Invaze

Invasion, The

Invázia

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

Překvapení. Pro mě rozhodně. Oliver Hirschbiegel (měl by si vymyslet umělecké jméno...) natočil svou vizi invaze do našeho světa a mohlo to být i za 5* a proč není? Protože se do toho vložili páni producenti a jeho verzi nechali předělat Jamesem McTeiguem, chráněncem a oblíbencem bratrů (už bratra a sestry) Wachovských. Je to smutné, protože skvěle rozehrané komorní drama, které na ploše několika pokojů, ulic, tunelu a auta dokázalo rozehrát atmosférou dobře zvládnutý sci-fi horor. Doufám, že jednoho dne piráti ukáží své rohy a seženou původní verzi, která podle mě bude mnohem lepší a ucelenější než výsledný výtvor McTeigue-na. Jeho přítomnost je celkem patrná hlavně v závěru, kde filmu ubližuje. Závěrečná honička není špatná, ale příliš se tam nehodí a komorní atmosféru naprosto ničí. Překvapila mě Nicole Kidman, která nepatří mezi mé nejoblíbenější herečky, ale předvádí velmi kvalitní výkon a stejně tak se daří hrát i Danielu Craigovy. Pro milovníky "invazí" cizích entit na naši planetu povinnost.(31.12.2007)

• obitus

Počtvrté a to dost špatně. Příběh v první polovině ještě tu a tam zamrazí atmosférou cizosti, ale celá druhá půlka je jen nudný vývar z průměrných akčních filmů. Tam kde u Kaufmana probíhala invaze sofistikovaně pomocí exotických rostlin, tady se jen bleje. A tak je to vlastně s celým filmem. Vše co se v předchozích verzích povedlo je tady jen hromadou blitek.(11.4.2008)

Mám slabost pro podobná témata, proto trochu vyšší hodnocení než je zdejší průměr. Ani mi nijak nepřišlo, že byl film přetáčen, celkem mi se mi zdály komornější atmosférické a mírně akčnější scény v souladu. Na druhou stranu je třeba říci, že u starší verze s Donalden Sutherlandem jsem se kdysi bál daleko více...(21.2.2008)

• Lateef

Film se loudá jako housenka po vydatném obědě. Není mi jasné, jaký žánr chtěli vůbec tvůrci točit. Drama?? Akční?? Sci-fi?? Snímek je slepencem všech a zároveň nevyniká v žádném. Ani jedna scéna mě nenadchla, nezaujala, nevyděsila. Tempo zoufale zbrklé a tím nudné, dialogy ohrané, děj předvídatelný, závěr odfláknutý. Jediné, co se mi líbilo, byla Nicole Kidman, Craig neměl co hrát. Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal. A nic nedostanou ani tvůrci, jelikož film finančně propadl. 80 miliónů dolarů(rozpočet)/40 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.3.2008)

"BUDE NĚJAKÉ OBČERSTVENÍ?" - "JSOU TO ČEŠI, TAKŽE ASI GULÁŠ." Hláška roku. Měl jsem zato, že naším národním jídlem je vepřo, knedlo, zelo, popř. svíčková, ale Daniel Craig to musí vědět líp, koneckonců točil tu přeci nedávno CASINO ROYALE (i když shodou okolností jsem guláš těsně před filmem měl). Film samotný je průměr, co neurazí ani nenadchne, pro mě na stejné úrovni jako remake ze 70. let (je fajn, že se rezignovalo na ty blbé lusky) a přiznám se, že nebýt zpracován recenzemi v tisku, střídání stráží bych ani nepoznal. Zklamala mě jen ta slabá závěrečná honička a nemastný neslaný konec, u kterého jsem marně doufal v nějaký twist. V tomhle je sedmdesátková verze lepší. Ale na Nicole se kouká líp.(3.11.2007)