Popravčí

(Rakousko)

Shadow of the Sword

Drama / Historický

Velká Británie / Rakousko / Švýcarsko / Lucembursko, 2005, 115 min

I když souhlasím s výtkami ve zde psaných komentářích o nepropracovaném ději i příliš mnoha postavách, které se v příběhu objevují a ztrácejí, aniž by se člověk dozvěděl, jak to s tím či oním dopadlo, za závěr jsem přidala jednu hvězdičku, protože příběh ukázal, že nic v životě není zadarmo a na to, aby někdo mohl přežít, musí jiný něco obětovat. V životě ne vždy třeba život samotný ale musí. Několik poprav stětím mi teda málem způsobilo psychickou újmu, ač vím, že stětí mečem je jeden z nejčestnějších způsobů popravy, přesto vzhledem k oblíbeným historickým postavám ve mně vzbuzuje mrazení, skoro jako Fridrich II. Štaufský v papežském Římě. Hm, to jsem trochu odbočila, ale ne moc daleko, opět se ukázalo, že spojení středoevropských Habsburků se španělskou dynastií přes Janu Kastilskou (zv. Šílenou) bylo nešťastné a znamenalo, že španělská inkvizice mohla působit na místech, na nichž by se jí za jiných okolností nedostávalo až zas tak snadno. O pronásledování novokřtěnců v německých zemích jsem četla, nyní si ho již dovedu, bohužel, i představit.(22.1.2013)

Ale noták, už přece nejsou 60.léta-kdy film o nehezké historii katolické církve byl ještě relativní novinkou. To už přece všichni dávno víme, že je to odjakživa zločinecká banda chamtivých a hrabivých vylízanců se zálibou v penetraci chlapeckých prdelek. Pokud dnes chce někdo natočit film na toto téma, musí tam být navíc nějáká přidaná hodnota(více úhlů pohledu, přesah, aktuálnost, boření stereotypů atd..) Tady je jen vše co už jsme dávno viděli: Absurdní obvinění, lidské pochodně, bolestivá sklepní tělocvična, pálení protovědeckých knih atd.. Takovouhle přímočarou frustraci už divák zažil tolikrát, že se to dávno míjí účinkem. Jinak to ale hezky odsýpá, slizouni jsou náležitě slizcí a Nikolaj je prostě sympaťák, který film s přehledem utáhne až do-skoro pohádkového-konce. Neurazí, nenadchne=průměr.(5.8.2013)

• Rosana

Asi jsem moc náročná, ale tento snímek mi přišel naprosto nudný, příběh slabý a jediné, co se dá ocenit je snad jen výprava a kostýmy, i když se jednalo celkem o 3 interiéry a 2 exteriéry... No, film o ničem.(3.5.2014)

Pro ty co se bojí dokonalého a skvělého tuzemského Kladiva na čarodějnice jen proto, že je to 40 let starý film a jako takový přece nemůže být dobrý, představuje Popravčí idealní koukatelný pohled do světa středověké inkvizice. Na můj vkus obsahuje Popravčí příliš líbivých a melancholických záběrů na přírodu. Postavy jsou taktéž ploché a díky střídmé stopáži a navíc posunu v ději o 20 let, člověk nemá příliš šancí se s nimi stotožnit a zamilovat si je. Ano největším problémem Popravčího je malá délka. Mnohem více by mu slušelo 150 minut a snaha o regulerní drama. Navíc je to film smutný, ale málo temný. Několikrát dokáže v člověku vyvolat pocit zděšení. Napřiklad ve scéně trhání jazyka. Jenže se bojí celkově pořádně přitlačit na pilu. Přesto přeze všechno tento film poskytuje komplexnější zážitek než kupa nafiňtěných blockbusterů typu Troja. 70%.(24.2.2007)

Pozoruhodny, zajimavy trebaze trochu naivni a v konci zbytecne melodramaticky, na to, ze jde o multieurokoprodukci, hodne velkej styl(13.1.2007)