Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Film o nejhorším týdnu královny Elizabeth, kdy potlačovala zármutek ze smrti Diany a snažila se jednat v prospěch rodiny a přitom si proti sobě poštvala vlastní lid. Myslím, že kromě jiného můžeme Británii závidět snahu zachovat tradice a především úctu,s jakou obyčejní lidé hledí ke své královně nebo "Princezně lidu". Tu majestátnost Británii nelze upřít a já ji neskutečně obdivuji, u našich hlavounů zkrátka nic podobného nehrozí. Ale to jsem trochu odbočila.. :-) Film je v jádru vlastně celkem zbytečný a královnino rozhodnutí se na film nepodívat dobře chápu. Týden po Dianině smrti? Já osobně bych preferovala biografický film zaměřený na celý její život! Ale toho se nejspíš dočkáme.. po královnině smrti. Helen Mirren byla ve své roli opravdu velice věrohodná a nikdo neměl šanci ji zastínit. Ten Oscar je ale trochu přepísklý (jak už to u plešounů bývá, že?) ostatně stejně jako reakce typu "to byla nuda". Řekla bych, že tohle je zkrátka snímek určený vyloženě lidem, které tato událost zajímá (a Britům).. což po přečtení námětu není zatěžko k pochopení. Je to prostě konverzačka a malý náhled do období, kdy královna bojovala se svými vnitřními rozpory - touhou truchlit v soukromí a nevystavovat rodinu zbytečné pozornosti a naproti tomu povinností zachovat se, jak se sluší. Možná je to stará "konzerva", ale má můj obdiv.(3.6.2013)

Tenhle film si určitě Elizabeth II nedá do své TOPky, protože nejen že zesměšňuje jí, ale i celou královskou rodinu, ale nejsem si jist, jestli to měl být záměr. Tak nebo tak se mi celá oridna (pokud to bylo všechno podle pravdy) totálně zhnusila. __ Výkon Helen Mirren je trošičku v mediich přepálený, stejně jako Whitakerův u Skotského krále. Průměrný film si zaslouží průměrné hodnocení.(29.8.2008)

Opatrné a přístupné drama, na kterém mne fascinuje velkorysá škála jeho možných čtení. Nemohu než doporučit.(9.2.2009)

Královna NENÍ komedií, ačkoliv tuto teorii mnohá média podporují. Královna je něčím mezi politickou satirou, biografickým dramatem a dokumentární rekonstrukcí, přičemž má místa vtipná, místa dojemná i místa bolestně pravdivá. Scénárista Peter Morgan si těžko mohl pro „analýzu“ královské rodiny, předně její nejvýznamnější členky, vybrat lepší výchozí situaci než právě tragickou Dianinu smrt. Morgan, na rozdíl od tehdejší veřejnosti, královnino chování neodsuzuje, snaží se jej pochopit. A ať již byl královnin obraz jakkoliv zkreslený, měl jsem po skončení pocit, že jí znám mnohem lépe než ze všech informací objevivších se dosud v tisku. K čemuž nezanedbatelnou měrou přispěla Helen Mirrenová. Ta nejen že dokonale odpozorovala všechna královnina gesta, ale navíc ji dokázala velice „zlidštit“. Co je nejlepší, abyste poznali, že její výkon je naprosto výjimečný, skutečnou Alžbětu II. vůbec znát nemusíte. Tvrzení, že s výkonem Mirrenové film stojí a padá je nesmyslné (nejen z toho důvodu, že by pak jenom stál :) Opatrně, ale do hloubky jdoucí scénář, suchý britský humor a slušná Frearsova režie (dovolil si i pár okázalých leteckých záběrů nádherné skotské krajiny) činí z Královny společně s výkonem Mirrenové komplexní snímek, který alespoň v mých očích dosáhl všech vytyčených cílů. Pokud je vám britská královská rodina ukradená a nemáte rádi filmy postavené na hereckých výkonech a dialozích, nemá smysl dát za tento film sto padesát korun a následně ostatní diváky v kině iritovat výkřiky typu „to je taková nuda!“. Ono to záleží hlavně na přístupu, protože špatným filmem Královna rozhodně není. 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, Djkoma, DaViD´82(17.4.2007)

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech.(24.2.2007)