Cesta bojovníka

• Kanada

Pathfinder

Cesta bojovníka

Válečný / Drama / Akční / Dobrodružný

Kanada / USA, 2007, 99 min (SE: 107 min)

• Lateef

Proroctví: "Až uvidíte film tak špatný, že si nudou rozdrásáte kůži na tvářích, vstoupíte do kultu Odvážných a stanete se samotnými potomky náčelníka Marcuse "Kozí mozek" Nispela..." Jako řeknu Vám, tohle se jen tak nevidí. Film postavený na akci sice akci obsahuje, ale není možné jí spatřit. Schválně, co je tohle?? Šmik, šmik, šmik, šmik, šmik. Ne, není to švadlena v plné polní, ale práce zdejšího střihače. Tohle si přeneste do jakékoliv akční scény ve filmu a připojte strašné kamerové nájezdy na detaily. A pokračujeme dál. Děj je nesoudržný, lokace se střídají často bez zjevného smyslu, do toho poletuje umělý sníh, že občas není vidět vůbec nic. A když už je tolik sněhu, dáme si jednu pořádně krvavou bobovačku po stezce plné nerovností a skokánků. Pak jsme zase chvíli v jeskyni, kde se indiáni modlí k medvědovi. Následuje vykrádačka Rambovy bezchybné lesní rošády, zde okořeněná smrtelnými dovětky. Ale pořád je to strašná nuda, protože v soubojích je nemožné identifikovat co je strom, co meč, co bojovník a co skála. Jestli se dostanete k závěrečné scéně v horách, osobně Vám dojdu potřást rukou. Karl Urban je úplně mimo, Ralfu Moellerovi je vidět jenom půlka obličeje a režisér Marcus "Kozí mozek" Nispel teď vaří žrádlo v útulku pro zběhlé psy. Hrůza. 30% 45 miliónů dolarů(rozpočet)/30 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(20.10.2007)

Hodně oldshoolově pojatá akční podívaná snažící se znovu nalézt zaprášenou cestu Barbara Conana. Něco tak drsného a fyzického v našich kinech už dlouho nebylo a musím říct, že v době, kdy se žádné fantasy neobejde bez mluvícího bobra a dokonce i John McClane přestal kouřit a nadávat, na mě Cesta bojovníka zapůsobila jako polití živou vodou. Je to úplné pohlazení po duši, když vidíte, že se konečně chápe meče někdo jiný než rozevlátý puberťák a nebojí se jím pořádně zaťat do protivníka, takže krev cáká na všechny strany a usekané hlavy se po tuctech kutálí dolů z kopce. Samozřejmě, Urban není Schwarzenegger, Nispel není Millius a scény jako když se Ghost nahání s Vikingama na saních působí docela blbě, ale jinak se všichni snaží seč můžou, máchání mečem se obešlo bez Hong Kongské choreorafie, takže působí konečně zase věrohodně, vikingové (btw. ve skvělém podání starých harcovníků jakými jsou Clancy Brown a Ralf Moeller) jsou hodně vystylovaní a dostatečně děsiví a film neztrácí tempo ani když se zrovna nikdo s nikým nekosí. Autoři se do toho zkrátka pustili s chutí a patří jim můj dík, že se konečně pokusili zalepit tu obrovskou díru, která si v tomhle žánru už tak dlouho o zalepení žádala.(13.9.2007)

• Marigold

Norové jako banda okovaných predátorů, hipísáčtí indoši a Kárl Urban se svlečený do půl těla projíždí pod majestátními horskými štíty. Už tam chybí jen starej Homolka s obouruční sekerou, který chválí panorámata. Nispel je žabař, který umí lekat všemi způsoby, především pak naprostou amatérštinou. Nekoukatelná hovadina.(17.6.2009)

• tron

„Žijú a umierajú mečom. Majú to v krvi.“ Čakal som horšie. Príjemne brutálna zimno-jarná horská masakra, obohatená hŕstkou dobrých nápadov (finálne lano), pár známymi „ksichtami“ (Clancy Brown z HIGHLANDERA a Russell Means z POSLEDNÉHO MOHYKÁNA – CESTA BOJOVNÍKA oba filmy sčasti pripomína, plus PREDÁTORA, APOCALYPTO, VIKINGOV alebo o rok mladších VIKINGOV II s Caviezelom) a nesympatickým Karlom Urbanom v titulnej úlohe. Jedná sa o Nispelovu prípravu na CONANA – je to úplne to isté (odvážnemu mladíkovi cudzinci zmasakrujú lesnú rodnú dedinku a zvyšok drsnej snímky je o krvavej pomste v tvrdej divočine). Bohužiaľ, podstatná časť akcie sa odohráva v neprehľadnej tme a dĺžka (hodina 40) tiež nie je nič neúnavné (na taký jednoduchý scenár).(27.5.2011)

• salahadin

Dlouho jsem se tak nenasmál!(2.8.2013)