Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Na scénu s jelenem hned tak nezapomenu.(10.4.2007)

Jednostranný tah na řadové publikum, průhledná idea celkového záměru a zklamání z toho, jak předvídatelně akademicky vytoužený může být slibně vypadající film. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že Královna funguje hlavně díky tomu, že je poprvé zobrazena jako člověk. Jenže tak nešikovně a lacině, že ji nemůžu brát vážně. Ohledně Dianina pohřbu si tvrdohlavě stojí za svým, neposlechne radu a když potká jelena, tak vyměkne a začne přemýšlet úplně jiným směrem? Tomu nedokážu věřit. Stejně tak mě mrzí, že je všechno převráceno do polodokumentární formy a přitom je divák od samého začátku dost nápadně manipulován do pozice Blairova fanouška a bez bližší znalosti politických souvislostí si přesnější obrázek udělat ani nelze. Chápu ten celosvětový úspěch, ale přičítám ho kontroverzní zápletce a faktu, že Helen Mirren vypadá jako Alžběta a Michael Sheen jako Tony Blair (čímž ale nepopírám, že většina kladů jde právě na jejich vrub). A přemýšlím, kdy jsem si naposledy připadal tak rozporuplně, jako když jsem pozoroval Královnu Matku v pozici vtipné vedlejší postavy.. 50%(10.6.2009)

rozpočet : ? otvárací víkend $2,201,664 tržby celosvetovo : $122,840,603(12.12.2006)

Skvělé herecké výkony s Helen Mirren a Michaelem Sheenem (kterého jsem jako Blaira dříve viděl už ve stejně dobrých Zvláštních vztazích) v čele, výživný, takřka divadelní scénář, který se nebojí ani satiry, jemná Desplatova hudba a Frearsova režie zručně míchající dobové záběry s těmi filmovými... To je Královna. Strhující hodina a půl, v níž se "jenom" mluví.(23.1.2013)

Takový decentní, uhlazený film, který na příběhu smrti princezny Diany poodhaluje život královské rodiny. Pomalu rozkrývá osobnost zdánlivě nedostupné a neochvějné panovnice, která se ocitá v soukolí mezi tradicí a jakousi nutností modernizovat se a která se pro svá rozhodnutí musí čelit nemilosrdné palbě médií.(30.4.2007)