Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

Sympatická současná pohádka. S takovou úrovní jsem ochotná se vyrovnat. Přitom stále stačí velice málo - několik dobrých herců (Postránecký, Hrušínský), několik mladých herců, kteří se od starších něco naučí (Prachař nebo Šoposká), a samozřejmostí je střídmá výprava a i kompletně ateliérově to lze celé zvládnout. Trochu na hraně je ikona tuzemských pohádek Bohdalová ve své další variaci na Závist (tentokrát jako Bída), nicméně scénář je dobrý, pouze milencům mohl přisoudit o něco dramatičtější vývoj. Případně více vytěžit z bratrovraždy. Konečně karpatská pointa vyzněla velice moderně a nebylo nutné, aby odporovala celku.(22.12.2009)

Studiová pohádka, která sice nepřináší nic nového (Jiřina Bohdalová v opakované variaci na Závist / Bídu), ale celkově neurazí.(2.1.2012)

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)

Najít dneska dobrou pohádku je těžké. A tahle se rozdělila na dvě poloviny. Průměr, ale v tom dobrém slova smyslu.(19.10.2007)