Zbojník Jurošík

• Československo Jurošík
Animovaný / Pohádka
Československo, 1991, 50x9 min

Kreslená séria rozprávok pre deti o zbojníkovi Jurošíkovi, ktorý vždy dokázal prekabátiť zemepána.
Jednotlivé diely :   1. Jurošík a zbojník Hrajruka
46. Jurošík a cvičená opica
47. Jurošík a kostlivec
48. Jurošík zemepánom
49. Jurošík a Vianoce
50. Jurošík a perníková chalúpka (oficiální text distributora)

giaruj

Jurošík, Zemepán, Pišta, slniečko, vtáčik a vždy nejaká postavička zo studnice slovenských ľudových rozprávok. Prišli aj pokračovania Jurošíka, čo mierne stiahlo nostalgický a pietny závoj z tohto seriálu, ale aj tak dobre. Jurošíkom sa dal o krôčik do povedomia skvelý rukopis karikaturistu Mariana Vaneka. ()

LuiCJ

BOHU DUŠU A MNE DUKÁTY! ÓCH, JA NÉÉÉŠŤASTNÝ ZEMEPÁN... JA NEMALA DUKÁTY. Neoceniteľná československá klasika. Krásna a jednoduchá animácia, humor, Stano Dančiak (bez ktorého by Jurošík nebol "až takým dobrým"), hudba, ktorú som sa podľa sluchu naučil hrať na klavíri a poznal by som ju aj keby mi seriál pustili bez obrazu a určite perfektné postavy: JUROŠÍK - stelesnené dobro, radosť, zbojníctvo, láskavosť, poctivosť a čestnosť, ZEMEPÁN - humor 1. triedy, výborná maďarská slovenčina, "chápavosť" a hlavne "múdrosť", PIŠTA - túžba, poctivosť a oné... Ostatné postavy sú tiež rovnako výborné ako naše "trio". Nové diely z roku 2010 (poľská koprodukcia), mierne, skutočne veľmi mierne klesali dolu. Menej zaujali ako pôvodné, ale patrí to k tomu. Skrátka tento seriál je určite jeden z najlepších československých večerníčkov a vôbec skvost československej kinematografie. Seriál má perfektný začiatok a zároveň krásne "nekončiace" ukončenie... ()

-soch-

Keby ste si vypli zvuk, neviete o čo ide. Majstrovský výkon STANA DANČIAKA za mikrofónom spôsobil, že hodnotenie tohto seriálu sa zvýši o 50%. Le_Chuck má síce pravdu, ale tá správa je troška neaktuálna - v roku 2009 boli totiž vyrobené ďalšie časti a STV ich už v decembri odvysielala bez akéhokoľvek špeciálneho proma. ()

papadoce

Legendárny zemepán, Pišta a samozrejme Jurošík samotný, spolu s ďalšími bizarnými postavičkami, rozohrali nádhernú a animáciou originálnu, zábavnú smršť päťdesiatich častí. Mnohé som videl opakovane. Mám veľa obľúbených a ani v konkurencii tisícov dnešných rozprávok sa táto legenda nahovorená dokonalým pánom Dančiakom nestratí. Bude to tým, že som nešťastný zemepán. ()

Marek1991

Jurošík je rozprávka, ktorú začali natáčať v roku, keď som sa narodil, čiže je s ňou spojené celé moje detstvo. Musím uznať, že tieto krátke animované príbehy o ňom boli milé, pekné pre deti, napriek téme zbojníctva. Samozrejme Dančiakov hlas je paráda. Veľa srandy, veľa vtipných a zaujímavých hlášok, no hlavne akási dobrota zo seriálu Jurošík urobili priam milenú vec. ()

• V roku 2005 vznikol v Michalovciach Detský folklórny súbor JUROŠÍK. Členmi súboru sú výlučne žiaci školy vo veku od 5 do 15 rokov. V roku 2011 vznikol aj klasický folklórny súbor Jurošík. V súčasnosti má 60 členov. Sú to mladí tanečníci, speváci a muzikanti. (Raccoon.city)
  • V roku 2010 bola vydaná kniha podľa rozprávkového seriálu z rovnomenným názvom "Jurošík". (Raccoon.city)
  • Animované rozprávky, ktoré sa inšpirovali postavou Jánošíka, boli do uvedenia seriálu natočené iba dve. Poľský animovaný film Janosik (1954) a československý animovaný film Zbojník Jurko (1976). Čím je seriálová animovaná postava inšpirovaná Jánošíkom jedinečná. (Raccoon.city)