Boháč a chudák (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 73 min

Najít dneska dobrou pohádku je těžké. A tahle se rozdělila na dvě poloviny. Průměr, ale v tom dobrém slova smyslu.(19.10.2007)

Studiová pohádka, která sice nepřináší nic nového (Jiřina Bohdalová v opakované variaci na Závist / Bídu), ale celkově neurazí.(2.1.2012)

Zpracováním to hodně připomíná Nesmrtelnou tetu, nejen projevem Bídy. Ale mně se tak líbí ta myšlenka, že Štěstí může být ve sklepě ... jen mě trochu děsí fakt, že náš panelák sklep nemá. Umím si ale živě představit, jak rozkošně morbidně by na mě působil hlavní hrdina v rakvi, když by mě tahle pohádka zastihla v dětském věku.(31.10.2010)

Milá pohádka, nic víc, ale to nevadí, protože pohádce stačí být milou, na to, abych nelitoval času u ni stráveného. Nelituji tedy a hodnotím snad spravedlivým průměrem. Snad jen ještě malou poznámku, kterou si neodpustím, na místě Jakuba Prachaře bych jednal stejným způsobem a také bych Bohdalku pohřbil, nebyl by to ale pouhý metr pod zem, bylo by to mnohém hlouběji - ožila by tu naděje, že se tato dnes vyčpělá herečka do světa filmu (a kultury všeobecně) nevrátí.(19.7.2013)

Zdá se, že v současnosti nejtěžší disciplínou domácí televizní tvorby zůstává klasický pohádkový žánr, který ještě donedávna tvořil pilíř národní kinematografie. Ani tento Zelenkův rozpačitý pokus nepatří k vysloveně zdařilým, ale ani k vysloveně špatným reputacím, byť se se stejnojmenným námětem Karla Jaromíra Erbena dalo naložit nepochybně daleko lépe. O nedostižnosti osobnosti typu Bohdalové samozřejmě nelze jakkoli pochybovat, byť i ona pouze variuje předcházející úspěšnou šarži démonické Závisti. Vniveč tu přicházejí výkony mladých protagonistů, jejichž nevyzrálost vyžadovala důslednější vedení, leccos zachraňují herci ve vedlejších nebo epizodních rolích (Postránecký, Hrušínský, Skopal, Vlach), ale ani oni nemohou zakrýt zjevné slabiny. Překvapení se nekoná, zůstává pocit odfláknuté práce, který mrzí o to více, uvědomíme-li si skutečné rozměry Erbenova díla. A to je ta největší zrada na divácích.(16.8.2010)