Řím (TV seriál)

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005, 22x52 min

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Lindsay Duncan, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, David Bamber, Chiara Mastalli, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor

Todd London

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

April Ferry

To, co předvedli tvůrci tohoto seriálu, je něco neuvěřitelného. Řím, jak je zde vykreslený, jsem si do té doby mohl představovat jen ve své fantazii a nečekal jsem, že se v této podobě někdy dostane na filmové plátno. Filmů o starověkém Římě byla natočena řada. Vesměs se ale všude prezentuje jen jeho dokonalost. Kulturní, vojenská, sociální, politická, technická, právní atd., která se pro mnoho staletí stala vzorem a jakýmsi ideálem, který nebyl až do doby pozdního novověku překonán. Na jednu stranu je to pravda, ale je to jen jedna strana mince. Krásné paláce, chrámy, vily, aquadukty, sochy, divadla, lázně, stadiony, atd. to byl život aristokracie. Je to trochu zkreslený obraz života běžných Římanů. Právo ano, ale bez politické podpory v podstatě nevymahatelné. Bohatství a luxus ano, ale jen pro mocné rodiny patriciu a jejich přisluhovače. V ulicích špína, chudoba, hlad, prostituce, otroctví. Za vším intriky, korupce, politické vraždy, život v neustálém strachu o vlastní život. Ten markantní rozdíl, jak je římský život civilizovaný, kulturně vyspělý až zhýralý a zároveň barbarský a odsouzeníhodný, je právě zde lehce postřehnutelný. Teď k vlastnímu provedení filmu. Imitace římského světa prostřednictvím dobových šatů, nářadí, zbraní, staveb atd., je provedena velmi hodnověrně. Velmi oceňuji, že tvůrci šetřili s počítačovou animací. Vyhnuli se tak srovnání s řadou velkofilmů, které už mi trochu lezou krkem. Se souboji obrovských armád ve stylu Alexander Veliký, Trója atd. proto nepočítejte. Filmu to jednoznačně prospělo. Souboje krom menších oddílů probíhají spíš muž proti muži a vše v detailních záběrech. Také vesměs méně známí herci se ujali svých rolí velmi dobře. Osobně mám problém snad jen s Ciceronem, který pro mě byl a bude větší osobností, než je zde zobrazen. Hrát Caesara je vždy trochu oříšek, protože ztvárnit takovou osobnost je úkol více než nelehký. V hodnocení filmových Caesarů jsem vždy hodně kritický, přesto podání Ciarána Hindse je jedno z nejlepších, které jsem viděl. Za zmínku stojí postava Kleopatry, protože tato feťačka jde proti tradici sexy modelek, které v roli božské panovnice známe. Pravda, že historie se dá vykládat různě a i o tom je tento seriál. Naprosto smekám před postavou Atii. To je prostě dokonalá mrcha a neskutečně zábavná. Na její scénky jsem se těšil pomalu víc, než na ty s hlavním hvězdným duem Pullo, Vorenus. Tito dva legionáři nás doprovází celý příběh seriálu. Navzdory svému na dnešní dobu až šílenému chování se tak stávají hlavními hrdiny pro diváky. Člověk se jistě více ztotožní s životem vojáka, který se protlouká na vlastní pěst světem, než s ironickým životem aristokracie plným zrady. U Pulla s Vorenem se dostáváme trochu ke konfliktu realita vs. popularita. Ve skutečnosti jsou jména Lucius Vorenus a Titus Pullo pouze zmíněna v Zápiskách o válce Galské. Nikde jinde se o nich historie nezmiňuje. V seriálu se naopak pohybují okolo všech zásadních událostí týkajících se doby pádu republiky a zavraždění Caesara. Zde stejně jako v dalších případech se autoři seriálu chytli více myšlenky, uděláme to pro diváka zajímavější. Přišlo mi to, že autoři rádi využívají některá „hluchá“ místa historie k vlastní (často velmi poutavé) interpretaci. Místy i za cenu toho, že se rozcházejí s historickými prameny. Kdo se nezajímá o historii, tak si toho asi většinou nevšimne. Já pár knížek z tohoto období četl, přesto mě to v celkovém hodnocení neodradilo a bral jsem to spíše jako nevšední interpretaci. Řeknu to asi takto. Pokud máte rádi historii a římskou kulturu, zajděte si do knihovny nebo do muzea. Pokud chcete poznat římský život se vší svou surovou a ničím nekrášlenou realitou, doporučuji tento seriál.(13.10.2010)

