Na skle maľované (TV film)

Drama / Muzikál

Československo, 1980, 104 min

Toto už svet nezažije... Nahradiť Doča, aj napriek snahám, sa skrátka nedá... Je to síce muzikál, ale normálne mám kdesi vo nútri pocit, že je to možno aj najlepší Jánošík....(16.3.2006)

Na skle maľované nie je iba televíznym záznamom preslávenej divadelnej inscenácie, ale pomníkom, oslovujúcim aj generáciu, ktorú vtedy do divadla ešte nepúšťali. Mne sa podarilo vidieť predstavenie v divadle dvakrát, i keď druhýkrát už v mierne pozmenenom obsadení. A tento záznam mnohokrát. Nepoznám ďalšie TV filmy, na vzniku ktorých by sa podieľali také zvučné mená, ako Karol L. Zachar, Štefan Nosáľ a taká plejáda vynikajúcich hercov na čele s nezabudnuteľným Miškom Dočolomanským. Aj preto patrí tento TV film na najvyššie priečky v mojom rebríčku, i keď ide "iba" o muzikál.(26.12.2011)

Tento muzikál jsem měl možnost několikrát vidět v nastudování hereckého souboru Horáckého divadla v Jihlavě a dones si na to živě vzpomínám a na závěrečné ovace ve stoje jen tak nezapomenu. A to mi věřte, v Horáckém divadle se často ve stoje netleská. Tohle bylo poprvé za 8 let co tam jezdím, a pravidelně je slabé slovo. Pamatuji si to přesně, bylo to poslední představení před derniérou a absolutně nikdo nečekal, že konec proběhne tak jak proběhnul. Výborný scénář, choreografie, písničky, herci, atmosféra, no prostě všechno! Kdo máte možnost jít na toto do divadla tak neváhejte, vřele doporučuji!(7.3.2009)

Dočolomanský, Zachar, Nosáľ a ďalší tu stvorili jedinečné dielo plné slovenských piesní a tancov, ktoré je podľa mňa najlepšie muzikálové dielo všetkých čias v našich končinách a ak nie, tak určite jedno z najlepších. Plné zábavy, vtipov, dobrej nálady, rozumných slov ako sloboda nebude slobodou, ak si niekto zmyslí panovať nad tebou v časoch, kedy tu vládla jedna strana takzvanou tvrdou rukou. Tu sa ani niet čomu diviť, že to malo toľko opakovaní, proste toľko skvelých choreografií na tak minimalistickom priestore, proste waw. Legendárne dielo, ktoré tu dostalo filmovú podobu, za ktorú som rád.(27.12.2015)

Středoevropský rozměr Jánošíkovy osobnosti i legendy-odkazu je utajenou skutečností pro většinu Středoevropanů. V slovenském prostředí se zásluhou klasika Slovenského národního divadla Karola L. Zachara podařilo vytvořit skvělé představení vyšperkované řadou skvělých hereckých výkonů, jimž vévodí životní role Michala Dočolomanského vynikajícího i slovenského, ale snad ještě více československého herce. Mimořádné jsou i výkony Božidary Turzonovové jako předzpěvačky (původně tuto roli měla hrát další slovenská legenda československého dosahu, v době premiéry r. 1974 již těžce nemocná Eva Kostolányiová), Soni Valentové, Anny Javorkové a Františka Zvaríka. Skvělé jsou i taneční a pěvecké komparsy. Mimo Jihlavy se muzikál hrál také v Praze (Jánošíkem měl být Viktor Preiss) a v Liberci (libereckou inscenaci viděl a vysoce ocenil Dočolomanský). Na Slovensku byl muzikál dále inscenován v Nitře a Prešově, kde také slavil mimořádné úspěchy. Pro mne osobně byla zajímavá i kreace Oldo Hlaváčka v kontrapunktické roli čerta. NA SKLE je dostupné i na slovenských DVD nosičích. Slovenské národní divadlo i touto muzikálovou inscenací potvrdilo, že disponuje mimořádným souborem, ne jednou, ale hned několika skvělými, všestranně nadanými hereckými generacemi (mimo muzikál zůstali např. Juraj Kukura, Martin Huba, Mikuláš Huba, Jozef Króner, Gustáv Valach, Ivan Palúch, Ida Rapaičová, Július Pántik, Emil Horváth mladší; omlouvám se, pokud jsem bezděčně zalovil v jiných slovenských divadlech). V každém případě je toto představení nadčasový pomník slovenského dramatického a hudebního umění.(21.10.2010)