Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval som anglického krála

• Německo

Ich habe den englischen König bedient

• Maďarsko

Öfelsége pincére voltam

I Served The King Of England

Drama / Komedie / Romantický / Válečný

Česko / Slovensko / Německo / Maďarsko, 2006, 120 min

• Shushika

Návrat krále ve velkém? Ale kdeže. Bohužel. Provedení bohužel nemá kvůli epizodničnosti výjevů, absenci atmosféry a špatně vybranému Ivanu Barevovi - který by měl táhnout tu nejdůležitější část, kdy se láme chleba - sílu zasáhnout. Oldřich Kaiser pak v linii "po letech" nemá co hrát. A to doslova. Film, který by nás měl omračovat i svým epickým záběrem, žell nepůsobí jako produkt hodný velkého plátna, spíš telky. Všechny ty emoce, herecké výstupy, výpravu a v konečném důsledku i SDĚLENÍ jakoby někdo kalibroval na televizní seriál. Komu by se však chtělo sledovat seriál s hrdinou, který prakticky nemluví a do poslední chvíle nevíte, jestli je to naprostý blb, kterému přála štěstěna a nebo rozený filosof, který ví víc než říká? Proč jen se Menzel trochu víc neutrhl z řetězu a trošku to nevyhrotil?Smířlivá poetika k tomuhle filmu o vellých kontrastech bohužel zrovna nesedí.(11.1.2007)

Nový Menzel není špatný, ale očekávání a celé to martýrium kolem vzniku filmu mu nakonec zlomilo vaz. Spor o zfilmování se táhl několik let, k tomu se ještě přidal návrat jednoho z velikánů české kinematografie po šestnácti letech a očekávání nabyla na gigantických rozměrů. Jiří Menzel se mohl vrátit jenom Hrabalem. Jenže. Při sledování tohoto snímku mi připadlo, že sám režisér se tak moc snažil o opravdový comeback, že nakonec upadl do šedi a nevyjímečnosti. jako by se bál svého přístupu, trošku toho autorského vidění a cítění. Místo toho vše skoro až otrocky a se všemi neduhy předlohy tuto novelu zadaptoval. Přistoupil k látce tak, aby se zavděčil fanouškům předlohy čili žádná invence. Předtím jsem si nedokázal představit někoho jiného na pozici režiséra, teď upřímně lituji, že to Menzel vzal. Král je mrtev, a to i ten anglický.(23.2.2007)

Nucená masturbace pro kontrolu vhodného semene pro árijskou ženu při poslechu seznamu zavrežděných Čechů Němci je scéna minimálně zajímavá. Za měsíc si však budu maximálně pamatovat, že jsem po filmu měla hrozný hlad.(6.5.2008)

• novoten

Menzel se vrátil za kameru, aby nám ukázal další tvář lidskosti. Jenže zapomněl, že když v jeho dřívějších výletech fungovala, bylo to díky upřímnosti a ne díky tomu, že se naivní hrdina s pitomým úsměvem protlouká světem falše - aby se v něm nakonec začal sám s radostí rochnit. Režisérova libůstka v adaptování jasně daných figurek, která tak dokonale funguje v Postřížinách, tentokrát fatálně selhává ve chvíli, kdy se z Krále začne stávat pokus o něco víc. Ten totiž nevyhnutelně vyzní zcela hloupě. Češi jsou buď zbabělci nebo ublížení vlastenci, Němci nežijí ničím jiným než oddaností Hitlerovi a když už přijde Vítězný únor, nesmí chybět usměvaví komunisté, kteří přece chtějí vše rozdělit lidu. Copak může být něco polopatičtější než právě tyto figurky? V takových chvílích mizí z tváře poslední úsměv, který pramenil z toho, že když už nedostanu pořádný příběh, alespoň je vinoucí nit ověšena mnoha pokusy o "milé výjevy ze života". Bohužel těch pasáží, kdy se neděje opravdu nic a skupinka bodrých obtloustlých pánů mlsně kouká na polonahou slečnu, je moc. Tak moc, že se z Menzelova plánovaného vrcholu stává občas až mučení a důkaz, že u kvalitativního dna novodobého českého filmu se může octnout opravdu kdokoli.(19.10.2008)

„Bol som odsúdený na pätnásť rokov, ale pretože bola amnestia, odsedel som si len štrnásť a trištvrte.“ Veľmi drahý, značne ambiciózny a našťastie poriadne príjemný a sladkobôľny menzelovsko-hrabalovský projekt s kvetnato príjemným hereckým obsadením (Fialová, Lasica, Labuda, Kaiser, Huba), poetickou atmosférou a životnými poučeniami, ktorých nikdy nie je málo. Vtipné, šikovné, vynaliezavé, hravé, presné v detailoch a voňajúce po nahých ženách. S Menzelom som sa cítil, akoby som to všetko zažil kedysi na vlastnej koži. Kino Považan 2007 (vo vestibule stretnutý "Barabášov Becko")(2.3.2007)

• - Štáb natáčel na 25 různých místech ČR. (hippyman)

• - Scéna ze hřbitova z vysídlené německé vesnice byla natáčená v obci Vrchní Orlice (poblíž Rokytnice v Orlických horách), ve které taktéž došlo po 2. světové válce k odsunu Němců a zbyl zde pouze kostel a hřbitov. (Kacer)

• - Habešského císaře hrála ve skutečnosti žena, americká zpěvačka a herečka Tonya Graves. (Reyak)