Melodie mého srdce

Cesta do New Yorku

Drama / Hudební / Romantický

USA, 2007, 114 min

• FlyBoy

Premárnená šanca jak hrom. Na podnose predložené tromfy v podobe mladého/šikovného chlapca (Freddie Highmore ako zázračný virtuóz August Rush), chytľavých nôt gitár/piesní (singel “Raise it up”, oduševnené vybrnkávania), hybných prestrihov/nájazdov a tiež záživného námetu o rodených talentoch, ktorí sa medzi nás rodili, rodia, rodiť budú sú na toľko vyzývavé, že ich polovičné zúročenie zamrzí aj po štedrovečernom kaprovi. Lebo akonáhle sa dejové peripetie začnú totálne vymykať kontrole a s hrajúcich postáv sa zrazu stávajú strnulé figuríny, tak omamujúci základ stráca na čarovnosti aj údernosti. Takto len "výchovná" rozprávočka, ktorá prerástla do precukrovaných proporcií a skončila ako neuchopiteľný gýč...a veru, nemusela.(26.12.2010)

Už prvou minútou som cítil priam neskutočné vibrácie a neopísateľné pocity. Možno to vyznie trápne, ale tento film má obrovskú dušu a prúdi z neho taký život, že som sa viackrát neubránil silnému dojatiu. Mladý Freddie aj napriek svojmu útlemu veku za posledné roky urazil úctyhodnú hereckú trasu. Od čias Krajiny-nekrajiny, Charlieho továrne alebo Dobrého ročníka neubehli pomaly ani štyri roky a z tohto prcka sa pomaly, ale isto stáva herec prvotriedneho formátu. Medzi deckami jasný tabuľkový líder. Zrejme nastúpil nový Joel Osment, tak sa tešme, čo nám prinesie skorá budúcnosť. Okrem neho som sa však stihol zaľúbiť do šarmantnej Keri Russell, ktorú však zatieňuje stále sa lepšiaci Rhys Meyers (ešte lepší ako v Allenovom Match pointe). Suma sumárum. Po hereckej stránke u mňa samé pozitívne odozvy (po dlhom čase ma v malej roličke opäť potešil charakterný Robbins). Namietať by sa určite dalo k príbehu, ktorý je dosť presladený a prakticky aj dosť nepravdepodobný, ALE nemôžem sa ubrániť formulke, že mi to tentoraz ani v najmenšom nevadilo. Po dlhom čase príjemne roztopené srdce diváka s dievčenskou náturou :). 100%(13.4.2008)

Nevím, komu byla tahle přeslazená pohádka určena, mě ale do svých spárů nechytla. 82% (srpen 2008)? Podivné motivy jednotlivých postav, dialogy, co tahají za uši, gesta, která se v dnešním světě už dávno nenosí a sny, které se plní možná v těch pohádkách. Rád se nechávám strhávat kýčovitými momenty v lecjakém cajdáku, ale August Rush je až příliš – navíc, pokud máme po všech (ne)možných dějových peripetiích přijmout fakt, že dvanáctiletý chlapec, který předtím nikdy neviděl noty a nezahrál ani jeden akord, teď vypomáhá na prestižním newyorském Juilliardu a čeká ho vlastní koncert před tisícovkami posluchačů. Nejsem skeptik, ale.. No, když už na to člověk tak nějak přistoupí, rozjíždí se tu osudový příběh Lyly a Louise, dvou nadějných muzikantů, kteří se na jedné newyorské střeše kdysi potkali, a tak trochu nevědomky zplodili hudebního génia, který chce být především "nalezeným". Roky se neviděli, hudba je ale dokáže znovu spojit. Právě famózní hudba tahá snímek do vyšších pater. Takhle skvěle poskládané hudební styly se často nevidí. Je tu jedna nominace na Oscara (skladba Rise It Up – skvostná Jamia Simone Nash & Impact Repertory Theatre), John Legend nebo několik písní od samotného Meyerse. Právě charismatický Jonathan Rhys Meyers vyzařuje takové charisma, že se ho kamera nemůže nabažit, naopak Freddie „Karlík Bucket“ Highmore je mi ze současných dětských objevů nejméně sympatický. Keri Russell je jenom pěkná, Terrence Howard prakticky nedostane větší prostor (i když by si ho zasloužil) a zrzek Robin Williams snad ani selhat neumí!!(17.8.2008)

Sladký příběh lásky, dobře natočeno, to se musí nechat, ale nic nového..!(17.11.2011)

Pohádka pro odrostlejší s roztomile talentovaným Freddiem Highmorem a zdaleka ne tak roztomile chatrným příběhem. Ten slouží víceméně jen jako kostra pro vykreslení motivu postavy nového Mozarta, případně ještě tak jako lis na emoce citově křehčích diváků. Vysoká koncentrace patosu a sladkobolu k typu tohohle filmu sice patří, ale na opravdovější zážitek mi to nestačí. Dvě hodiny po závěrečné zatmívačce jsem nevěděl, proč jsem vlastně Louisovi a Lyle tu jejich osudovou lásku věřil a jediné co mi v hlavě zůstalo je zas jenom ten Freddie... a možná tak ještě Van Morrisonův Moondance. Průměr. 50%(16.10.2008)