Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Je těžké hodnotit ilm, když veškeré postavy jsou (až na Dianu) stále žijící a jejich životy známe víceméně pouze zprostředkovaně (ve většině deformované bulvárem)... Ač se mi Diana, jako ženská mezi těmi aristokratickými fosiliemi líbila, realita dle mého soudu je (byla) možná trochu méně líbivá... jako zajímavá sonda do způsobu uvažování královské rodiny i politických zástupců toto dílo beru, je velmi zdařilé... Zároveň chci vyzdvihnout herecké protaginosty v tomto filmu.... Co ale snižuje můj celkový dojem, to je pachuť propagandistické podbízivosti... laskavý divák ať si ale sám udělá názor, co je jádrem sdělení... :-)(5.5.2009)

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech.(24.2.2007)

Nemůžu se zbavit dojmu, že Stephen Frears Královnu pojal jako velmi významnou státní zakázku. Jak jinak si lze vysvětlit, že v průběhu těch velmi lehce plynoucích ani ne sto minut se obraz Jejího Veličenstva, ale i ostatních členů královské rodiny, změní z konzervativních, běžných smrtelníků se stranících studených čumáků a srabů, na lidsky celkem pochopitelné oběti společenského zřízení, vedené starostí o blaho všeho lidu? Nebo se na konci jako zatvrzelá nenávistná slepice či tupec prezentuje ještě někdo jiný než paní Blairová? Tenhle "ideologický" podtext se mi zdá ne snad vylhaný - na tom ovšem mají zásluhu především vynikající herecké výkony zejména Jamese Cromwella a (jak také jinak) Helen Mirrenové - ale rozhodně zjednodušující a idealizující. Respektuji poctivou řemeslnou práci všech zúčastněných, ale žádné ohromení se u mě opravdu nekoná. 70%(4.1.2009)

Zajímavé, to rozhodně ano. Konflikt vláda vs. Královská rodina převeden do širšího kontextu, kde potažmo vykresluje konflikt mezi tradičností ("historickou zaostalostí") a modernismem. Tenhle snímek se nesnaží být pohledem -či sondou - do nitra jednotlivých představitelů britské monarchie a už vůbec se nepokouší odbjasnit nám ono chování Královské rodiny po tragické události, běhemž ní zemřela Lady Di. Pouze onoho dne využívá jako jakéhosi tmelu, který pojí všechny části do sebe. A je třeba uznat, že tento tmel - hlavně díky reálným vsuvkám (bratrova smuteční řeč, Královnin přímý přenos) - splňuje svůj účel velmi dobře.(4.10.2008)

Tiché a hlučné drama těch, kteří přecházejí od starého k novému a jsou konfrontováni se svým životem a názory. Stejně jako divák. Frears a všichni tvůrci IMHO monarchii neobhajují, jen se snaží vysvětlit postoje různých postav. A člověk, kterého tohle téma nezajímá, by snad na film neměl ani chodit ;-)(11.4.2007)