• Bosna a Hercegovina

• slovenský

Grbavica: The Land of My Dreams

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2006, 90 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $43,460Tržby Celosvetovo $791,236(5.6.2009)

Velmi silné téma, které asi bude ještě nejednou zpracované. Válka na Balkáně zpřevracela životy mnoha lidem a v tomto filmu jsme mohli sledovat jeden z mnoha osudů, který rozhodně nebyl nějakou výjimkou.(7.12.2009)

• CheGuevara

Hodně silný film, který mě vtáhl do svého děje natolik, že po východu z kina jsem nabyl pocitu, že jsem ještě stále v Sarajevu. Se snímkem jsem neměl sebemenšího problému až do té doby, než se mi všechno rozleželo v hlavě. Jednoduše jsem se nedokázal přenést přes ideologickou rovinu snímku, jenž nám sice předkládá, že válka je pořádné svinstvo, ale pouze z té bosňácké strany (neustálé pění bosenských nacionálních lidovek atd.), a to u konfliktu, kdy soused zabíjel souseda, bohužel nemůžu překousnout. Kdyby se to odehrálo při blíže neurčitém čase a místě a nebylo ukotvené právě v tomto konfliktu neměl bych výhrad. Díky tomu jsem si našel i několik i pár dramaturgických věcí, které mi nějak neseděli - hlavně ta mafiánská linka, byla taková nedodělaná a hlavně navíc. Což ovšem nic neubírá na vynikajících výkonech hlavních představitelů, ovšem příště bych je raději viděl v jiném filmu.(6.6.2007)

problemy zaradenia sa po vojne v juhoslavii su vdacnou temou pre filmarov, preco by aj nie, ked si to po vacsine odzili aj oni sami. my divaci zase na druhej strane vieme ocenit detailne postrehy z tohto nie prilis stastneho obdobia pre tuto destinaciu..taky je aj tento pribeh. spamatavanie sa z vojny, problemy s najdenim prace, klasicke trable matka (bez muza) vs. pubertalna dcera. pekny pribeh fakt. 80%(28.3.2007)

Jeden z těch filmů, kde se více hodnotí příběh než filmové zpracování. I když jsem celou dobu věděla, co se za Esminým tajemstvím skrývá, přesto mě klíčová scéna dostala svojí opravdovostí a emotivností. Výborný výkon hlavní představitelky (její smutné tmavé unavené oči mě budou pronásledovat ještě dlouho...). Jen více takových filmů, ať zůstane zachováno, čeho všeho jsou lidé schopní.(4.11.2008)