Skici Franka Gehryho

Skice Franka Gehryho

Dokumentární

USA, 2005, 83 min

Sydney Pollack

Frank Gehry je jedním z nejzajímavějších současných architektů a dokument o něm a jeho práci těžko může držet krok s jeho stavbami. Sydney Pollack navíc s tímto žánrem nemá žádné předchozí zkušenosti. Ale dozvíme se toho překvapivě mnoho, včetně cenných pohledů do právě probíhající tvorby budoucích staveb. Tančící dům můžete zahlédnout v jediném záběru ve 49. minutě. Není to filmařsky nijak převratné, ale i tak dávám lehce nadhodnocené bodování (70%).(7.1.2008)

Unikátní pohled do kuchyně jednoho z nejzajímavějších architektů dneška. Ovšem musím si položit otázku, když někdo zadá dělat film sám o sobě, není to příliš samožerské? Ne že by nebylo přínosné tuhle záležitost vidět, ale přesně v 59. minutě mě začal přemáhat pocit úmornosti, pocit, že je to pořád stejné...a není to chyba Gehryho, neb ten předkládá hromadu zajímavých postřehů a námětů, které stačilo jen rozvinout, rozčlenit....a to se Pollackovi příliš nepovedlo. Dokumenty mu prostě moc nesedí. Tři hvězdy a to jen proto, že je Gehry tak zajímavý.(26.1.2009)

"Kritizovat Franka Gehryho je jako rikat, ze Robert Duvall to v Apokalypse "trosku" prehani."(9.1.2008)

Výborný dokument a krása pohledět i když jsem vůbec nevěděl, o jakého architekta se jedná :).(24.9.2010)

Pro mne dokument vysokých kvalit. Mám asi jiný zážitek, než ostatní, protože Frank Gahry mi silně připomíná jednoho blízkého příbuzného. Jak vzezřením, tak povahou. Byla jsem tudíž jeho osobností zmagnetizovaná. Ale když pominu tento subjektivní aspekt, mám v záloze i další superlativy. Celý film je prosycen nádhernou hudbou. Je velmi pestrá a přitom působí jednolitě. Hudební rytmizace je shodná s rytmizací střihů nebo naopak navodí vznešenou atmosféru vhodnou pro velkolepé stavby, jako je například Muzeum umění v Bilbau. Mluví se zde o hudebnosti budov a to je přesah, který oživuje uměleckou imaginaci. Pokud tedy někdo tuto schopnost imaginace má. Pro ostatní to může být obyčejný dokument. Co se týká výpovědní hodnoty, myslím, že zde zazní mnoho osobních vyznání a myšlenek, které nás zasvětí do tvůrčího procesu. To vše ve velmi přátelském duchu dlouholetého vztahu s režisérem Sydney Pollackem. Vidět celý sled práce, od hravého modelování kartónů, přes digitalizaci, výběr materiálů až k výslednému monumentálnímu pohledu do nitra stavby, je skutečně pozoruhodné. Dokument je sdílný, laskavý a velmi inspirativní.(26.10.2012)