Sly by svým vzhledem mohl konkurovat Gumákům, kteří kdysi běželi na Nově, v tomhle opravdu nezklamal a to, co na starý kolena zahrál a zrežíroval, před tím mi nezbývá, než smeknout klobouk. Ať už jsou tyhle filmy u mě víc nebo míň oblíbené, vždy se najdou takové, které mě opravdu posadí na prdel a tenhle je jeden z nich a jsem za tenhle neskutečně realistický a brutální zážitek vděčná. Když si představím, že se takové věci ve světě dějí, zůstává mi rozum stát.(8.7.2008)

Absolutní akční orgasmus, kterým Stalone jasně potvrdil svoje celoživotní prvenství ve světě akčního filmu. Ultradrsné, ultraakční, ultrarychlé ... Jasný adept na akční film roku 2008 a zřejmě i přelom ve stylu natáčení akčních žánrů. Myslím, že "Bournův styl" může jít proti tomuto naprosto do háje. Stalone oživil starou dobrou řemeslnou práci a přitom ji dokonale, ale opravdu DOKONALE namixoval s dnešní dinamičností a rychlostí. Na filmu je však také úžasné, že pořád je to RAMBO! Film nevybočuje nikam bokem, jinam, nijak neexperimentuje ... pořád zde máme starého Johna Ramba, atmosféru jeho dobrodružství a mix toho nejlepšího, co zatím akční film v dějinách kdy vůbec vyplodil ...(26.2.2008)

• - Ešte predtým, než sa réžie ujal Sylvester Stallone, boli na post režiséra zvažovaní Luc Besson, Richard Donner a James Mangold. (m.a.t.o.)

• - Vzhledem k tomu, že jednička byla v USA uvedena pod názvem "První krev" a v Evropě jednoduše pod "Rambo", tak ne všude mohl být použit současný distribuční USA název "Rambo". V Německu tedy mají "Johna Ramba", u nás řádí "Rambo: Do pekla a zpět", v Indii mají "Ramba 4", v Singapuru pro změnu diváci chodí na "Rambo 4: John Rambo" a v některých španělsky mluvících zemích je snímek v nabídce kin k nalezení pod názvem "Rambo - Návrat z pekel". (DaViD´82)

• - Když se dělal casting mezi tamním obyvatelstvem, tvůrci s překvapením zjistili, že všichni - a to včetně chudých thajských a barmských uprchlíků - postavu Ramba dobře znají. Naopak někteří byli upřímně překvapeni, když zjistili, že Rambo není reálná postava - (tuto část však tvůrci později vyvrátili). (DaViD´82)