Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Jedna z mála televizních pohádek vzniklých po roce 2000, na které se dá dívat, aniž by si předseda galaktické komise pro mrzačení umění musel uhryznout jednu ze svých noh. Ucházející scénář, snesitelné postavy, sympatická Šoposká (opět), díky níž přihodím jednu hvězdu navíc. Sice to trochu recykluje Nesmrtelnou tetu, ale za koukatelnou pohádku aby dnes člověk platil zlatem.(5.7.2016)

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

Na Nesmrtelnou tetu tato Zelenkova pohádka (opět podle K. J. Erbena) zdaleka nemá, to však neznamená, že by byla nekoukatelnou záležitostí. Škoda jen, že Jiřina Bohdalová nakonec dostala málo prostoru. Na nedělní odpoledne ze jen doporučit.(28.12.2007)

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)

Tyjo, tak tahle pohádka mě dosti mile překvapila. Svými nápady pojetím a velikou zábavností. Jen je v některých ohledech přitažená, přehnaná, ale celkově jedna z těch divadelních pohádek, které jsou opravdu pěkné. Líbilo se mi, že v dialozích byla spousta různých narážek, které byly vyloženě pro dospělé a pohádka byla pro mladší. Už jen ten nápad s postavami štěstí a bídy se mi líbil hodně, ale to co předvdla Bohdalová v podobě paní Bídy, to bylo super. Už jsem si říkal, že v posledních dvaceti letech od ní není moc co k vidění, ale tady se mi líbila možná až moc a její postava byla tou nejlepší ve filmu a taky si to zřejmě řádně užívala.(17.11.2016)