Sněhový dort

Velká Británie / Kanada, 2006, 112 min

Marc Evans

Steve Cosens

Andrew Eaton

Těžké dilema. Rickman by zasloužil pět hvězdiček, od první chvíle a první grimasy je to hereké sólo. Weaverová mě bohužel nepřesvědčila ani trochu, Mossová příjemně překvapila, protože obvykle je jako psí čumák. Zajímavé je, že vcelku věrohodně byly podané vedlejší postavy - sousedky i prarodiče zemřelé. Jinak - vcelku zajímavý nápad, ale scénář je - přes drobné perličky - příšerně rozplizlý. I to bych skousnul, kdyby konec přinesl nějakou pointu. To se nestalo, takže váhám od dvou hvězdiček ke čtyřem. Dvě by byly urážkou pro skvělý Rickmanův výkon, čtyři nemohu dát už jen kvůli tomu scénáři. Trojka, to bude alibistické řešení.(23.10.2007)

Na film jsem se podíval výhradně jen kvůli Alanu Rickmanovi (pro něj se člověk podívá na různé filmy :D http://www.csfd.cz/film/2526-rasputin/ ) no a předvádí zde skvělý výkon, to je fakt.(4.11.2009)

Scrabble, sníh lepší než orgasmus, bezpečné zóny, trampolína.. sláva Rain Mana je zřejmě věčná, přesto se další tvůrci k oné věrné látce opakovaně vracejí. I britský tvůrce Marc Evans se ale drží zbytečně až příliš na uzdě. Dokáže dojmout, není patetický, ale na druhou stranu jakoby se bál překopat neobjevný scénář. První velký klad filmu je přesto nasnadě: ústřední herečtí představitelé. Výtečná a lehce pozapomnělá Sigourney Weaver své autistické postavě vtiskla svéráz i šarm a představila nám „další“ stránku autistova unikátního světa. Otázkou zůstává, jestli diváctvo herečku, která se proslavila postavami sebejistými, ráznými, v roli přijme. Osamělá panička Carrie-Anne Moss, po svém se vyrovnávající s neskrývanou nevolí svých sousedů, stále disponuje slušivým sex-appealem, škoda jen její čichu na průměrné role, no, a jako vždy výborný Alan Rickman, jemuž život nastavoval spíše tu horší tvář, s přehledem dokazuje, jak velké herce na britských ostrovech mají. Všichni tak kralují netradiční zápletce v modelově vystavěném dramatu o osamělém muži, jenž nazapřenou vezme mladou stopařku, ale z následné osudové vteřiny se bude léčit ještě několik dalších „dní“ v domě dívčiny matky – autistky Lindy. Tu smrt jediné dcery zjevně nezasáhne tak, jako fakt, že netuší, kdo jí v úterý vynese odpadky. Tenhle „dort“ má naštěstí ingredience řádně ušlehané (i když rozhodně NE objevné), dere se napovrch pozvolna (mnohdy až příliš), těží z dobře navozené maloměstské nálady (se všemi klady i zápory) a i přes ponurou atmosféru občas překvapí humornou scénkou. Ve výsledku ale víceméně zkouší dojmout otřepanými metodami, aneb ozdravná lázeň vedle nemocného člověka pro dříve „chybujícího“ muže, který leccos ztratil, ale leccos může napravit. Civilní melodrama o toleranci, vině a odpuštění se vám sice nezaryje pod kůži, ale nadprůměrným, nejen podzimním společníkem se stát může. *** a kousek..(10.8.2008)

Mně tenhle dort docela chutnal, přesto však svou chutí zapadl mezi ostatní jemu podobné a nevybočil se od nich pražádnou originalitou. Přesto - v kouzlu momentu - byl sladký.(24.9.2008)

Film z kategorie Americké nezávislé léto na ČT2. Looseři se náhodně sejdou, náhodně si pomohou a jdou zase o dům dál. Ten film není špatný, Rickamn, Weaver i Moss hrají elegantně a vyzrále. Jenomže příběh ničím neohromí, nemá žádné skrytější podtóny. Je to hezká a zajímavá historka, ke které je zbytečné se vracet. /25. 2. 13./(25.2.2013)