Manželské etudy po dvaceti letech (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 6x55 min

„Bylo hůř.“ Na jednej strane už z princípu unikátny dokument o zachytávaní desiatok rokov životov šiestich „normálnych manželských párov“ a ich následne na svet prichádzajúcich detí. To, čo Helena Třeštíková urobila so svojím štábom, sa už ani nedá opísať slovami. Najsilnejší je asi diel o Marcele a jej dcére, ktorý môžeme poznať aj ako „oddelený“ celovečerný dokument. Potiaľto 100%. Na strane druhej, z väčšiny „účinkujúcich“ sa (i kvôli komunistickej dobe, v ktorej „začínali“ a „úplne inej dobe“ PO roku 1989, v ktorom prežili väčšinu života), stala plejáda bizarných postavičiek, aké by ste asi za svojich susedov mať nechceli (pseudo renomovaný fotograf, ktorému sa pred rokmi podarilo predať sériu fotiek slávnemu pánskemu časopisu, no teraz býva u vlastných dcér). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(20.1.2011)

koukám, jak ten čas letí...(30.10.2007)

Vďaka tomuto pokračovaniu stúpa zaujímavosť čiernobielych manželských osudov. Užíval som si ten 20 ročný skok vo vzťahoch. Ivana a Václav, workoholici, ktorí sa uštvali do zúfalstva. Skvelý odstrašujúci príklad. Fotograf Vladimír, totálny, nefalšovaný, učebnicový slizoun a kolosálny k*kot. Každá veta z jeho držky, bola honením vlastného ega. A samozrejme najvýraznejší osud mala Marcela. Veľká výpovedná hodnota a ešte väčší dôvod na zamyslenie sa.(8.9.2013)

Dokument, co místy pobaví, místy nutí člověka se zamyslet nad vlastním životem a místy bere dech. Neuvěřitelně citlivě natočené a vypichující důležité momenty. Asi je zbytečné dodávat, že nejvíc mě vzal příběh paní Marcely, to jsem pak nemohl z hlavy vytlačit hodně dlouho...Ty nejpozoruhodnější momenty píše život sám a paní Třeštíková to v etudách dokázala vystihnout geniálně. *****(4.2.2008)

Dílo, které vyžaduje nejen stoprocentního filmaře, ale také člověka velice důsledného a navíc "highly gracious". 90%.(16.9.2008)