Cutting Edge: The Magic of Movie Editing, The

Dokumentární

USA, 2004, 98 min

• Véča

Některé výpovědi jsou sice opravdu zajímavé, ale dohromady je to strašlivě roztěkané. Neustálé přeskakování od jednoho tématu k druhému a zase zpátky bez jakékoliv spojitosti vytváří neuvěřitelně zmatený celek.(26.2.2012)

Kdo by po zhlédnutí tohoto dokumentu nechtěl zkusit práci střihače, pořádně si pohrát s filmovým materiálem a třeba vytvořit ze dvou záběrů střihem emoci, která v nich původně nebyla? No, všichni máte možnost! Viz Fanedit.org.(12.12.2010)

....a přitom je střih docela nuda.(10.9.2008)

veľmi dobrý dokument, ktorý ľuďom mimo filmovej praxe približuje jedno z najdôležitejších povolaní, jeho právomoci, povinnosti, zodpovednosť, problémy a nástrahy, približuje históriu, niektoré veľké mená a školy, niektoré prístupy, smerovanie vývoja v tejto oblasti; namietať a polemizovať by sa dalo nad striktným pro-hollywoodskym zameraním dokumentu, výberom ukážkových filmov a autorov a snahou o postihnutie celého fenoménu strihu, čím sa ale nutne mnoho vecí simplifikuje a redukuje; aj tak to je ale veľmi dobrý vhľad do povolania, bez ktorého by film ako umenie nemohol existovať, ktorý ocenia hlavne nefilmári a filmárom to môže slúžiť v začiatkoch ako učebná pomôcka;(26.4.2012)

9 / 10 Fascinujúci pohľad za oponu, kde tajomné šedé eminencie filmu cvak-cvak-cvakajú ilúziu z ilúzie, vševidúcim okom hľadajú kontinuitu v chaose a príbeh v hluku, udávajú rytmus a smer. Šperkári. Strih je remeslo v tom najpoctivejšom slova zmysle a Cutting Edge ho pred vami poobracia vo všetkých (historických, technických, i čisto autorských) polohách. A to celé vo vyberanej spoločnosti a s plejádou žánrovo pestrých ukážok. Jednoducho, výnimočný dokument, ktorý, pevne verím, zaujme tak bežného, ako i trochu hĺbavejšieho diváka. ((poznámka bokom: vyššie spomínané ukážky sú, pochopiteľne, sem-tam spoileroidné, napr. Easy Rider (brutálne), Brazil, Schindler’s List, Titanic, Bonnie and Clyde (zatváral som oči, ale počul som), Reservoir Dogs, alebo Cold Mountain; na druhej strane, zaregistroval som tu kopec zaujímavých, no pre mňa doposiaľ neznámych filmov, čiže je to tak päťdesiat na päťdesiat, napr. Places In the Heart (silno), Grand Canyon, The Pledge (asi koniec), Home for Holidays, Lenny (koniec, naostro), či vtipne vyzerajúci Election))(16.4.2009)

• - Dokument je součástí bonusu na DVD k filmu Bullit (2005). (Terva)

• - Práce na natáčení dokumenty probíhaly v Londýně. (Terva)