Hellboy 2: Zlatá armáda

Hellboy - Die goldene Armee

Hellboy 2: Zlatá armáda

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2008, 120 min

Tady plati takovy to klasicky pravidlo dvojek, vic priser, vic akce. To film splnuje vice nez dobre. Potvor tu je fakt hodne velka prehlidka a s akci Guillermo taky nesetri, navic Hellboy je proste kurevsky cool postava a kdyz to rozjede se svym velkym kanonem, kamenou pravackou a zacne rubat jednu potvoru za druhou a do toho hazet hlasky, tak je to fakt parada. Jenze i pres tenhle fakt film nejak nedokaze strhnout. Ackoliv se furt neco deje a vetsi cast filmu zabiraj bitky, tak se proste nejak nepodarilo chytit to spravny tempo. Dalsi problem je hlavni zaporak. On je sice dobrej, problem je, ze nic neumi, jen mava mecem a dela kung-fu, nic, co by clovek uz mnohokrat nevidel. A dalsi vada na krase je vztah Liz a Hellboye, mezi kterejma to tentokrat moc nejiskri. Nicmene musim pochvalit skvely masky priser a paradni triky. Celkove se urcite jedna o povedenej komiksovej film a vylozene me nezklamal, ale mohlo to bejt lepsi. Suck my ectoplasmic Schwanzstücke.(11.9.2008)

Scénář: Guillermo del Toro .. Takže Del Toro si už vlastní volnou variaci na Pána Prstenů i Harry Pottera natočil - nyní. Jak ovšem dopadne Hobit? Když vezmu v potaz to, jak dopadl Hellboy 2, tak asi nijak slavně (jak nerad tohle připouštím, ale chtě nechtě tohle Hellboy 2 naznačil!). Proto doufám, že nejen se scénářem mu Fran Walsh, Philippa Boyens a Peter Jackson pomohou, ale že se poslední jmenovaný zapojí částečně i do režie. Del Toro totiž (tak dobře) nezvládá dramatizaci, naraci a epičnost a právě tohle bude kniha o cestě tam a zase zpátky zatraceně potřebovat. Pokud totiž nebude chtít být leporelem několika akčních scén a přehlídkou rozličných monster, které na určitých místech cesty potkáme (tak nějak je stavěn Hellboy 2 - nejde o cestu samotnou, ale o pouhé skokové zastávky na ní). Úvodní vycucaná mytologie a Zlatá armáda jsou však slabým kabátkem, naproti tomu svět Středozemě je jiná a jinak fungující káva, takže hůl nad Del Torem zůstává stále jen nalomená. Hellboy 2 se zkrátka nepovedl resp. nedokázal navázat na svého dřívějšího předchůdce, byť v drobných sekvencích se mu alespoň, co se humoru a nadsázky týče, částečně přiblížil. Tah děje a dlouhodobější přidanou hodnotu však postrádá, lépe řečeno nedokázal rozpracovat ty její drobné náznaky. Nic na tom nezmění ani fakt, že má vizuálních nápadů plný rukáv, špičkové "lotrovské" masky, výborného Perlmana v hlavní roli a Elfmanovu hudbu, která mi vůbec neseděla a náboj akce spíše dusila (a to Danny ve Wanted zvládl pravý opak). 60%.(25.8.2008)

Skoro mutant telenovela. Našťastie to bolo v norme a vyšlo navonok , len to čo chcel del Toro povedať, že hellboy a Abe sa veľmi nelíšia od ľudí. Krauss tam akosi nepasoval, ja by som ho poslal do Aufidersen. Elfy konečne nie sú ako s Tolkienovej predlohy a majú tiež ľudské stránky a nebyť efektov bol by to priemerný príbeh o vášniach, intrigách etc. Ale milinoky sa prevalili a mi sa môžeme kochať na tooth fairys, trolom arkete, padlému anielovy a plno iných fantasy stvoreniach a preto film nenudí a dá sa na neho pozerať. Tri a pol *(22.8.2008)

