Bulat Okudžava - Věčná píseň (TV film)

Dokumentární

Česko, 2004, 56 min

Jiří Vondrák

„Každé divadlo existuje 15 až 20 let. Potom režisér, jenž divadlo založil, zestárl, herci zestárli. Přišel nový čas. Bylo by třeba založit divadlo nové. Tamto divadlo se vyčerpalo. Tak je to i s člověkem: My všichni ve svých životech „hrajeme“ role. Hrajeme a hrajeme a plníme vůli Nebe… * Zrušené divadlo (poukázka i na dobu stalinskou, kdy činnost mnoha umělců byla zakázána) - to je náš život…“ (Bulat Okudžava) *** Vyznání několika zpěváků (Jarek Nohavica, Vladimír Merta, Bob Frídl, Libor Dvořák…) o „věčné písni“ Bulata Okudžavy s krátkým šotkem jeho samotného. Prolínajících se „sděleními jinotajnými“ v jeho písních (zde ucelených s překladem). V dobách normalisačních bílý paprsek v rudé záplavě vše pohlcující. *** V přihrádce POESIE (u mne doma) leží malý poklad „Půlnoční trolejbus“ vybraných básní Bulata Okudžavy (tenkrát za 29(!),- Kč i s malou LP deskou „želatinovou“ /objeví se i v dokumentu/) opečovávaný… *** „Můj Pane, Bože, vidím * zelený tvůj zrak. * Dokud se Zem ještě otáčí, * ač sama to má za zázrak, * když má ještě čas, * když zbývá jí teplo pro oheň, * každému dej něco málo… * A na mě se rozpomeň. (Modlitba Francoise Villona. Celý překlad i s video-písní v mém Deníčku zdeť.)(14.5.2014)

A já vůl si ten film zase nenahrál... Fascinující postava Bulata Okudžavy je přiblížena nikoliv prostřednictvím množství biografických údajů a vzpomínek přátel, ale jeho vlastním dílem, kdy konfrontují tvůrci filmu původní verze se zpracováním písní českými zpěváky. Celkový dojem 90 %.(8.5.2008)

Tento dokument se J. Vondrákovi a všem zůčastněným opravdu povedl. Nabízí jedinečný pohled na dílo Bulata Okudžavy skrze nahrávky jeho Brněnského koncertu (věčná škoda, že jeho záznam není nikde k sehnání) a překlady spřízněných písničkářů s českými verzemi těchto krásných písní. Mezi ně jsou zařazené zajímavé rozhovory mj. také s interprety a samotným Bulatem Okudžavou. Díky tomuto filmu jsem jeho dílo lépe poznal a objevil jsem několik písní a překladů, které si sám často rád zahraju.(1.5.2007)