poster

Skici Franka Gehryho

 • USA

  Sketches of Frank Gehry

 • Slovensko

  Skice Franka Gehryho

Dokumentární

USA, 2005, 83 min

Režie:

Sydney Pollack
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • KatRi
  ***

  Unikátní pohled do kuchyně jednoho z nejzajímavějších architektů dneška. Ovšem musím si položit otázku, když někdo zadá dělat film sám o sobě, není to příliš samožerské? Ne že by nebylo přínosné tuhle záležitost vidět, ale přesně v 59. minutě mě začal přemáhat pocit úmornosti, pocit, že je to pořád stejné...a není to chyba Gehryho, neb ten předkládá hromadu zajímavých postřehů a námětů, které stačilo jen rozvinout, rozčlenit....a to se Pollackovi příliš nepovedlo. Dokumenty mu prostě moc nesedí. Tři hvězdy a to jen proto, že je Gehry tak zajímavý.(26.1.2009)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Cannes 2006 - Nesúťažný výber(22.6.2014)

 • Slarque
  ****

  Frank Gehry je jedním z nejzajímavějších současných architektů a dokument o něm a jeho práci těžko může držet krok s jeho stavbami. Sydney Pollack navíc s tímto žánrem nemá žádné předchozí zkušenosti. Ale dozvíme se toho překvapivě mnoho, včetně cenných pohledů do právě probíhající tvorby budoucích staveb. Tančící dům můžete zahlédnout v jediném záběru ve 49. minutě. Není to filmařsky nijak převratné, ale i tak dávám lehce nadhodnocené bodování (70%).(7.1.2008)

 • agathon
  ***

  Je otazka, co vlastne na tomhle dokumentarnim portretu fenomenalniho architekta hodnotit. Zda jeho dilo, nebo spise to, jak nam jej i osobnost jeho autora reziser Sydney Pollack predstavuje. Ten totiz moc neexperimentuje. Hraje si sice s kompozici zaberu, coz je v souvislosti s tematem filmu v podstate logickym postupem. Otazky klade jak smaotnemu Gehrymu, s nimz jsou ostatne nekolik let pratele, tak jeho obdivovatelum, kritkum, klientum i rodinnym pratelum (a dojde i na Gehryho psychoterapeuta...). Snimkem se line pratelska atmosfera "potlachu", ktera nefascinuje ani tolik osobnosti portretovaneho, jako nezprostredkovatelnou atmosferou jeho uchvatnych staveb. Jako milovnik moderni architektury musim tak pochopitelne pred Gehryho geniem smeknout (i kdyz si nejsem uplne jsit, zda bych v nejbizarnejsich rodinnych domcich z jeho dilny vydrzel delsi dobu...). Jako milovnik filmu jsem ale citil, ze Pollack neni dokumentarista, ale spise reziser hraneho filmu. Prestoze se k tomuto svemu handicapu ponekud sebezachovne sam reziser priznava hned v prvnich minutach, neda se rict, ze by to nektere bolistky jeho filmu ospravedlnovalo. Problemem neni rytmus filmu, ktery se diky tomu zda delsi, nez je ve skutecnosti (podle me mela hudebne promenliva skladba snimku evokovat atmosferu Gehryho staveb). Ani nejde z pochopitelnych duvodu (ctete autorskeho zameru) odsoudit to, ze tvurce priklada vetsi vyznam Gehryho obdivovatelum, nez kritikum, kteri jej (obcas pravem?) narkavaji ze samoucelnosti a megalomanie. Trochu mi ale vadilo to, ze se Pollack nesnazi do Gehryho osobnosti vic stourat. Jen strucne tak jsou pripomenuty jeho psychicke problemy, ktere jej dovedly k psychiatrovi (lepe receno jsou tyto momenty vyuzity jako startovni mustek k jinym tematum), moc se nerozkryva jeho soukromi a ani pripadna polemika s kriticky zamerenymi odborniky nebo kritiky se nekona. Je to skoda, protoze takhle se toho ze snimku dovime sice hodne o Gehryho tvorbe (metode i vyslednych dilech, mezi nimiz se mihne i Tancici dum), ale velice malo o nem jako o bezesporu kontroverzni (a hlavne skutecne zijici) osobnosti.(25.3.2007)

 • Rudovous
  ****

  "Kritizovat Franka Gehryho je jako rikat, ze Robert Duvall to v Apokalypse "trosku" prehani."(9.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace