Candy

• Austrálie

Candy

Drama / Romantický

Austrálie, 2006, 108 min

"Když můžeš přestat, nechceš. Když přestat chceš, nemůžeš."(12.8.2012)

Prakticky každá významnější kinematografie si prošla obdobím zájmu o drogovou tématiku a spáchala pár filmů, kde se to hemžilo fetem a feťáky. Candy je dost pozdní produkt žánru, který už má své nejsilnější a nejprovokativnější filmy za sebou. Není to zdaleka tak originální a temně sarkastické jako Trainspotting, není to ani příliš syrové nebo odborně na výši, aby se Candy zapsala do dějin příslušného žánru nebo kinematografie obecně. Za zmínu stojí jenom herecké obsazení ústřední herecké dvojice, kdy Heath Ledger se i díky svému předčasnému konci stal celebritou, no a Abbie Cornish je tak slaďoučce blonďatá a sympatická, navíc i obstojně hraje. V paměti utkví možná dvě scény, především pak Candyina písemná zpověď ve vybydlené barabizně, a to je na tak emotivní téma docela málo. Celkový dojem: 60 %. Na můj vkus je Candy až moc optimistická záležitost, která končí výrazným happyendem (protože ve feťáckém světě představuje ten filmový konec skutečně happyend). Mimochodem, těm vzájemným emocím jsem v oné scéně nevěřil. Kdyby si opravdu prošli feťáckým peklem, v očích by se jim zračilo něco jiného. A nejspíš by se vůbec nesetkali.(13.1.2010)

Heath Ledger byl bezpochyb velký filmový herec. Ale toto drama mě moc nebralo. Nevím, zda to bylo tím, že drogy a vše kolem toho nepodporuji a nechápu, že kdokoliv vůbec začne, anebo to bylo pouze tím, že jsem z toho necítila žádné emoce. Vůbec to na mě nepůsobilo, ani negativně, pozitivně nebo lítostivě. Třeba po sledování dokumentu Katka, která bere drogy doopravdy, jsem nemohla uvěřit, jak silně to na mě působí. Ale tohle je pro mě velmi nepovedené, neemotivní a celé takové "komerční". Bohužel nemohu s čistým svědomím doporučit.(16.3.2011)

Australská kinematografie se nachází na vysoké úrovni, o čemž svědčí řada australských herců, kteří prorazili i za hranicemi - Crowe, Kidman, Blanchett, Watts a trojice Ledger, Rush a Cornish, kteří hrají ve snímku Candy. Heath Ledger opět předvádí své mimořádné herecké schopnosti a Abbie Cornish je neméně skvělá. Mnohem, mnohem, mnohem lepší film o drogách, než mnou nedávno shlédnutý Feťák.(31.8.2008)

7/10 Kvalitní snímek u něhož se dá téměř se stoprocentní jistotou odhadnout posloupnost vývoje. Cílem bylo jistě realisticky zachytit drogovou problematiku, kterou již ale zachytili z lepších úhlů jeho bezkonkurenční předchůdci. Narážím na Rekviem za sen a My děti ze stanice ZOO. Ale pozor, v žádném případě to není špatný film.(24.12.2006)

• - Předtím, než Candy (Abbie Cornish) málem přizabije Dana (Heath Ledger) popelníkem, sleduje její partner v televizi Zrcadlo (1975). (Fingon)

• - Muž, ktorý venuje vo filme hereckému duu krabičky s mliekom, je autor románu "Candy". Jeho meno je Luke Davies. (MikaelSVK)

• - Film Candy sa natáčal na viacerých miestach po celej Austrálii, napr. aj v najväčších mestách Sydney či Melbourne. (MikaelSVK)