Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Najít dneska dobrou pohádku je těžké. A tahle se rozdělila na dvě poloviny. Průměr, ale v tom dobrém slova smyslu.(19.10.2007)

Studiová pohádka, která sice nepřináší nic nového (Jiřina Bohdalová v opakované variaci na Závist / Bídu), ale celkově neurazí.(2.1.2012)

Tyjo, tak tahle pohádka mě dosti mile překvapila. Svými nápady pojetím a velikou zábavností. Jen je v některých ohledech přitažená, přehnaná, ale celkově jedna z těch divadelních pohádek, které jsou opravdu pěkné. Líbilo se mi, že v dialozích byla spousta různých narážek, které byly vyloženě pro dospělé a pohádka byla pro mladší. Už jen ten nápad s postavami štěstí a bídy se mi líbil hodně, ale to co předvdla Bohdalová v podobě paní Bídy, to bylo super. Už jsem si říkal, že v posledních dvaceti letech od ní není moc co k vidění, ale tady se mi líbila možná až moc a její postava byla tou nejlepší ve filmu a taky si to zřejmě řádně užívala.(17.11.2016)

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

Na Nesmrtelnou tetu tato Zelenkova pohádka (opět podle K. J. Erbena) zdaleka nemá, to však neznamená, že by byla nekoukatelnou záležitostí. Škoda jen, že Jiřina Bohdalová nakonec dostala málo prostoru. Na nedělní odpoledne ze jen doporučit.(28.12.2007)