Zdeňěk Svěrák se svým synem opět nezklamali, ale jejich předchozí filmy mě chytli rozhodně více než tenhle. Co se ve filmu hodně nepovedlo je pád z kola do plotu :-), to bylo natočený opravdu hodně špatně. Pro mě tak tři a půl, ale za Jirku Macháčka dám čtyři.(15.12.2007)

Pobaví, pohladí, neurazí a nenaštve. 80% Zajímavé komentáře: Dadel, sharky, Damiel, Silence, epoh(12.3.2007)

Film který ve vás vyroste jako strom. Při zhlédnutí si vzpomenete na své rodiče a velmi pravděpodobně si představíte jaké to bude, až poprvé zažijete všechny tyhle věci. První dítě, první vnouče, první důchod, první pohřeb kamaráda. Zdeněk Svěrak všechny tyhle pocity věrně reprodukuje a pevně svírá otěže filmu. Jako by Svěrák junior ani nebyl na place. Jeho ruku za kamerou vnímáte snad jen díky kvalitnímu řemeslu a pečlivému vedení herců (i ten Macháček odhodil škatulky a "ty vole", je fakt dobrej :). Zřejmě bych nesrovnával se staršími "srdcovými svěráky" (ať už otcovými nebo synovými), na to mi příliš vadily některé detaily (snové scény ve vlaku, občasná ztráta směru a samozřejmě kultovní kolo) a celkové vyznění. Ale možná to byl záměr... narozdíl od Obecné školy nebo Kolji, kteří z vás dojí emoce na počkání, potřebují Vratné láhve trochu času a odstupu. U někoho to budou dny nebo týdny, u jiného měsíce či roky. (70%)(29.6.2007)

Na prvni pohled to vypada, ze se bude jednat o dalsi ceskou tragikomedii, ktera je v podstate o nicem, coz je jiste pravda, tenhle film takovej je. Ale je tu par zasadnich rozdilu. Jednak skvela rezie Jana Sveraka. A hlavne vybrouseny dialogy a skvely hlasky Zdenka Sveraka, kterej je jako hlavni hrdina naprosto perfektni. K tomu si prictete spoustu skvelejch ceskejch hercu, hlavne Machacek me svym prijemne civilnim vykonem mile prekvapil. Co se tyce diskutovany sceny na kole, sice to vypada jako by se tvurci inspirovali v Matrixu, ale me to rozesmalo. Takze jediny, co bych filmu vytknul, jsou misty krapet zbytecny zabery na budovy, tramvaje a vlaky. Jinak tenhle film muzu v klidu zaradit mezi jeden z nejlepsich ceskejch z posledni doby. Mily prekvapeni.(8.3.2007)

„To by ma zaujímalo, prečo ty ma niekedy normálne nepozdravíš. Prečo mi nepovieš ´dobrý deň, pán učiteľ´“? – „Pretože nás už neučíte.“ – „Aha. No vidíš. To mi nenapadlo.“ Ale ono to tak vážne funguje v praxi, že čím ste slávnejší, tým to máte ťažšie. Niektorým režisérom je to fuk a robia si, čo sa im zachce. Jan Svěrák však začal rozmýšľať – a zastavil sa. Koketoval (neúspešne) s Hollywoodom, stratil niekoľko filmových snov a umelecky sa rozišiel s otcom, ktorý mu dlho kryl chrbát (oscarový KOLJA). Nakoniec urobil možno najrozumnejší krok, aký mladý režisér, zaskočený slávou, môže urobiť – malý, civilný, komorný a osobný film so slabým rozpočtom a „obyčajným“ scenárom. Práve tento očistec je tým pravým orechovým. „Obyčajný“ dej má vnútorné tempo, práca s uvoľnenými hercami je bezchybná (v zadu večne krívajúci Ondřej Vetchý) a dialógy je radosť počúvať. Celému divadielku panuje príjemná melancholická nálada, ktorá je často unavená, ale takmer nikdy nie tragická. Výsledkom je hravý malý veľký film o tom, že sa nemeníme (viď. potitulková pasáž vo vlaku). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/166627/Vratne-flase-80.html(8.3.2008)