Útěk z vězení (TV seriál)

Prison Break

• slovenský

Prison Break: Útek z väzenia

Thriller / Drama / Akční / Krimi

USA, 2005, 81x42 min

Ramin Djawadi

Dominic Purcell, Wentworth Miller, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Sarah Wayne Callies, William Fichtner, Wade Williams, Peter Stormare, Rockmond Dunbar, Robin Tunney, Stacy Keach, Paul Adelstein, Silas Weir Mitchell, Lane Garrison, Muse Watson, Holly Valance, Marshall Allman, Danay Garcia, Kim Coates, Michael Rapaport, Robert Wisdom, John Heard, Michelle Forbes, Camille Guaty, Diana Scarwid, John Billingsley, Phillip Edward Van Lear, Kurt Caceres, Mac Brandt, Leon Russom, Patricia Wettig, Christian Stolte, Robert Pralgo, Matt DeCaro, Frank Grillo, James Zahn, Callie Thorne, Kevin Dunn, Kristin Lehman, Jessalyn Gilsig, Jodi Lyn O'Keefe, JB Blanc, Kaley Cuoco, Al Sapienza, Cullen Douglas, Lea Coco, Reynaldo Gallegos, Michael Gaston, Dameon Clarke, Michael Cudlitz, Mark Harelik, Julio Cedillo, Barbara Eve Harris, Adina Porter, Reggie Lee, Chris Vance, Carlo Alban, Laurence Mason, Alexandra Lydon, Shannon Lucio, Michael O'Neill, Cress Williams, Reese Madigan, Tara Karsian, Dale Waddington, Heather McComb, Brian Poth, Demi Lovato, Stacy Haiduk, Keith Szarabajka, Mike Gomez, Graham McTavish, Mark Pellegrino, Denise Crosby, Kathleen Quinlan, Titus Welliver, John S. Davies, Channon Roe, Sala Baker, Crystal Allen, John Getz, Scott Alan Smith, Gianni Russo, Ricki Noel Lander, Jude Ciccolella, Ted King, Chelcie Ross, William Mapother, Jon Huertas, Alex Fernandez, Bonnie Burroughs, Lori Petty, Chris Bruno, Danielle Campbell, Joseph Sikora, Rey Hernandez, Ray Austin, Tony Denison, Marco Rodríguez, Aisha Hinds, Daniel J. Travanti, Dot Jones, Kirk B.R. Woller, Brandon Molale, Jesse D. Goins, Anthony Azizi, Brandon Tyler Russell, Richmond Arquette, David Precopia, Joe Sabatino, Andrew Rothenberg, Dominic Keating, Ian Bohen, Morgana Shaw, Raphael Sbarge, Mike Foy, Castulo Guerra, Stuart Greer, Jimmy Gonzales, David Starzyk, Jonh McIntosh, Brett Brock, Rich Komenich, Alex Meneses, Ranjit Chowdhry, Reno Wilson, Michael McGrady, Anthony Starke, Jennifer Hetrick, Tracy Letts, Allyn Carrell, Jonny Cruz, Pete O. Partida, Jason Konopisos, Dan Braverman, Van Quattro, Larry Jack Dotson, Arianne Martin, J.J. Perry, Mike Bacarella, Gerardo Davila, Summer Selby, Jeff Perry, Justin Meeks, David Born, Luis Rolon, Scott Jaeck, Tina Holmes, Joe Minoso, Randy Flagler, David Clennon, Romy Rosemont, Dane Rhodes, Kenneth Wayne Bradley, Derek Phillips, Ramón Franco, Dylan Kenin, Marcus Hester, Amy Aquino, Lidia Porto, Steve Coulter, Bruno Gunn, Bruce A. Young, Daniel Zacapa, Cynthia Kaye McWilliams, Kristin Malko, Dylan Minnette, Katie A. Keane, José Zúñiga, Derek Ray, Allison Tolman, Clint Jung, Jim Klock, Karin Anglin, Kurt Naebig, Katherine Willis, Kelvin Han Yee, Charles Baker, Werner Richmond, Crystal Mantecon, Darin Heames, Dendrie Taylor, Lanette Fugit, Ravil Isjanov, Rachel Cerda, Sufe Bradshaw, Grover Coulson, Rebecca Spence, Christopher Berry, S. E. Perry, Tim DeZarn, Sam Medina, Megan Henderson, Steven Chester Prince, Todd Terry, Andrew Sensenig, Wilbur Fitzgerald, Ian Patrick Williams, David Grant Wright, Deanna Dunagan, Gabriel Luna, Marc Macaulay, Keith Diamond, Nick Roth, Ron Gonzalez, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Preston James Hillier, Jason Douglas, Zachary Laoutides, Carlos Guerrero, Matthew Tompkins, Elimu Nelson, Ashley Boettcher, Linara Washington, Frank Maharajh, Braden Moran, Davi Jay, J.D. Evermore, Ron Yuan, Alec Rayme, Evan Gamble, Conor O'Farrell, Joey Oglesby, Maria Serrao, Ben Loggins, Josh Ridgway, Daniel Ross Owens, Kevin Sizemore, Edrick Browne, Terry Dale Parks, James Hiroyuki Liao, Victor Pagan, Rolando Boyce

1. sezóna - Výborné obsazení dokonale budí zájem o veškeré postavy, z celé té plejády bych rád vypíchl především Wentwortha Millera v hlavní roli (sympaťák každým coulem) a Roberta Kneppera coby zvrhlíka T-Baga (ten podává výkon „pacinovských“ rozměrů). "Shawshankovsky" promyšlený útěk se mi líbil, některé vychytávky jen tak z hlavy nedostanu, ale proč se proboha v posledním dílu najednou muselo objevit tolik opravdu ZBYTEČNÝCH problémů (7 chlapů nepohne s dodávkou, cože?) - můstek k další sezóně snad mohl jít i schůdnější cestou. Silné 4 hvězdy, bojím se dalších dílů...(1.1.2007)

