Bathory

Bathory

Drama / Historický / Životopisný

Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová-Jakubisková, Michaela Drotárová, René Štúr, Jiří Mádl, Robbie Kay, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Bolek Polívka, Jiří Korn, Monika Hilmerová, Jaromír Nosek, Táňa Radeva, Eva Elsnerová, Zdeněk Podhůrský, Marek Vašut, Karel Dobrý, Petr Jákl ml., Marek Majeský, Beata Greneche, Ladislav Ondřej, Jan Vlasák, Rudolf Stärz, Sandra Pogodová, Pavel Kočí, Hana Vagnerová, Vladimír T. Gottwald, Jiří Krytinář, Jiří Maria Sieber, Jan Unger, Anthony Byrne, Václav Upír Krejčí, Kristýna Maléřová-Podzimková, Taťjana Medvecká, Marian Roden, Marie Viková, Karel Bělohradský, Marie Boková, Jana Oľhová, Pavel Skřípal, Zuzana Frenglová, Barbora Fišerová, Zuzana Stivínová, Jiří Pomeje, Jan Dolanský, Jaromír Meduna, Jan Maxián, Jan Šťastný, Jaroslav Kaňkovský, Jan Vondráček, Milan Slepička, Miloš Vávra, David Štěpán, Petr Meissel, Zdeněk Maryška, Jiří Hajdyla, Jan Pavel Filipenský, Martin César, Radek Balcárek

V podstate sa takmer do bodky zhodujem so svojou sestrou Meave, ktorá videla film skôr :-) Veľmi sa mi páčili dotyky typickej Jakubiskovej poetiky, výprava, kostýmy aj herci. Dokonca aj dvaja vynálezci v mníšskych rúchach, asociujúci komickú verziu Williama z Baskervillu a Adsa z Melku, ma otravovali menej, ako som sa obávala. I keď súhlasím, že korčule na kľúčik a podobné kraviny si pán Jakubisko mohol odpustiť. --- Ale vôbec nechápem ľudí, ktorí sa rozčuľujú, že film urobil z "krvavej grófky" obeť mocenských záujmov. Do čerta, veď je to film! Beletrizovaný príbeh legendy, rozprávka pre dospelých, nič viac. Neosobuje si právo byť jedinou pravdou (tak ako si ho nemôže osobovať žiadny film) a koniec-koncov, kto už dnes vie, aká bola skutočnosť? A čo iné spracovania, ktoré spravili z Báthoryčky všetko možné od sexuálnej mašiny po upírku?! Tam vám nevadí, že sú nepravdivé? Aj z Cleopatry urobilo najslávnejšie filmové spracovanie obeť a kto vie čo ešte, čím v skutočnosti asi/určite nebola. A nikto sa nad tým nepozastavil, možno až na historikov. A v kinematografii by sa takto dalo pokračovať donekonečna. Sú to pohyblivé obrázky, ktoré nás majú baviť, vzrušovať a dojímať. Nechajme dokázateľné fakty historikom a užívajme si dobré filmy. Ja som si Bathory v kine užila, a keď vyjde na DVD za rozumnú cenu, určite si ju kúpim domov.(21.8.2009)

• AngelAngie

Tak tohle opravdu ne! Viděla jsem film o filmu a říkala si, že to určitě nebude zase až tak nepovedený, jak mnozí říkají, mýlila jsem se a zatraceně hodně! Už od první minuty jsem kroutila hlavou nad tím jak strašná je kamera, co to je sakra se střihem a co má znamenat to kostýmování, lokace a celkově obří okatost a snaha za každou cenu být obřím trhákem, ale skutek utek? Po dlouhé době film, který mě opravdu hodně naštval a už se přidávám na stranu těch, kteří tenhle film absolutně nechápou - mám na mysli - kam se ztratilo tolik peněz? Anna Friel super, tleskám, smekám, zaslouží si opravdu obdiv, ale zároveň z mé strany i lítost, protože mít na kontě takovej průšvih, to bych opravdu nechtěla a mohl si na tom pracovat kdokoli významný z CZ, SK filmu. Pořád mi nejde do hlavy to odpuzující zpracování, fakt ne. O postavu Bathory jsem se nikdy nijak více nezajímala, ale celkově námět a Anna jsou tím jedinným, co mě vůbec "donutilo" tohle dokoukat. Na mě to celé působilo jako laciná televizní podívaná, dost mi to připomnělo laciné německé televizní pokusy o historické remaky, které jsem mnohdy spatřila jedním okem, když jsem problikávala kanály v TV. Sečteno a podtrženo - horší film jsem dlouho neviděla a to jsem mu tolik věřila - horší myslím ve zpracování, vůbec nemluvím o ději. Ten střih a nenávaznost scén, trhání, usekávání, mi nedá spát, fakt ne, v dnešní době je tohle ostuda!(8.2.2009)

Rozpolcenost a nevyhraněnost... To je asi problém celého filmu. Pominu-li, mnišskou paralelu na Jméno růže od Umberta Eca (vizuelně: Connery, Slater versus Polívka, Mádl) a neuvěřitelně shazující vynálezy mnichů v tomto snímku (nechápu proč... fakt mně to palice nebere nebo bere, ale stydím se to sám sobě přiznat, že to je tak), pominu-li vleklost, pominu-li scénáristickou nedotaženost či vyhraněnost či zmnatenost chcete-li... musím sklonit hold vizuelní stránce filmu, musím přiznat, že Anna Friel je víc než zajímavá, musím přiznat, že bez těch pominutí je to pěkný film... Nicméně.... pořád jsem a asi budu z tohoto filmu rozpolcený... Zřejmě to nebude jen má chyba... a zřejmě s tímto pocitem, vůči jinak pěknému snímku, nebudu sám... Kdo ví... ???? A to už vůbec neluvím o ropočtu tohoto snímku, neboť dle mého názoru by to šlo prostředků asi využít jinak - například natáčet drahé a v koncovce několikavteřinové bitvy by šly vyjádřit jinými prostředky... ale to je zas jiná kapitola...(27.1.2009)

• - Ve scéně, kdy spolu Alžběta (Anna Friel) a Thurzo (Karel Roden) mluví nad mrtvolou Ference (Vincent Regan), jde možné zřetelně vidět, jak se Ferencův (Vincent Regan) hrudník hýba nahoru a dolu. (Kroup4)

• - Bohatství a vybavení hradů bylo opravdu takové, jak je ve filmu. To lze vidět i ve skanzenu, kde se natáčela vesnice Bathoryčny. Mezi nejčastější rekvizity se zařazují kožešiny, velké krásně vyřezávané skříně a stropy. Rozdíl mezi Vídeňským dvorem byl veliký. Uhři žili poměrně chudě. (RadimFišer)

• - Na príprave DVD Bathory sa podieľal aj Juraj Jakubisko osobne, je autorom grafiky obalu, pripravoval i knihu, ktorá je súčasťou limitovanej darčekovej edície. (Markus)