Útěk z vězení

• USA Prison Break (více)
USA, (2005–2017), 63 h 43 min (Minutáž: 42–55 min)

Tvůrci:

Paul Scheuring

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(5) / Epizody(90)

kleopatra

Žaludek na vodě, nervy v kyblíku a nevýslovná spokojenost. S hrůzou čekám na avízovaný sešup úrovně dolů, ale propracovanost charakterů, s ní korespondující herecké výkony, dynamika a napětí ne a ne jít k šípku a tak to sleduju zakousnutá do vlastní ruky dál a dál a i nesmysly typu "Jak přišil zvěrolékař pacičku" hltám otrocky. Postava T-Baga je na samostatný bodový Olymp. ()

KevSpa

Hodnotím jen tři sezony, co se týká čtvrté, budu raději předstírat, že nevznikla a byl to jen zlý (i když poměrně legrační) sen:-) ()

kOCOUR

Klasický případ seriálu, který měl skončit po vyníkající první sérii. Útěk s hloupě vycucanými problémy už jen uměle natahuje původní nápad do tak bizarních scenáristických rozměrů, že by z toho kroutila hlavou i moje babička. ()

Galadriel

Nejprve k první sérii - přestože všichni víme, jak obvykle útěky hezkých a nevinných, nespravedlivě odsouzených vězňů vefilmech dopadnou, je Prison Break překvapivě originální a napínavý. Hrdinové v čele s velmi charismatickým Wentworthem Millerem alias Michaelem Scofieldem narážejí na nesčetné překážky, nevyhýbá se jim tuna selhání lidského faktoru a některé části útěku jsou opravdu pekelně napínavé. Narozdíl od takových Lost jsou ale postavy skoro od začátku rozděleny na hodné a špatné, a jejich vývoj je tak trochu víc než předvídatelný, což v první sérii ani tolik nevadí, ale problémem se to stane v sérii druhé. Z podkopávání se ven z vězení se stal útěk ve volné krajině, osmička z Fox River dostala k dispozici půdu celých Spojených států a taky hromadu novýhch pronásledovatelů. Čím déle se některým z uprchlých vězňu daří utíkat, tím víc do jejich života zasahují "šťastné" náhody, jejichž množství už začíná být ke konci dost nereálné. Navíc je tu stále ten problém se scénáristickou plochostí postav, prostě víte, co od nich můžete čekat. Drobná překvapení přichystá možná tak celkem zajímavá postava agenta FBI Mahoneho, to, kdo z nových postav je zase členem spiknutí a slušné napětí udržuje hlavně to, že nevíte, kdo z uprchlíků to nakonec schytá a kdo uteče nadobro, nebo aspoň vydrží do konce řady. Třetí série zase trochu navrátila schéma do původních kolejí, ale v naprosto jiném prostředí. Získala na exotice, ztratila na napínavosti a taky se zde objevila jedna z nejprotivnějších postav vůbec. Konečně série čtvrtá měla výborný rozjezd, hledání Scylly bylo napínavé a v seriálu se zase objevilo spousta zajímavých nápadů a vychytávek, nicméně od jednoho okamžiku, který nemůžu zmiňovat, protože by to byl spoiler jak blázen (myslím někdy ve 14. díle) to začlo jít všechno absolutně do kytek. tvůrci zřejmě opravdu nevěděli jak dál, tápali a vymíšleli si naprosté hovadiny a rádoby šokující zvraty. Nakonec jsem přetrpěla poslední díly až do konce, kde konečně scénáristé našli odvahu, všechno to nakonec rozlouskli a ještě jakž takž se z toho dostali s posledními zbytky cti. Nicméně mohli si odpustit ten dovětek "po pěti letech" a vůbec, obhajovat něco strašného průměrným koncem nejde. Takže shrnutí: První série za 90%, druhá 60%, třetí 60%, prvních cca 12 dílů čtvrté za 80%, zbytek odpad! ()

Tsunami_X

Soap opera (rodinné etudy) se potkává s mysteriózním a politickým thrillerem (vyšetřovací linie) a celé to zaštiťuje klasická úniková podívaná. Ta se postupem času, stejně jako celý seriál, stává čím dál tím více překombinovanější záležitostí a divák díky neuvěřitelnému hromadění vedlejších postav poněkud ztrácí orientaci. Ze zprvu svižné a uvěřitelné podívané se tak seriál transformuje na monotónní čekání na obvyklý cliffhanger, který se s drtivou pravděpodobností vyřeší nejbanálnějším možným způsobem. ()

Tom Hardy

1. sezóna - Výborné obsazení dokonale budí zájem o veškeré postavy, z celé té plejády bych rád vypíchl především Wentwortha Millera v hlavní roli (sympaťák každým coulem) a Roberta Kneppera coby zvrhlíka T-Baga (ten podává výkon „pacinovských“ rozměrů). "Shawshankovsky" promyšlený útěk se mi líbil, některé vychytávky jen tak z hlavy nedostanu, ale proč se proboha v posledním dílu najednou muselo objevit tolik opravdu ZBYTEČNÝCH problémů (7 chlapů nepohne s dodávkou, cože?) - můstek k další sezóně snad mohl jít i schůdnější cestou. Silné 4 hvězdy, bojím se dalších dílů... ()

