Popravčí

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2005 - nominácia na Grand Prix des Amériques(25.1.2010)

• Britrik

Jo jo, sektáři dobrodinci lidstva. Katolíci (především klérus) zvrhlí pederasti, poživačníci. Hrozný film. Obsahuje samozřejmě i pornografii a zobrazuje ta nejobvyklejší klišé, jež si lze představit. Biskup je parchant s nemanželskými dětmi a pederast k tomu. Převor zbabělec, který se nedokáže postavit laickému inkvizitorovi. Heretici, kteří bourají řád společnosti a kážou bludy (pozor, není pravda, že Církev trestala ty, kdo kázali proti bohatství kléru - viz svatý Fratnišek) nejen o křtu, asketické postavy (ač třeba Luther a Hus byli vyžraná prasata). Hezky byl ukázán život kata v pozdním středověku - oddělený od společnosti, mistr meče. Nedělám si iluze o renesančních prelátech, ale toto ne.(28.9.2011)

Velmi dobře natočený středověký historický film, který vás už od prvních okamžiků vtáhne do svého děje, jistě určitě má své chmury jako jiné ale své očekávání splnil. Podle mne i docela reálný příběh, který se mohl kdysi i mezi těmi výše postavenými odehrát. Rozkol mezi katolíky a protestanty, šířící se španělská inkvizice, lidská zloba, vášeň, zrada, i láska to vše tu v dobře sestavené a zahrané kombinaci najdete. Moc církve v té době byl opravdu veliká a rozhodující v mnohém to připomínalo monstrózní vykonstruované Komunistické procesy z padesátých let. Výborný film.(24.5.2015)

Ale noták, už přece nejsou 60.léta-kdy film o nehezké historii katolické církve byl ještě relativní novinkou. To už přece všichni dávno víme, že je to odjakživa zločinecká banda chamtivých a hrabivých vylízanců se zálibou v penetraci chlapeckých prdelek. Pokud dnes chce někdo natočit film na toto téma, musí tam být navíc nějáká přidaná hodnota(více úhlů pohledu, přesah, aktuálnost, boření stereotypů atd..) Tady je jen vše co už jsme dávno viděli: Absurdní obvinění, lidské pochodně, bolestivá sklepní tělocvična, pálení protovědeckých knih atd.. Takovouhle přímočarou frustraci už divák zažil tolikrát, že se to dávno míjí účinkem. Jinak to ale hezky odsýpá, slizouni jsou náležitě slizcí a Nikolaj je prostě sympaťák, který film s přehledem utáhne až do-skoro pohádkového-konce. Neurazí, nenadchne=průměr.(5.8.2013)

Snaha byla, bohužel nebyl dobrý scénář (spousta zbytečných postav a motivů, malý důraz na ty hlavní, předvídatelnost konfliktů) a Nikolaj Coster-Waldau se taky moc nesnažil. Po vizuální stránce mi tahle minimalistická verze středověku (málo lidí, stísněné prostory) ale naprosto sedí, Smutného kamera a výprava je výborná. 5/10(27.2.2010)