Jedním slovem by se dalo říci nářez, ale rozepíši se. Casting je naprosto výborný, Wentworthu Millerovy věřím úplně všechno, Dominic Purcell jako bratr Scofielda je namakané a budí respekt a z obou herců číší charisma. Sarah Wayne Callies je výborná a prožívám každé minutky, kdy se objeví na plátně. Když se dostane do nebezpečí mám nutkání ji do obrazovky něco hodit, abych ji zachránil. Robert Knepper je opět obrovské plus, je to frajer a lepšího nechuťáka snad sehnat nemohli. Zatím jsem viděl první sérii a můj pohled na tento seriál je více než dobrý, fandím tvůrcům, aby další série byly tak dobré, jak první. Zatím 5 hvězdiček...(17.1.2008)

Tohle vypadá podle hodnocení skoro jako nejlepší seríál všeech dob, ale podle mě tomu přece jen ještě něco schází. Ze začátku to například oproti Lostu hned nechytne, musí se skouknout pár dílů, ale pak to má skoro stejný efekt a to ten, že si musíte pouštět díl za dílem a prakticky nejde skončit sledování po ukončení dílu, ale někde uprostřed, protože to většinou skončí tak, že prostě musíte vědět jak to bude dál, ale v těch koncích to podle mě zase ještě malinko zaostává za Lostem. Taky neni úplně ideální, že skoro každá zápletka se nakonec nějak vyřeší a moc se to nezamotává, prakticky je skoro jistý, že se to buď ještě ten díl vyřeší nebo přinejhorším další díl, čímž ty díly dost strácej na napínavosti, ale to se děje asi jen prvních pár dílů a pak už je to vpořádku a některý situace docela i překvapí. Ale podle mě největší nevýhodou oproti Lostu je nedostatek flashbacků, těch je opravdu málo, a to i když je jim věnován jeden celý díl, ale ani tak jich neni zrovna moc a pokud jsou, tak nejsou moc zajímavý, jsou spíš pro dotváření příběhu, ale o postavách prozradí jen to nejnutnější, což je docela škoda. Ale zase narozdíl od Ztracených, kde s přibývajícími díly ubývá kvalita, tak tady je to naopak, s každým dílem je to lepší a lepší. Tak uvidíme jak to půjde dál. [-2-] Druhá serie je, no je prostě hrozná, teda takhle, její druhá půlka je hrozná. Na začátku je už sice vidět pokles oproti první serii, ale pořád je to zábavnej a stále zajímavej seriál, ale ta druhá půlka je odporný vaření z vody, spousta naivních stupidních předvídatelných scén, který jsou skoro až k smíchu a zvraty, k tomu se snad ani nemá cenu vyjadřovat, nic trapnějšího prostě neni. No a teď bude ještě 3 serie a jestl ise to opravdu rapidně nezlepší, tak celej seriál půjde pěkně rychle do prdele(3.11.2006)

Stává se to málokdy, ale Prison break je jedním z mála seriálů, u nichž je jejich patrná dějová vykonstruovanost lehce opomenutelná díky perfektnímu zpracování. Tolik infarktových situací, kdy hrdinové „prolamují“ vězení a kdy v každé vteřině očekáváme nenadálé zjevení bachaře či jiného spoluvězně, má v tomto dílku až nezdravé účinky. Genialita celého plánu útěku společně s jeho provedením by nebyla nic bez výborně napsaných a zahraných postav. Ty totiž staví Prison break na žánrovou delikatesu, které sice chybí bezútěšnost Půlnočního expresu, ale zároveň se v něm dost těžce hledají pozitivní nálady Vykoupení z věznice Shawshank. Jediná chyba tak tedy tkví v nekonečném čekání na další díly, ale za to Prison break jaksi nemůže(17.3.2006)

Nebudu tady zbytečně popisovat, jak moc je první série geniální a pro celkový vývoj seriálové tvorby zásadní. Budu se věnovat spíše mnohými proklínaným pokračováním. Druhá série ztrácí původní kouzlo, protože se dostává do volného prostoru. Přichází však s něčím novým. Tím, že sledujeme několik dějových linií najednou, má seriál stále slušné tempo a příliš nepříchází ani o dávky napětí. Kvůli rozštěpení děje se však během epizody jednotlivé linie posunou jen o malý kousek. Postava Mahoneho je přínosem, ale největší hvězdou se stává Kellerman. Co druhé sérii neodpustím, je naprosto směšný pan Kim. Návrat do věznice třetí sérii zase tak neprospěl, protože neustálá drsnost Sony nemá na diváka takový účinek jako tvrdá pravidla Fox River. Navíc jde konspirace naprosto do kopru, protože vše kolem Whistlera jsou jen náznaky končící v nedohlednu. Jenže ani tuto sérii nemůžu úplně potopit, protože ukázková krysa T-Bag, připosraný Bellick a sjetý Mahone jsou ve svých partech stále neskutečně zábavní. Poslední série působí jako slepenec dvou témat, kdy jedno dodává seriálu kupu akce ve stylu Dannyho parťáků (Scylla) a druhé ho sráží na úroveň telenovely (matka). Navíc celý globální přesah působí směšně, velké twisty jsou hrozně křečovité a od dialogů bolí uši. Tak rychlý pád se zdá být za těch pár sérií neskutečně krutý, ale s troškou nadhledu i újetá poslední série pobaví, i když jinak než bylo původně zamýšleno. 1. série: 100%, 2. série: 90%, 3. série: 80%, 4. série: 75%.(10.1.2013)