Hannibal - Zrození

Hannibal: Zrodenie zla

Thriller / Drama / Horor

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie, 2007, 116 min

• Anthony

Mlčení jehňátek je můj nejmilejší thriller a Hannibal Lecter v podání Anthony Hopkinse pro mě jedna z nejvíce fascinujících postav filmového plátna. Na tomto nezajímavém filmu mě nejvíc mrzí, že se k Hannibalovi a Jehňátkům hlásí. Thomas Harris, jehož knihy jsem kdysi hltal asi ztratil soudnost a postavě, kterou stvořil, sebral všechno tajemno a vymyslel jí minulost silně přitaženou za vlasy. Gaspard hraje přiměřeně, ale zázrak to není (byl zajímavější, když ho ostřelovali v zákopech první světové). Snad jen celkem zajímavá hudba stojí za vyzdvihnutí. Jinak spíš nuda.(16.5.2007)

„Na východnej fronte sa to stávalo. Kanibalizmus. Ale to vy veľmi dobre viete, doktor Lecter.“ Po tom, čo urobil s fascinujúcim degustátorom Hannibalom Lecterom otrasný Brett Ratner v ČERVENOM DRAKOVI, som za HANNIBALA: ZRODENIE ZLA vlastne vďačný. Peter Webber, režisér zaujímavého DIEVČAŤA S PERLOU, nesklamal: snímka sa podľa očakávaní nesie v civilnom duchu a mrazivo ho strieda s brutálnejšími výjavmi (hlava) a úžasnými prírodnými scenériami (hrad pri jazere). Malá Miša nesklamala a Lecter je natoľko jedinečná postava, že zvládne i také kotrmelce, ako je samurajský revenge movie. Harrisovu novelu som nečítal, ale odporúčam retrospektívnu scénu v jeho ultimatívnom psychologickom horore „Hannibal“. Rečnícka otázka: ako zahráte človeka, ktorému práve v krvavom vreci doniesli mozog jeho dcéry (naozaj je to hnev?)? Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/189714/Hannibal-Zrodenie-zla-60.html(20.10.2007)

Hannibal - "Zhrození" je film, který neměl nikdy vzniknout. Ne proto, že by byl až tak špatný, ale už jen kvůli tomu, že totálně boří jeden z největších kultů světové kinematografie posledních 20 let. Hannibal tak jak jej známe z Hopkinsova podání je totiž mrtev a jeho následník, ať už se snaží kischitit hopkinsovsky sebevíc, mu nesahá ani po kolena. Ulliel není špatný herec, ale jeho postava je prázdná jako peněženka před výplatou a politováníhodná stejně tak. Z komplexního geniálního psychiatra, který poslouchá klasickou hudbu, pochutnává si na packavých houslistech a sní o nádherné Florencii, se stal jednorozměrný vyšinutý pubertální spratek, který vraždí bez hlubšího rozmyslu a elegance a noblesní Itálii vyměnil za "módní" Japonsko. Hluboce ale zklamal i druhý stežejní artikl Hannibalova dřívějšího úspěchu - Harrisova literární předloha. I takový spisovatel jako on zřejmě nedokázal odolat svodům komerce a místo brilantně šarmantního příběhu nám předkládá evropskou verzi Kill Billa. "Král je mrtev..." ...a my nového nechceme!!!(31.3.2007)

Hádanka: Co má tohle společného s "klasickou" lecterovskou sérií? Odpověď: Zhola nic. Jinak řečeno, berete-li toto jako samostaný film, který se nikam neřadí a tudíž ani odnikud nevybočuje, pak je to poměrně solidní podívaná s páru chytlavými momenty a několika "oslími můstky", lehký nadprůměr. Kdybyste ale chtěli srovnávat Ulliela s Hopkinsem, tento scénář např. s Mlčením jehňátek atd. atd., a hlavně kdybyste chtěli napasovat tenhle "čtyřhranný" film do "trojúhelníkového otvoru" na začátku série, asi byste nepochodili. Prostě tam nesedne.(21.12.2009)

Je mi jasné, prečo je tento film tak vlažne prijatý, predsa len sa opiera o slávnu filmovú postavu, kultového Hannibala Lectera, pričom jeho históriu podal dosť béčkovým spôsobom. Tu mohli tvorcovia prísť aj s niečím nápaditejším a originálnejším, ale ak si to celé odmyslím a beriem film len čisto samostatne, čo pre mňa nie je zase až taký problém, keďže pôvodné filmy boli síce kvalitné, samozrejme hlavne kultové Mlčanie jahniat a postava Lectera bola perfektná, celkovo ma to zase nebavilo až tak moc, aby sa pre mňa stali nedotknuteľnými dielami, dostal som stále veľmi solídny film. Tématika pomsty ma nikdy neprestane baviť a tentoraz je jej prevedenie dostatočne drsné, trochu úchylné a hlavne s dostatočne silným motívom, pomsta za vraždu a zjedenie sestry skupinou vojnových zločincov ponúka silný náboj a tak som hlavnému hrdinovi nemohol nefandiť. Ako som spomínal, nie je to síce tak nápadité, ako by si táto postava zaslúžila, ale aj tak mi to dejovo v rámci žánru dosť vyhovovalo, úvod behom vojny je dostatočne zaujímavý, následný vzťah s tetou mi tu síce moc nesedel a rovnako celý ten samurajský duch sa k postave Hannibala absolútne nehodí, ale dá sa cez to preniesť a nasleduje už tradičná cesta pomsty, ktorú oživuje aj postava detektíva, ktorý ma dosť bavil. Samotné vraždy sa dajú len chváliť, je ich pomerne dosť a sú celkom pestré a našťastie aj dosť drsné a morbídne s príchuťou kanibalizmu, takže takúto pomstu som si teda dokázal užiť. A veľkým plusom je aj obsadenie, Gaspard Ulliel sa za nič hanbiť nemusí, jeho postava je síce podaná jednoducho, ale psychopata zahral veľmi dobre, Gong Li sa tu moc nehodí, ale zase vždy ju rád vidím, k tomu Dominic West ako detektív a veľmi dobre zvolená zostava záporákov, sú dostatočne sadistickí a slizkí, aby som im prial len to najhoršie. Režijne by som čakal podstatne viac, vzhľadom na slušný rozpočet to pôsobí až prekvapivo televízne, ale na ten potrebný štandard to predsa len stačí. Takže na jednu stranu si nemyslím, že postava Hannibala Lectera mala mať takýto zúfalo neoriginálny úvod, ale v prípade konkrétneho filmu je predsa len najdôležitejšie, ako som sa bavil práve pri ňom a mňa Hannibal: Zrodenie zla bavil viac, než dosť a to aj po viacerých pozretiach. Ako obyčajný film o pomste funguje veľmi dobre. 81%(26.9.2007)

• - Pohled do minulosti Hannibala Lectera stál studio MGM (Weinstein) 50 milionů. Během prvního víkendu promítání (9. – 11. 2. 2007) vydělal v amerických kinech 13 mil. dolarů na druhé příčce žebříčku a celkový obrat se zastavil na sumě 27,6 milionu. Zůstal tak daleko za očekáváním. (imro)

• - Režisér Peter Webber během natáčení údajně poslal Gasparda Ulliela na exkurzi do pohřebního ústavu, aby viděl, jak vypadá práce s mrtvolami. A jemu se tam prý tak zalíbilo, že tam další den chtěl jít zase. (109)

• - Představitel mladého Hannibala Lectera, Gaspard Ulliel, je Francouz a na procvičování angličtiny měl pouze měsíc. To byl také jeden z důvodů, proč váhal, jestli má roli vůbec přijmout. (109)