poster

Hellboy 2: Zlatá armáda

 • USA

  Hellboy 2: The Golden Army

 • Německo

  Hellboy: Die goldene Armee

 • Slovensko

  Hellboy 2: Zlatá armáda

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Superpero
  ****

  Banda příšer bojuje proti bandě jinejch příšer. Je to možná ještě víc ujetý než jednička, ale bitky jsou dobrý. Elfskej princ by si to na kopí mohl rozdat s Donnie Yenem z "Hrdiny" a Hellboy to se svym megakanónem kosí hlava nehlava. Selma Blair zase vypadá líp, ofinka vykonala své dílo dobře. Když se ale ponoříte pod tyto povrchní aspekty, a trochu víc se nad Hellboyem zamyslíte, dojde vám, že je to vlastně čistá pohádka. Del Toro je přerostlý dítě a ne nadarmo tam je ten prolog s malym Hellboyem.(8.9.2008)

 • Hakha
  ****

  Tento rok pro mě ruďák porazil zeleňáka ve všech směrech a Guilermo del Toro překonal pro mě nezajímavou jedničku. Masky vypadají výborně, na akci se dost dobře dívá, příběh mě bavil, ale nejvíce mě vadila romantická linie mezi Hellboyem a Liz, která byla dost nezajímavá, ale naneštěstí ve filmu se jejich vztah až moc neřeší a jede se spíše na akci. Pro mě Hellboy docela překvapením, film vcelku rychle utekl a při té mase efektů jsem naštěstí nemusel vůbec přemýšlet, mé hodnocení 4 hvězdičky…(4.9.2008)

 • Renton
  ***

  Scénář: Guillermo del Toro .. Takže Del Toro si už vlastní volnou variaci na Pána Prstenů i Harry Pottera natočil - nyní. Jak ovšem dopadne Hobit? Když vezmu v potaz to, jak dopadl Hellboy 2, tak asi nijak slavně (jak nerad tohle připouštím, ale chtě nechtě tohle Hellboy 2 naznačil!). Proto doufám, že nejen se scénářem mu Fran Walsh, Philippa Boyens a Peter Jackson pomohou, ale že se poslední jmenovaný zapojí částečně i do režie. Del Toro totiž (tak dobře) nezvládá dramatizaci, naraci a epičnost a právě tohle bude kniha o cestě tam a zase zpátky zatraceně potřebovat. Pokud totiž nebude chtít být leporelem několika akčních scén a přehlídkou rozličných monster, které na určitých místech cesty potkáme (tak nějak je stavěn Hellboy 2 - nejde o cestu samotnou, ale o pouhé skokové zastávky na ní). Úvodní vycucaná mytologie a Zlatá armáda jsou však slabým kabátkem, naproti tomu svět Středozemě je jiná a jinak fungující káva, takže hůl nad Del Torem zůstává stále jen nalomená. Hellboy 2 se zkrátka nepovedl resp. nedokázal navázat na svého dřívějšího předchůdce, byť v drobných sekvencích se mu alespoň, co se humoru a nadsázky týče, částečně přiblížil. Tah děje a dlouhodobější přidanou hodnotu však postrádá, lépe řečeno nedokázal rozpracovat ty její drobné náznaky. Nic na tom nezmění ani fakt, že má vizuálních nápadů plný rukáv, špičkové "lotrovské" masky, výborného Perlmana v hlavní roli a Elfmanovu hudbu, která mi vůbec neseděla a náboj akce spíše dusila (a to Danny ve Wanted zvládl pravý opak). 60%.(25.8.2008)

