Film o normálních lidech a pro ,,normální" lidi. Tohle na Svěrácích MILUJU. Výtečný výběr herců, hudba O.Soukup. Prostě žádnej Tmavomodrej svět, ale učitel ,,ždímal" Pepa.(18.12.2007)

Film, který s přibývajími minutami zraje jak víno (ve vratné lahvi). V první třetině je sice pár rozpačitých momentů, ale zbytek filmu už je bezchybný. Čekání se vyplatilo. Je hezké vidět po tolika neumětelských pokusech zas jeden dobře napsaný i natočený, vtipný a hřejivě lidský (výjimečně to není myšleno ironicky) český film.(8.3.2007)

„To by ma zaujímalo, prečo ty ma niekedy normálne nepozdravíš. Prečo mi nepovieš ´dobrý deň, pán učiteľ´“? – „Pretože nás už neučíte.“ – „Aha. No vidíš. To mi nenapadlo.“ Ale ono to tak vážne funguje v praxi, že čím ste slávnejší, tým to máte ťažšie. Niektorým režisérom je to fuk a robia si, čo sa im zachce. Jan Svěrák však začal rozmýšľať – a zastavil sa. Koketoval (neúspešne) s Hollywoodom, stratil niekoľko filmových snov a umelecky sa rozišiel s otcom, ktorý mu dlho kryl chrbát (oscarový KOLJA). Nakoniec urobil možno najrozumnejší krok, aký mladý režisér, zaskočený slávou, môže urobiť – malý, civilný, komorný a osobný film so slabým rozpočtom a „obyčajným“ scenárom. Práve tento očistec je tým pravým orechovým. „Obyčajný“ dej má vnútorné tempo, práca s uvoľnenými hercami je bezchybná (v zadu večne krívajúci Ondřej Vetchý) a dialógy je radosť počúvať. Celému divadielku panuje príjemná melancholická nálada, ktorá je často unavená, ale takmer nikdy nie tragická. Výsledkom je hravý malý veľký film o tom, že sa nemeníme (viď. potitulková pasáž vo vlaku). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/166627/Vratne-flase-80.html(8.3.2008)

Konečně! Na krásný český film jsem čekal od Pelíšků a po osmi letech je to konečně tady. Fungující humor i příběh, Achillova pata českých tvůrců v posledních letech je konečně poražena (pata je poražena? ehm... :) ). Uvěřitelné postavy v čele s dokonalým Tkalounem Zdeňka Svěráka, který by snad donutil verbálně reagovat i němého, dávají ožít příběhu která vás dojme i rozesměje (v místech kde to tvůrci zamýšleli, o to tu kráčí). Prostě se koukejte se sebrat a mazejte do kina. Bůh ví, za jak dlouho u nás něco tak fajn zase natočí.(22.3.2007)

Tak u tohoto filmu jsem po dlouhé době věřil všem postavám všechno. Byla to paráda, akorát bych vystřihl ty erotické fantazie (přišly mi takový nízkorozpočtový) a možná bych trošinku doladil konec.(12.8.2007)