Muzika

Juraj Nvota

Předloha:

Peter Pišťanek (povídka)

Ondrej Šulaj

Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová, Petra Polnišová, Karol Spišák, Csongor Kassai, Martin Trnavský, Lujza Garajová-Schrameková, Kamil Mikulčík, Vlado Hajdu, Peter Pišťanek, Ronnie Šandorová Traubnerová, Ján Lehotský, Lukáš Latinák, Milan Ondrík, Marian Marko, Vlado Zboroň, Michal Legíň, Martin Fratrič, Sachia Orgil, Helena Moravanská, Milan Mikulčík, Jozef Tkáč, Robert Sebestyen, Vojtech Brázdovič, Ľudovít Vohos, Ľuboš Fiala, Andrej Fiala, Vláďa Čechová, Jozef Hannel, Miroslav Liška, František Novák, Josef Břečka, Vladislav Katerinec, Margita Huťťová, Anežka Dominová, Barbara Horváthová, Henrieta Rabová, Andrej Kovaľov, Alexander Csabi, Pavol Lančarič, Ivan Kostolný, Filip Parajka, Eva Meszrárosová, Peter Dobrík, Štefan Horný, Daniel Fischer, Peter Oszlík, Jaroslav Vereš, Jozef Jeřábek, Eduard Jašminský, Oľga Fialová, Vladislav Katrinec, Pavol Katrinec, Peter Plunár, Pavel Ribarič st., Pavol Ribarič ml., Jaroslav Jonis, Štefan Jurík, Robert Mankovecký, Daniela Gudabová

Bolo to takto, celú noc nezažmúril som oko, chytila ma ľahká nespavosť....ano, takto to nejako bývalo. A v živote to tak býva aj dnes. Len zadky majú inú farbu a manželky iné šaty. Presne tak ako to mnohí poznáme a mnohí na to ešte len prídu. Život je kurva a trtkačka sranda - môžeme sa zamyslieť a prežiť chvíľu nostalgie a utopiť sa - v Zemplínskej Šírave. Lebo k hĺbke, veľkosti a tajomnosti oceánu nam chýba mnoho kilákov a zdá sa, že slovenskej kinumatografii ostali len zatopené dediny - trošku smutné, trošku tragické a pre svet hlboko pod hladinou.(31.5.2009)

Film sa nesie v neskutočne pohodovom duchu. Postavy sú sympatické a čo sa týka hereckých výkonov tak nemám veľa čo vytknúť. A aj keď je Muzika filmom hlavne o muzike, tá muzika tam až tak veľkú úlohu nehrá. Skôr len dolaďuje prostredie a nejaké tie vzťahy medzi postavami. Nvota je zručný režisér , ktorý nakrútil veľmi pohodový film, lenže o čom vlastne? Iste máme tu lásku, túžbu po sláve, neveru, priateľstvo, rodičovstvo, nahotinky, ale na konci všetko vyšumí do prázdna. Síce na jednu stranu to dokonale ukazuje aký je život a že nie všetko má náhly koniec. Lenže línií je naozaj veľa, nepočítam fakt, že sa to odohráva za mocného socíku, a tvorcovia ako keby úplne zabudli na stotožnenie hrdinu z obyčajným divákom. Na konci si uvedomujeme že hlavný hrdina je v peknej riti, a že veľa vecí posral, ale nejako ho neľutujeme a ani mu počas filmu veľmi nefandíme. Píšťanek je predsa len tvorca veľmi zvláštnych kníh, ktoré majú svojich fanúšikov, ale ktoré nie sú určite pre každého. A aj keď je film veľmi príjemný, nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa to dalo spraviť viacej prívetivejšie. Ale rozhodne to nie je strata času.(25.2.2010)

Najlepší slovenský porevolučný film(6.4.2013)

byl jsem velmi příjemně překvapen těmito - s trochou nadsázky možno říci - slovenskými Doors :-) lehkou formou přibližuje nelehkou dobu s problémy a myšlenkami mladých lidí... jo, tohle se mi jednoduše líbilo. 80% [Festival nad řekou, 2009](10.8.2009)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - EAST OF THE WEST - FILMS IN COMPETITION - Na Východ od Západu - Soutěžní sekce, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.4/367(16.8.2009)

• - Film je natočený podľa knihy slovenského spisovateľa Petra Pišťaneka "Mladý Dônč", ktorú tvoria tri novely. (metaldavid)

• - Hudbu opravdu nahráli hlavní protagonisté filmové kapely. (hippyman)

• - Vodáreň, kde pracuje hlavný hrdina, sa nachádza v Dúbravke. (corona)