• Bosna a Hercegovina

• slovenský

Grbavica: The Land of My Dreams

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2006, 90 min

Nějak nevím co k tomu napsat...atmosféra filmu stáhne diváka jako málokterá a ač se v celé hodině a půl takřka nic neděje, tak jsem se nenudil ani na moment. Úžasný filmový zážitek, ke kterému nejlépe sedí to klišé ZE ŽIVOTA.(8.9.2006)

90 minút otvárania hlbokých rán minulosti. Ich otváranie a prehlbovanie je silné do tej miery, že Grbavici sa dájú odpustiť nedotiahnuté dejové línie,alebo slabšie dialógy. Realitou páchnuce (v dobrom zmysle slova) zabalené mierové posolstvo má jednoducho svojskú razanciu, ktorú buď budete znášať do trpkého konca, alebo vás neosloví. Grbavica je však čerstvý drámový závan do novinových stánkov preplnených béčkovými volovinami.(18.7.2010)

Klíčovou pro posuzování tohoto snímku je věta, kterou ve svém komentáři použil LIMA : " ...téma, které je natolik silné, že menší než čtyřhvězdičkové hodnocení není na místě. " Ano, zkuste napsat, že se vám nelíbil film s tak závažným tématem, jako je týrání a genocida...Neznevažujete tím zároveň morální poselství toho díla? Před Grbavicou jsem viděl už čtyři hrané filmy o válce v Bosně a každý z nich je podle mého minimálně o třídu lepší. Důvodem je režijní bezradnost - dlouhé minuty se na plátně nic neděje, postavy si pohrávají s ohníčky cigaret nebo zapějí písničku. Pokud možno celou, abych se mohl naučit text. Zápletku příběhu jsem pochopil a jeho vyústění správně odhadl po 15 minutách, ale dejme tomu, že za to může má bezbřehá genialita a nikoliv tvůrčí nemohoucnost štábu... Celkový dojem 50 %.(11.5.2007)

Snímek, který vás svou uvěřitelností dostane. Příběh matky a její dospívající dcery, které "ztratily" hlavu rodiny. Nesváry mezi nimi narůstají, dcera chce znát pravdu..to vše spěje k šokujícímu a dechberoucímu závěru.(14.10.2006)

problemy zaradenia sa po vojne v juhoslavii su vdacnou temou pre filmarov, preco by aj nie, ked si to po vacsine odzili aj oni sami. my divaci zase na druhej strane vieme ocenit detailne postrehy z tohto nie prilis stastneho obdobia pre tuto destinaciu..taky je aj tento pribeh. spamatavanie sa z vojny, problemy s najdenim prace, klasicke trable matka (bez muza) vs. pubertalna dcera. pekny pribeh fakt. 80%(28.3.2007)