Matty

První série: (Následující komentář nebyl psán najednou, nýbrž po částech, jejichž návaznost nezaručuji) Prison Break předcházela pověst seriálu natolik zásadního, že jsem si nedovolil ohodnotit jej dříve, než před zhlédnutím celé první série. Hodnotit po prvních třech čtyřech epizodách, nese se následující komentář v mnohem pochvalnějším duchu. Těch pět hvězdiček je přesto zasloužených. Prison Break mě dokázal zcela vtáhnout hlavně díky famóznímu tempu nasazenému hned zkraje.___Dramaturgicky je zvládnutý bezchybně. Každou z epizod jsem sledoval se zatajeným dechem a po jejím skončení byl správně natěšený na epizodu následující. Děje je požehnaně, nehledě na jeho důležitost pro hlavní příběh. Míra „vaty“ nikdy nedosahuje otravnosti vlastní Ztraceným a například flashbackům do životů jednotlivých postav „předtím“ je věnována pouze jedna epizoda, ze které se však dovíme vše podstatné.___Ačkoliv konec první série naznačuje, že důležitost nevězeňské části nebude zanedbatelná, mít bez ní seriál pouze původně zamýšlených třináct epizod, jedině by mu to prospělo. Scénáristé vynaložili veškerou snahu na „propašování“ co největšího množství velice aktuálních témat, ať už se týkají politiky, ekologie, drog či mezilidských vztahů a vytvořili tím dojem (pouze dojem) čehosi velkého, přesahujícího rámec standardního televizního seriálu. Sám bych nicméně raději uvítal právě ten zcela klasický film, resp. seriál o útěku. ___ S blížícím se koncem jsem měl čím dál častěji dojem, že sleduji nějakou zfilmovanou počítačovou adventuru, jejímž hlavním cílem je (překvapivě) utéct z vězení. Scofieldovi tvůrci neustále házejí nějaké klacky pod nohy a nutí jej obcházet je tím nejkomplikovanějším možným způsobem. Na začátku každé epizody byl zpravidla naznačen nějaký problém, který se hrdinům s pomocí boží (zázraky se zde dějí) snad v 99% případů podařilo minutu před koncem vyřešit. Podobná forma je však pro seriál zcela ideální… dokud se jí nepřejíte. To se mi během první série nestalo, i když ne, že bych na menší výplach žaludku nepomýšlel. ___Množství scén „děláme něco zakázaného, blíží se potencionální vyvolavatel problémů, než sem dojde, bude všechno v richtiku“, je veliké, ohromné, přímo nechutné – v různých obměnách jsou jich zde snad desítky. Pro mnohé bude pravděpodobně důvodem, proč seriál po zhlédnutí první poloviny první série zcela zavrhnout, ohodnotit odpadem a vymazat jej ze své paměti. Pokud nás měly podobné scény držet v napětí, v mém případě jim to krutě nevyšlo, štvaly mě. Ale ještě pořád ne tolik, jako do oči bijící logické kiksy, občas to bylo přímo pohrdání inteligencí diváků (nehledě na její výši). Kdybych byl svině rejpavá, se zápisníkem v ruce bedlivě sleduji každé filmové políčko každé z epizod a zaznamenávám a zaznamenávám a…. a teď pár mírnějších spoilerů – některé „voloviny“ byly spíše úsměvné (československé nevěsty), jiné méně (Scofield se v blázinci objeví jako dozorce i jako blázen a nikomu to nepřijde divné) a některé snad ani nelze okomentovat jiným než vulgárním slovem (propálená policejní!!! vesta jako usvědčující důkaz Scofieldových popálených zad). Takže za tohle ode mě k tvůrcům míří jedno hlasité „NASRAT!“.___Úplně poslední, dvaadvacátá, epizoda sice zachraňuje mnohé (ač také zde logika běžného světa dává přednost logice seriálové), ale pozvednout dojem z druhé části seriálu (tj. od prvního nevydařeného útěku) již nedokáže. Pokud druhá série bude pokračovat v naznačené tendenci neustálého zřeďování čehosi zprvu tak hustého, půjde automaticky celý seriál do háje, což by byla ohromná škoda. Potenciál má obrovský, tvůrci si pouze musí včas uvědomit, že končit se má v tom nejlepším, nikoliv až dlouho po tom.___ Uf, no a jinak je to seriál špičkově zrežírován, vyrovnaně obsazen (starší brácha nepřekvapivě přehrává toho mladšího), ozvučen moc kvalitním soundtrackem atd. Sice tolik nevybízí k otevřenější diskuzi (jako Ztraceni), ale pokud hledáte trvanlivější zábavu spíše odpočinkového rázu, v současnosti nevím o lepší. Jenom se připravte, že občas budete muset nad některými (ne)skutečnostmi přimhouřit oči či je – ještě lépe – úplně zavřít. 90% Druhá série: Scénáristé své svěřence dle předpokladu vypustili do volného terénu, ti se jim bohužel vymkli z kontroly. Příliš mnoho postav, z toho jen pár opravdu zajímavých (T-Bag, Kellerman) a příliš málo jejich provázanosti s tím hlavním, co většinu diváků zajímá. Pevné jádro je obaleno nehorázným množstvím vaty, cíl se epizodu od epizody vzdaluje a nakonec jej stejně není dosaženo. Co však značí kvalitativní úpadek druhé série nejmarkantněji, je laxnost tvůrců k hladkosti zákrut osudů jednotlivých postav - kostrbaté až z toho drkotají zuby. Ani na prstech celého osazenstva Fox Riveru bych nedokázal napočítat, kolikrát došlo k některé z podobných situací: padouch tak dlouho kecá s pistolí u hrdinovy hlavy až je po zásluze převezen; policista Mahone vyčte ze Scofieldova tetování jeho příští krok minutu poté, co jej uprchlík učiní; kterýkoliv náznak definitivního vyřešení problému je vzápětí bagatelizován a zadupán do země atd. A potom tu jsou tzv. "general truths": T-Bag je nezničitelný parchant a ze všeho se vyvleče (třeba i o nějakou tu končetinu chudší); Mahone je chodící počítač na šachy; doktorka Tancredi furt váhá... a mnoho dalšího, nedokážu to ani vyjmenovat, ale poznáte to sami. Tu zoufalost. Pár epizod před koncem jsem ještě uvažoval o čtyřech hvězdičkách. Slušné tempo dělalo své a po celých čtyřicet minut jsem zpravidla nedokázal odtrhnout oči, jenže poslední cca čtyři díly již byly pouze substrátem výše uvedených výtek bez solidního základu. Tak tohle teda ne! Tři hvězdičky pro druhou sérii, čtyři pro celý seriál a šup pryč z mojí seriálové TOPky, Prison Breaku, dítko jedno přenošené. 65% Třetí série: Nezábavná, do zemdlení natahovaná nuda. Velmi nerad, ale po přetrpění všech 13 epizod (má chyba, že jsem trojku vůbec načínal) musím jít s hodnocením o další hvězdičku dolů. Sledujete-li stále první sérii, uděláte nejlépe, pokud si jakýmikoliv dostupnými prostředky zabráníte začít sledovat série následující. Berte to jako výzvu. 50% Zajímavé komentáře: kleopatra, meave, Had6, Ender66 , 3 AM Code, spaceboyCZ, wipeout, lakikaki () (méně) (více)

