Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg) kdysi býval nejlepším odstřelovačem americké armády. Po osudové události a zklamání však zmizel beze stopy. Vládní agenti ho po rozsáhlém pátrání objeví v horské chatě a přesvědčí ho, aby se vrátil do služby a pomohl jim překazit plánovaný atentát na prezidenta Spojených států. Zatímco se Swagger připravuje na misi, zjistí, že byl zrazen a chycen do pasti. Pronásledují ho tajné služby z celé země. Zraněný a osamělý musí dopadnout strůjce zákeřného spiknutí dřív, než bude pozdě. Swagger zosnuje plán pomsty, jehož důsledky pocítí nejvlivnější a nejzkorumpovanější vůdci svobodného světa. (Cinemax)

KevSpa

Psala jsem to už u Krále Artuše a napíšu to znovu: Antoine Fuqua je loser! Něco tak zdlouhavého, nudného a předvídatelného se hned tak nevidí. ()

Lima

Fugua rozhodně není loser (viz. KevSpa), pokud se chopí solidního scenáře, dokáže ho přetavit ve velmi koukatelnou záležitost (Training Day), jeho smůlou bohužel je, že se zaobírá výpotky takových týpků, jako je Jonathan Lemkin, To je vůbec zvláštní postava filmového byznysu. Na jedné straně dokáže stvořit takovou znamenitost, jakým byl Hackfordův ´Ďáblův advokát´, a hned vzápětí se ztrapní příšerností typu ´Rudá planeta´, kde si nejste jisti, jestli to, co vidíte, opravdu pan scenárista myslí vážně. U ´Odstřelovače´ máte při mnoha dialozích a několika nechtěně absurdních situací ten samý pocit. Potom nepomůže ani skvělý Wahlberg, který se pro drsňácké role snad narodil, ani Fugua, který v akčních scénách prokazuje své řemeslné kvality. Minimálně závěrečné "dostaveníčko" sniperů v zasněžených horách určitě stojí za pozornost. Pokud vám nevadí okoukané klišé a nablblé dialogy, přihoďte si do celkového hodnocení hvězdiček jak je libo. ....PS: Ale Antoine, téměř dvacetisekundový zpomalený záběr na Markovu macho chůzi opravdu NENÍ cool :o)) ()

Enšpígl

Odstřelovače odstřelila dlouhá stopáž. Například Wahlbergovo léčení trvalo snad déle než zanícený projev českého politika. Podobně natahované scény film bohužel ničily. Musím však filmu přiznat i kvalitky ! Třeba celý úvod je akční nářez jak od boha. Mark Wahlberg je dost drsnej frajer a Kate Mara je ženská co má slovo "vypadat sexy" napsáno na zrcadle. Když se příště režisér bude držet pravidla natahuje se kondom a ne filmový scény udělá líp. ()

Cervenak

Commando meets Bourne. Až na to, že to nenatočil Greengrass. Ale to je napokon dobre, pretože Anton Fuka ide tvrdo cestou oldschoolového snímania (zhruba prvá polovica 90. rokov). Vidieť dnes akčný film s plynulými, panoramatickými zábermi a bez epilepticky sa trasúcej kamery, to je nesmierne osviežujúce. Rovnako príjemné mi z akéhosi dôvodu (možno nostalgia za zlatými časmi žánru) prišli všetky tie ťažkotonážne klišé ("vojak, ktorý ukáže spolubojovníkovi fotku svojej priateľky, v nasledujúcej scéne zomrie"). Celkovo je to blbučké, zúfalo predvídateľné a žiadny z hercov sa nevymaní z šedého priemeru, ale... Súčasnému akčnému filmu, ktorý tak nekompromisne ide R-kovou cestou a je v ňom viac vybuchujúcich hláv než v Úsvite mŕtvych, proste nemôžem udeliť nižšie hodnotenie ako 7/10. ()

Isherwood

V současném módním trendu, stavět akci na rychlém střihu a spoustě CGI efektů, je Shooter velmi sympatickou old school alternativou, která nijak neskrývá své ambice stylového béčka a svou skladbou děje i stylem vyprávění, vystavěném na základních klišé, okatě odkazuje na žánrové manýry akčních filmů přelomu let 80. a 90. Fuqua pochopil, že dobře zvládnuté řemeslo dokáže mnohé a tak je Shooter i přes ty své 2 hodinky velmi příjemně strávený čas ve víru pádné akce, kterou tvrdí božský Mark Wahlberg, jenž z nasraného výrazu nepovolí ani na minutu a dává vzpomenout na největší akční bijce, kteří vévodili podobně laděným snímkům před 15-ti lety. Kdyby ještě k tomu cedil ostřejší hlášky, nápálím tomu plnou taxu! Pro žánru oddaného diváka maximální pohoda, pro zbytek světa, jak se tak dívám na hodnocení kolem, asi nezkousnutelné krmivo. ()