Po prvních třech dílech čtyři *, ale zatím si nejsem jistá, jestli Řím není "poněkud drsný" jen na efekt. Pokud si ovšem libujete v rituálním obětování zvířat, znásilňování, politických vraždách atd. atd., pak si klidně jednu hvězdu přidejte. PS: Na tomhle seriálu je mi hodně sympatické, že, jak podotkl scénárista, není o moderních lidech v tógách, ale o úplně jiné sortě lidí, mezi kterými byste asi nechtěli žít.(18.3.2006)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// +jednoznačně výprava a realismus, plno krve násilí a sexu, tedy něco co jinde neuvidíte, hlavní postavy zajímavě proplouvají seriálem a ostatní rychle jedna po druhé mizí, tak jak to historie nabízí, na konci moc postav nezůstane, seriál má velký rozsah a to jak časový tak i historický -přijde mi, že největší válečné scény jsou vystřiženy, opravdu málokdy narazíte na velkou bitvu jako třeba v Gladiátorovi, často dojde jen k "řečnění" o tom co se stalo, rovněž přechod mezi díly mi přijde jakoby na sebe nenavazovali/// Po Deadwoodu další realistický pohled, který nám tentokrát detailně poodkryje dobu starověkého Říma. To co už známe z historie a to co už jsme viděli mnohokrát tu uvidíme znovu. Jenže tentokrát jinak a dost věrně a uvěřitelně. Nebo snad opravdu věříte tomu, že byly hodní a zlí? Ne nikoliv, každý chtěl mít moc, bohatství a slávu nebo se jen snažil přežít a proto se mnohdy neštítil ničeho. Nás provází dva hlavní hrdinové, kteří se často dostanou do víru dějiného dění. Dá se říct, že jsou u všeho, přestože že se do historie nezapsaly. Tímto seriál získává i jiný rozměr a jak jsem už naznačil, vy to budete s těmito postavami prožívat také. Nakonec dám pátou hvězdičku, protože i druhá řada má o čem vyprávět. Možná, že je ještě o chloupek lepší a upřímně, klidně bych si dokázal představit i třetí řadu. Škoda, že do toho tvůrci nešli, protože historie Říma ještě nekončí./// Celkem 85%///(14.2.2010)

Hodnoceno po první sérii: Pánové z HBO, máte můj obdiv. Mít klobouk, tak hluboce před Vámi smeknu. Začalo to Bratrstvem neohrožených a nyní to pokračuje s The Wire a Římem. A co? Můj obdiv k tomu, že v dnešním světě se ještě najde někdo, kdo se nebojí ukázat věci tak, jak jsou/jak byly. Dobře, možná si sem tam něco přikreslili, nebo ubrali (chyběla mi věta "I ty, Brute?") ale věřím tomu, že to nějak takhle v Římě mohlo vypadat. SPOILER! Moment, který si budu hodně dlouho pamatovat, je výkřik Thirteenth! při bitvě na život a na smrt v aréně. Konec SPOILERU. Navíc tento seriál má dost povedené obsazení. Polly Walker to je žena, které fandíte i přes to, co tam dělá. A je to kus… :-) Ray Stevenson + Kevin McKidd vytvářejí sympatickou dvojku, které budete vždy držet palce. A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna… Zkrátka a jednoduše, pokud chcete vidět, jak to v Římě mohlo skutečně vypadat, neuráží vás násilí, nahota (ženská i mužská) a občasné nadávky (je to přeci jen HBO :-)) tak Řím by měl být seriál pro vás. Po druhé sérii: Neskutečné. Četl jsem zde o tom, že druhá série je slabší. No, buď jsem sledoval jiný seriál, nebo mám dost odlišný vkus, ale tohle rozhodně nebylo slabší! Jsem nadšen. Už dlouho se mi nestalo, abych 7 dílů sjel v jednom dni. Opravdu výjimečné. Dokonce tak, že se tento seriál probojoval do mé TOP 10. A neodpustím si srovnání: Prison Break je již ukončený, ale já nevím, jestli ho budu chtít někdy vidět od úplného začátku (i přes skvělé první dvě série). Kdežto Řím si určitě celý pustím a věřím tomu, že ne jednou. A co se týče toho plánovaného filmu (podle jedné CSFD novinky) tak nevím. SPOILER!!! Spíše bych ho nechtěl, přeci jen, to podstatné již bylo řečeno (Vorenus zemřel) a nechtěl bych, aby právě Řím dopadl tak tragicky, jako Prison Break. Pokud uvažujete o zhlédnutí, tak vřele doporučuju, i po druhé sérii! (Viděno v originálním znění s titulky).(2.11.2009)

Na to, že se jedná o HBO produkci, tak to na výsledném produktu není zrovna vidět. Samý polodetail, detail, nevýrazné souboje, zdlouhavé rozhovory, zkrátka je to celkem nuda.(27.2.2007)

• - V roce 54 př.n.l. zemřela během porodu Pompeiova manželka Julie (Caesarova dcera). V seriálu se Caesar o její smrti dovídá až po porážce Vercingetorixe v Alesii (52 př.n.l.), tedy až dva roky po její smrti. (mahler)

• - Lucius Vorenus (Kevin McKidd) a Titus Pullo (Ray Stevenson) patrili v skutočnosti do jedenástej légie a nie do trinástej. (frxXx)

• - Natáčelo se na největší zastavěné ploše na světě 20 000 metrů čtverečních ve studiích Cinecittá. Seriálové Forum bylo postaveno přibližně v 60% velikosti skutečného Fora Romana. (Reiniš)