Tosim

Tak tohle mě totálně minulo. Věcí o útěku je spousta, o vězení taky, tenhle seriál to jen všechno přežvykuje v ne moc lákavé úpravě, navíc je to tuctové drama o spiknutí na nejvyšších amerických místech. A odhadnu kdo je kdo a co se stane, i řadu dopředu, když mi o ní kámoš vypráví (sleduju to na nově.) Poslední, velice nepravděpodobná řada, je jen vyústěním podobných tendencí, které měly ty předchozí série pouze o trošku méně. I ta Čtyřiadvacítka se mi líbila víc. 70%, občas. ()

Isherwood

Stává se to málokdy, ale Prison break je jedním z mála seriálů, u nichž je jejich patrná dějová vykonstruovanost lehce opomenutelná díky perfektnímu zpracování. Tolik infarktových situací, kdy hrdinové „prolamují“ vězení a kdy v každé vteřině očekáváme nenadálé zjevení bachaře či jiného spoluvězně, má v tomto dílku až nezdravé účinky. Genialita celého plánu útěku společně s jeho provedením by nebyla nic bez výborně napsaných a zahraných postav. Ty totiž staví Prison break na žánrovou delikatesu, které sice chybí bezútěšnost Půlnočního expresu, ale zároveň se v něm dost těžce hledají pozitivní nálady Vykoupení z věznice Shawshank. Jediná chyba tak tedy tkví v nekonečném čekání na další díly, ale za to Prison break jaksi nemůže ()

Malarkey

Často porovnávaný seriál s LOSTem....už jen pro svoje kvality a opravdu výborný příběh. Že mi to chvilkami přišlo nemožné, fantaskní a prakticky k neuvěření?...No a co, vždyť je to seriál. Trošičku mi sice vadilo stálé nabalování dalších lidí tudíž přehršel informací a opravdu hodně hlavních rolí, kterých se autoři v posledních pár dílech první série pekelně zbavili a nakonec jich zbylo jen pár i když tamti mohou v dalších dílech určitě překvapit a to spíše nemile než s pocitem soucitu a nadšení z opětovného shledání. Hlavní herci ať už jsou svině nebo lidi, kteří opravdu za nic nemůžou jsou vcelku sympatičtí a většinou se divím jak dokážou vybruslit ze situací, které se zdají být bezvýchodné. A jestli je to lepší než Lost...těžko soudit...možná až na uplném konci jak se sami autoři poperou s koncem. Momentálně rozhodně jeden z nejlepších seriálů, který jsem měl tu možnost vidět (94 %) ()

T2

__Prison Break: 1.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $8,316,399 //počet predaných kusov 224,361║ __Prison Break: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $9,342,767 //počet predaných kusov 245,927║ __Prison Break: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,797,981 //počet predaných kusov 118,724 ║ __Prison Break: 4.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,198,236 //počet predaných kusov 130,637║ __Nič zázračné som na tomto seriály neobjavil a asi aj preto som horko ťažko dopozeral dva fádne diely pri mojom náhodnom zakotvený pri TV obrazovke. Možno že som pristúpil k seriálu v nesprávny čas(3.seria?), lebo pozerám že uživateľ novoten ju ohodnotil asi tak ako som to vnímal pri pozeraní aj ja. Dosť ma prekvapuje úspešnosť týchto nových seriálov čo nič preborné neprinášajú. _________ V roku 2017 som sa pustil do tohto seriálu na novo a 1.séria dosť dobrá, má to dobré tempo, napätie, vypäté situácia, dravosť a aj drsnosť, možno tých náhod je až pres príliš ale dobre beriem to tak že aby reč nestála./85%/ ____2.séria už ale na tých až prílišných náhodách padá, lebo aby sa väzni takmer z ničoho nič stretávali na tých istých miestach? Tak to už je trošku iná káva. O veľkej naivite už ani nehovoriac. Občas ale nejaké tie nápady na dejové zauzlenie sú dobré, samozrejme dávka dobrého napätia nechýba./75%/ ____ 3.séria je už dosť statická. Nemá to tu už to správne miesto, také dosť na silu kuchtené. A oproti prvej je tam rapídny pokles už to nemá tie potrebné grády./60%/ ____4.sériu som začal pozerať ale asi zostanem len pri prvom diely, lebo už tam to naznačilo, že to je dosť na silu zbúchané a hlavne také dosť bezhlavé, škoda, domrvili to. /70%/ ()

