300: Bitva u Thermopyl

300

300

Akční / Válečný / Fantasy / Historický

USA, 2006, 117 min

Obrazy nádherné až k zalknutí, válka dlouhá, akce (bráno do důsledků) ale vlastně žádná. Jen krásné přestylizované výjevy z bitvy. Ale že by vtáhly a nadchly v celé hodině a půl? To ne. 70%(19.2.2007)

Nádherná přehlídka mužských těl, nádherná grafická stránka, nádherně provedé "bitky" , nádherná představa tehdejší Sparty, nádherný konec... Přesto mě tam ale chyběla ta historická atmosféra, při které mě tuhne krev v žilách.. Bavila jsem se, vychutnávala každou minutu, čekala co bude a kochala se nejenom neodolatelným Gerardem Butlerem :) A i když jsem tam postrádala tu kouzelnost historie, byl to nejzajímavější historickej film, co jsem kdy viděla :) Btw. proč ve všech filmech za poslední dobu co jsem viděla, ukazují ty mužský zadečky? To mi dělaj schválně. Kdo má pořád umývat monitor od slin :-D(30.5.2009)

• Faidra

U Dia! Zklamání větší než Olymp...Ne že bych čekala nějakou historii věrnou podívanou, ale vytřeštěnější jsem snad z kina ještě neodcházela. Prolistování předlohy to ještě zhoršilo, a to jsem myslela, že hůř už být nemůže. Ne že by mě překvapilo vykreslení Sparťanů, takto obyvatel státu podle dnešních měřítek takřka fašistického, jako bojovníků za svobodu a demokracii, přece v každém pořádném pseudohistorickém spektáklu se musí ječet "for freeeeedom!" Vždyť by divák mohl nedejbože odcházet s ušními bubínky v pořádku. Ne že by mě rozhodili Sparťané coby dokonalé ideály řecké krásy a ctnosti proti zdegenerovaným Peršanům, konečně je všeobecně známo, že zatímco Západ je cestou rozumu, estétství a uměřenosti, Východ cválá do pekel cestou dlážděnou zkažeností. Ne že bych si nad Leonidovou hláškou o večeři v pekle, o kterém asi sotva měl Řek v 5. století před Kristem nějakou představu, jen odevzdaně nepovzdechla. Ale přidaná linie s královnou a jejím bojem na domácí frontě už je trochu moc. Ve státě, kde byl náznak toho, že muž dává přednost společnosti své manželky před svými spolubojovníky, pokládán za nebetyčnou ostudu, je Leonidás podán jako podpantofelník domácí, který se bez ujištění své vycmrdlé ženušky, že všechno bude O.K., ani...vy víte co. S politickou korektností to tenhle film jinak moc nevyhrál, ale v poklonkování feministkám se dostal až k plazení se po zemi. Zeus s námi a zlý pryč. A za co ty dvě hvězdičky? Za herce, Butler a Wenham jsou opravdu pěkní chlapi, i když pohled na ty vyholené hrudníky po čase začne přece jen nudit, a za grafiku, třebaže u scény s vlkem jsem se popadala střídavě za břicho a za hlavu. No nic, už to dávno přede mnou řekli jiní lépe, ale po bombastické reklamě to bylo zklamání opravdu grandiózní. Navíc se k tomu druží nepříjemná pachuť vědomí, jak je jistou částí světa vnímáno cokoli na východ od Greenwiche.(22.6.2007)

