Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Na Nesmrtelnou tetu tato Zelenkova pohádka (opět podle K. J. Erbena) zdaleka nemá, to však neznamená, že by byla nekoukatelnou záležitostí. Škoda jen, že Jiřina Bohdalová nakonec dostala málo prostoru. Na nedělní odpoledne ze jen doporučit.(28.12.2007)

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

Studiová pohádka, která sice nepřináší nic nového (Jiřina Bohdalová v opakované variaci na Závist / Bídu), ale celkově neurazí.(2.1.2012)

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)

• Tommassi3

"Štěstí ?? Tfuj !! S touhle přelétavou slečnou mě vůbec nespojuj !!" ;)(28.9.2015)