300: Bitva u Thermopyl

300

300

Akční / Válečný / Fantasy / Historický

USA, 2006, 117 min

rozpočet : $65 million otvárací víkend : $70,885,301 tržby celosvetovo : $456,068,181(8.4.2007)

• Lima

Dovolil bych si parafrázovat větu, vyřknutou ve filmu samotném: "Mé oči viděly groteskní podívanou, přivolanou z nejtemnějších koutů Millerovy podivné duše". Znásilnění historie pod pláštíkem ´komiksové adaptace´ (pod kterou se dnes toleruje vše, snad i kdyby z Němcové Babičky někdo udělal dominu v sado-maso salónu), fanaticky neústupný (byť nepopiratelně charismatický) Leonidas mi připomínal jiného fanatika Hoferika ze Signum Laudis, tedy za krále bych ho určitě nechtěl a zpomalené záběry ve druhé půli s jejich houstnoucí frekvencí nudily k smrti. Jestli vzhledem k vysokým tržbám podobně prázdná a narcistně načančaná záležitost bude do budoucna ve filmové branži udávat směr, pak nezbývá, než zvolat "Gott mit uns!" Nejsem si jistý, jestli věty typu "...měl jsem po skončení filmu chuť někomu rozbít držku..." je ta správná emoce, kterou by si měl člověk z filmu odnést, nicméně nepochybuju, že pro mladé rozlobené pubíky je tohle momentálně nejlepší film jejich doposud krátkého života :o)(7.4.2007)

Očekávat od tohoto filmu něco jiného než bombastickou audiovizuální podívanou je nesmysl. O nic jiného tu nejde. A díky tomu si 300 zakopává o svou vlastní nohu. V "nebombastických" pasážích, kde chybí vtip nebo alespoň nehraje výrazná hudba, film pokulhává v blátě nudy a jisté rozpačitosti. Naštěstí takových chvil není mnoho. Kdo nechce nic víc než nádhernou omalovánku pro velké děti, bude nad míru spokojen.(14.4.2007)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel tyto digitální hrátky s vojáky a temným nebem nejsou pro mne zajímavou podívanou. Přišlo mi to spíše jako prolog nějaké hry. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221337-300-bitva-u-thermopyl-300/videa/(15.2.2009)

Když srazíte Xerxova posla do nejhlubší řecké studny, nemůžete čekat dny plné radosti a pohody. Jak zabránit vyplenění řeckých měst a zotročení všech přeživších žen a dětí?? Promluvit ke třem stům svých nejvěrnějších bojovníků, obsadit s nimi strategické místo a začít tu nejhrdinštější bitvu, která kdy spatřila světlo světa. Válečné výjevy jsou vskutku nádherné, jednotlivé obrazy jedinečné, hudba špičkově elektronická a Gerard Butler k smrti nabuzený, vyžívajíce se zvláště v proslovech (a mnohé jsou nečekaně vtipné). Opravdu doporučuji všem zajít si na tuto vizuální bombu roku do některého promítacího sálu a nechat se unést na vlně euforie. Monstrózní projekt byl natočen za relativně nízký rozpočet, vydělává obrovské sumy po celém světě a otvírá nové možnosti zpracování filmu. Stále mi v uších zní smích spartských hrdinů, kteří skryti za svými štíty odolávají perským šípům, jenž na ně prší... 90% 65 miliónů dolarů(rozpočet)/456 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(23.3.2007)

• - Chlapci ve starověké Spartě nastupovali do vojenské služby od sedmi let a jejich služba končila ve třiceti letech. (Lottr)

• - Je možné všimnout si, že samotná taktika boje u "Horkých bran" je naznačena už na začátku filmu, kdy mladý Leonidas (Gerard Butler) bojuje s vlkem. (vyfuk)

• - Frank Miller se s tématikou Sparťanů poprvé setkal již ve svém dětství, kdy viděl snímek The 300 Spartans. Miller vzpomíná: “Ten film na mě hluboce zapůsobil, protože jsem si uvědomil, že hrdinové nejsou nutně jen ti, kdo na konci příběhu dostanou medaili. Mohou jimi být i ti, kdo konají to, co považují za správné a jsou ochotni přinášet nejvyšší oběti. Po celý život jsem se tento příběh snažil uchopit tak, abych jej mohl srozumitelně vyprávět jiným. Podle mě je to ten nejlepší příběh, na jaký jsem kdy narazil. Když jsem konečně prorazil jako autor komiksů, řekl jsem si, že na adaptaci nastal ten nejvhodnější čas.” (duklak2)