Hudební / Drama / Romantický / Muzikál

USA, 2006, 130 min

70%. Trosicku menej spevu a viac silnejsich dramatickych momentov a film by si u mna ziskal aj piatu hviezdicku. Vzdy ma bavili tvrde osudy znamych ludi, v tomto pripade osudy mladych soulovych spevaciek, ako to dokazu tvorcovia krasne zabalit do filmu, len tento styl soulovej alebo i jazzovej hudby nie je zrovna mojou salkou kavy a niekedy sa spievalo naozaj prilis dlho, preto 70%. Jennifer Hudson je nielen skvela spevacka, ako to povrdila uz v spevackej sutazi American Idol z roku 2004 a potvrdila to aj v tomto filme, ale aj skvela herecka, ktora za tuto ulohu bola dokonca ocenena Oscarom za najlepsiu herecku vo vedlajsej ulohe - malokomu sa podari mat v zivote take stastie, ako mala Jennifer. Prekvapivo bol na Oscara nominovany aj Eddie Murphy za herca vo vedl. ulohe, avsak v tom oscarovom rocniku mal väcsie stastie Alan Arkin za komedialnu dramu MALA MISS SUNSHINE (2006). Okrem toho si tu zahrali aj dalsi skveli herci vratane Jamieho Foxxa, ktory mi tak trosku pripomenul ulohu Raya Charlesa vo filme RAY (2004), za ktoru dostal Oscara za herca v hlavnej ulohe, mimochodom Ray ma bavil trosku viac, ako tento film... 18.01.2011 ________ Jamie Foxx - (Curtis Taylor Jr.) +++ Beyoncé Knowles - (Deena Jones) +++ Eddie Murphy - (James ´Thunder´ Early) +++ Danny Glover - (Marty Madison) +++ Jennifer Hudson - (Effie White) +++ Anika Noni Rose - (Lorrell Robinson) +++ Keith Robinson - (C.C. White) +++ Sharon Leal - (Michelle Morris) +++ John Lithgow - (Jerry Harris) +++ Hudba: Tom Eyen, Henry Krieger +++(18.1.2011)

První čtyřicetiminutovka je dokonalá. Hýří barvami, oplývá neskutečným videoklipovým tempem, a přitom jako správné retro vyzařuje náladu 60. let. Řešení vážných věcí už tak přitažlivé není, ale Dreamgirls i tak hudebně excelují, zatíco Bill Condon jako režisér s mladickým drivem a stařeckou uvědomělostí mile překvapuje. Jen mě mrzí, že Beyoncé má během filmů nalíčeno na své tváři asi pět obličejů. Taková kost to nepotřebuje...(13.1.2007)

Scénář: Bill Condon .. Všecičko v tomto filmu je na první pohled bezvadné a krásné. Výtečné kostýmy, prokreslená dobová atmosféra, výborní herci (Eddie po letech bídy překvapil zato začínající Jennifer Hudson dokáže s přehledem strhnout pozornost a září), super hudba, hezké písně a svižná režie. Zkrátka je to jako ve SNU! Po příběhové stránce se ovšem nekoná nic převratného - vzestupy, budování hvězd či manažerské podrazy po milionté v líbivých kulisách - taková příjemná oslava amerického snu s poselstvím. Dojem dobře stráveného času film udělá, ale nějaká inovace v přímé příběhové stránce by potěšila a rozhodně přispěla k tomu, aby pocit z této složky filmu nebyl tak mdlý a mlhavý jako vz(za)pomínání na detaily krásného nočního snu.. Čistých 70%.(22.2.2007)

Na mluvním cvičení na hodině češtiny v 8. třídě sem mluvila o svém milovaném Chicagu. Při vyslovení jména scénaristy dostala samozřejme celá tříde výtlem, protože si to "spletli" s prezervativem. Billa Condona od té doby sleduju. U Kinseyho mě trochu překvapilo jeho jméno v titucích, u Dreamgirls už ani tolik ne . Nemrazí mě při každé písničce..Ovšem musím pochválit, že texty songů pasují na děj jako prdelka na nočníček. Na Chicago to ale nemá. Vždycky mě zajímalo, jaký make-up používají černošky, ten pro bílý si přece nemůžou aplikovat a u nás v drogerii sem ho teda neviděla.. A ještě něco- Early mi strašně připomínal Kocoura z RD. Co vám?(23.7.2007)

Pěkné, moc pěkné. Dreamgirls sice nedosahují geniality Moulin Rouge, ale divadelní energií pulzujícímu Chicagu se blíží. Od režiséra Kinseyho by jeden opravdu nečekal tak skvěle stylovou práci, Beyoncé překvapila, že dokáže hrát (zpívání jí šlo vždycky), Eddie Murphy nebyl tak dobrý snad nikdy (a poslední dobou rozhodně ne - rád bych ho viděl v nějakém dramatu) a po pěvecké stránce pro mě vede neznámá Jennifer Hudson (finalistka American Idol z roku 2004 - s našimi Superstary opravdu nesrovnávat). Fajnová oldschool R´n´B muzika s blyštivým broadwayským šmrncem, zajímavá, energická režie, skvělé herecké výkony, ne zrovna strhující, ale docela zajímavý příběh (hodně inspirovaný Dianou Ross a jejími The Supremes) - Dreamgirls toho nenabízejí málo.(13.1.2007)

• - Dreamgirls jsou založené na úspěšném broadwayském muzikálu z roku 1981 a praticky už tehdy se uvažovalo nad jeho filmovou verzí. V průběhu let se v obsazení vystřídaly Whitney Houston či Lauryn Hill a na režisérské stoličce chvíli seděl i Joel Schumacher. Film však narazil, když několik životopisných muzikálů komerčně ztroskotalo. Až úspěch Chicaga (r. Rob Marshall, 2002) podnítil producenty natočit vysněný projekt režiséra Billa Condona, který viděl původní muzikál, založený údajně na příběhu skupiny The Supremes, hned na premiéře 20.12.1981. (imro)

• - Výpravný muzikál studia Paramount (DreamWorks) stál 70 mil. dolarů a po prvním víkendu (15. – 17. 12. 2006) vydělal ve třech kinech 378 950 dolarů na 19. příčce. O dva týdny později expandoval do většího počtu kin a utržil 8,9 milionu. Díky množství nominací na různé ceny si snímek udržel pozornost delší čas a koncem února jeho výdělek v kinech USA překročil magickou hranici 100 milionů dolarů. (imro)

• - Anika Noni Rose, ktará hraje třetí členku dívčího pěveckého tria, je o hlavu menší než její obě kolegyně, takže musela nosit patnácticentimetrové podpatky. (Pumiiix)