A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu

• Německo

Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern

Through This Night

(festivalový název)

Drama / Životopisný

Německo, 2005, 107 min

Drahá Barborko, ty ses prostě nevzdala. Nebaví mě sice číst tvá díla, já raději sáhnu po Paní Bovaryové, ale ráda bych si přečetla tvé deníky a dopisy... Alespoň že Dagmar Knöpfel sáhla po tvých intimnostech a snažila se věrohodně zachytit, jak jsi žila a jak ses raději uchýlila k idealizaci světa kolem tebe, kolem nás (a to nejen ve tvé tvrobě, ale i v tvém životě) než abys příjimala svět takový, jaký je, protože takový by tě dávno položil na lopatky... Corinna Harfouch se snažila, co to jen šlo, jen mám pocit, že jí to občas nevyšlo. Každopádně i tak díky, že tento (nepříliš zdařilý) výplod vznikl. A kupodivu ne z rukou českých tvůrců... no co, na to asi není čas. Ani peníze.(5.7.2010)

• Slarque

Corinna Harfouch si zaslouží poklonu. Dokáže výborně hrát, i když skoro nemá co. Navíc ji scénář nutí říkat věci, které vidíme. To nebyla žádná sláva ani předtím, než se film zacyklil a vrátil se k záběrům, které už jsme měli za sebou. Druhá hvězdička je nejspíš za český zbytek hereckého obsazení. Zato práce režisérky je stejně nudná jako její scénář. Pokud o Boženě Němcové nic nevíte, tenhle film to nezmění. Pokud o ní víte málo, nadělá vám v tom zmatek. Opravdu pochybné dílo. :((7.9.2009)

Fyzické a psychické utrpení ženy, rozptýlené v poněkud anonymním prostředí a vzpomínkách. O nic víc se film nepokouší a ani pokoušet nechtěl.(8.2.2008)

Deprese, bolest, osamění a strádání... Takové pocity vyvolává tento komorní snímek, natočený na základě posledních tří dopisů Boženy Němcové. Zvlášť bolest je prostoupena celým příběhem v takové intenzitě, že jsem při sledování kula plány na dlouho odkládanou návštěvu gynekologa v co nejbližší budoucnosti :-).(28.2.2009)

Česko-německé zajímavé drama o naší největší spisovatelce.(30.7.2009)

• - Jedná se o poslední film herečky Libuše Geprtové, která podlehla v témže roce rakovině. (M.B)

• - Natáčelo se také na ve skanzenu Veselý Kopec. (M.B)