Djkoma

Možná nejde o nejdokonalejší seriál, bohužel pár much na své kráse má, ale jde o nejdynamičtější útěk z věznice, který si svých 5* za první sezonu ukousl bez zbytečných řečí. Všechna intenzita, dynamika a provázanost mizí začátkem druhé sezony, kdy tvůrci nezvládnou přechod do světa nekonečných možností, ale stále dokáží diváka držet v napětí a v jakém takém příběhu. Třetí sezona je už jen smutnou snahou o vzpomínky na první, kterou nelze zopakovat. Logika i příběh jdou do horoucích pekel a scenáristé asi po nocích při psaní spíše popíjejí a na výsledku je to znát. Vše se převalí do sezony čtvrté, aby zde nelogický příběh a bizarně vymyšlená zápletka, která již s původní první sérií nemá krom postav nic společného, gradovala do nejnudnější sezony a rozesmutněla všechny fanoušky. Final break jako film ukončující seriál na tom bohužel příliš nezměnil. Jak to vše shrnout? První série má neskutečný tah na branku a měla šanci se stát legendou. Druhá série měla stále slušný směr a živila se z dozvuků útěku Michaela a jeho družiny, ale o dalších dvou sezonách se raději nezmiňuji (samotná zmínka by fungovala jako nadávka:)). Smutné a nestálé 4* pro seriál, který jsem měl radost sledovat, ale který zabili nejen scenáristé, ale taky komerční nutkání těžit ze seriálu dokud to jde... PS: pokud to dokážete, podívejte se na první sezonu a pak si spokojeně vylepte pokoj plakáty Michaela a Sáry... ()

Faye

Seriál začíná amatérským přepadením banky. Poté je banka obklíčena policii a Michael Scofield je zatčen a následně odsouzen na 5 let do státní věznice Fox River, kde na svoji popravu čeká Lincoln Burnows.... jeho bratr (odsouzený za zabití bratra viceprezidentky.). Takže je ve vězení, s čerstvým tetováním, vzděláním ve stavebnictví, technickým myšlením a především má informace. Ví o každém důležitém vězni. A nastupuje cestu vzájemných úsluh a zkoušek důvěry. S jediným cílem, dostat svého bratra, o jehož nevinně je přesvědčen, z vězení. Naplánoval každý krok, všechny eventuality „Všechny možnosti? Možná máš plány tady toho místa, ale něco ty plány neukazují ..... lidi.“ Ano, lidi jsou velká, nevyzpytatelná neznámá vždycky! A nejenom ti ve vězení i mimo něj se hraje vysoká hra. Napínavé, chytré, strhující. V rozhodování mezi 4-5* mně pomohl okouzlující kukuč a chlapecký úsměv Wentwortha Millera. Ten kluk by mě utáhnul na vařený nudli :-). ()

Adrian

1. séria - 4*. , 2.séria - 13 častí - 2*. Zo začiatku výborné rozvrhnuté napätie, gradácia a pre diváka zaujímavé budovanie postáv s inteligentným plánom sa po (pre mňa) vrcholnej 13. časti začína síce pomaly, ale nezadržateľne topiť v prílišnom navršovaní vedľajších postáv. K tomu sa pridavá čoraz intenzívnejšie uzurpovanie priestoru pre pararelnú linku vyšetrovania mimo väzenie, ktorá už od počiatku na mňa pôsobila ako viac-menej vyplňovacia vata. ()

Radek99

První série: ***** Druhá série: *** Třetí série: * Typicky americké ždímání komerčně úspěšného seriálu a jeho postupné rozmělnění v nezáživnou nudu. První série byla ale originál sama... ()