Radyo

Ale no taak, děti. Nečekali jste snad od tohoto filmu bůhvíjakou originalitu, že ne. Originální by byl, kdyby se odehrával celý děj na jiné planetě, kdy by na přesnost zásahu ze dvou kilometrů měly vliv taky složení, hustota a prašnost atmosféry a ne jen nějaká přihlouplá vzdálenost, rychlost cíle a rychlost a směr větru. Jo, a taky kvalita zbraně a střelce, of course. Takže co tady máme: vysloužilý voják, zrádci v řadách armády, zrádci v řadách zákonodárců, krásná vdova (nezadaná, jak jinak), poctivý dosud nezkorumpovaný agent FBI (v realitě stejně vzácný, jako yeti), ministr svázaný pravomocemi, zbrojní arsenál všeho druhu, scenérie od Afriky přes velkoměsta a lesy až po zasněžené velehory, pár efektních výbuchů, pár efektních akčních přestřelek, přiměřená porce napětí. Originalita? Ne, zde ji nenajdete. Ale jinak se i u takto vykradačského filmu člověk může celkem na dvě hodiny zabavit, pokud tedy nestuduje již předem příliš horlivě jména tvůrců a jejich filmografie. Btw. Wahlberg - před pár dny jsem jej "sepsul" za Fightera, v roli Swaggera se mi ale líbil, ta byla ušitá jemu na tělo. ()

Malarkey

Dalo se to čekat, že Odstřelovač bude průměr. Přesto je to pro mě průměr dosti výrazný a zábavný, tak jak na akční film být má. Mark Wahlberg mi dokázal, že je opravdu solidní sympatický herec a začínám ho mít v oblibě čím dál tím více. Samotný příběh sice není žádný zázrak. Jde o jedno velké spiknutí právě proti němu a i když se stále něco děje, není to natolik impulzivní, aby to diváka dokázalo chytit a nepustit. Sázení na efektivitu se sice pokaždé nemusí vydařit, ale zde má své místo a právě proto si hraje na velkofilm, který není, ale každopádně zabaví. Neurazí ani nepřekvapí, jak příběhem tak akcí, které je alespoň slušně natočená. Antoine Fuqua není špatný režisér. Snaží se o velkolepou show, což se mu pokaždé nepovede. Víceméně on sám už zazdil pár nadějných projektů. Tento se k nim řadit nejspíš nebude. Zachraňuje ho totiž dost iniciativní Mark a jeho odstřelovací puška, která by dokázala udělat díru do zdi na takovou vzdálenost, až by se divákovi při pohledu na něj protočily panenky. --- Nejsme na divokém západě, aby se to tu řešilo zbraněmi. I když občas by to bylo zapotřebí. ()

MrHlad

Jednoduše přímočarý akční film, u kterého scénárista dostal nejspíš v polovině natáčení vyhazov a pak už se jen improvizovalo. Fuqua ale naštěstí pořád umí a Wahlbergovi tihle drsňáci jdou, takže ve výsledku takový neurážející průměr. ()

