Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval som anglického krála

• Německo

Ich habe den englischen König bedient

• Maďarsko

Öfelsége pincére voltam

Drama / Komedie / Romantický / Válečný

Česko / Slovensko / Německo / Maďarsko, 2006, 120 min

Kdo jiný se mohl ujmout adaptace slavného románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále než Jiří Menzel. Film nás provází životní cestou pikolíka, který se snaží o uznání ve svém oboru, bohatství a milující ženu. Za války se ožení s Němkou a po válce není v době politických zvratů (únor 1948) uznán ani jako Němec, ani jako milionář a tak je mu hotel a všechny jeho peníze zabaveny a je odsouzen na 15 let. Bulharský herec Ivan Barnev zvládl svou roli dobře a Oldřich Kaiser, který představuje stejného hrdinu po letech a vypráví nám svůj příběh, dostal po dlouhé době slušnou roli, kterou zvádl výborně. Jiří Menzel mě nezklamal ani scénářem ani režií, ale na pět hvězdiček to není. Na druhou stranu nechápu hodnocení některých uživatelů, kteří dají hvězdičku nebo dokonce odpad, ale samozřejmě, že je to jejich názor.(28.11.2007)

Nový Menzel není špatný, ale očekávání a celé to martýrium kolem vzniku filmu mu nakonec zlomilo vaz. Spor o zfilmování se táhl několik let, k tomu se ještě přidal návrat jednoho z velikánů české kinematografie po šestnácti letech a očekávání nabyla na gigantických rozměrů. Jiří Menzel se mohl vrátit jenom Hrabalem. Jenže. Při sledování tohoto snímku mi připadlo, že sám režisér se tak moc snažil o opravdový comeback, že nakonec upadl do šedi a nevyjímečnosti. jako by se bál svého přístupu, trošku toho autorského vidění a cítění. Místo toho vše skoro až otrocky a se všemi neduhy předlohy tuto novelu zadaptoval. Přistoupil k látce tak, aby se zavděčil fanouškům předlohy čili žádná invence. Předtím jsem si nedokázal představit někoho jiného na pozici režiséra, teď upřímně lituji, že to Menzel vzal. Král je mrtev, a to i ten anglický.(23.2.2007)

• Skejpr

Navzdory přítomnosti velké spousty záběrů, které jsou již, spíše než záběrem, samostatným uměleckým dílem, i několika scénám, které mají poměrně značnou udérnost a hloubku (ale většinou vyšumí do ztracena, např. Útěk za deportačním vagónem) působí nový Menzelův film až příliš sterilně, nevýrazně, mdle. Velmi nesympatický hlavní hrdina, navíc odporně nadabovaný, je zcela nepoužitelný, má-li se s ním divák ztotožnit, u tohoto druhu filmu je tento aspekt zcela zásadní a pokud film zklamal v něm, zklamal ve všem. (Marná) snaha o komické momenty, zachycující bohaté muže, užívající si se sličnými slečnami, zrychlené záběry, i zjevfení Hitlerovy hlavy.. to vše jsou naprosto trestuhodně nevyužíté scény, a v paměti vám po skončení filmu zůstane tak maximálně několik krásných žen, zajímavá hudba, skvělý Huba, Lasica, Kaiser a především božský Marián Labuda. A šíleně křivý nos Ivana Barneva.(15.1.2007)

• - Natočilo se celkem 42km filmového materiálu. (hippyman)

• - Prostor hotelu Tichota (hotel Dítě) byl za protektorátu Čechy a Morava opravdu používán pro potřeby Říše, ne však k vyšlechtění ,,Čisté rasy,, , ale pro výchovu české mládeže v duchu myšlenek Třetí Říše (Školy Adolfa Hitlera), tzv. Kuratorium - obdoba Hitlerjugend. (Bobek27)

• - Spoiler: Habešská delegace přiveze k obědu dvouhrbého velblouda, ten však v Africe vůbec nežije. (awful)