Jednotka zvláštního určení

USA, (2006–2009), 50 h 17 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvůrci:

David Mamet

Hudba:

Robert Duncan

Dennis Haysbert, Regina Taylor, Robert Patrick, Audrey Marie Anderson, Max Martini, Abby Brammell, Michael Irby, Scott Foley, Demore Barnes, Alyssa Shafer (více)

Série(4) / Epizody(69)

Aké obete musia prinášať rodiny vojakov a dôstojníkov, pracujúcich v extrémne utajených jednotkách amerických ozbrojených síl? (oficiální text distributora)

kellys2

Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů s vojenskou tématikou. Slabší díly jsou, jako v každém seriálu, běžné. Pohled na speciální jednotky a jejich manželky s rodinami, je originální. I když manželky jsou někdy na zabití. Ne že by mě některé díly nevytáčely, jako celek špička. Dennis Haysbert a Max Martini odvedli skvělý herecký výkon. Patriotismus a hvězdy s pruhy, nejsou jako v jiných seriálech, na prvním místě. Tvůrci si dokonce dovolili kritiku amerického systému, to stojí za pochvalu. Viděl jsem všechny díly, natočených sérií. škoda že seriál skončil. ()

Lacike

Na prvý pohľad klasický epizódny seriál o misiách špeciálnej Delta Force jednotky, čo by ma normálne príliš nebavilo. Lenže akčné misie v kdejakom zapadákove sú neustále dopĺňané aj o pohľad ako si medzitým žijú ženy vojakov na základni a aké problémy neustále musia riešiť. Proste klasický jednoduchý akčniak skombinovaný zo Zúfalými manželkami, čo mnohým nesadne a mňa práve tento mix na tom zaujal. Perfektne sa vydarili členovia tímu. Charizmatický šéf tímu Dennis Haysbert s dosť prísne pôsobiacou manželkou (Regina Taylorová). Sympatický nováčik Scott Foley s mladučkou naivnou manželkou. Drsniak s násilnou povahou Max Martini s nešťastnou sexy manželkou (Abby Brammellová), ktorá hľadá šťastie u iných. Odborník na výbušniny a zvodca žien Michael Irby. A benjamínek tímu Demore Barnes. Celej jednotke šéfuje nekompromisný Robert Patrick, ktorý strká vtáka tam kam nemá a bohužiaľ sa táto línia tiahne celé 4 série. 1. séria bola ešte len taká rozbehová a dnes už pôsobí dosť tuctovo. Rozpočet seriálu bol ešte evidentne strašne nízky, takže akcia neohúri a aj v komorných prestrelkách sú kvôli ratingu často ustrihnuté zásahy, ktoré sa odohrávajú mimo kameru. Takže ma viac bavilo dianie medzi ženami na základni ako akcia v teréne. 2. séria je pre mňa najlepšia. Výrazne sa navýšil rozpočet, čo sa neprejavilo len na vyššom počte epizód ale aj na akcii, ktorá ponúkne už aj viacero pôsobivých scén. Sedemnásta epizóda je jedna veľká prestrelka prakticky od začiatku dokonca. Vzhľadom na dobu vzniku seriálu a podpore armády je všetka akcia ešte oldschool bez CGI a so solídnym množstvom techniky. Dokonca sa pritvrdilo na brutalite a síce je krvi poskromne ale aspoň sa dočkáme zásahov, ktoré nie sú mimo záber. Jednotlivé epizódy sú pestré a zaujímavé jak v teréne tak aj na základni. Línia s neverou medzi členmi tímu si aspoň v tejto sérii zobrala dovolenku. 8/10. 3. séria má neviem prečo len polovičný počet dielov, čo jej trochu uškodilo, lebo pôsobí zbrklo. Od uveriteľne civilne pôsobiaceho seriálu sa začalo viac dramatizovať a dočkali sme sa nejakých piklov od CIA a dlhodobejšej línie o snahe rozpustiť tím. Tentoraz to bolo ešte na hrane. Línia s manželkami stále fungovala dobre ale zase začali otravovať s neverou. Behom série tentoraz prídeme o jedného člena tímu, čo so mnou hneď nepohlo, ale hneď nasledujúca epizóda to emocionálne vydojila dokonale. Fakt len škoda toho nízkeho počtu dielov. 8/10. 4. séria je najrevolučnejšia. Celou sériou sa tiahne línia o atentáte na viceprezidenta, ktorého páchateľov sa snažia odhaliť. Natvrdo sa z toho stal prekombinovaný seriál s tajným sprisahaním na boh vie akých vysokých miestach. Naviac do pátrania a občas aj akcie zatiahli aj manželky a prakticky úplne tým zničili tú civilnú časť o bežných problémoch manželiek vojakov. Čo asi ostatných divákov konečne poteší. Teda ak to vydržali až do štvrtej série. Uprostred série sa konečne definitívne uzavrie otravná línia s neverou. V tejto sérii sa dočkáme aj dvoch nováčikov v tíme. Nádhernej Nicole Steinwedellovej, čo zo začiatku okorení štýl misií, ale veľmi rýchlo ju postupne upozadia do centrály, čo bola strašná škoda. Ku koncu príde impulzívny Wes Chatham u ktorého poriadne nevieme na ktorej strane vlastne stojí. Čo nebolo zlé, ale zase zase to zbytočne prekombinovávali. Asi najviac ma bavila akcia, ktorá bola stále pôsobivá, na TV pomery veľkolepá a zase o kus brutálnejšia (za to asi môžeme ďakovať Jackovi Bauerovi). Celkovo ma ale dej v tejto sérii skôr štval. 6/10. Piatej sérii sme sa bohužiaľ nedočkali, čo je veľká škoda, lebo niektoré súkromné línie ostali otvorené a posledný diel so svadbou jedného člena tímu pôsobí ako narýchlo spichnutá snaha to nejak akotak uzavrieť, aby divák neostal nasratý. Akotak to teda funguje ale ku genialite finále ďalšieho Ryanovho  seriálu Shield to má sakra ďaleko. Takže celkovo je u mňa seriál za solídnych 7/10 a rád som si po rokoch dal repete. SK dabing si už poriadne nepamätám ale aj CZ sa vydaril a v štvrtej sérii som si ťažko zvykal na originál hlasy. :-) () (méně) (více)

