300: Bitva u Thermopyl

300

300

Akční / Válečný / Fantasy / Historický

USA, 2006, 117 min

Snyder sere mramor a snaží se otrocky převyprávěné omalovánky povýšit na plnohodnotnou filmovou výpověď. Evidentně při tom zapomněl, jak účelně vygradovat scénu a že čeho je moc, toho je příliš. Kulisovou estetikou tenhle komerční hit připomíná hollywoodské exkurze do antiky padesátých let a svou svalovinou zase řežbu z osmdesátek. Nezbývá než doufat, že se digitální krev nestane standardem a Franka Millera se v budoucnosti chopí někdo, kdo nad jeho předlouhou nebude zuřivě masturbovat. Pořádně jsem si užil akorát tak závěrečné titulky a toho šmejda co vypadal jak Michael Berryman.(27.3.2007)

• Radek99

Je mi jasné, že takovýhle typ filmů patos potřebuje, ale tohle už bylo místy opravdu příliš, überpatetické scény jak v (amerických) propagandistických snímcích. Ale vlastně je to logické, vždyť 300 je propagandistické béčko! Ahistorická komiksová agitka, která má ospravedlnit americký boj proti islámskému terorismu. Primitivnější zakódování už si ovšem tvůrci zvolit nemohli...(16.12.2012)

Vystajlovaná antická rubačka, u které se mi na druhé podívání potvrdilo, že je to dobrý, ale v kecacích pasážích převážně nuda.(26.10.2007)

Vizuální orgie trochu "rozostřené", obrazové chyby trochu viditelné (kampak se poděla všechna krev ze země a zabitých?), hudební orgie trochu NIN-postrádající, hloubka příběhu trochu mělká (to se dá ještě přejít - to hlavní tu koneckonců je - freeedom!), trochu průměrný film. Dva klady: ladně tančící "orákulum" a samozřejmě transka Xerxes se svým sexy hláskem. Ve scéně, kdy stojí s Leonidem naproti sobě, je jasně vidět, kdo žere růstové hormony a kdo jen polívku.(26.3.2007)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel tyto digitální hrátky s vojáky a temným nebem nejsou pro mne zajímavou podívanou. Přišlo mi to spíše jako prolog nějaké hry. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221337-300-bitva-u-thermopyl-300/videa/(15.2.2009)

• - V jedné scéně filmu říká Leonidas zrádci Efialteovi: "Kéž bys žil věčně". Znamená to velkou urážku, protože spartská představa smrti je zemřít v boji, zatímco Efialtes bude muset žít dál s vědomím zrady, kterou připravil spartské bojovníky o život. (Witta)

• - Xerxes měl být dle komiksové předlohy výrazně vyšší než Leonidas, nakonec byla jeho výška pro účely natáčení určena na 230 cm. Jelikož jsou oba herci stejně vysocí, scéna byla natočena za použití dvou kamer s různou perspektivou. (Witta)

• - Na práci na kostýmech se podílelo okolo 60 lidí. (Witta)