O rodičích a dětech

O rodičoch a deťoch

Of Parents and Children

Poetický / Komedie / Drama

Česko, 2007, 107 min

Linie se Somrem a Novotným je jako pohlazení. Tak moc je pravdivá, perfektně napsaná i výtečně zahraná. Těm dvěma jen těžko uvěřit, že nejsou i ve skutečnosti otec se synem. Linie s Kostelným a Kroftovou je jako facka, která má z toho nadšení nad dobrým snímkem probrat. Je nadbytečná, stopáž zbytečně přepalující a kvůli tragicky nepřesvědčivé Kroftové až iritující. Tuzemská otcovská variace na Linklatera se ovšem i tak zdařila. A to tak, že dost.(20.9.2008)

Po druhém zhlédnutí musím přidat, ono se mi tahle konverzační podívaná zalíbila, má jisté kouzlo, pro český film neokoukané.(15.10.2008)

Povedené! Mohla to být téměř dvouhodinová nekončící a slátaná nuda. A nikdo by se nedivil, protože se jedná o český film z jednadvacátého století. Jen se obávám, že takovéto filmy jsou pouze výjimkami, které potvrzují pravidlo.(28.1.2009)

Jeden z nejlepších českých filmů z posledních let s brilantními rozhovory a černohumornými scénami, které doprovázení rozhovor otce se synem během procházky přírodou, a které zobrazují scény z jejich předešlého života. K tomu ještě jedna dějová linie a pro mě jako celek skoro dokonalý film. 9/10(20.3.2008)

Na snímek se dobře dívalo, chvílemi byl i úsměvný, ikdyž ve své podstatě hlavně hořký. Dialogy (nebo taky jeden dlouhý rozhovor) mezi otcem a synem na mě opravdu zapůsobil/y, hlavně svojí přirozeností, obyčejností a zároveň takovou laskavostí. Vedlejší dějová linie mezi přítelkyní a synem mi nevadila, přestože ve mně hlavně vyvolávava pocit očekávání, kdy "to" příjde. Film je ukončen (dle mého názoru) taky dobře a tak můžu jen konstatovat, že mě Michálek znovu nezklamal (ale vrchol jeho tvorby zůstává stále nepřekonán).(3.7.2010)

• - Při scéně v hospodě, nemůže otec (Josef Somr) kvůli zapomenutým brýlím přečíst jídelní lístek, zanedlouho však bez problémů čte synovy (David Novotný) zápisky .. (Nocturno culto)

• - Natáčeno v Lázních Mšeno, Martině, Praze - Dejvicích, Troji, Císařském ostrově a Stromovce. (M.B)

• - Literární předloha Emila Hakla, román „O rodičích a dětech“, byla v roce 2002 vyznamenána cenou Magnesia Litera. (rawboy)