Řím (TV seriál)

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005, 22x52 min

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, David Bamber, Chiara Mastalli, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser

Todd London

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

April Ferry, Glenn Farr

Očekával jsem digitální exhibice a podobné krávoviny, ale příjemně jsem se zmýlil. Rozjezd je sice poměrně těžkopádný a druhý díl mi připomínal spíše lehčí porno, další díly už jsou ale OK. Jedenáctý díl je naprostý vrchol a na závěr jsem téměř neudržel slzu. Seriál je natočený jako za starých časů - poctivě a přesto má moderní háv. Násilné a erotické scény se tu poměrně často objevují, ale nikoli samoúčelně a nestaví se na nich. Postavy nejsou kladné a záporné, jsou příjemně lidské. Herecké obsazení je asi pro mne největším překvápkem. Žádné známé tváře a přesto jsou všichni přesvědčiví a charismatičtí. P.S.: Nejoblíbenější postava - Lucius Vorenus.(25.5.2008)

Drsný seriál o drsné době. Autoři se snaží věrně držet historických skutečností, až na jednu drobnost. Při každé významné události stojí v pozadí, ať už více či méně, dva vcelku bezvýznamní vojáci Vorenus a hrdrořez Pullo, kteří jsou vlastně hýbateli celého děje. Je až neuvěřitelné, kde je autoři dokáží všude vpašovat. V seriálu se nachází pár nezapomenutelných scén. Dostala mě dvojka učitel a žák nebo žák a učitel Pullo - Octavianus a jejich výslechové metody v kanále, zfetovaná amorální děvka Kleopatra, intrikářská válka mezi mocnými Říma, Pullo v aréně gladiátorů ad.(4.6.2007)

neskutečné, to je opravdu někdo koho si Řím nepodmanil? Děj funguje ať už u spodiny Lucia Vorena a Tita Pulla, tak u aristokracie, osobně jsem dost rád že se seriál vyvaroval všech "slavných slov" historických postav, druhá série je jen o maličko horší(4.11.2012)

Trošku méňe dialogu a kapku vic bitev by neskodilo, i tak ale nadprumerny serial. Uz se vsichni tesime az si zas budem s nasimi hrdiny vyslapovat po via Appia v druhe sezone =)(11.12.2006)

V záplavě různých HERKULŮ, GLADIÁTORŮ se jedná asi opravdu o nejzdařilejší ztvárnění klíčového období nejen římských, ale i evropských dějin (co by byla EU bez Římské říše?); od dob Gravesova JÁ, CLAUDIUS jsme svědky dalšího vrcholu v uměleckém zpodobování epoch - ne dílčích momentů, ve kterých u nás vynikl nejvíce Oldřich Daněk - antických dějin. Oproti CLAUDIOVI se tu sestupuje hluboko do antického všedního dne, mimo luxusní gulagy senátorských a zbohatlických vill, domů a paláců. Konstatovaný protiklad vznešených myšlenek a barbarských činů ve vztahu k otrokům je přirozený - lepší a výkonnější stroje tehdy prostě k dispozici nebyly. Řím v tomto někdejším tzv. civilizovaném světě dílčích planetárních enkláv (Indie, Čína, Středomoří, střední a antilská Amerika) způsob, založený na mimoekonomickém donucování pracovní síly, propracoval k absolutní dokonalosti s vrcholem vlády dynastie adoptivních císařů Antoninovců (94-192 n. l.). Zhruba 120-180 000 legionářů z cca 10-12mil. Itálie drželo pohromadě říši měřící 0,5-3,5 mil. km čtvereč. s 30-80 miliony obyvatel. Vlásečnice i tepny silnic a cest, dominanty akvaduktů, to všechno fungovalo již v sullovském i césarovském Římě pozdní aristokratické rodové republiky. Zformována byla i většina římského práva (systematicky bylo zpracováno až o šest století později za vlády byzantsko-východořímského císaře Justiniána). Správa tohoto impéria se vyznačovala úsporností, součástí vnitřních vazeb byla i multikulturnost v limitech a chápání hodotových orientací této antické civilizace. Základní črty Římské říše seriál zachycuje skvěle, nic dlužen nezůstává ani historickým postavám. Zachycení Kaisariónovy matky Kleopatry je právě tak přesné jako postižení ovzduší historicky končící staroegyptské civilizace. Je nutné vyzvednout i výpravu, která se na celkovém zdaru seriálu podílí opravdu mimořádně. Je otázkou, nakolik se podaří v druhé řadě seriálu tuto úroveň zachovat. Jisté je, že atraktivnost děje i převratnost událostí neutrpí a zajímavé bude, jak se autoři seriálu vyrovnají s osobností Caesarova adoptivního syna Oktaviána-Augusta, zakladatelské osobnosti nejen císařského římského období, ale i julijsko-klaudijské dynastie. Náznaků, že je na co se těšit, rozhodně není málo.(6.3.2008)