• Bosna a Hercegovina

• slovenský

Grbavica: The Land of My Dreams

Bosna a Hercegovina / Rakousko / Německo / Chorvatsko, 2006, 90 min

problemy zaradenia sa po vojne v juhoslavii su vdacnou temou pre filmarov, preco by aj nie, ked si to po vacsine odzili aj oni sami. my divaci zase na druhej strane vieme ocenit detailne postrehy z tohto nie prilis stastneho obdobia pre tuto destinaciu..taky je aj tento pribeh. spamatavanie sa z vojny, problemy s najdenim prace, klasicke trable matka (bez muza) vs. pubertalna dcera. pekny pribeh fakt. 80%(28.3.2007)

Poválečné drama se silným koncem. Kdyby se tak kvalitní filmy natáčely u nás, byl bych spokojen.(26.10.2006)

Jakkoli se Grbavica v průběhu sledování jeví ve všech ohledech jako docela nadprůměrný film, po skončení a chvilkovém přemítání viděného v paměti, se celkový dojem rozmělní a zbude poněkud průměrný a občas velmi nedotažený pokus. Režie, střih, práce s hudbou, to všechno je na debutový film zvládnuto opravdu dobře. Problém se však objevuje u scénáře. Jakkoli se Žbaničová snaží stavět snímek na velmi jednoduché premise, tak zde má paradoxně několik velmi nedotažených, nereálných a zbytečných linií. Příkladem budiž "gangsterská" linka, ke které se během filmu neustále vracíme, aby jsme ji nakonec bez jakéhokoli rozuzlení opustili v potenciálně nejzajímavějším momentu. Prvek, který velmi hrubě hraničí s realistickým záměrem filmu je postava, jíž hraje Leon Lučev. Romantický, jemný, pozorný, pohledný, v nejlepších letech, starající se o starou nemocnou matku, kategoricky odmítající navrhovanou nájemnou vraždu...a přitom drsný a neohrožený gangster! Navíc vážně zajímající se o mnohem starší hlavní hrdinku. Tedy v reálném světě neexistující charakter. Problematická byla pro mne také dětská hrdinka, nejsem si totiž jistý, nakolik bylo záměrem režisérky, aby Saru divák hned po několika scénách začal nenávidět. U tak rozmazlené, nevděčné a frackovité bytosti bylo opravdu těžké se tomu ubránit.(7.5.2013)

Nebýt silného příběhu, asi by mě Grbavica až tak nezaujala, ale tím zase nemyslím, že by to byl špatný film. Povedené nahlédnutí do Bosny zdecimované válkou a výborný závěr za shlédnutí stojí.(20.12.2008)

Klíčovou pro posuzování tohoto snímku je věta, kterou ve svém komentáři použil LIMA : " ...téma, které je natolik silné, že menší než čtyřhvězdičkové hodnocení není na místě. " Ano, zkuste napsat, že se vám nelíbil film s tak závažným tématem, jako je týrání a genocida...Neznevažujete tím zároveň morální poselství toho díla? Před Grbavicou jsem viděl už čtyři hrané filmy o válce v Bosně a každý z nich je podle mého minimálně o třídu lepší. Důvodem je režijní bezradnost - dlouhé minuty se na plátně nic neděje, postavy si pohrávají s ohníčky cigaret nebo zapějí písničku. Pokud možno celou, abych se mohl naučit text. Zápletku příběhu jsem pochopil a jeho vyústění správně odhadl po 15 minutách, ale dejme tomu, že za to může má bezbřehá genialita a nikoliv tvůrčí nemohoucnost štábu... Celkový dojem 50 %.(11.5.2007)