Hudební / Drama / Romantický / Muzikál

USA, 2006, 130 min

DREAMGIRLS mají úžasnou energii a jsou po delší době filmem, který mě v kině opravdu bavilo sledovat. Žánrově perfektní příběh je podle slov Beyoncé Knowles hodně podobný tomu, který před lety sama prožila se svou skupinou Destiny´s Child. Letmo se dotýká témat jako "rasová otázka" či "urbanizace hudby", ale nebojte, tohle je především muzikál. Takže písní, potažmo tanečních a jevištních výstupů, si zde užijeme dost a dost. Technická stránka je dokonalá, nechybí tomu patřičná nablýskanost a velkolepost a nakonec jsou zde i výborní herci - zpěváci. Nečekaně dobrý Eddie Murphy, nádherná šupina Beyoncé Knowles nebo úžasná vokalistka Jennifer Hudson. // Pokud netrpíte rasovými předsudky, můžu vám DREAMGIRLS vřele doporučit. Nejen proto, že se mi líbily daleko víc, než marshallovo CHICAGO (2002), ale hlavně proto, že podobně dobrý muzikál tu zase hodně dlouho nebude.(27.2.2007)

Moc jsem od tohohle muzikalu necekal a pustil sem si ho spis kuli Murphymu, ale nakonec docela prijemny prekvapeni. Hlavne prvni polovina, kdy jsou vsichni vicemene spokojeny, dari se jim, pohodovej dej slusne odsejpa a jedna pisnicka nasleduje druhou a vetsina jich je docela povedena. Bohuzel v druhy pulce uz film tempo zacne ztracet, postavy zacnou resit problemy a pak uz se misty dostavuje nuda. Navic je druha pulka uz docela natahovana. Co se tyce tech muzikalovejch cisel, vyprava je fajnova, takze tem vystupum ani rezisr nemusi pomahat nejakejma kamerovejma vychytavkama a herci (zpevaci) zpivaj fakt slusne. A do ty doby, kdy to je bud klasicky dialogy nebo hudebni vystupy, je to v pohode, ale v momente, kdy se zacnou postavy mezi sebou bavit pomoci zpevu, je to lehce otravny. Co se tyce hercu, Murphy neni ani tak oskarovej, jako proste jinej, ze zacatku si sice jeste neodpusti nejaky to saskovani, ale ke konci, jako unavenej, ne moc chtenej zpevak na drogach hraje fakt slusne. Takze nominaci ano, ale spis za to, ze predved, ze umi zahrat i neco jinyho, nez nejakyho hlaskare v komedii, nez za to, ze by skutecne hral oskarove. Nejlepsi a po pravu odmenena oskarem tu je Hudson, coz je ale dany taky tim, ze ma nejvyzivnejsi roli. Zkratit druhou polovinu filmu, byl bych spokojenej, takle jen slusny 4*.(17.1.2010)

Obrovské překvapení! Od Billa Condona bych nečekal výpravný černošský muzikál, od Eddieho Murphyho bych nečekal, že ještě vůbec umí hrát, natož zpívat. Beyoncé Knowles je sexy a dobře zpívá, ale největší hvězdou filmu je nakonec naprostá začátečnice Jennifer Hudson. Ve střední části, ze které na delší dobu vypadla, tak film ztratil šanci dostat plné bodové hodnocení. Podobné je to i s hudbou, zrovna v té střední části jsou písně nejprůměrnější. Výprava, kostýmy a technická stránka filmu jsou na vynikající úrovni.(6.4.2007)

Veelmi pekna parada...Dve hodiny skvelej cernosskej hudby prepojene dobrym pribehom, vybornymi hereckymi vykonmi a uzasnym aranžmá.(25.4.2008)

70%. Trosicku menej spevu a viac silnejsich dramatickych momentov a film by si u mna ziskal aj piatu hviezdicku. Vzdy ma bavili tvrde osudy znamych ludi, v tomto pripade osudy mladych soulovych spevaciek, ako to dokazu tvorcovia krasne zabalit do filmu, len tento styl soulovej alebo i jazzovej hudby nie je zrovna mojou salkou kavy a niekedy sa spievalo naozaj prilis dlho, preto 70%. Jennifer Hudson je nielen skvela spevacka, ako to povrdila uz v spevackej sutazi American Idol z roku 2004 a potvrdila to aj v tomto filme, ale aj skvela herecka, ktora za tuto ulohu bola dokonca ocenena Oscarom za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe - malokomu sa podari mat v zivote take stastie, ako mala Jennifer. Prekvapivo bol na Oscara nominovany aj Eddie Murphy za herca vo vedl. ulohe, avsak v tom oscarovom rocniku mal väcsie stastie Alan Arkin za komedialnu dramu MALA MISS SUNSHINE (2006). Okrem toho si tu zahrali aj dalsi skveli herci vratane Jamieho Foxxa, ktory mi tak trosku pripomenul ulohu Raya Charlesa vo filme RAY (2004), za ktoru dostal Oscara za herca v hlavnej ulohe, mimochodom Ray ma bavil trosku viac, ako tento film... 18.01.2011 ________ Jamie Foxx - (Curtis Taylor Jr.) +++ Beyoncé Knowles - (Deena Jones) +++ Eddie Murphy - (James ´Thunder´ Early) +++ Danny Glover - (Marty Madison) +++ Jennifer Hudson - (Effie White) +++ Anika Noni Rose - (Lorrell Robinson) +++ Keith Robinson - (C.C. White) +++ Sharon Leal - (Michelle Morris) +++ John Lithgow - (Jerry Harris) +++ Hudba: Tom Eyen, Henry Krieger +++(18.1.2011)

• - Ve scéně, kdy hraje píseň "Steppin' To The Bad Side", se mění postavení hereček Deeny (Beyoncé Knowles), Effie (Jennifer Hudson) a Lorrell  (Aniky Noni Rose). Prvně stojí v pořadí Deeny, Lorrell a Effie, pak je to ale Effie, Deeny a Lorrell a poté opět Deeny, Lorrell a Effie. (dominikciz)

• - Výpravný muzikál studia Paramount (DreamWorks) stál 70 mil. dolarů a po prvním víkendu (15. – 17. 12. 2006) vydělal ve třech kinech 378 950 dolarů na 19. příčce. O dva týdny později expandoval do většího počtu kin a utržil 8,9 milionu. Díky množství nominací na různé ceny si snímek udržel pozornost delší čas a koncem února jeho výdělek v kinech USA překročil magickou hranici 100 milionů dolarů. (imro)

• - Ve scéně, kdy hraje píseň "Steppin' To The Bad Side", se v boxerské scéně střídají boxeři. První mezi sebou boxuje černoch a běloch, ale potom boxují dva běloši. (dominikciz)