Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

• WANDRWALL

Pěkná pohádka na motivy Erbena, a důkaz, že když je dobrá vůle, tak si i boháč s chudákem mají co říct, pěkně si společně zazpívají a zažijí i dobrodružství - jak jinak společně.(3.4.2011)

Studiová pohádka, která sice nepřináší nic nového (Jiřina Bohdalová v opakované variaci na Závist / Bídu), ale celkově neurazí.(2.1.2012)

Sice dávám lehčí nadprůměr, určitě to nebyla špatná pohádka, ale některé části si mohli autoři odpustit. Nadutost a závist bratra - budiž, digitální Bohdalka - no dobrá, neskutečné množství kouzel - no snad dobře. Ale - co ty lenonky, hrabě Drákula, oba bratři v rakvi a oživení zlého mrtvého bratra? Chvílemi to byla moc příjemná pohádka, ale především ke konci už to bylo fakt přehnané a scéna s rakvemi připomněla drsnou pohádku Sedmero krkavců. Třeba vtípek s Drákulou dospěláka potěší, ale dítě nemá šanci. A nelíbilo se mi, jak moc "dobré" bylo "Štěstí", jak totálně překopalo děj, naopak "Bída" měla dobré vysvětlení a motivace u koho se držet. Zajímavá pohádka s občas přehnanými scénami. Hudební režie: Václav Fiala(7.3.2015)

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)