Foltin

Nevím proč mě to tak chytlo. Asi, že seriál je zasazený do normálního života normálních lidí co si ale občas skočí na Ukrajinu zabít nějakýho blbce či letí do Afghánistánu pro nějaký balíček. Asi by se to mé budoucí nelíbilo, ale já bych ten job bral. Jinak zasazení manželek do zajímavé, ale když je díl jen o nich tak to zase ne. Jen škoda, že se seriál zasekl a dál nepokračuje. ()

Gemini

Rozhodně není náhoda, že se The Unit (neboli US Army jednotka Delta Force) udržela čtyři sezóny. Má totiž rozhodně co nabídnout - v první řadě bosse jménem Denis Haysbert, hodnostně většího bosse T-1000, s nimi pak dobře obsazenou sestavu "chlapů v zeleném" (Max Martini tady nabral zkušenosti, které zúročil v Bayově "Black Hawkovi z Benghází"), a v druhé řadě velmi slušné akční scény i poměrně pestré zápletky, v nichž občas hraje roli i politika a "vyšší zájmy". A občas se taky uděje něco velmi překvapivého - s trochou nadsázky řečeno poměrně dlouho předtím, než nám to díky Hře O Trůny začalo připadat normální:) Sázka na odlišení od ostatních podobných buddy special task force seriálů v podobě dějové roviny s životem družek a manželek, které nemají potuchy, co a kde jejich partneři dělají, se bohužel The Unit úplně nevyvedla. Některé epizody v tomto ohledu celkem fungují (třeba manželka a dcera Dennise Haysberta téměř nikdy nezklamou), většinou jde ale o nezajímavou nebo rovnou nechtěně vtipnou výplň (bylo k vidění i cosi, co by se asi dalo popsat jako Mušketýrky v sukních křížené s Walkerem, Texas Rangerem). Je smůla, že u tohohle typu seriálu není moc velká útěcha to, že je v případě dam na co se dívat - prostě víceméně jenom zdržují:) Ale rozhodně je to celkově nadprůměr. Za mě 70%. ()

bundaboy

Od tvůrců Shieldu jsem čekal vážně víc než jen hloupé mise kombinované s neuvěřitelně otravnými manželkami na vojenské základně... Kdyby se tvůrci zaměřili víc na mise samotné, vyhodili manželky, tak by se na to snad dalo i dívat :). Takhle bohužel jen 20% a po třetím dílu jsem to vzdal... A je to vážně škoda, protože Dennise Haysberta mám od 24ky hodně rád :(. Pokud chcete kvalitní seriál z vojenského prostředí, tak jste na špatném místě - dejte si raději "Bratrstvo neohrožených", novější "Over There" nebo "Generation Kill"... :) ()

• První úvodní znělka je předělávka pochodové písně námořní pěchoty "Fired up, feels good." (Sharky95)
  • Na jednom zábere veje pred budovou OSN, okrem iných, aj vlajka Nemeckej demokratickej republiky, ktorá zanikla v roku 1990. (koba)
  • Předlohou seriálu byla kniha "Inside in Delta force". (Sharky95)