Popravčí

(Rakousko)

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

Hlavnou devízou filmu je sympatické osadenstvo, hlavne ženské. Príbeh síce nebol zlý, ale ani veľmi nenadchol. Chýbalo mi tu niečo také ako hlbšia myšlienka, alebo nejaký nápad, ktorý by za doprovodu zodpovedajúcej atmosféry zlepšil dramatický náboj. Popravde, po dramatickej stránke to bola bieda, aj keď v tomto smere záver celkom potešil, finálna myšlienka nebola vôbec zlá. Zlepšil by som aj výpravu a kameru. Ale inak na to, aká to je v súčastnosti bieda s filmami z historického prostredia, tak som celkom spokojný. Lepší priemer. 65/100(3.9.2014)

• Rosana

Asi jsem moc náročná, ale tento snímek mi přišel naprosto nudný, příběh slabý a jediné, co se dá ocenit je snad jen výprava a kostýmy, i když se jednalo celkem o 3 interiéry a 2 exteriéry... No, film o ničem.(3.5.2014)

Na prvý pohľad sa môže film „The Headsman“ javiť ako celkom kvalitná historická dráma z europskej koprodukcie. Dobrá voľba prostredí, autentické dobové kostímy, výborná práca maskérov... takmer som cítil smrad toho stredovekého mesta. Lenže so scénarom je to už o poznanie slabšie. Je deravý a plný nelogickostí. Vadilo mi najmä divné konanie niektorých postáv, ktoré sa vôbec nehodilo k ich postaveniu a dobe, v ktorej žili. Taktiež by to chcelo aj výraznejšie hudobné podklady. A ani herci sa nijak zvlášť nesnažili. ***(27.7.2011)

Velmi dobře natočený středověký historický film, který vás už od prvních okamžiků vtáhne do svého děje, jistě určitě má své chmury jako jiné ale své očekávání splnil. Podle mne i docela reálný příběh, který se mohl kdysi i mezi těmi výše postavenými odehrát. Rozkol mezi katolíky a protestanty, šířící se španělská inkvizice, lidská zloba, vášeň, zrada, i láska to vše tu v dobře sestavené a zahrané kombinaci najdete. Moc církve v té době byl opravdu veliká a rozhodující v mnohém to připomínalo monstrózní vykonstruované Komunistické procesy z padesátých let. Výborný film.(24.5.2015)

Tak trochu odlišné od historických velkofilmů, syrové, v horských reáliích, tam, kde popravčího po smrti vystřídá nový, Martin, který se zamiluje do jeho dcery. Klášter s mladým převorem, fanatismus církve a pár úplatných podrazáků způsobí příchod španělského inkvizitora a jeho gardy. Jak moc mi to připomnělo jednu kdysi dávno přečtenou knihu, na jejíž název si nevzpomenu ani kdyby mě lámali kosti jako ve filmu zde. Nevadí, mám ji v hlavě. Středověk se svoji fanatickou vírou, nad kterou se již tehdy musel Stvořitel odvracet. No, Nikolaj Coster Waldau, kdo by se na něj rád nekouknul, slušný děj, taktéž hudba, ty čtyři dám...(22.5.2016)