Probuzení

Awake

Prebudenie

Krimi / Thriller

USA, 2007, 84 min

„Keď zasvieti vaše číslo, zasvieti vaše číslo. Nedá sa nič robiť.“ Ježišikriste, to snáď... kurva, ako by povedal starý dobrý Henry Chinaski a znova si objednal. PREBUDENIE je nielenže originálny film, ale je tiež šialený a zaujímalo by ma, čo je režisér a scenárista Joby Harold zač (čo prežil, zažil, koľkých ľudí pochoval, za akých okolností), pretože zápletka je geniálna (vychádza z údajne reálnej axiómy, že ročne sa odohrá cca 21.000.000 operácií na celom svete, počas ktorých je pacient v anestézii, ale u tridsiatich tisícok nastane tzv. „anestetické vedomie“, počas ktorého vnímajú VŠETKY zvuky v operačnej sále a bolesť skalpelov, prerezávajúcich sa ich kožou, ale NEDOKÁŽU to dať najavo). Po 50. minútach, ktoré strčia do vrecka kompletnú ságu SAW, prichádza séria šokujúcich zvratov, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ŠIESTY ZMYSEL. Po prvom som si povedal „no do čerta“. To som ešte netušil, že za rohom sa ukrýva ďalší a za ním ďalší. Výsledkom je žánrový experiment z produkcie bratov Weinsteinovcov, kde na každých 10 minút pripadá jedna herecká osobnosť (Christensen, Olinová, McDonald, Howard, Howard a možno aj Jessica Albaová, ktorej konečne niekto otrieskal hlavu o zem).(29.3.2009)

Awake je spolu se SinCity nejlepší Jessicy film. Originální thriller o transplantaci orgánů ve kterém nikdy nevíte co bude dál. Film je navíc opravdu krátký a tak přijemně utíká od první minuty. 75%(23.3.2008)

Awake je velké překvapení. Film o muži, který kvůli lásce k ženě podstoupí nutnou transplantaci srdce působí ze začátku obyčejně. Do té doby než se začnou dít nepředvídatelné věci, které do sebe skvěle zapadají. Muž, ležící na operačním stole, kde ho operuje jeho vlastní lékař a kamarád, náhle začíná cítit, slyšet a vnímat. Bez jediného pohybu těla a úst křičí a snaží se hýbat, ale nemůže. Pomalu začíná chápat hru, která se kolem jeho milionového impéria zděděného po otci, děje. Uvědomuje si vše včetně svých chyb, omylů, zbytečně mladické ignorance a malé dávky arogance. Ani jeho matka čekající ruku v ruce s jeho ženou v čekárně až jim řeknou výsledek operace nic netuší. To je teprve začátek a nástin děje, který nabere během chvíle velmi zajímavý směr a spád. Vedle dobře hrající (není to překlep) Jessicy Alby a stále stejně toporného, ale ne tak hrozného Haydena Christensena se představí krásná Lena Olin jako jeho matka a Terrence Howard jako jeho doktor a velký přítel. Scénář mě překvapil, když se ve třetině filmu obrátí vše, co divák předvídá a pak už jen s otevřenou pusou sleduje, jak puzzle zapadnou na svá místa a kolotoč okolo muže ležícího na operačním stole se dotočí. Scénář i režie jsou dílem Jobyho Harolda, který tak předkládá divákovi svůj debut a očekává jeho pocity. A moje pocity, jsou skvělé.(20.3.2008)

V pohodě film. Začátek a rozjezd slabý, chladný.. Od chvíle jak šel Clayton na operaci a posléze nastálo při operaci "probuzení" jsem film opravdu žral a nemělo to chybu. Jak film skončil, na jsem chtěl dát v emocích 5*. Tak mě ten film, resp. od zmíněného probuzení bavil... S odstupem času to vidím na krásné 4*.. Líbil se mi zvrat, jak Claytonova "přítelkyně" najednou byla největší mrcha a ne holka, která si chtěla Claytona vzít. Plus maminka Claytona, která v čekárně přišla na kloub a dala své srdce svému synovi, aby ho zachránila. Mezitím v posmrtném životě povyprávěla co se jak stalo a tím se to krásně dozvěděl i divák... Super zažitek.. 80%(13.2.2012)

Veľmi príjemné prekvapenie, skvelý námet, výborne vybudované napätie, no predsa mi stále niečo chýbalo. Možno to je tým, že Christensen vyzerá príliš detsky, možno tým, že film nie je tak ľahko stráviteľný, ako by sa mohlo zdať. To ma však neodradí od chuti pozrieť si ho ešte raz. 78%(23.8.2012)