Pásli ovce valasi (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1973, 13x9 min

Ladislav Čapek

Jozef Kroner

Neskazený, rýdzo slovenský námet. Animované príbehy dvoch zdatných valachov, ktoré sa odohrávajú v krásnych scenériach našich malebných hôr, lúk a pastvín. Aj takýmto prirodzeným, nenásilným spôsobom sa dá, už v rannom veku, deťom vštiepiť láska ku vlastnému národu. Hej Slováci, na Maťka a Kubka by sme nemali zabúdať. Svojim spôsobom sú to národní buditelia. ***(5.12.2010)

Maťko a Kubko ..... čo dodať ? Jožko Kroner a jeho valasi, na ktorých som sa ako dieťa vždy veľmi tešil !(20.11.2005)

Tak trošku míjející můj vkus...(25.8.2008)

Už úvodná znelka mi vyvolá príjemné spomienky a vytvorí prihlúply úsmev na tvári. Následne sa ozve nezameniteľný hlas Kronera a jeho ľubozvučná slovenčina plná zdrobnenín. Maťko a Kubko sú večerníčkový poklad, ktorý nikdy nezostarne a zároveň sú liekom na nepohodu, či dokonca až bruchabôľ.(20.11.2013)

matko a kubko to su krasne casy vecernickov. ak sa nemylim tak ich dost casto pustali aj v kukovi :).(9.12.2007)

• - Prvý farebný animovaný večerníček slovenskej tvorby. (Raccoon.city)

• - Pôvodne malo ísť o rozprávku o zvieratkách, ale autorke a spisovateľke Marianne Grznárovej v príbehu chýbali ľudia. (kacer4)