Invaze

Invasion, The

Invázia

Thriller / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2007, 99 min

Kidman se jak je ještě vidět herecky nikam nevytratila. Společně s Craigem, který mi k ní moc nesedí se snaží zachránit svého blonďatého syna před svým tmavovlasým manželem ( tady to skoro vypadá, že je spíše otcem Craig a zbytečně to narušuje průběh filmu (( ::), který ho chce nakazit. Jinak mi docela běhal mráz po zádech, a také jsem si vzpoměl jak jsem kdysi hrával takovou tu hru UFO, kdy jste nevěděli, kde se kdo objeví. Jinak ve filmu zazní 2 hlášky o nás .... někde mají být Češi, tak tam bude k jídlu guláš ... a pak co znamená rusky Československo - rohožka (( ::. Hudba mistra JOHNa OTTMANa ( Superman Returns, Fantastické čtyřky, Cellular, Gothika, Cable Guy, X2, Obvyklí podezřelí ...).(19.3.2008)

Překvapení. Pro mě rozhodně. Oliver Hirschbiegel (měl by si vymyslet umělecké jméno...) natočil svou vizi invaze do našeho světa a mohlo to být i za 5* a proč není? Protože se do toho vložili páni producenti a jeho verzi nechali předělat Jamesem McTeiguem, chráněncem a oblíbencem bratrů (už bratra a sestry) Wachovských. Je to smutné, protože skvěle rozehrané komorní drama, které na ploše několika pokojů, ulic, tunelu a auta dokázalo rozehrát atmosférou dobře zvládnutý sci-fi horor. Doufám, že jednoho dne piráti ukáží své rohy a seženou původní verzi, která podle mě bude mnohem lepší a ucelenější než výsledný výtvor McTeigue-na. Jeho přítomnost je celkem patrná hlavně v závěru, kde filmu ubližuje. Závěrečná honička není špatná, ale příliš se tam nehodí a komorní atmosféru naprosto ničí. Překvapila mě Nicole Kidman, která nepatří mezi mé nejoblíbenější herečky, ale předvádí velmi kvalitní výkon a stejně tak se daří hrát i Danielu Craigovy. Pro milovníky "invazí" cizích entit na naši planetu povinnost.(31.12.2007)

Nedopadlo to tak hrozně, jak jsem u přetáčeného filmu čekal. Je sice zjevné, že Wachowští s McTeiguem se snažili i trošku delší dialogové pasáže rozhýbat nějakou tou akcí, i za cenu toho, že do rozhovoru dvou osob nastříhali flashforwardy, přesto se na Invazi dívat dá. Otázka je, proč ale čtvrtá verze stejného příběhu vůbec vznikla. Nepřináší naprosto nic nového a i když jednotlivé scény slušně fungují, celek je ve výsledku prázdný a nepříliš zajímavý. Docela rád bych viděl původní Hirschbiegelovu vizi - scény typu Nicole ujíždí s dítětem autem ověšeným tak dvaceti lidmi a snaží se svých pronásledovatelů zbavit do ní asi nepatří... /viděno ze slušného kinoripu/(8.9.2007)

Roztomilá blbůstka, u které se vám, i když upadnete do REM fáze, absolutně nic nestane. Ale nějakým poťouchlým a velice zvráceným způsobem tento film dokáže pobavit. Což se nedá u evidentně přetáčeného a podivně sestříhaného filmu očekávat.(23.5.2010)

Vize obou režisérů se sice značně rozcházejí a flashforwardy jsou občas vyloženě na zabití, z Hirschbiegelovy verze toho naštěstí zůstalo pořád dost natolik, aby se Invaze stala solidní sci-fi s velmi dobrou Nicole Kidman v hlavní roli.(28.10.2007)