Královna

The Queen

Kráľovná

Drama / Životopisný

Velká Británie / Francie / Itálie, 2006, 97 min

Tenhle film si určitě Elizabeth II nedá do své TOPky, protože nejen že zesměšňuje jí, ale i celou královskou rodinu, ale nejsem si jist, jestli to měl být záměr. Tak nebo tak se mi celá oridna (pokud to bylo všechno podle pravdy) totálně zhnusila. __ Výkon Helen Mirren je trošičku v mediich přepálený, stejně jako Whitakerův u Skotského krále. Průměrný film si zaslouží průměrné hodnocení.(29.8.2008)

Je těžké hodnotit ilm, když veškeré postavy jsou (až na Dianu) stále žijící a jejich životy známe víceméně pouze zprostředkovaně (ve většině deformované bulvárem)... Ač se mi Diana, jako ženská mezi těmi aristokratickými fosiliemi líbila, realita dle mého soudu je (byla) možná trochu méně líbivá... jako zajímavá sonda do způsobu uvažování královské rodiny i politických zástupců toto dílo beru, je velmi zdařilé... Zároveň chci vyzdvihnout herecké protaginosty v tomto filmu.... Co ale snižuje můj celkový dojem, to je pachuť propagandistické podbízivosti... laskavý divák ať si ale sám udělá názor, co je jádrem sdělení... :-)(5.5.2009)

Dokud jsem neuviděla tento film, považovala jsem Alžbětu II. za příšerně chladnou a necitelnou ženu přeceňující pravidla palácové etiky - ať už šlo o neshody se synem či s vnuky. Teprve díky Helen Mirren (její výkon bylo to nejpřesvědčivější, co jsem tento rok v kině mohla vidět a vsadím se, že i sama Alžběta se soukromě na "svoji" královnu podívá, byť oficiálně se vyjádřila v opačném smyslu) jsem pochopila, jak moc svazující tahle zlatá klec je. Nepřála bych si být jedinkrát na místě kteréhokoli člena královské rodiny, který se chtě nechtě musí řídit protokolem, aby za to byl poté odsuzován davy. Hold musím složit i Stephenu Frearsovi za to, že nechává na divákovi, na čí stranu se přikloní a nevnucuje svůj vlastní názor za každou cenu. Královna oplývá typicky anglickým suchým humorem, šarmem, ale i jistou mírou odtažitosti, kterou jsou Britové proslulí. Výjimečný film v mnoha ohledech.(24.2.2007)

Scénář: Peter Morgan .. Z tohoto filmu jsem měl velmi zvláštní pocit. Formálně nedrhne, ale nepodařilo se mi do něj proniknout tak, jak tvůrci zamýšleli - majestátně si totiž držel odstup od mých emocí a ani závěrečný citový nátlak nenese své ovoce, protože je dané poselství o hodnotách apod. podsouváno moc chtěně. Také škoda, že zpracovává pouze úsek z období úmrti princezny Diany, kde se promítá úděl této události na hlavu královské rodiny i na nově zvoleného ministerského předsedy. Celá tíha (filmu) leží právě na těchto dvou (skvěle ztvárněných) postavách, avšak jsou tak přívětivě vyobrazeny, až to působí jako vlezdoprdelkování (protože oba žijí a jsou ve funkcích). Nejpůsobivější stránkou tak kromě herců a několika nápaditých dialogů zůstává jen výborná kamera a okázalá hudební složka.(15.2.2007)

Pohled, jaký Královně vtiskla Helen Mirren, vzbuzuje úctu, lítost i soucit, nutí přemýšlet - o fasádách, o rolích. Frearsův film vypadá, že je o hrdé stařeně, které jakožto představitelce monarchie v kritické chvíli Tony Blair zachránil prdel. Jen vypadá, ale tak úplně o tom není.(2.3.2007)