Satan přichází

Omen - Satan prichádza

The Omen

Horor / Thriller

USA, 2006, 110 min

Pekelně napínavá jízda od začátku až do konce. Manželům Robertu a Katherine Thornovým zemře při porodu jejich toužebně očekávané dítě. Shodou okolností je v porodnici k mání osiřelé novorozeně, kterému pro změnu zemřela matka. Zoufalý Robert se chlapečka ujme a před svou nic netušící manželkou ho bude vydávat za jejich dítě. Nastrčený syn jménem Damien je ve skutečnosti Satan ztělesnující to největší zlo na Zemi. A jak chlapeček roste začnou se kolem rodiny Thornových dít podivné věci a množit se bizarní úmrtí, klučina se bude urputně bránit návštěvě kostela, rodiče najmou novou a velmi podivnou chůvu a pojmou podezření, že jejich syn se přece jen od ostatních dětí dost odlišuje. Negativní události naberou spád a Robert začne spolu s novinářem odkrývat děsivé tajemství o původu dítěte a začnou se potvrzovat slova kněze, která zpočátku zněla jako čistý blábol. Myslím, že ve výhodě je ten divák, který původní film neviděl a to je i můj případ. Byl jsem totiž překvapen v mnoha ohledech. Marco Beltrami opatřil příběh zlověstně hřímající hororovou hudbou a vynikající kameraman Jonathan Sela nasnímal zlověstně i svíčku na stole a z vrčícího psa, který strážil Damiena šel větší strach než z malého Antikrista. John Moore to celé efektně zrežíroval a každá scéna byla něčím zajímavá a napínavá. Hvězdná dvojka Julia Stiles a Liev Schreiber v rolích rodičů odehráli své party vzorně a řada známých hereckých tváří ve vedlejších rolích také měla co nabídnout (Farrow, Thewlis nebo Postlethwaite). I bez znalosti originálu se podle mě jedná o velmi zdařilý remake, který měl všechno co má správný horor obsahovat.(18.11.2010)

• Slasher

Další z naprosto umělých hororů, zde se rozhořčení ještě násobí ostudou pro původní verzi. Dívat se na to rozhodně dá, ale nevidím jediný důvod proč být rád. Nulová atmosféra je nutně občas ochucena lekavými momenty, ale to je jen laciný trik. V čele hereckého obsazení stojí známá tvář Liev Schreiber a on si svojí roli ještě se ctí odpracoval.(15.8.2006)

Další holywoodská recyklace, ovšem tentokrát to dopadlo nad očekávání.(5.3.2007)

• Phobia

Pokud jedinou inovací remaku je akorát obměna herců (převážně k horšímu), ztráta atmosféry a díky profláknutosti i nulová překvapivost událostí, tedy žádné napětí, pak nevidím jediný důvod, proč takový remake vůbec vznikl. První "Omen" je zaslouženě kult, verze 2006 je uzívaný podprůměr. A jestli tohle děcko bylo to nejdémoničtější, jaké filmaři našli, tak hledali asi hodně laxně... Popadli na ulici prvního klučinu nebo šlo o protekční smrádě? Jo, původní Damien, to byl od pohledu zlý spratek:-). 40%(15.2.2010)

• InJo

Úplné zatracení si to nezaslouží, ale jako remake je to tak zbytečné a nevýrazné, až je to k pláči. Dějově z 95 % totožné s originálem (a to těch vlastních 5 % je spíš ke škodě), s horšími hereckými výkony (díky charakternímu herectví Gregoryho Pecka jsem ochoten původní verzi odpustit skoro všechny hypotetické nedostatky), rutinní videoklipovou režií a bez nesmrtelné Goldsmithovy hudby. Štvalo mě, že snad všechny scény úmrtí, které jsou v Donnerově klasice lahůdkově gradované a kulervoucí, jsou zde neodpustitelně odfláklé a ke strachu tudíž nedonutí pravděpodobně (a zaslouženě) nikoho (obdobně je na tom třeba i pasáž v zoo). Jinak přirovnávání ke KRUHU a zejména k NEZVRATNÉMU OSUDU jsou opravdu trefná... Bez znalosti originálu za 3*, ale zapomenutelné a fádní to bude připadat zřejmě všem. 40 - 50 %(14.2.2010)