O rodičích a dětech

O rodičoch a deťoch

Of Parents and Children

Poetický / Komedie / Drama

Česko, 2007, 107 min

Michálek mi už počtvrté udělal radost a z toho potřetí je to radost za plný počet. O rodičích a dětech je film, který neubíhá, on plyne. Tak krásně plyne, že vám místy přijde, jako byste se dívali na řeku. Sem tam bouřlivou, ale po většinu času tichou, upřímnou a otevřenou, která vám chce vyprávět, kde všude byla a co všechno zažila. A já se k tomuto vyprávění určitě rád někdy vrátím. 100 %.(27.8.2013)

Vlastně je mi docela líto dát jen průměrné hodnocení, protože natočené je to skvěle. Je to dynamické a dobře zahrané. Téma procházky, při které se osvěží vztahy syna a otce, je výborné. Ale je tu několikeré ale, tak například dějiny století smrsknuté na prvorepublikový kapitalismus a pozdější dobu, která je vyjádřená pouze rozhodnutím o tom, jestli jít s proudem nebo ne... To je stejně problematické, jako omlazující kůra Josefa Somra, který je vynikající ve své roli, ovšem ve svých 73 letech by se neměl spokojit s barvou na vlasy a případnou přehazovačkou k dotvoření svého mladšího já. Cestou skrze Stromovku se bohužel také rozvinulo téma domnělého ideálního vztahu s rychlým nárazem na bolestnou realitu. Takže československé přátelství už bylo jen pomyslnou třešničkou, která měla hořkou příchuť trotlujícího Lábuse, který jakoby pokračoval ve své roli z Non Plus Ultras. A to se mi věru nelíbilo.(6.9.2009)

Tak už je mi jasné, kam se mi ztrácí zásoba pití ze soukromého baru. Já bláhovej podezíral souseda a on mi na to chodí orangutan zaběhnuvší se z nedaleké Trojské ZOO :-) Teď vážně. Tahle nenucená procházka životem a konfrontace stáří s mládím (rodičů a jejich dětí) a kterou navíc tak dobře zná každý z nás, (z toho svého vlastního soukromého života), vám uběhne tak rychle, jako když padáte ze skály a vám se před očima v okamžiku promítne celý váš dosavadní život. A musím (si) přiznat jedno. Přicházel jsem ji na chuť („procházce“) s každou další ubýhající minutou víc, zvlášť, když se začalo (UPŘÍMNĚ) brnkat na vážnější strunu. Jsem nesmírně rád, že pan Somr dostal příležitost dokázat, že je stále plný sil a „umí“, (byť dotyčný nemusí už nikomu nic dokazovat) a ve spojení s D. Novotným vytvořil (lehce) netradiční, ale náramně se doplňující dvojici. Snímek O rodičích a dětech je civilní , nenucená a naprosto přirozená (vztahová) tragi-komedie ze života, kde se obdivuhodně promýchávají úsměvné momenty s těmi vážnými (inu, to je ŽIVOT) a jelikož už „jsme byli“ dost dlouho vážní, dovolte mi komentář zakončit v poněkud odlehčenějším duchu. „Jdi doprdele s koprem!“.... SOUHLAS! :-) a poprosil bych o dvojitej nášup pravý číny a jako druhý chod lehce netradiční ragů! Kdo viděl ví, kdo teprve uvidí, pochopí...... p.s. a ano, řadím se taky mezi ten zlomek z vás, kteří jsou toho názoru, že bez dvojice Kostelný-Kroftová by se jednalo o mnohem větší zážitek. Tahle linie slouží tak max jako rušivý element. Já bych mnohem více uvítal, aby ta „procházka“ pana Somra s D. Novotným nebyla ničím rušena a s pomocí flashbacků do mládí (dětství) nás oba provedli až na konec (procházky). Btw, samotný závěr pohladil po duši a vykouzlil úsměv (tedy alespoň na té mojí tváři). Srovnání s Linklaterem je na místě a musím (si) přiznat, Michálek (resp. scénář) v mém případě z tohoto „minisouboje“ vychází jako vítěz. Možná to bude tím, že už mi dávno není náct. Ještě pár let a v mém případě bude spíš aktuální Babí léto. No, zase tak brzy to nebude :o)(18.11.2011)

Úžasná melancholická walkmovie (film, kde se hodně chodí...:-)), prostřednictvím které Vladimír Michálek, adaptující novelu Emila Hakla, zpytuje to základní, v čem náš lidský druh žije, tedy lidské vztahy, a kterou tento intuitivní filmový vypravěč asi nejlépe odpovídá na nářky nad nízkou úrovní české kinematografie. Dvě základní dějové linie, které se v jistou chvíli osudově střetnou, jsou proloženy častými retrospektivními flashbacky (se skutečně velmi dobově sofistikovanou náladou, obrazem i mizanscénou - třeba proměny Josefa Somra ve své dřívější já jsou obdivuhodné...) a vedou k nejednoznančému vyústění - na lidské vztahy není žádný jednoduchý recept, jsou tou nejsložitější strukturou, kterou na své pouti může ten který člověk potkat...(21.10.2009)

Michálek má naprosto nevídaný inscenační talent (Linklater by mu ho mohl závidět, i ta literárnost scénáře působí jako improvizace), který nakonec vynesl O RODIČÍCH A DĚTECH pátou hvězdičku, přestože je co vytýkat. Třeba nadbytečnou dějovou linii s přítelkyní a synem a s tím souvisejíci přemrštěnou stopáž o 15-20 minut._____ Není nutné vydestilovat život a moudra o něm do necelých dvou hodin, lepší by bylo vyšumět do ztracena a být ovážný. Na Michálka je to až moc velká sázka na jistotu, která ale osloví spíše starší diváky - stejně jako BABÍ LÉTO - a která mi od takového formálního (ANDĚL EXIT) a žanrového (JE TŘEBA ZABÍT SEKALA) experimentátora přijde jako vyložená škoda a zklamání._____ Ale v rámci české kinematografie výborné. Z Novotného a Somra sálá charizma a chemie mezi nimi funguje na výbornou, hudba a kompozice záběrů a propracovanost mizanscény či práce s hloubkou ostrosti anebo střidmé a inteligentní užití triků dává pocítit, že snad ani nesledujeme český film. Emocionálně působivé, nepodbízivé, přirozeně chytré a moudré. Víc takových filmů, za než se nemusím stydět... A to jsem po NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANCE chtěl emigrovat. :-)(21.3.2008)