Parfém: Příběh vraha

Parfum: Príbeh vraha

Perfume: The Story of a Murderer

Drama / Thriller / Krimi / Fantasy

USA / Německo / Španělsko / Francie, 2006, 141 min

Na tenhle film jsem se docela tesil, protoze jsem cekal pekne zpracovany radeni vraha a ono tu nakonec o ty vrazdy v podstate neslo. Sice nich tu je 14, ale pro hlavniho hrdinu to nebyly vrazdy, navic jim ani neni venovanej kdovijak velkej prostor a celej film se porad soustredi na vune. Navic Tykwer skvele pracuje s audiovizualni strankou, takze uz uz a ty vune skutecne citite. Teda az na tu zaverecnou, ucinky mela velice zajimave, ale at sem se snazil sebevic, proste sem si to nedokazal predstavit. Krom toho mi nepride, ze by mrtvoly tak uzasne vonely. Sice by filmu nejaka kratsi stopaz prospela, ale na druhou stranu jsem se vubec nenudil, Tykwer skvele buduje atmosferu, cemuz mu taky pomahaj skvely kulisy, kde je vse spinavy a smradlavy, misty drsnejsi sceny a skvela hudba. Herci taky nehrajou nejhur, Ben Whishaw je docela talent, i kdyz to neni moc fesak a pak me potesil Alan Rickman, o kterym jsem nevedel, ze zde hraje. Ale o herce tu ani tolik nejde, vse se zameruje na vuni. Misty mozna az moc a chtelo by to nejake rozptyleni a smrt hlavniho hrdiny je takova dost nelogicka. I kdyz mam k filmu par vytek, jedna se o skvelej a originalni thriller.(1.12.2006)

Čím je Stalker pro vnímání času, tím je Parfém pro vůně:-)Hlavní hrdina, kterému se pod kůži nedostaneme ani o milimetr, je IMHO vedlejší a jeho citová plochost je naprosto na místě. V mnoha scénách naprosto dokonalé. V pařížské, notně naturalistické, části to dokonce hodně nabouralo mé letošní TOP5. Tykwer dokáže z vůní a hledání dokonalé esence udělat opavdové dobrodružství. Pak ten feeling sice trochu klesne (viz kolega Adrian), ale na závěr to vyjede opět do vysokých hodnot (ač to Paříž nepřekoná). Takhle nějak jsem si představoval, že dopadne Iluzionista. Parfém je opravdu velmi svižně natočený a je dobrou ukázkou toho, že (kvazi)historické filmy nemusí být vizuální nuda k uzoufání. Ty 2,5 hodiny utečou jak nic... Jestli mohu doporučit: jedině v kině!(23.11.2006)

Od začátku má parfém něco, co mi už dlouho u většiny filmů chybělo. Strhující příběh, napětí a charismatického představitele hlavní role, který je sice každým coulem "zlý", na druhou stranu víte, že za jeho vášní v zabíjení stojí něco, co nedokáže sám zastavit. Alan Rickman navíc ztvárnil další ze svých maximálně charismatických rolí; tentokrát otce, který se rozhodne svojí dceru ochránit před vrahem za každou cenu. Parfém má prostě skoro vše: skvělou atmosféru, napětí, herecké výkony, hudbu... jen jedna věc mi vadila a to konec. Jako kdyby horor končil happyendem, kdy se ukáže, že zombie, která tam pobíhala celou dobu je vlastně váš soused, který neublíží ani mouše, a že to na vás všichni vaši přátelé jenom hráli. Přitom Tykwer by podle mě mohl ukázat, že láska k člověku je mnohem víc než vůně nějakého parfému, stačilo by jen změnit poslední scénu s Rickmanem a neudělat z něj na konci poblouzněného starce, když předtím vystupoval jako jeho pravý opak.(10.12.2006)

• Jara.Cimrman.jr

"Jean-Baptiste prokázal odolnost rezistentní bakterie." A moje reproduktory zase prokázaly, že zvuk s drobnými zaváháními přehrají, ale vůni prostě nepropustí. Zkrátka jsem nic úžasného necítil, takže jsem nedokázal vcítit se do geniálního nosu malého chemika. Spíše jsem mu chtěl kvalitně naprdět do cely a pak ho nechat pořádně protáhnout na mučidlech, aby i parfumerský průmysl pochopil, že musí k vývoji svých produktů hledat jinou cestu než je zabíjení panen.(5.4.2016)

Jsou příběhy, které nelze zfilmovat. Tom Tykwer to dokázal. Geniální dílo jsem naposled psal u Stanley Kubricka, nebo Alfreda Hitchcocka, momentálně píši k Tykwerovi, který mě zasáhl přímo do srdce. PARFÉM je má filmová láska - dílo, které překračuje hranice filmového umění. Tom Tykwer má nesmírný dar a cit pro filmovou optiku, má perfektně zvládnuté herce a dokonalou režii. Nadpozemskou audiovizuální složku. Hudebně podmanivý rozsah. Filmařsky mistrovské postupy. Stanley Kubrick chtěl tohle filmové zpracování vidět. Škoda, že to přišlo až tak pozdě, moc bych mu to přál.(21.12.2012)