Cesta bojovníka

• Kanada

Pathfinder

Cesta bojovníka

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

V podstate jsem dostal to, co sem cekal, jednoduchouckej pribeh se smesnejma dialogama, kterejch tu je ale minimum a hezkou, spravne krvavou akci. Navic lokace jsou fakt uchvatny, pri bitkach neni nouze o useknuty koncetiny a to vse v zeleno-hnedo-cernobilym odstinu, jiny barvy se tu snad ani nenachazej, ale me to k tomuhle druhu filmu presne sedlo. Ale pak tu jsou i naky ty zapory. Celej film je krapet stereotypni, hlavni hrdina je sice slusnej herec, ale zase nema moc charisma nebo svalu, hudby tu je malo a nic moc a oba narody jsou vykresleny dost stroze. Vikingove jako ohromny zabijaci, ktery rozsekaj cokoliv na hadry, ale na druhou stranu, kdyz maj slusnyho protivnika, tak nic moc nezvladaj. A indiani jako totalne vymasteny vagusove, co nemaj sanci preprat ani vetev, natoz vikinga a ktery klidne vsichni najednou chcipnou. Skoda, ze tu neni vic bitek a lepsi hudba, pak by to bylo na vic, takle jen dobry 3*. Tak po druhym skouknuti rozsireny verze hvezdicku pridavam, mozna to bylo nizsim ocekavanim, ale tentokrat me to bavilo o poznani vic.(21.6.2007)

Hodně oldshoolově pojatá akční podívaná snažící se znovu nalézt zaprášenou cestu Barbara Conana. Něco tak drsného a fyzického v našich kinech už dlouho nebylo a musím říct, že v době, kdy se žádné fantasy neobejde bez mluvícího bobra a dokonce i John McClane přestal kouřit a nadávat, na mě Cesta bojovníka zapůsobila jako polití živou vodou. Je to úplné pohlazení po duši, když vidíte, že se konečně chápe meče někdo jiný než rozevlátý puberťák a nebojí se jím pořádně zaťat do protivníka, takže krev cáká na všechny strany a usekané hlavy se po tuctech kutálí dolů z kopce. Samozřejmě, Urban není Schwarzenegger, Nispel není Millius a scény jako když se Ghost nahání s Vikingama na saních působí docela blbě, ale jinak se všichni snaží seč můžou, máchání mečem se obešlo bez Hong Kongské choreorafie, takže působí konečně zase věrohodně, vikingové (btw. ve skvělém podání starých harcovníků jakými jsou Clancy Brown a Ralf Moeller) jsou hodně vystylovaní a dostatečně děsiví a film neztrácí tempo ani když se zrovna nikdo s nikým nekosí. Autoři se do toho zkrátka pustili s chutí a patří jim můj dík, že se konečně pokusili zalepit tu obrovskou díru, která si v tomhle žánru už tak dlouho o zalepení žádala.(13.9.2007)

• Psema

107 minut ve statistikách: 8x přerušeno z důvodu smrtící nudy, 5x mláceno hlavou o zeď kvůli celkové imbecilitě, 3x odběh do lednice, aby byl získán pocit, že se alespoň něco děje, a 1x návštěva na očním, jelikož v celém filmu není až na lavinu z National Geographic téměř nic vidět, anebo je to sestříhané podobně nahodile, jako když vikingové řežou indiány do masového koláče.(3.9.2011)

Soundtrack Jonathan Elias: 1. Opening Credits [1:28] ,2. The Discovery [2:02] ,3. Remembering [2:28] ,4. Sanctuary [1:54] ,5. Haunted [3:03] ,6. Starfire [1:39] ,7. Vikings Attack [3:12] ,8. The Aftermath [1:44] ,9. Ghosts Fight Begins [2:45] ,10. First Kill [3:47] ,11. Eye For An Eye [1:55] ,12. Cave Surprise [2:01] ,13. Healing Ceremony [2:44] ,14. Moving On [2:32] ,15. Quick Kills [4:55] ,16. Cave Maze [3:34] ,17. The Last Stand [2:18] ,18. Pathfinders Destiny [2:38] ,19. Ice Lake [2:00] ,20. Vikings Ascent [1:19] ,21. Mountainside Battle [4:16] ,22. Gunnars Fury [2:12] ,23. Prophecy Fulfilled [5:39],(9.6.2011)

• Ampi

Těch Vikingů snad přijela celá flotila, že jich bylo tolik i s koňmi. Nevim námět to byl pěkný, ale nějak se nepovedlo zpracování.(22.2.2008)

• Karl Urban