DaViD´82

Seriál o útěku z věznice. Zdánlivě tuctový námět, ovšem zdání v tomto případě zdatně klame. Největším kladem je neuvěřitelné sžití se s hlavní postavou, které snad ani nelze nefandit. Každá epizoda přináší hned několik většinou nečekaných a překvapivých situací, u kterých napětím ani nedýcháte. Výše zmíněné platí pouze o části ve vězení a bohužel ne i o vedlejší dějové linii "na svobodě". Tato část zabírá cca čtvrtinu každé epizody a ač je také kvalitní, tak přeci jen je poněkud tuctová a již jsme ji v různých obměnách viděli jinde. Přesto se rozhodně vyplatí ke strhujícímu Scofieldovu útěku z věznice Fox River přidat, jelikož chytne a nepustí... Run Scofield, RUN! 1.sezóna (5/5) Během prvních dvou epizod to nabere tempo, které strhne a nepustí. Dravé, hravé, inteligentní a napínavé až za hrob. To platí do 13. dílu, jelikož původně zde měl být seriál ukončen. Šlo "pouze" o výplň před novou sérií "24". Ovšem ohromný úspěch donutil tvůrce k natahování. Bohužel. Takže od 14. dílu jde kvalita dolů; respektive zběsilé tempo zvolní. Stále je to ovšem perfektní, ale již ne tak "kondenzovaným adrenalinem". Místo abyste celou stopáž ani nedýchali, tak tu je vždy pár dokonalých momentů a mezitím snesitelná vata. To co to však spolehlivě drží na hraně dokonalosti jsou jednotlivé charaktery a jejich představitelé. Ke konci série se začne kvalita vracet do starých kolejí, aby vše vyvrcholilo dokonalou a zcela bezchybnou předposlední epizodou, která je předčasným vrcholem celého seriálu. Dojem z celé série s úspěchem zkazí poslední díl, který by svou kvalitou zapadal spíše do... 2.sezóna (3/5) ... této řady seriálu. Jediná dobrá zpráva je, že Prison Break nenudí. Ovšem napínavý již není snad ani vteřinu. Je rozmělněný nezajímavými dějovými liniemi, kterých tu je na půltuctu. Je naprosto tristní, tak moc až je nechtěně směšný, zvláště v konspirační rovině (skvěle to vystihuje jeden vážně míněný monolog z epizody 2x14 : "So,this is the conspiracy,huh? Bunch of little boys in suits running around, trying to kill each other. It's pathetic..."). A to tak, že hodně. Většina sitcomů může jen z povzdálí tiše závidět. Pečlivě budované postavy, jejich motivace, to vše jde do kopru. Náhody, nesmysly a scenáristické kiksy vládnou všem(u). Ale jak říkám, je to TAK MOC špatné, až se budete za břicho popadat. Ke konci se mírně začne vracet zdání kvality a pocit deja vu z minulé série. ()

Superpero

Mám nakoukáno docela dost vězeňských filmů, takže mám s čím srovnávat a "Prison Break" asi šel udělat i lépe. To nic nemění na tom, že je to fakt giganti seriál s megacool hlavnim hrdinou co má hrozně vykůlovaný tetování. Wentworth Miller je prostě fakt hustej herec. Dějová linie sice nejsou kvalitativně vyrovnané a vždycky se těšim na vězení (něco jako když vás otravuje minulost v "Lostech" a těšíte se na dění na ostrově). Po "Prison Breaku" si myslím že všechny agenty FBI už by měl hrát jen a jen William Fichtner, protože pro tenhle typ rolí byl zrozen. Prostě je to dobrý, koukejte na to. A navíc T-bag v megaperverzním podání Roberta Kneppera je můj idol (ano stydím se za to, ale je to tak). P.S. PRVNÍ SÉRIE - dokonalá, DRUHÁ SÉRIE: - chvílemi velice debilní ale šlo to, TŘETÍ SÉRIE- béčkově zábavná, ale už naprosto out of zdravý rozum. ()

Tom Riddle

Megahype, který měl skvělý úvodní nápad, ale po završení jeho pointy neuměl pracovat s výsledkem. Ze zajímavého a potenciálně kultovního díla holt producenti spolu s hromadou peněz taky vyždímali veškeré kouzlo. Škoda. ()

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye

Další tajemný thriller od režiséra Oldboye