Pí a jeho život

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Arjun Bhasin

21,98/7 byla pro jednou zase nádherná pohádka o tom, jak cigán k emigraci přišel. Tentokrát nemusel sedět ve vlhkém křesle a odpovídat na otázky, kdo za kolik vyfajčil na nádraží Markovi a Jurajovi, ale postačilo mu pár plechovek toluenu a vlhký hadr. To, co ve filmu uvidíte, byl fakt kurvaže digitální nářez. Fak ju, JUESEJ. Musím uznat, že si cigáni a levná pracovní síla z Číny dali na efektech opravdu záležet. Dech beroucí Surikaty, létající ryby, vorvani, delfíni, krakatice, svítící lasery, tak to bylo citlivě krásné na srdíčko, že jsem to málem ze sebe vypustil. No, pak tam byl nějaký digitální tygr, která hrál perfektně. Měl dobře naučené repliky a režisér mu určitě dobře radil, co má dělat a kam má koukat. A pak tam byl ten cigán, který si vymyslel pohádku o tom, jak 277 dní plul po moři, viděl všechno, co neuvidíte ani v National Geographic. Zvládl si ochočit tygra, který by ho sežral dřív než byste řekl 3,14. Byl na ostrově škaredých kytiček. Viděl přímou konfrontaci přírody, kdy se perou zvířata o post prvního kapitána a celkově to bylo tak uhozené, že byste řekli z místa, NUDA! Ale my jsme řekli, NE! Nuda to nebyla, stálo to za to. Aspoň za tu vyumělkovanou přírodu. A pokud 21,98/7 neumřel, tak žije v Kanadě dodnes.(11.7.2013)

Syrově nekompromisní neobajkové usvědčení víry jakožto obezličky. Taková je předloha. Nikoli však i tato ilustrační adaptace, které celou látku utlumuje do rodinně snesitelné formy a je spíše čarokrásnou pohádkou o víře. Je to prostě koťátko perské košišty a nikoli dospělý tygr bengálský. Veškerá syrovost (a tím i mrazivá působivost na které to celé stojí) je tedy ty tam; od krmení až po vynechání pasáže setkání se slepým námořníkem. Což má za následek, že zdejší (mimochodem debilně podaná) "disneyovsky" upravená verze pointy nedává skoro smysl a vzbuzuje spíše ty nesprávné otázky. Až na tento "detail" Lee nelehkou látku zvládl se ctí. Speciálně jakmile se dostane na širé moře, tak exceluje a to zdaleka nejen vizuálně. Filmařsky mnohdy bezkonkurenční; v čele s dosud nejlepším vizuálním efektem v dějinách - Richardem Parkerem. Škoda tedy nijakého prologu a otřesného závěru. PS: Dabing je učiněné peklo na Zemi. Špatný jako dlouho žádný jiný a lidé za něj zodpovědní by zasloužili vehnat do Bumbálkova výběhu během krmení. Co naopak mile překvapí je 3D, které je využito nad očekávání nápaditě i smysluplně a nikoli pouze pro efekt.(6.12.2012)

Tleskám borcům, kteří na to dali 120 mega. V dnešní době nevídaný mix rodinného survival dramatu a náboženské fantastiky, který i přes mírnou trikovou nedokonalost úřaduje po celou stopáž. Ta pravá lahůdka ale přichází až s úsměvnou závěrečnou pointou, kterou si každý musí přebrat po svém a rozhodnout se, jestli ho štve nebo ne. Já s ní problém neměl, takže s klidným svědomím zaokrouhlím nahoru. Jednou za pár let se člověk přeci nemůže zlobit, že se milá indická pohádka rozletí do celého světa.(10.1.2013)

Myslím, že to Tetsuo ve svém komentáři vystihl naprosto přesně.(3.10.2014)

Po dlouhé době jsem v nějakém filmu horko těžko hledal záblesk přidané hodnoty, vysvobození z ubíjející myšlenkové fádnosti. Neboť ono vážně nestačí, že je to barevné a 3D. Ani kniha nepředstavuje intelektuální veledílo, ale alespoň ponechává mnohem větší prostor naší představivosti a nabídku alternativního výkladu okamžitě nezazdívá debilním shrnutím, které zvířátko zastupovalo koho. Oproti filmu s jediným vypravěčem je také výrazněji strukturována jako zamyšlení nad spolehlivostí vypravěčství, nad nekonečnou modifikovatelností „našich“ příběhů (3,14…). Jsme v ní vedeni k větší obezřetnosti při posuzování, nedozvídáme-li se od daného člověka pouze informace, které zapadají do jeho verze příběhu. Úvodní část, kdy si Pí připravuje půdu pro to, o čem bude vyprávět posléze, tak dává mnohem větší smysl než ve filmu, kde je využita v zásadě jenom k prezentaci mnohosti cest k vyššímu poznání (včetně obyčejné pozemské lásky, která v knize chybí a která filmu dodává nadbytečný melodramatický aspekt). Zatímco v knize je vypravěčů několik a každý z nich může sledovat svůj cíl, např. „uvěříte v Boha“, film nás tím, že ponechává hlavní slovo Piscinovi, vede k „pobožnému“ čtení, které je ještě podpořeno jednoznačným, magicko-realistickým vizuálem. Během čtení knihy, která nešetří popisy bestialit, jež člověk v zájmu přežití páchá na zvířatech, se mi hlavou tolik barviček rozhodně nepřelévalo. Zdaleka nejvíce sugestivním okamžikem filmu je příznačně ten vizuálně nejčistší, kdy Pí pouze slovy převypravuje druhou verzi a je na nás, jak barvitě si ji představíme. Jiné scény jsou sice svým provedením – dlouhé záběry, rozhoupaná kamera, která se drží v těsné blízkosti protagonisty – dechberoucí (potopení lodi, první konfrontace s Richardem), ale působí nárazově, nedoznívají. Film tak nakonec nabízí hlavně viscerální, nikoli intelektuální nebo emocionální obohacení, což je dost málo a nijak tomu nepomáhá český dabing, bolestně vysoká cena za třetí rozměr. 65%(5.12.2012)

• - Ve filmu se objevil i sám jeho režisér, a to jako postava na lodi, beroucí si před matkou Pí tác s jídlem.  (luczi)

• - Vzhledem k faktu, že se většina filmu natáčela kompletně před modrým pozadím, musel Ang Lee Suraji Sharmovi vysvětlovat, jak každá scéna vypadá. Neříkal však, co by herec měl vidět, ale spíše co by měl cítit, až bude výsledný film sledovat. (Brousitch)

• - Celý snímek byl filmován na Tchaj-wanu. Jediným dalším hollywoodským filmem, který se zde do té doby také natáčel, byl titul Strážní loď Sand Pebbles (1966). (Beagle)