Šoa

Shoah

Dokumentární / Historický / Válečný

Francie, 1985, 566 min

Anna Ruiz

Velmi dlouhá, nesmírně depresivní podívaná založená na autentických výpovědích lidí, kteří přežili genocidu. Hodnotím s odstupem několika let, ale Šoa je dílo, které když už se někdo odhodlá ho sledovat, ulpí dotyčnému navždy v paměti. Maximálně emotivní záležitost. Celkový dojem: 100 %.(8.11.2008)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

[absolvováno komplet během jednoho víkendu] Silné výpovědi, které si časem rád znovu připomenu (holič, české patriotství, třináctiletý zpěvák a mnoho dalších). Škoda místy opravdu debilních Lanzmannových otázek a po těch devíti hodinách si to možná zasloužilo nějaký epitaf.(20.7.2015)

...(10.11.2008)

Není to film a není to ani klasický dokument. Je to tvar zcela soliterní a nelze ho hodnotit poměřováním s něčím, co se mu trochu podobá, protože pokud se něčemu podobá, tak jen velice vzdáleně a navíc povrchově. Nepřesně cituji (nemám energii hledat koho vlastně): historie nemá pravidla, nemá zákonitosti, nejlépe se dá postihnout prostým vypravováním. Přesně tak je toto dílo uchopeno. Jako poctivé, pozvolné vyprávění, kdy vypravěč nespěchá a nespěchá se na vypravěče. Můžete dovolit, aby ve vás vyvolalo emoce, nebo také nemusíte. Ve mně je vyvolalo. Na 100%.(9.11.2008)

• - Sestříhání filmu trvalo 2 roky. (SafkaGuru)