Boze, tohle byla naprosto neuveritelna ultra mega rezba. Spolu s Fontanou asi muj nejocekavanejsi film a zatimco Fontana me zklamala, tohle me rozsekalo na sracky. Takle vostra "historicka" rezba tady od Navratu Krale nebyla. Je dobre, ze se tvurci nesnazili o nejaky rozvinuti pribehu, neco minut o treninku Spartanu a pak sup a uz jede bitva. A do toho neco malo zaberu do Sparty. Podle me to bylo vyvazeny naprosto perfektne. Po vizualni strance to jsou neskutecny orgie, ktery tady snad jeste nebyly a i hudba je pekne vostra. Kdyz se zacnou rubat a do toho zacne hrat nejakej metal, tak to je proste masakr. Gerard Butler se snazi, porad rika nejaky vostry hlasky a vypada fakt spravne krute. A persane maj ve svy armade peknou sbirku ruznejch zrudicek. Sice tu nejsou nejaky ohromny bitvy tisicu proti tisicum, protoze tam kde bojujou, to je spis o boji muze proti muzi, ale to bylo jedine dobre. Navic tu vsude caka krev a sem tam upadnou nejaky ty koncetiny. Ale samozrejme se tu najdou i velky zabery na celou armadu. Jen dve malicky vytky. Misty tu je otravnej hlas vypravece-komentatora, kterej popisuje veci, co zrovna vidime a je to tak trochu zbytecny a pak zaverecna bitva, kdy se vsichni nechaj pobit. Jasne, vsichni vi, jak to dopadne, ale prislo mi to krapet uspechany, ze se skoro nebranili. Tech 120 minut, co film ma, je naprosto presnejch, aby vas film vtahnul a do konce nepustil, je fajn, ze to tvurci neprotahovali, precejen slo o jednu bitvu a mit to tri hodiny, tak to takle kulervouci nebude. Tohle se proste musi videt.(23.3.2007)

Rozpočet $65miliónovTržby USA $210,614,939Tržby Celosvetovo $456,068,181Tržby od roku 2009 za predaj Blu-ray v USA $7,049,732 //počet predaných kusov 595,837Tržby za predaj DVD v USA $276,328,139 //počet predaných kusov 13,421,427„Hrdinstvo sa stáva legendárnym pojmom práve tu, na mieste kde čaká na svoju hrdinskú smrť 300 Spartanov chrániacich Grécky národ.“ _Meno režiséra Zack Snyder sa pre mňa od tohto momentu stáva dôležitým filmovým pojmom! Jeho meno my utkvelo v pamäti už pri sledovaní jeho prim debute Úsvit mŕtvych ale čo nám priniesol potom už nieje len taká fajn podívaná, toto sa stáva jedným z vrcholov dnešnej kinematografie. Natočil takpovediac krásnu doslova obrazovú symfóniu na hrdinský mýtus odohrávajúci sa v božskom Grécku, kde je studnica udatných hrdinských činov doslova nevyčerpateľná. _Frank Miller je osoba tvoriaca comicsovky, ktoré sa postupne vďaka nesmiernej tvorivosti na režisérskych postoch stávajú kultom a hlavne novým míľnikom vo filme ako takom. Už Robert Rodriguez svojím SIN CITY predviedol čo sa dá urobiť s čierno-bielych políčok komiksu, Zack Snyder len upevnil nový trend a to doslova famózne jeho 300 sa nedá nič vyčítať aj keď je to priamočiary príbeh bez nejakých väčších odbočiek ide stále v jednom šíku prinášajúcom jeden krásny obrázok za druhým. Proste políčko za políčkom filmu je prepracované k dokonalosti akoby ho maľoval prvotriedny maliar a týmto pádom sa stáva film 300 prvotriednou podívanou. Ja osobne som bol ukážkami k filmu fajn navnadený ale nie vždy musí byť aj film tak výborný ale toto je výnimka už po prvých minútach sa moje tŕpnutie rozplynulo a dokonalé divadlo sa mohlo začať. _Herec Gerard Butler nakoniec obstál aj keď nemal až takú hviezdnu charizmu ako Maximus (Russell Crowe) vo filme Gladiátor ale aj tak dokázal výborne stelesniť svoju „životnú“ úlohu a dať skutočný rozmer svojej postave kráľa Leonidasa. Nominácia na Oscara tam zrovna nebude pre málo dialógov ale po tom čo som videl s týmto hercom len film Timeline sa nedá s 300 ani porovnať. Takže kásting sa im v tomto filme podaril a vlastne však ako všetko. Hudobný doprovod všemožného druhu hudby je presne zapadajúci na miesta plynúcich filmových políčok. /videl v kine 7x: 95%/(5.1.2008)

• - Spoiler: Celá zápletka točící se kolem senátu a znásilnění královny Gorgo byla vymyšlena pro film, v komiksu Franka Millera se neobjevuje. (HellFire)

• - Výroba masky obra trvala týden a půl. (Witta)

• - Efialtes znamená v řečtině „noční můra.“ (HellFire)