Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Neživotné obrázky z nejvyšších kruhů pro dříve narozené, ale ani majestátní jelen nepozvedne majestátní unylost. Královnu zdobí herecké výkony přesné jako hierarchie pukrlí, ale pokud je to jediný výrazný klad, vychází z toho s potrhanou spodničkou a na krku jí visí šňůra nepravých perel. 70%(23.4.2007)

Britská královská rodina i princezna Diana mě nechávají chladným, ale film o střetu tradic a historie se současností je svým způsobem fascinující. Královna je zajímavou úvahou a lekcí nejen pro Brity. Oscar za ženský herecký výkon je určitě v dobrých rukou.(21.5.2007)

Viz poznámky.(13.12.2007)

Důkladná sonda do soukromí anglické královské rodiny pro mě byla naprosto věrohodná. Herecké obsazení bylo vybráno opravdu pečlivě a myslím si, že lépe to dopadout nemohlo. Obdivovala jsem Helen Mirren, která dokázala napodobit královninu mimiku, chůzi a gesta. Film není nijak dynamický, možná se trošku vleče, ale jeho délka byla naštěstí únosná.(22.3.2007)

Zajímavé, to rozhodně ano. Konflikt vláda vs. Královská rodina převeden do širšího kontextu, kde potažmo vykresluje konflikt mezi tradičností ("historickou zaostalostí") a modernismem. Tenhle snímek se nesnaží být pohledem -či sondou - do nitra jednotlivých představitelů britské monarchie a už vůbec se nepokouší odbjasnit nám ono chování Královské rodiny po tragické události, běhemž ní zemřela Lady Di. Pouze onoho dne využívá jako jakéhosi tmelu, který pojí všechny části do sebe. A je třeba uznat, že tento tmel - hlavně díky reálným vsuvkám (bratrova smuteční řeč, Královnin přímý přenos) - splňuje svůj účel velmi dobře.(4.10.2008)

• - Ještě před Královnou si pod taktovkou režiséra Stephena Frearse vysloužilo oscarovou nominaci pět hereček, žádná z nich však cenu nezískala, až Helen Mirren. (Siriuss)

• - Helen Mirren se osobně několikrát setkala s reálnou královnou Alžbětou II. a řekla, že s ni nemá co se charakteru týče vůbec nic společného. (Lynette)

• - Snímek získal šest nominací na Oscara, například za nejlepší film, režii či scénář. Nakonec si zlatou sošku odnesla za svůj výkon jen Helen Mirren. Herečka rovněž získala také Zlatý globus, který si odnesl i scénárista Peter Morgan. (imro)