Indočína

• Francie

Indochine

Drama / Romantický / Válečný

Francie, 1992, 152 min

O tomhle filmu by se dalo psát dlouho. Precizně propracovaný děj, skvělé herecké výkony, podmanivá hudba. Ale já se omezím jen na konstatování - nejlepší francouzský film, co jsem kdy viděl.(24.8.2002)

Romantika u tohoto filmu šla z mé strany stranou, i když ano, Catherine Deneuve a Vincent Perez zde předvádí překrásné výkony. Každopádně já čtyři hvězdy dávám především za nápad nějaký takový romantický trojúhelník vůbec vytvořit v takovém prostřed, jako je Indočína let padesátých. Režisér totiž film pojal naprosto epicky a představuje nám nejkrásnější kouty Vietnamu, které si člověk může jenom vysnít. Vlastně je to taková cestománie převlečená za film, která těch 152 minut uteče...ani nevíte jak.(3.8.2013)

Jeden z nejemotivnějších filmů z francouzské kinematografie, které jsem měla možnost v poslední době vidět. Krásná Catherine Denevue v roli důstojné a dominantní Elaine na pozadí posledních, bouřlivých let francouzské nadvlády v Indočíně. Opravdu nádherná legenda o vášni, ale i o krutostech té doby bez příkras. Jediný, kdo mě po herecké stránce nesednul, byl asi Vincent Perez v roli francouzského důstojníka, který hrál chvílemi dost prkenně, ale to je jen minimální vada na kráse. A úžasné záběry na exteriéry jen umocnily můj celkový dojem a já si myslím, že je to jeden z těch filmů, které i přes delší stopáž stojí za zhlédnutí.(23.1.2014)

Nejlepší film Catherine Deneuve, zcela nezvykle zde nedává na odiv pouze své vnady a mimořádnou ženskost, ona i hraje. A hraje zatraceně dobře. Však také má co. Výborný, do detailů propracovaný příběh s vynikajícími hereckými výkony, nádhernými záběry exteriérů, překrásnou barevností a krásnou hudbou je fascinujícím dramatem. V dnešní citově vyprahlé době se Indočína stává sametovým pohlazením po duši.(8.7.2012)

Dramatický epos se rozvíjí ve dvou liniích romantické lásky v drsné době francouzského kolonialismu. Děj se vyžívá v obrazové škále překrásných exteriérů a jejich emocionální obsah je strhující. Půvabná Catherine Deneuve musela určitě do postavy vložit obrovskou část sebe sama, protože její Eliane je bez výhrad hereckým koncertem, ve kterém je neobyčejně působivá, což platí i o dalším výkonu Vincenta Perez. Romantické smutnosti mají svoje zvláštní kouzlo a takovéhle filmy mám prostě rád.(27.6.2011)