Scorseseho The Departed, natočený na námet celosvetovo úspešného hongkongského akčného snímku Infernal Affairs (réžia Wai Keung Lau a Siu Fai Mak, 2002) a jeho dvoch pokračovaní (Infernal Affairs II a Infernal Affairs III, 2003), si získal popularitu i uznanie kritiky a zozbieral tak päť nominácií na ceny Akadémie, vrátane „najprestížnejších“ Oscarov za najlepší film a réžiu. The Departed zaujme vynikajúcimi hereckými výkonmi Matta Damona a Leonarda DiCapria v rolách „informátorov“ súčasne pracujúcich tajne pre zločinecký gang aj pre políciu. Dej sa naviac odvíja nevzrušeným pomalým tempom, poháňaný režisérovými charakteristickými a štylistickými „kudrlinkami“, od obratnej manipulácie so zvukovou stopou filmu po rad závratných panoramatických obrazov a zložitých kamerových jázd. Na The Departed je najpozoruhodnejšia pracovitosť a inteligencia, s ktorými Scorsese a scenárista William Monahan adaptovali sériu ázijských Volaviek pre západné obecenstvo. Témy zrady a konfliktnej loajality sú hladko prevedené do nového prostredia, rovnako ako väčšina nevšedných scén, vďaka ktorým je hongkongská trilógia tak atraktívna. Obtiažnejšie – a snáď aj najúchvatnejšie, vzhľadom k zásadnému úspechu vynaloženého úsilia – bolo prenesenie príbehu z nablýskanej, postmodernej veľkomestskej krajiny súčasného Hongkongu do spoločensky a geograficky absolútne odlišného prostredia Bostonu. Scorsese s Monahanom premieňajú to, čo by mohlo ľahko skončiť ako ďalší obyčajný účinný remake, vo vážnom a kultúrne špecifickom angažmá. Írski Američania sú tu zobrazení s rovnakou intenzitou ako talianski Američania spodobnení v Scorseseho filme Mean Streets z roku 1973. V tomto zmysle The Departed pokračuje v rozvíjaní tém, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou Scorseseho diela od samého počiatku. 85%(15.8.2010)

"TOHLE JE AMERIKA. JESTLI NEVYDĚLÁVÁŠ, TAK SEŠ DEBIL." Parádní kriminálka se špičkovým ústředním hereckým trojlístkem (kterému zdatně přihrává hyperfuckující Wahlberg) a božími hláškami a dialogy, které ale chybí styl a drajv GOODFELLAS a CASINA. Těm také pomáhal fakt, že byly natočené podle skutečných událostí. Originál jsem zatím neviděl.(9.10.2010)

• novoten

Když jsem se rozhodl, že oproti původnímu záměru na Skrytou identitu přece jenom zajdu, byl jsem skálopevně přesvědčen, že se nebudu snažit ji srovnávat s předlohou. U filmu, kde nejlepší momenty jsou ty, které ji přesně kopírují, nemůžu jinak. Co se týče hvězdami nabitého hereckého obsazení, tak DiCaprio, Damon a Sheen skvělí, Baldwin a Wahlberg průměrní a Farmiga a hlavně k mému obrovskému překvapení i Nicholson hrozní. Hlavně v jeho postavě Departed dokazuje, proč remake neměl vzniknout. Místo nenápadného vůdčího gangstera je Costello oplzlým a zbytečně vulgárním arogantem, kterému nezáleží na ničem a na nikom a mezi dva hlavní hrdiny scénáristé vložili hloupě se chovající ženskou postavu, díky které navíc vzájemné míjení obou infiltrantů ztrácí na věrohodnosti. A hlavně Scorsesemu neodpustím zásadní věc, z napínavé, emocemi nabité a v mých očích navždy nezapomenutelné závěrečné scény u výtahu, která pro Volavku byla korunkou jejího triumfu, se v remaku stala fraška, která nacpala tři zvraty do několika vteřin a absurdně podané závěrečné střílení hlavních postav vyvolalo v sále zasloužený a téměř nevěřícný posměch. Scorsese zničil film, který mohl redefinovat žánr gangsterky, ale místo toho jen vypreparoval předlohu a zběsile ji překroutil - a tím si u mě zadělal na všechno možné, jen ne na slibovaný vrchol kariéry.(30.11.2006)

Nudné, zbytečné a především neskutečně hloupé. Snaha nacpat pět hodin děje do poloviční stopáže, ve které to navíc odsýpá mnohem pomaleji, maskovaná neustálým fuckováním, které snímek shazuje na úroveň debutantského pokusu nedostudovaného rappera. A co vám do hlavy nenatluče fuckující Nicholson a zoufale přehrávající Damon, to zvládne šílený irský soundtrack. Poslední půlhodinka je dokonalou parodii na původní předlohu, ale ani pro ty kdo ho neviděli, není Departed žádným ternem. Udělejte sami sobě službu a buď si půjčte Volavku nebo se podívejte na nějakou policajtskou klasiku (takoví Prohnilí jsou oproti Departed hotovým veledílem a ještě docela zábavným). Fuck it, Marty. Fuck it. :)(12.10.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Rozporuplná akční mafiánská krimi slavného Scorseseho s řadou špičkových hvězd. Po začátku Skryté identity se na nás však začne chrlit neuvěřitelná záplava vulgarit, nepřehledný děj plný postav, z nichž každá druhá má nebo může mít dvě tváře a dva pány, potoky krve a rychle narůstající řada mrtvol. Zatímco Coppolův Kmotr dokázal prostředí mafie vykreslit s noblesou, tady marně soudíme, zda jsou mafiáni i policie vůbec příčetní a duševně zodpovědní za své činy. Na druhou stranu, napětí postupně graduje, motivace postav se projasňuje, především DiCaprio a tradičně Nicholson hrají (jako) o život. V závěru film přináší zajímavá rozuzlení v duchu antické tragédie a nejlepších tradic westernu. Přesto se mnou film nedokázal pocitově nijak pohnout. A to se mi u filmů oceněných Oscarem za nejlepší film roku rozhodně nestává. Tři a půl hvězdičky, z nostalgie a kvůli DiCapriovi zaokrouhluji nahoru. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221020-skryta-identita-departed-the/videa/(28.3.2009)