Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

kagemush

Kvalita dílů poměrně vyrovnaná. Ani mi moc nevadí,že se děj soustřeďuje hlavně na činy magorů (s nebývalou otevřeností),ale té omáčky okolo mohlo být více.-No a my češi jen můžem závidět slovákům měkčí cenzuru (nebo se to jmenuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?,-to je vlastně jedno).- Pěkných,od lidského odpadu umazaných 80%. ()

Jello Biafra

Naturalisticky natočený cyklus dokumentov vypovedajúcich o najbrutálnejších vraždách v histórii Slovenska. Nechýba tu prípad Čubírkovej či leopoldovská vzbura. Čo tu najviac človeka šokuje sú autentické fotografie z miesta činu. Nie sú to fakt príjemné zábery. Ešte ked sa k tomu pridá tá hororová hudba tak tak majú slabšie povahy o zábavu postarané. Občas sa tu človek zamýšla kde sa v luďoch tá brutalita berie. Za všetky diely odporúčam ten najbrutálnejší: http://www.youtube.com/watch?v=A8C7vMtfHwE ()

Real Tom Hardy

"VIEM, ŽE MA NENÁVIDIA." ------------ Je vidieť, že dokument už má svoje roky, pretože dnes by takáto drsná vizualizácia zrejme neprešla televíznym schvaľovacím procesom. Tvorcovia sa s tým neserú, diváka nešetria a zobrazujú šedú realitu krajiny, kde sa našťastie ešte ľudia o svoj život neboja. Práve vďaka tej hrubej, necenzurovanej a otvorenej forme dokumentovania udalostí a faktu, že na toto naša verejnosť nie je zvyknutá, Najväčšie kriminálne prípady Slovenska u diváka veľmi silno rezonujú aj dlho po dopozeraní. Maštalírov hlas, opisujúci aj tie najmenšie hrôzostrašné detaily, dotvára celkovú atmosféru, ktorá je aj bez toho tak temná, že už nič viac nepotrebuje. ()

flawi.f

Konkrétně zde obzvlášť platí, že to není nic pro slabé povahy a slabé žaludky. Dokument se nesnaží nijak skrýt zmasakrované oběti, vše ukazuje skutečně podrobně, takže občas není sledování v žádném případě příjemné. Jinak každý díl je zdařilou rekonstrukcí zajímavých případů, některé jsou známy všeobecně, ale některé pro mě byly novinkou. Jako čtenář časopisu Krimi revue, v němž se některé případy podrobně rozebíraly, tak v porovnání můžu říct, že i přes krátkou stopáž jsou i zde obsažené informace vyčerpávající. Vyzní to asi divně, vzhledem k tématu, ale toto je skutečně skvělý dokument. ()

topi

Naprosto ohromující seriál o vrazích na Slovensku. Z některých příběhů opravdu zůstává rozum stát a mráz běhá po celém těle. Snad v každém případě úřadoval jako hlavní podmět alkohol. Autentické fotografie z různých míst činu šokující zážitek jen umocňují. Musím říct, že jsem na leccos zvyklý, ale některé záběry se mnou pěkně zacloumaly. Bestiální vraždy a bestiální vrahové. V některých případech těžký masakry! Každý díl má kolem 25 minut a mezi autentickými záběry a výpovědmi tehdejších svědků je scénář kombinovaný hranými scénami, které dotváří kolikrát hodně stísněnou atmosféru. Hudební složku tvoří ambientní pasáže střídané s hudbou z filmů jako třeba The Thing, Halloween, Clockwork orange a podobnými, což je sakramentsky působivé! V každém dílu hovoří psychologové a kriminalisté, kteří některé případy sami vyšetřovali. Hlas vypravěče vás okamžitě vtáhne do děje a rozhodně nenechá klidnými. Dokumentární seriál bych přirovnal k českému třídílnému cyklu Hrdelní zločiny, které si v podobné působivosti určitě nezadají. ()

• Po prvýkrát požiadal Brhlík o podmienečné prepustenie v roku 2008, neúspešne. Následne v rokoch 2011 a 2014, neúspešne. V roku 2017 štvrtýkrát požiadal o podmienečné prepustenie, úspešne. Prakticky o dva roky skôr, nakoľko by mu bol 25 ročný trest, na ktorý bol odsúdený, uplynul v roku 2019. Následne sa v roku 2017 zúčastnil na procese s ďalším vrahom a jeho bývalým spoluväzňom Miroslavom Štolcom, ktorému vraj robil zle už vo väzení a teraz si prišiel vychutnať, ako ho súdia za posledný zločin. Štolc bol odsúdenie na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. (Raccoon.city)
  • 14.6.2022 vo veku 66 rokov Ondrej Rigo zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne na zlyhanie srdca. Vo väzení strávil viac ako 28 rokov. Príbuzní Riga sa k nemu po smrti neprihlásili. Zbor väzenskej a justičnej stráže kontaktoval jeho dcéru, ktorá však odpovedala, že „takého nepozná“. V danom prípade táto povinnosť ostala na meste Trenčín, ktoré zabezpečilo pohreb na vlastné náklady. Žiaden oficiálny obrad však nebol, išlo len o spopolnenie jeho pozostatkov, nazýva sa to aj tzv. sociálny pohreb. Urna bude v pohrebnej službe jeden rok. Ak sa o ňu do 12 mesiacov nikto neprihlási, krematórium má právo na to, aby urnu otvorilo a popol uložilo do spoločného hrobu na cintoríne. V prípade Riga by malo ísť o spoločné pohrebisko na trenčianskom mestskom cintoríne sídlisko Juh. [Zdroj: Pluska] (Raccoon.city)