 • Bluntman
  ****

  Filmový teoretik Paul Ramaeker přišel s teorií, že druhé díly komiksových adaptací jsou vždy lepší než jejich předchůdci, protože se režisér musí osvědčit u studií, diváků a kritků, franchise musí být ustanovena jako franchise a dvojky jsou vždy osobnější._____ HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nás znovu zavádí do reálného světa lidí (před nimiž žijí v utajení naši hrdinové), pod kterým ale nově existuje svět jiný - svět příšer, s kterými Guillermo del Toro sympatizuje a diváka okouzluje svou bezbřehou fantazií. Del Toro je výtečný stylista, u jehož filmů se dá regulérně dojímat a obsahují přitom spoustu ironie; problém ale vidím v tom, že není dobrý vypravěč, který svede stvořit soudržný filmový fikční svět a jeho filmy jsou si podobné jako vejce vejci. Pokusy o budování mytologie a příprava na budoucí díl plánované trilogie ve vyprávění s tolika tématy, motivy a liniemi ustupuje do pozadí při řešení vztahů mezi jednotlivými monstry (Hellboy+Liz, Abe + elfí princezna, Krauss + Manning...) a dostáváme tak klukovskou (post)pubertální romanci. Což je dobře, protože pokud může existovat komiksová adaptace - romance pro ženy v podobě SUPERMAN SE VRACÍ, proč by HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nemohl být komiksovou adaptací - romancí pro kluky? (Abych dodržel politickou korektnost: na romanci pro gaye v případě X-MEN 2 jsem nezapomněl.)._____ Jsou vystopovatelné i určité trendy v letošní blockbusterové sezóně, a tak se zde setkáváme s hrdinou, který nechce obývat fikční svět (či o tom alespoň pochybuje), ve kterém se nachází (Hellboye nebaví dělat pro utajovanou agenturu, chce vyjít na veřejnost, popř. být s příšerami v podzemí, kde si nepřipadá jako vyděděnec); je konfrontován s médii, která utváří jeho obraz (Hellboy v jedničce neměl rád komiksy o sobě a jeho stopy výskytu na veřejnosti se musely zatajovat, Hellboy ve dvojce se stane mediální osobou a užije si svých "15 minut slávy"); postavy sledují klasické filmy, jimiž se tvůrci inspirovali a které posunují dál vyprávění či ozvláštňují scénu (zatímco v jedničce pubertální Hellboy sledoval klasické animované seriály, ve dvojce přichází na řadu klasické universalácké horrory); stylisticky podvratné "vyšetřovací" scény (ach); okázalý komentář k vlastnímu původu a pozici blockbusteru a výtečná práce s (a)diegetickou hudbou... Jo, je to výborný film, ale špatná adaptace komiksu. Odkaz pre Maria: TOTO nie je komiks na filmovom plátne. Zkus si nejdřív nějaký přečíst. :-)(4.9.2008)

 • DaViD´82
  ***

  Hellboy pro mě vždy ukrýval svůj "tajem" v krátkých úderných povídkách. V dlouhých příbězích se jeho síla, atmosféričnost a provázanost na mýty i legendy zákonitě drobí. Musí tak být slepována vlastní rychlokvaškovou mytologií, která je nezajímavá až hanba. Del Torro se však, i podruhé, vydal právě touto cestou. Je vidět, že se piplal i s tím nejposlednějším detailem, ale jako by kvůli tomu zapomněl na to hlavní. Zábavu. Sice je tu akce i humoru přehršel, ale ani s tou koňskou dávkou nadsázky to dvakrát moc nefunguje. Nebýt ústředního tria a závěrečné irské anabáze (holt, legendy lépe pasují do mýty opředených oblastí Evropy než na neony osvícený Manhattan), tak se mu to i přes sympatický vizuál a několik sympatických dílčích nápadů (pěvecká vsuvka nad pivkem), rozsype jako obrana Spartičky na Nou Campu. Pěkně se na to kouká, rozhodně to nenudí, ale hned jak naběhnou titulky, tak bych nedal dohromady "vo co šlo". Jediné co mi film připomíná je tohle pozadí, které mi momentálně zdobí plochu. Trochu málo na tak ambiciózní popcorn.(16.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace