Sněhový dort

Velká Británie / Kanada, 2006, 112 min

Marc Evans

Steve Cosens

Andrew Eaton

Sněhový dort dělá čest svému názvu. Na pohled krásný, obsazením třpytivý, uvnitř však atmosférou chladný a ihned po prvním soustu se potvrdí očekávané. A sice, že od sněhu se žádná specifická chuť očekávat nedá. Prostě zaměnitelný snímek o odpuštění a prostém lidském porozumění jakých jsou kvanta a jen za dobu co píši tento komentář jistě nějaký další stihl vzniknout.(1.11.2009)

Pokud máte tu správnou náladu, tenhle Snow cake zďobnete ani nebudete vědět jak. :)(12.2.2008)

Scrabble, sníh lepší než orgasmus, bezpečné zóny, trampolína.. sláva Rain Mana je zřejmě věčná, přesto se další tvůrci k oné věrné látce opakovaně vracejí. I britský tvůrce Marc Evans se ale drží zbytečně až příliš na uzdě. Dokáže dojmout, není patetický, ale na druhou stranu jakoby se bál překopat neobjevný scénář. První velký klad filmu je přesto nasnadě: ústřední herečtí představitelé. Výtečná a lehce pozapomnělá Sigourney Weaver své autistické postavě vtiskla svéráz i šarm a představila nám „další“ stránku autistova unikátního světa. Otázkou zůstává, jestli diváctvo herečku, která se proslavila postavami sebejistými, ráznými, v roli přijme. Osamělá panička Carrie-Anne Moss, po svém se vyrovnávající s neskrývanou nevolí svých sousedů, stále disponuje slušivým sex-appealem, škoda jen její čichu na průměrné role, no, a jako vždy výborný Alan Rickman, jemuž život nastavoval spíše tu horší tvář, s přehledem dokazuje, jak velké herce na britských ostrovech mají. Všichni tak kralují netradiční zápletce v modelově vystavěném dramatu o osamělém muži, jenž nazapřenou vezme mladou stopařku, ale z následné osudové vteřiny se bude léčit ještě několik dalších „dní“ v domě dívčiny matky – autistky Lindy. Tu smrt jediné dcery zjevně nezasáhne tak, jako fakt, že netuší, kdo jí v úterý vynese odpadky. Tenhle „dort“ má naštěstí ingredience řádně ušlehané (i když rozhodně NE objevné), dere se napovrch pozvolna (mnohdy až příliš), těží z dobře navozené maloměstské nálady (se všemi klady i zápory) a i přes ponurou atmosféru občas překvapí humornou scénkou. Ve výsledku ale víceméně zkouší dojmout otřepanými metodami, aneb ozdravná lázeň vedle nemocného člověka pro dříve „chybujícího“ muže, který leccos ztratil, ale leccos může napravit. Civilní melodrama o toleranci, vině a odpuštění se vám sice nezaryje pod kůži, ale nadprůměrným, nejen podzimním společníkem se stát může. *** a kousek..(10.8.2008)

• Le_Chuck

Žiaľ dnes som na strane cynikov aj keď snaha rozprávať originálny príbeh sa cení. A aj tých pár scén (snežný tanec, snežná torta) aj melancholická snehová atmosféra aj herecké istoty (Moss, Rickman). Problém je tu autismus, o ktorom tvorcovia vedia veľké kulové a je to evidentné aj mne čo o ňom viem ešte väčšie kulové. Sigourney Weaver možno má na to aby to zahrala, leže jej postava je veľmi hlúpo a otravne napísaná a má všetky autistické diagnózy sveta. Škoda toho. 50%. P.S. Vravel tu niekto, že Carrie-Anne Moss stárne?(13.12.2007)

Smekám před hereckým výkonem Sigourney ... její postava stižená autismem byla skvěle zahraná, Carrie a její sobeckost stejně jako její nymfomanie a Alan, který hodně přemýšlí, protože hodně zkusil. Tahle trojka není švédská, ale ocenění si zaslouží. Krásný snímek.(21.8.2007)