Rozpočet $85miliónovTržby USA $75,986,503Tržby Celosvetovo $160,388,063Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,448,887 //počet predaných kusov ?Tržby za predaj DVD v USA $47,588,181 //počet predaných kusov 2,504,210║ Neviem čo sa stalo s del Torom, že by len ten príbeh škrípal lebo takmer všetko ostatné funguje krásne, hlavne čo sa týka technických prvkov, kde hlavne vynikajú masky, triky a choreografia súbojov, taktiež množstvo fantastických postáv. Len škoda že ten príbeh v ktorom to všetko pekní je zasadené nedokáže tak upútať ako by sme si želali, jednoducho to nefunguje na takej báze aby to bol zážitok a len smutne musíme prijať sústo už niekoľko krát prežuvané v iných podobne ladených filmoch. Tlak Americkej produkcie je proste už moc prežvachlaná žuvačka čo fakt ale fakt nebaví. A potom sa niet čo mu čudovať, že to komerčne opäť prepadlo, keď to v konečnom dôsledku vyznelo tak plocho. /videl v kine: 70%/ určite som čakal viac(8.9.2008)

Filmový teoretik Paul Ramaeker přišel s teorií, že druhé díly komiksových adaptací jsou vždy lepší než jejich předchůdci, protože se režisér musí osvědčit u studií, diváků a kritků, franchise musí být ustanovena jako franchise a dvojky jsou vždy osobnější._____ HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nás znovu zavádí do reálného světa lidí (před nimiž žijí v utajení naši hrdinové), pod kterým ale nově existuje svět jiný - svět příšer, s kterými Guillermo del Toro sympatizuje a diváka okouzluje svou bezbřehou fantazií. Del Toro je výtečný stylista, u jehož filmů se dá regulérně dojímat a obsahují přitom spoustu ironie; problém ale vidím v tom, že není dobrý vypravěč, který svede stvořit soudržný filmový fikční svět a jeho filmy jsou si podobné jako vejce vejci. Pokusy o budování mytologie a příprava na budoucí díl plánované trilogie ve vyprávění s tolika tématy, motivy a liniemi ustupuje do pozadí při řešení vztahů mezi jednotlivými monstry (Hellboy+Liz, Abe + elfí princezna, Krauss + Manning...) a dostáváme tak klukovskou (post)pubertální romanci. Což je dobře, protože pokud může existovat komiksová adaptace - romance pro ženy v podobě SUPERMAN SE VRACÍ, proč by HELLBOY 2: ZLATÁ ARMÁDA nemohl být komiksovou adaptací - romancí pro kluky? (Abych dodržel politickou korektnost: na romanci pro gaye v případě X-MEN 2 jsem nezapomněl.)._____ Jsou vystopovatelné i určité trendy v letošní blockbusterové sezóně, a tak se zde setkáváme s hrdinou, který nechce obývat fikční svět (či o tom alespoň pochybuje), ve kterém se nachází (Hellboye nebaví dělat pro utajovanou agenturu, chce vyjít na veřejnost, popř. být s příšerami v podzemí, kde si nepřipadá jako vyděděnec); je konfrontován s médii, která utváří jeho obraz (Hellboy v jedničce neměl rád komiksy o sobě a jeho stopy výskytu na veřejnosti se musely zatajovat, Hellboy ve dvojce se stane mediální osobou a užije si svých "15 minut slávy"); postavy sledují klasické filmy, jimiž se tvůrci inspirovali a které posunují dál vyprávění či ozvláštňují scénu (zatímco v jedničce pubertální Hellboy sledoval klasické animované seriály, ve dvojce přichází na řadu klasické universalácké horrory); stylisticky podvratné "vyšetřovací" scény (ach); okázalý komentář k vlastnímu původu a pozici blockbusteru a výtečná práce s (a)diegetickou hudbou... Jo, je to výborný film, ale špatná adaptace komiksu. Odkaz pre Maria: TOTO nie je komiks na filmovom plátne. Zkus si nejdřív nějaký přečíst. :-)(4.9.2008)