T2

Rozpočet $61miliónovTržby USA $47,003,581Tržby Celosvetovo $95,696,996Tržby za predaj DVD v USA $69,834,070 //počet predaných kusov 3,612,862„V dnešnej dobe už nemá akčný žáner také zázemie ako v 80.rokoch, je smutné že terajšie akčnáky putujú rovno na pulty DVD požičovný kde ich neustále zásobujú niekdajšie hviezdy tohto žánru ako Steven Seagal, Jean Claude Van Damme a tak môžeme byť radi že aspoň občas sa niečo objaví aj na plátnach kín.“ _Režisér Antoine Fuqua nám opätovne ukazuje že je len priemerný režisér a bez lepšieho herca by jeho príbehy skĺzavali do riadnej frašky bez zaujímavejšej pointy a vyznačovali by sa len dobre prepracovanými doslova akčnými masakrami. Pravdivý príbeh o Kráľovi Artušovi sponzorovaný pod taktovkou Bruckheimera sa stal jeho najväčšou záhubou a len ťažšie sa vracal na post presláveného režiséra vďaka Training Day kde mal oporu v hercoch ako Denzel Washington a Ethan Hawke. Záujem štúdii bol po historickom prehmate voči nemu dosť chladný ale v tomto roku sa vracia k tomu čo má asi najradšej, podľa mňa sú to jednoznačne vojnové konflikty na hraniciach Afrických štátov, vypadá to že to je asi jeho vnútorná kliatba alebo že by skôr trauma preto že svojim Africkým krajanom nemôže pomôcť? Masaker a čistky medzi kmeňmi vo vojnovom filme Slzy slnka boli priamo ukázané a v Odstrelovačovi sa o masakry len hovorí + dodávajú dôkazy o masových hroboch ukázaných na fotkách. Spomínané masakre majú v tomto prípade na svedomí Americký vojaci po príkaze vládnych mocnostiach, v podstate sa nakoniec táto skoro prehľadnuteľná scéna stáva aj kľúčovou k úplnej zmene postoja Swaggera voči vláde. Fuqua nám poukazuje na hromadu chýb v systéme, ktorý by mal byť spravodlivý ale podľa neho nie je ani zďaleka a preto to rieši úplným likvidovaním všetkých vplyvných ľudí spolupracujúcich na temných zákulisných ťahoch. Téma podrazáckych senátorov nie je samozrejme novinkou ale jednoznačne z toho mohol spraviť hutnejší príbeh a nie len skoro samoúčelný príbeh pre v celku vydarené akčné scény, miestami dosť pripomínajúce ďalšieho z kvarteta neohroziteľných hrdinov akým bol John Rambo. Rambo v podstate v novom pokračovaní bude mať čo robiť aby sa vyrovnal Swaggerovi aby jeho akcie nepôsobili moc platonicky len sa postaviť do stredu bojového poľa a strieľať naokolo padúchov po desiatkach. _Herecké obsadenie na akčnú pecku je v celku zaujímavé, nie sú to žiadne neskúsené béčka. Na to že to dejovo nemalo hlbší dramatickejší spád sa Mark Wahlberg ujal svojej postavy odstrelovača Swaggera dosť slušne, nahrá sa na žiadneho rozzúreného Johna Matrixa z Komanda(60%), ktorý muší za každú cenu všetko navôkol vystrieľať a rozdrviť na franforce, to veru nie miesto pre žiadne city. Na jeho tvári nezapriete o žiadny skľúčený výraz alebo nejaké vnútorné zúfalstvo, správa sa presne tak akoby v skutočnosti zažil náročný tréning, v čo svedčí že je maximálne vo svoje úlohe presvedčivý. Ani na moment sa nepošmykne tak aby bol dolapený prenasledovateľmi, nebezpečné situácie dokáže riešiť pohotovo bez dlhšieho váhania. Ale na druhú strana nehrá tu až tak famózne ako v Oscarovom The Departed kde bol aj za svoju úlohu nominovaný na Oscara a poviem že zaslúžene lebo jeho postava zo spomínaného filmu sa my najviac zaryla v pamäti. O niečo slabšie výkony podáva Michael Pena ako neskúsený nováčik u FBI sa správa až moc profesionálne a náhle vypäté situácie rieši zo stojickým pokojom, jeho výzor by sa skôr hodil do nejakej komédie a nie do akčnej alebo dramatickej zápletky, lebo aj vo WTC pôsobil dosť nevýrazne, taktiež Danny Glover nie je vo svojej úlohe plukovníka moc vierohodný v podstate sa premáva z jedného miesta na druhé bez lepšej hereckej odozvy, svoje postave nedal moc „temného“ charakteru takže okolitá atmosféra okolo pripravovaných masakrov pôsobí až dosť samoúčelne. /videl v kine: 70%/ () (méně) (více)

imf

Přihlouplý akčňák s neskutečně dekadentním finišem. Ale proč si trochu nezastřílet, ne? Mark Wahlberg napumpoval svaly, pořídil si velkou bouchačku a i když se tomuhle filmu zřejmě každý opravdový odstřelovač musí od srdce zasmát, pro -náctileté fandy do prvoplánových akčních hrdinů je Fuquova nenáročná omáčka, opepřená zpomalovačkami a absurdně velikými explozemi, tím pravým ořechovým. Zasloužila by zkrátit na devadesát minut, zasloužila by výraznějšího záporáka a taky trochu inteligentnější tečku, ale když se to vezme kolem a kolem, jedná se o stravitelné řemeslo. Fuqua by ale vážně potřeboval zas jednou něco, co alespoň vzdáleně připomíná scénář (jako v případě Training Day). Pak se možná vyhoupneme i nad průměr. Přepadovka uprostřed mě však donutila vzpomenout na zlaté časy Johna Matrixe a za to sázím čisté tři hvězdičky. ()

Djkoma

Marka Walhberga mám moc rád, je to sympatický herec a s odstřelovací puškou mu to sluší. Od prvního okamžiku, prvního výstřelu, první krve jsme si zamiloval odstřelovače a našel nový job, který bych chtěl dělat. Film má hodně mezer, to je pochopitelné, jeho vyznění také není zrovna jednoznačné a nějak úchvatné, ale konečně jsem viděl kvalitněji využité téma odstřelovačů včetně tří velmi kvalitních akčních scén. Velmi se mi líbila závěrečná záležitost na ledovci, kde se opravdu projevují schopnosti odstřelovače být neviditelný. Antoine Fuqua nedokáže pravděpodobně nikdy navázat na drsný Training day, ale zde se mu povedlo aspoň ukázat, že nepatří mezi odpad režisérské společnosti kam se pomalu řítil. Akční film, který není úchvatný, ale rozhodně vás nejen neurazí, ale v pár okamžicích i velmi potěší. ()

