Manželské etudy po dvaceti letech (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 6x55 min

Nechtěl bych být nikdy točenej Helenou Třeštíkovu, protože pak bych měl skoro jistý, že se v brzký době stane něco hodně blbýho.(21.12.2007)

Pro mě jasná pětka. Časosběrný dokument ukazuje lidi postupem času, jak se mění, jaké priority měli a mají dále...Navíc to navazuje na ty samé lidi, pokud tedy byli ochotni ještě se o své žití života podělit.(4.9.2010)

Jeden z mála opravdu zajímavých a smysluplných českých dokumentárních projektů. Zde není co řešit a nad čím hloubat. . . . Jednoznačně za pět ! ! ! ! !(8.1.2006)

Nesmírně zajímavý dokunet Heleny Třeštíkové. Bylo až neuvěřitelné sledovat jakými životními kličkami jednotlivé páry procházely. Velice dojemné, mrazivé, úsměvné, ale hlavně pravdivé.(12.11.2008)

Zdá se to velice jednoduché – natáčet po několik let několik manželských párů, ale jak v jednom rozhovoru řekla paní režisérka, jde o „sázku na nejistotu“. Šest z těch sázek vyšlo a všech šest jsem sledoval s obrovským zaujetím nejen pro peripetie, kterými si ti lidé museli projít, ale také pro způsob, jakým je Třeštíková s lehkým nádechem ironie sestříhala do výsledné podoby. Obdivuji její odvahu natáčet i v momentech, kdy by většina filmařů shovívavě vypnula kameru. Pravda je holt krutá a filmař musí být stejný, chce-li ji zachytit. Čím mne ale Etudy fascinovaly nejvíc, je naprostá nevyzpytatelnost osudu. Všichni se s ní asi setkáváme denně, jenže takhle, na ploše dvaceti let, vyhlíží mnohem děsivěji. Na konci sebedokonaleji naplánovaného života bude stát bilanční otázka: „Čeho jsem vlastně dosáhnul?“. I díky Etudám se začínám snažit dělat něco pro to, aby můj strach z této otázky nebyl odůvodněný. 90%(7.8.2008)