Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Na hraně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Pro Anglii mám slabost a Frearsův pohled pod pokličku navazuje na tradici těch nejlepších britských inscenací. Michael Sheen pro mě zářil ještě o chlup víc než Helen Mirren, všechno bylo usazené na svém místě. Napínák i pro ty, kdo v roce 1997 byli "při tom" a hltali každý novinový titulek. (70%)(13.11.2007)

Kdybych byla britka nebo čtenářka bulvárních plátků, určitě bych dokázala ocenit to, že Tony Blair ma v bytě bordel, na dveřích pracovny malůvky od dětí a chodí ve fotbalovém dresu, smutnět nad tím, že královna je taky člověk, který si zapláče a chodí venčit psy nebo obdivovala interiéry Buckinghamského paláce a výroky typu "já se na to nemůžu koukat, kdybys mě potřebovala, najdeš mě o jedny dveře dál" (král ke královně sledující video o princezně Dianě). Jenže nejsem ani jedno, ani druhé, takže královna se pro mě stala jedním z nejnudnejších děl poslední doby. Ne špatný, ale nudný. Dokážu ocenit skvělé herce (Helen Mirren je třída a Oscara si víc než zasloužila), dokážu ocenit krásnou kameru, exteriéry i interiéry, ale nejsem tím, pro koho byl tenhle film natočen a bylo to dost poznat... Mimochodem - hodně moc by mě zajímalo, jestli tenhle film, scénář, jeho natáčení a kdovíco ještě prošlo cenzurou v Buckinghamu (můj osobní tip je že ano a že nebyla rozhodně jediná).(1.4.2007)

Nasazení příliš vysokého tempa v úvodu lehce potápí druhou polovinu, kdy jemné vtípky odcházejí do pozadí a hraje se těžké drámo. Čekal jsem, jak z toho nakonec režisér vybruslí a musím uznat, že se s tou pointou vypořádal takřka dokonale. Jinak samozřejmě skvělé herecké výkony a nevýrazná, leč vycíděná vizuální stránka.(5.2.2007)

Rozpočet £9,8miliónov($15miliónov)Tržby USA $56,441,711Tržby Celosvetovo $123,384,128Tržby za predaj DVD v USA $29,155,718 //počet predaných kusov 1,611,168Helen Mirren pre výber kráľovny Alžbety dobre vytipovaná ale zas na Oscara to určite nebolo, pri Oscarových úlohách v poslednej doby ako boli životopisné filmy Edith Piaf, Ray či aj Monštrum je úloha kráľovnej dosť nevýrazná až mdlá, doslova až Anglicky chladná ako celý film, taktiež výber herca do úlohy princa Charlesa bola trošku vedľa, kdež to Tony Blair bol dosť trefne vybraný. Celkovo sa film zle sleduje, nemá ten správny prednes čo by mohol upútať, dosť som si pozeraným filmu vytrpel a pred koncom som to aj vzdal, lebo pozerať to v TV a popri tom keď vám to pomalé tempo brzdí kvantum otravných reklám, to veru nie je pre mňa. /40%/ ... Anglicky chladný film, bŕrrr(25.10.2008)

poněkuď televizně působící snímek se skvělou Helen Mirren.(31.1.2007)