Pí a jeho život

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Arjun Bhasin

21,98/7 byla pro jednou zase nádherná pohádka o tom, jak cigán k emigraci přišel. Tentokrát nemusel sedět ve vlhkém křesle a odpovídat na otázky, kdo za kolik vyfajčil na nádraží Markovi a Jurajovi, ale postačilo mu pár plechovek toluenu a vlhký hadr. To, co ve filmu uvidíte, byl fakt kurvaže digitální nářez. Fak ju, JUESEJ. Musím uznat, že si cigáni a levná pracovní síla z Číny dali na efektech opravdu záležet. Dech beroucí Surikaty, létající ryby, vorvani, delfíni, krakatice, svítící lasery, tak to bylo citlivě krásné na srdíčko, že jsem to málem ze sebe vypustil. No, pak tam byl nějaký digitální tygr, která hrál perfektně. Měl dobře naučené repliky a režisér mu určitě dobře radil, co má dělat a kam má koukat. A pak tam byl ten cigán, který si vymyslel pohádku o tom, jak 277 dní plul po moři, viděl všechno, co neuvidíte ani v National Geographic. Zvládl si ochočit tygra, který by ho sežral dřív než byste řekl 3,14. Byl na ostrově škaredých kytiček. Viděl přímou konfrontaci přírody, kdy se perou zvířata o post prvního kapitána a celkově to bylo tak uhozené, že byste řekli z místa, NUDA! Ale my jsme řekli, NE! Nuda to nebyla, stálo to za to. Aspoň za tu vyumělkovanou přírodu. A pokud 21,98/7 neumřel, tak žije v Kanadě dodnes.(11.7.2013)

Zhlédnuto v kině ve 3D. Life of Pi byl posledním snímkem, který mi chyběl, abych měl zhlédnuty všechny filmy, které byly nominovány na letošní (2013) Oscary. Musím uznat, že jsem byl rád, že jsem tuto silnou devítku završil právě tímto filmem, který je opravdu vizuálně úchvatný a který není hloupý, jak nám ukáže konec filmu. Trochu jsem se bál, když jsem se dozvěděl, že to je film především o náboženství, ale nebylo proč, Ang Lee to vzal za správný konec. Vše je jen a jen na nás. Pochopíte, až uvidíte film. Momentálně nemám, co jiného bych napsal, snad až po druhém zhlédnutí. 100 %.(23.2.2013)

Že je to barevné a že tam pobíhá hladový tygr, ještě neznamená, že z toho divák musí padnout na zadek. Další výzva Anga Lee tentokrát nedopadla dle očekávání. S Bohem jsem dobrých třicet let nerozmlouval, hlavní hrdina Pí naopak vstřebává křesťanské, buddhistické, muslimské, hinduistické a kdoví ještě jaké vlivy. S vírou mu paradoxně pomůže až ztráta nejbližších a ocitnutí se uprostřed oceánu v záchranném člunu s ne zrovna ideální zvířecí společností. Než se k tomu ale dostaneme, musíme se probrat desítkami minut žvatlání v do sebe zahleděné pohádky, která láká na přepálené západy Slunce a neonově zářící oceán. A divák v té myšlenkové fádnosti jen obtížně hledá záblesk nějaké přidané hodnoty. Jasně, vizuálně podmanivé kudrlinky jsou víc než fajn, jenže tyhle čarohrátky působí hypnoticky jen pár desítek sekund a jednou přestanou bavit, a to v momentě, kdy divákovi schází děj. Žánrový všeuměl Lee dokáže být pokaždé tematicky i geograficky „jiný“, tentokrát mi ale jeho banální vyznění a příběh plynoucí do ztracena nesedlo. Vyprázdněné mučení!!(4.2.2013)

Moc se mi na ten film nechtělo a jediné, co mě lákalo, byl Ang Lee, ale pak jsem byla nadšená a užívala si každou minutu filmu. Překrásná kamera, nádherné obrazy a záběry, neuvěřitelná zvířátka (namouduši jsem si myslela, že jsou živá) a k mému štěstí přispívalo i to, že jsem tu náboženskou linku nějak nevnímala, takže mi to žádný zážitek nezkazilo. Dala bych klidně 5*, ale konec mě otrávil a převyprávění celého příběhu jinak mě vyloženě nudilo.(23.1.2013)

Kdo si už jednou kupoval od Vietnamců airbrushový snový obraz plný fialových papoušků, fosforeskujících vodopádů, Višny, plakajících holčiček nebo tygrů hledících na úplněk, musel prožít u této Píoviny naprostou transcendentální extázi. Kýčovité obrazy se na sebe vrství v takovém množství, že je to snad až na škodu. Díky mírnému nádechu dobrodružství se to ale dá jakžtakž sledovat. Vyprávění vám zpočátku připomene Big Fish, možná i Milionáře z chatrče, ale je poměrně zábavné, možná i lepší, než pozdější samotné dobrodružství na moři. Pointu survivalu někdo odhalí už tehdy v palubní jídelně, někdo ne a nechá se ohromit opravdu šokujícím vysvětlením. Ač bych nevěřil, že se mi něco takového může vůbec líbit, líbilo se mi to. Kdo chce reálnou verzi, nechť si pustí All is lost s Robertem Redfordem, snílky spíše potěší tato krišnaverze.(16.8.2014)