Štěstí na dosah

The Pursuit of Happyness

Šťastie na dosah

Drama / Životopisný

USA, 2006, 112 min

Od začiatku je jasné, že ide o útok prvého stupňa na divákove emócie. Ale že pôjde o ťažké bombardovanie som netušil. Veľmi pekný príbeh zo života, ozajstný vzťah ocka so synom je vidieť, že si perfektne rozumejú a malý Jaden nemal chybu! Príjemná, svižná, emotívna story s odpustiteľným pekným koncom. Will pre sošku! 85%.(5.2.2007)

Filmy podľa skutočných udalostí nemusia byť zákonite slabé a bez výpovednej hodnoty ako mnohé "televízne" projekty skrývajúce sa pod týmto prívlastkom. Ozaj ukážkový prípad, ktorý dokázal z banálneho námetu vytrieskať maximum, po hereckej stránke mimoriadne príjemný a emócie si nezískavajúci zbytočným tlačením na pílu. Silné 4*(28.2.2007)

Procítěné, nebezpečně reálné a výtečně zahrané. Jednoduše nemám slov. Jistě, stále je to povrchní Hollywood s globálně minimalistými problémy, ale když na tuto hru přistoupíte, budete unešeni...9/10(21.2.2016)

Civilně zaprášený velký Smith. Přirozeně nehrající malý Smith. Chemie mezi nimi láme klišé na kusy. Předvídatelné, ale většinou vkusné. Emocionální, ale na pilu tlačí s citem. Místy balancuje nad propastí trapnosti. Reaganovská éra načrtnutá jak obrázky z leporela. Jako celek překvapivě milé a funkční. Velmi americké. Ale nic nového neobjevuje. Ani tu Ameriku. 70%(26.3.2007)

Co může být lepším důkazem kvality a funkčnosti filmu, než když dokáže i takového zatvrzelého cynika jako jsem já naprosto vtáhnout, pohltit, rozebrat a na závěr i nefalšovaně dojmout. Smutné i krásné zároveň, ale hlavně ohromně povzášející. Moc pěkné.(30.1.2007)

• - Ve filmu bylo jako kompars použito několik opravdových tuláků a houmlesáků, kteří dostávali za své mihnutí na plátně slušně zaplaceno (8 dolarů za hodinu) a zdarma občerstvení během natáčení. (don corleone)

• - Smith si italského režiséra Gabriela Muccina prosadil poté, co viděl jeho filmy L’Ultimo bacio (2001) a Ricordati di me (2003). Štěstí na dosah je jeho anglicky mluvený debut. (imro)

• - Úplně nakonci filmu, projde kolem hlavních postav Chrise a Christophera na ulici skutečný Chris Gardner - člověk, na základě jehož životního příběhu celý film vzniknul. Will Smith se za ní symbolicky ohlédne. (don corleone)