Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Oscar 1 : Herečka HR - Helen Mirren + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Kostýmy, Hudba, Scénář. . . . . . . . . .. . Zlatý Lev - výběr (Společně s princem Philipem dopuručuji Zulu )(12.9.2006)

Nedokáži se představit, že by podobný film vzniknul u nás a jaký by způsobil humbuk, avšak Královnu můžu sledovat zcela nezúčastněně (ostatně má královna to není a Tony Blair nerozhodoval o mojich penězích). Tady ale o politiku vůbec nejde. Tento film, vnímám čistě jako drama o obyčejné rodině, ve které nebylo všechno zrovna v tom nejlepším pořádku. Intimní a sugestivní výkon Helen Mirren není opravdu tím jediným, čím mě snímek dokázal strhnout. Stephen Frears předvedl kus výborné filmařiny a řemesla.(19.9.2007)

Nemůžu se zbavit dojmu, že Stephen Frears Královnu pojal jako velmi významnou státní zakázku. Jak jinak si lze vysvětlit, že v průběhu těch velmi lehce plynoucích ani ne sto minut se obraz Jejího Veličenstva, ale i ostatních členů královské rodiny, změní z konzervativních, běžných smrtelníků se stranících studených čumáků a srabů, na lidsky celkem pochopitelné oběti společenského zřízení, vedené starostí o blaho všeho lidu? Nebo se na konci jako zatvrzelá nenávistná slepice či tupec prezentuje ještě někdo jiný než paní Blairová? Tenhle "ideologický" podtext se mi zdá ne snad vylhaný - na tom ovšem mají zásluhu především vynikající herecké výkony zejména Jamese Cromwella a (jak také jinak) Helen Mirrenové - ale rozhodně zjednodušující a idealizující. Respektuji poctivou řemeslnou práci všech zúčastněných, ale žádné ohromení se u mě opravdu nekoná. 70%(4.1.2009)

Tenhle film si určitě Elizabeth II nedá do své TOPky, protože nejen že zesměšňuje jí, ale i celou královskou rodinu, ale nejsem si jist, jestli to měl být záměr. Tak nebo tak se mi celá oridna (pokud to bylo všechno podle pravdy) totálně zhnusila. __ Výkon Helen Mirren je trošičku v mediich přepálený, stejně jako Whitakerův u Skotského krále. Průměrný film si zaslouží průměrné hodnocení.(29.8.2008)

Jednostranný tah na řadové publikum, průhledná idea celkového záměru a zklamání z toho, jak předvídatelně akademicky vytoužený může být slibně vypadající film. Nemůžu se totiž zbavit pocitu, že Královna funguje hlavně díky tomu, že je poprvé zobrazena jako člověk. Jenže tak nešikovně a lacině, že ji nemůžu brát vážně. Ohledně Dianina pohřbu si tvrdohlavě stojí za svým, neposlechne radu a když potká jelena, tak vyměkne a začne přemýšlet úplně jiným směrem? Tomu nedokážu věřit. Stejně tak mě mrzí, že je všechno převráceno do polodokumentární formy a přitom je divák od samého začátku dost nápadně manipulován do pozice Blairova fanouška a bez bližší znalosti politických souvislostí si přesnější obrázek udělat ani nelze. Chápu ten celosvětový úspěch, ale přičítám ho kontroverzní zápletce a faktu, že Helen Mirren vypadá jako Alžběta a Michael Sheen jako Tony Blair (čímž ale nepopírám, že většina kladů jde právě na jejich vrub). A přemýšlím, kdy jsem si naposledy připadal tak rozporuplně, jako když jsem pozoroval Královnu Matku v pozici vtipné vedlejší postavy.. 50%(10.6.2009)

• - Scénář vznikl na základě mnoha rozhovorů s různými „zdroji blízkými královské rodině i premiérovi“, které se vzájemně tak doplňovaly, že bylo možné domyslet si dění v zákulisí. (Siriuss)

• - Reálná královna Alžběta II. film odmítla zhlédnout, protože nechce vidět, jak ji někdo ztvárňuje v době nejhoršího týdne jejího života. (imro)

• - Zhruba ve 38. minutě filmu vede královna (Helen Mirren) dva psy sebou, pouští je do auta, zavírá dveře a odjíždí spolu s Charlesem (Alex Jennings). Po několika minutách zastaví auto, ale z auta vyskočí tři psi, nikoli dva. (Hopkins)