Renton

Scénář: Jonathan Lemkin .. Naivní patetický konglomerát prorostlý patriotismem. Několik světlých chvilek nezachrání divný scénář, průměrnou režii a ani Mark Wahlberg tentokrát fuck neválí. ()

DaViD´82

Není to vyloženě zlé. Začátek dokonce navnadí a i poté to v rámci možností celkem odsýpá, jenže místo aby se po hodině začalo schylovat k akčnímu závěru, tak se to naprosto nepochopitelně a zbytečně natahuje a natahuje a natahuje.... Místy se objeví dobrý moment, tu a tam nějaký děsivý (flashback s vrtulníkem je opravdové neředěné peklo), ale většinu času se to drží v nudných, stojatých, ničím zajímavých vodách tuctového béčka, které si hraje navíc než na co stačí. Prostě další rutinní standard rutinéra jakým Fuqua je, byl a asi již i navždy bude. ()

Superpero

Moc dlouhý. Já vím, řikám to pořád, ale jen protože je to pravda. Třeba tady bych uplně vyhodil postavu toho FBI agenta, byla naprosto zbytečná a jediný světlý a ospravedlnitelný chvíle jeho existence byly, když si povídal s Rhonou Mitrou (která by tam bez něj nebyla). Když je na scéně Wahlberg, tak je to hustý. Jeho hrdina je sniper s asi největším bodycountem na světě a do impozantního skóre si v průběhu filmu přidá i dva vrtulníky, prostě frajer. Jeho holka je hezká, slizoun s co jí má jako rukojmí je slizkej, Danny Glover válí atd. atd. Nekompromisní finále mi hodně zvedlo náladu, už jsem myslel že zlo z toho vyvázne a to se u těhle filmů nepromíjí. ()

Fr

Je nejlepší, trpí smyslem pro povinnost a vlastenectví. Nezačal s tím, ale dokončí to !..... Tohle nemá být Rambo ! Nebo ano? Prostě béčko, technicky zvládnuté s pokulhávajícím scénářem. Největším kladem je pro mne neokoukaný Wahlberg... ()

Dever

Soundtrack Mark Mancina: 1. Main Titles [2:24] ,2. Swagger Contemplates [1:04] ,3. Swagger Visits Target Sites [2:52] ,4. Swagger Cuts the Power/Memphis in Church [3:02] ,5. River Barge Escape [2:54] ,6. Infiltrating the Cabin [3:25] ,7. Recon Report/Motorcade [3:39] ,8. Swagger Finds Sarah [2:01] ,9. Meeting in the Mountains [8:16] ,10. Assassination [5:55] ,11. Memphis' Theory [1:47] ,12. Brothers in Arms [5:42] ,13. Sarah & Swagger [1:34] ,14. Shootout in Virginia [4:53] ,15. Revenge [4:10] ,16. Nasty Letter - Otis Taylor [5:05], ()

novoten

Bob Lee Swagger sice není nový Jason Bourne, ale jeho velkým štěstím je, že jím ani být nechce. Chce být oldschoolovým nekompromisním hlavním hrdinou a to mu jde na jedničku. Wahlberg je totiž jako chladnokrevný stroj parádní a jakékoli jeho odstřelovací představení, ať už ve válečné atmosféře nebo v tichém sněhu, mě fascinovalo každým výstřelem a záměrnou předrsnělostí. A když si pak utahuje i z patriotických řečiček, je rozhodnuto. Neříkám, že je Shooter bez chyby, protože záporáci pořád opakují věty typu "Swagger je stále naživu", i když se nijak nepřetrhnou, aby jmenovaného dostihli, ale taková klopýtnutí dobrému akčňáku snad i trochu sluší. ()

tron

„Viete, čo pocítite, keď zastrelíte civila? Spätný náraz pušky.“ Príjemné prekvapenie. Od kúsku, v ktorom sa stretli Antoine Fuqua a Mark Wahlberg som nič dobré nečakal, ale nakoniec som sa dočkal sympaticky staromódnej fušky s dôrazom na detail i celok, atmosféru i hercov (najmä Danny Glover a Ned Beattly alias „prasa“ z Vyslobodenia). K tomu sústredený Wahlberg a výborné, drsné akčné scény, ktoré ma príjemne zaskočili nekompromisnou krvavosťou (snáď dvadsať vybuchnutých hláv v jednom filme!). Nie je to pecka, ale mám slabosť pre snajperov. Diváci obecne však už až takí nadšení neboli, snímka pri rozpočte 61 miliónov ich na celom svete trhla ledva 95. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty