Nebezpečná známost

Norsko / Dánsko / Švédsko, 2005, 75 min

Pål Sletaune

Pål Sletaune

Simon Boswell

Johnovi trochu šplouchá na maják a s pomocí svých halucinací se právě chystá si to uvědomit. Škoda že je divák vždy o krok před ním a všechno se děje celkem podle očekávání. Přesto stojí za vidění.(17.7.2011)

No ty krabe! Tak to opravdu silné, děsivé a tajemné drama. Psychárna jak se patří. Přesně pro takové filmy mám rád severskou/dánskou kinematografii. Na 70 minutách vykouzlit tak silný film...smekám pánové.(21.3.2009)

Že to bude psycho jsem věděla dopředu. Ale počítala jsem s tím, že spousta věcí zůstane nevysvětlena, nebo mnou nepochopena, proto mě překvapilo, jak to na konci krásně všechno zapadlo do sebe a zase jednou po dlouhé době mi konec filmu přímo nebo nepřímo odpověděl na všechny důležité otázky. Opravdu dobře se podařilo zkoubit psychologický film s erotickým, s dramatem a dokonce hororem. Mimořádně se povedla i hudba a co udiví je krátká stopáž, snad proto je zážitek tak intenzivní. V několika scénách hodně dráždivé, někde až nechutné, k tomu stísněnost pramenící z interiérů tajemného bytu. Hádáte dobře, že to není film, který "pohladí". Rozhodně ale zaujme a vtáhne. Navrch bezchybné výkony ústředních tří herců. Tentokrát nemám co vytknout.(22.2.2011)

Severské psycho lynchovského střihu, které dokazuje jak je pro podobný typ filmů potřebná atmosféra. To pak klidně můžete mít zajímavý námět, výborné herce i podařené prostředí zvláštního bytu, ale pokud film nefunguje na poli atmosféry tak to na víc jak lepší a časem těžko zapamatovatelný nadprůměr stačit nebude. 70 %(7.10.2010)

Hodně drsný psychologický horor, přesně takový druh hororu já rozhodně můžu. Jen jsem po prvním zhlédnutí trochu zmatenej ohledně děje, ale to se myslím dá na druhý pokus vysvětlit. Nechám se překvapit. Prozatím 4 hvězdy a třeba někdy tu pátou přihodím.(29.12.2012)

• - Kristoffer Joner získal v roce 2005 Amanda Award v kategorii nejlepší herec. (Cheeker)

• - Jak režisér Pål Sletaune později uvedl, měl po dobu zhotovování filmových inscenací puštěnou hudbu k filmu Alfreda Hitchcocka Psycho (1960), který byl jeho největší inspirací. (Conspi)

• - První norský (v koprodukci) film, který dostal rating 18+ za posledních 17 let. Předtim to byl film Hotel St. Pauli (1988). (Elwanelyn)