poster

O rodičích a dětech

 • slovenský

  O rodičoch a deťoch

 • anglický

  Of Parents and Children

Poetický / Komedie / Drama

Česko, 2007, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • viperblade
  *****

  Michálek mi už počtvrté udělal radost a z toho potřetí je to radost za plný počet. O rodičích a dětech je film, který neubíhá, on plyne. Tak krásně plyne, že vám místy přijde, jako byste se dívali na řeku. Sem tam bouřlivou, ale po většinu času tichou, upřímnou a otevřenou, která vám chce vyprávět, kde všude byla a co všechno zažila. A já se k tomuto vyprávění určitě rád někdy vrátím. 100 %.(27.8.2013)

 • NinadeL
  ***

  Vlastně je mi docela líto dát jen průměrné hodnocení, protože natočené je to skvěle. Je to dynamické a dobře zahrané. Téma procházky, při které se osvěží vztahy syna a otce, je výborné. Ale je tu několikeré ale, tak například dějiny století smrsknuté na prvorepublikový kapitalismus a pozdější dobu, která je vyjádřená pouze rozhodnutím o tom, jestli jít s proudem nebo ne... To je stejně problematické, jako omlazující kůra Josefa Somra, který je vynikající ve své roli, ovšem ve svých 73 letech by se neměl spokojit s barvou na vlasy a případnou přehazovačkou k dotvoření svého mladšího já. Cestou skrze Stromovku se bohužel také rozvinulo téma domnělého ideálního vztahu s rychlým nárazem na bolestnou realitu. Takže československé přátelství už bylo jen pomyslnou třešničkou, která měla hořkou příchuť trotlujícího Lábuse, který jakoby pokračoval ve své roli z Non Plus Ultras. A to se mi věru nelíbilo.(6.9.2009)

 • Šakal
  ****

  Tak už je mi jasné, kam se mi ztrácí zásoba pití ze soukromého baru. Já bláhovej podezíral souseda a on mi na to chodí orangutan zaběhnuvší se z nedaleké Trojské ZOO :-) Teď vážně. Tahle nenucená procházka životem a konfrontace stáří s mládím (rodičů a jejich dětí) a kterou navíc tak dobře zná každý z nás, (z toho svého vlastního soukromého života), vám uběhne tak rychle, jako když padáte ze skály a vám se před očima v okamžiku promítne celý váš dosavadní život. A musím (si) přiznat jedno. Přicházel jsem ji na chuť („procházce“) s každou další ubýhající minutou víc, zvlášť, když se začalo (UPŘÍMNĚ) brnkat na vážnější strunu. Jsem nesmírně rád, že pan Somr dostal příležitost dokázat, že je stále plný sil a „umí“, (byť dotyčný nemusí už nikomu nic dokazovat) a ve spojení s D. Novotným vytvořil (lehce) netradiční, ale náramně se doplňující dvojici. Snímek O rodičích a dětech je civilní , nenucená a naprosto přirozená (vztahová) tragi-komedie ze života, kde se obdivuhodně promýchávají úsměvné momenty s těmi vážnými (inu, to je ŽIVOT) a jelikož už „jsme byli“ dost dlouho vážní, dovolte mi komentář zakončit v poněkud odlehčenějším duchu. „Jdi doprdele s koprem!“.... SOUHLAS! :-) a poprosil bych o dvojitej nášup pravý číny a jako druhý chod lehce netradiční ragů! Kdo viděl ví, kdo teprve uvidí, pochopí...... p.s. a ano, řadím se taky mezi ten zlomek z vás, kteří jsou toho názoru, že bez dvojice Kostelný-Kroftová by se jednalo o mnohem větší zážitek. Tahle linie slouží tak max jako rušivý element. Já bych mnohem více uvítal, aby ta „procházka“ pana Somra s D. Novotným nebyla ničím rušena a s pomocí flashbacků do mládí (dětství) nás oba provedli až na konec (procházky). Btw, samotný závěr pohladil po duši a vykouzlil úsměv (tedy alespoň na té mojí tváři). Srovnání s Linklaterem je na místě a musím (si) přiznat, Michálek (resp. scénář) v mém případě z tohoto „minisouboje“ vychází jako vítěz. Možná to bude tím, že už mi dávno není náct. Ještě pár let a v mém případě bude spíš aktuální Babí léto. No, zase tak brzy to nebude :o)(18.11.2011)

 • Radek99
  *****

  Úžasná melancholická walkmovie (film, kde se hodně chodí...:-)), prostřednictvím které Vladimír Michálek, adaptující novelu Emila Hakla, zpytuje to základní, v čem náš lidský druh žije, tedy lidské vztahy, a kterou tento intuitivní filmový vypravěč asi nejlépe odpovídá na nářky nad nízkou úrovní české kinematografie. Dvě základní dějové linie, které se v jistou chvíli osudově střetnou, jsou proloženy častými retrospektivními flashbacky (se skutečně velmi dobově sofistikovanou náladou, obrazem i mizanscénou - třeba proměny Josefa Somra ve své dřívější já jsou obdivuhodné...) a vedou k nejednoznančému vyústění - na lidské vztahy není žádný jednoduchý recept, jsou tou nejsložitější strukturou, kterou na své pouti může ten který člověk potkat...(21.10.2009)

 • Bluntman
  *****

  Michálek má naprosto nevídaný inscenační talent (Linklater by mu ho mohl závidět, i ta literárnost scénáře působí jako improvizace), který nakonec vynesl O RODIČÍCH A DĚTECH pátou hvězdičku, přestože je co vytýkat. Třeba nadbytečnou dějovou linii s přítelkyní a synem a s tím souvisejíci přemrštěnou stopáž o 15-20 minut._____ Není nutné vydestilovat život a moudra o něm do necelých dvou hodin, lepší by bylo vyšumět do ztracena a být ovážný. Na Michálka je to až moc velká sázka na jistotu, která ale osloví spíše starší diváky - stejně jako BABÍ LÉTO - a která mi od takového formálního (ANDĚL EXIT) a žanrového (JE TŘEBA ZABÍT SEKALA) experimentátora přijde jako vyložená škoda a zklamání._____ Ale v rámci české kinematografie výborné. Z Novotného a Somra sálá charizma a chemie mezi nimi funguje na výbornou, hudba a kompozice záběrů a propracovanost mizanscény či práce s hloubkou ostrosti anebo střidmé a inteligentní užití triků dává pocítit, že snad ani nesledujeme český film. Emocionálně působivé, nepodbízivé, přirozeně chytré a moudré. Víc takových filmů, za než se nemusím stydět... A to jsem po NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANCE chtěl emigrovat. :-)(21.3.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace