poster

Grbavica

 • Bosna a Hercegovina

  Grbavica

 • slovenský

  Grbavica

 • anglický

  Grbavica: The Land of My Dreams

Drama

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2006, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tomco
  ****

  problemy zaradenia sa po vojne v juhoslavii su vdacnou temou pre filmarov, preco by aj nie, ked si to po vacsine odzili aj oni sami. my divaci zase na druhej strane vieme ocenit detailne postrehy z tohto nie prilis stastneho obdobia pre tuto destinaciu..taky je aj tento pribeh. spamatavanie sa z vojny, problemy s najdenim prace, klasicke trable matka (bez muza) vs. pubertalna dcera. pekny pribeh fakt. 80%(28.3.2007)

 • Legas
  ****

  Poválečné drama se silným koncem. Kdyby se tak kvalitní filmy natáčely u nás, byl bych spokojen.(26.10.2006)

 • Flakotaso
  ***

  Jakkoli se Grbavica v průběhu sledování jeví ve všech ohledech jako docela nadprůměrný film, po skončení a chvilkovém přemítání viděného v paměti, se celkový dojem rozmělní a zbude poněkud průměrný a občas velmi nedotažený pokus. Režie, střih, práce s hudbou, to všechno je na debutový film zvládnuto opravdu dobře. Problém se však objevuje u scénáře. Jakkoli se Žbaničová snaží stavět snímek na velmi jednoduché premise, tak zde má paradoxně několik velmi nedotažených, nereálných a zbytečných linií. Příkladem budiž "gangsterská" linka, ke které se během filmu neustále vracíme, aby jsme ji nakonec bez jakéhokoli rozuzlení opustili v potenciálně nejzajímavějším momentu. Prvek, který velmi hrubě hraničí s realistickým záměrem filmu je postava, jíž hraje Leon Lučev. Romantický, jemný, pozorný, pohledný, v nejlepších letech, starající se o starou nemocnou matku, kategoricky odmítající navrhovanou nájemnou vraždu...a přitom drsný a neohrožený gangster! Navíc vážně zajímající se o mnohem starší hlavní hrdinku. Tedy v reálném světě neexistující charakter. Problematická byla pro mne také dětská hrdinka, nejsem si totiž jistý, nakolik bylo záměrem režisérky, aby Saru divák hned po několika scénách začal nenávidět. U tak rozmazlené, nevděčné a frackovité bytosti bylo opravdu těžké se tomu ubránit.(7.5.2013)

 • Asgy
  ***

  Nebýt silného příběhu, asi by mě Grbavica až tak nezaujala, ale tím zase nemyslím, že by to byl špatný film. Povedené nahlédnutí do Bosny zdecimované válkou a výborný závěr za shlédnutí stojí.(20.12.2008)

 • gudaulin
  ***

  Klíčovou pro posuzování tohoto snímku je věta, kterou ve svém komentáři použil LIMA : " ...téma, které je natolik silné, že menší než čtyřhvězdičkové hodnocení není na místě. " Ano, zkuste napsat, že se vám nelíbil film s tak závažným tématem, jako je týrání a genocida...Neznevažujete tím zároveň morální poselství toho díla? Před Grbavicou jsem viděl už čtyři hrané filmy o válce v Bosně a každý z nich je podle mého minimálně o třídu lepší. Důvodem je režijní bezradnost - dlouhé minuty se na plátně nic neděje, postavy si pohrávají s ohníčky cigaret nebo zapějí písničku. Pokud možno celou, abych se mohl naučit text. Zápletku příběhu jsem pochopil a jeho vyústění správně odhadl po 15 minutách, ale dejme tomu, že za to může má bezbřehá genialita a nikoliv tvůrčí nemohoucnost štábu... Celkový dojem 50 %.(11.5.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace