Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Kdybych s trochou nadsázky měl číst mezi řádky, tak divoký západ je zpět. Místy mě vadila naivita, třeba s jakou vervou a nadšením tihle "studenti" čtou. Nejvíc mě zarazilo, že se jedná o střední školu. Celý film jsem si říkal, tak zato se v Americe dostává maturita?! Když tohle všechno odsunete na vedlejší kolej a budete sledovat jen samotný příběh, tak vás to i dojme. 70%(21.3.2011)

"We are all ordinary people - but even ordinary secretary, housewife or teenager can with their own small way turn on small light in a dark room. - Všichni jsme obyčejní lidé, ale i obyčejná sekretářka, žena v domácnosti nebo teenager může svým vlastním způsobem zapálit malé světlo v tmavém pokoji." A jedna taková učitelka zažehla tu naději a započala změnu myšlení v dětech ulice právě v tomto filmu :)(6.7.2014)

Tak pár let uplynulo, Nebezpečný myšlenky nám trochu zastaraly, je třeba vyrobit podobnej film pro další generaci. No hurá a je na světě. Není špatnej, to ne, ale je to furt dokola. Kdybych já si měl vybrat, kdo má předělávat mládež, tak promiň Hillary, ale já budu vždycky hlasovat pro Jacka Blacka. To je aspoň prdel.(16.2.2008)

Já nemám slov, nemám co dodat. Za prvé miluju drama a tohle byl prostě můj šálek kávy, za druhé to bylo dokonale ztvárněno a za třetí Hilary Swank tomu jen propůjčila přirozenost a upřímnost, která z ní sršela. Hlavní pro mě je, že to bylo podle skutečné události, tedy Freedom writers opravdu existovali a Erin taky... úžasné je, jaký pokrok udělala s lidmi, kteří jsou k sobě jinou rasou, nebo gangem... přesto je dala dohromady... nejde o to, že ja každý jiný, ale že každý v něčem vyniká a že jsme všichni přeci jen lidi... Líbilo se mi na tomhle filmu hlavně výkon mladých herců a samozřejmě nepřekonatelné Hilary, která mě nezklamala a uvěřila jsem jí každé slovo. To, že se učitelka může stát i přítelkyní nebo může dávat rady do života, tomu věřím, i když mi přijde, že v téhle době už je to trošku pasé. I přesto mi přijde, že je to rozhodně aktuální téma, asi hlavně v USA, kde jsou gangy a rasismus na denním pořádku. Jako učitelka měla skvělé nápady, jak zaujmout, neřídila se podle osnovy, ani gramatiky, dala jim pomocnou ruku a nechala tomu volný průběh, jako psát si deník, bylo nejen pro studenty psát o sobě vlastní příběh, který určitě každého ,,normálního" člověka ohromí, ale zároveň se o nich mohla něco dozvědět. To že se prala o jejich třídu, aby je mohla učit další dva roky, je podle mě nesmírná úcta, upřímnost, ale také odvaha. Studenti si ji oblíbili a zjistili něco ohledně holocaustu a knížky, nebo i příběhy lidí, z koncentračních táborů, kteří přežili... v tomhle filmu jsou spojeny dvě věci, které prostě vyráží dech... Dlouho sem si tak nezabulela, jako že upřímně... prostě film byl přirozený, kde mi přišlo, že ta třída opravdu je a prostě všechno vypadalo tak opravdově... Že o sobě nakonec napsali svůj vlastní příběh a stali se na chvíli spisovateli, mi přišlo prostě jako ta poslední tečka, za tím, co prožili... Ano, byl tu happy end, někomu to může vadit, ale proč ne? Nejsem naivní natolik, že je učitelka spásou třídy, ale v tomhle případě to bylo tak nastíněno, že nemůžu jinak.... To je přesně film, který můžu obdivovat bůhví jak dlouho a mluvit o něm hodiny, protože každý detail, rozhovor, nebo klidně řeč těla či očí mi řekne, že se jedná o dokonalé drama, ze života, kdy se dějí holt i ty špatné věci, někdy až neuvěřitelné... Tak proč by si nakonec tyhle lidi nemohli zasloužit něco víc? Moc se mi to líbilo, nevím, jak vyjádřit, že mi ten film dal opravdu moc...(23.10.2009)

Tohle téma rozhodně nepatří mezi ty nejoriginálnější, všechno, co je tady, už jsme viděli zpracované mnohokrát, Mezi řádky vážně nepřináší nic nového. Druhá polovina navíc silně ztrácí na tu první, ta je totiž hodně povedená i po emocionální stránce, pak už vás vlastně nemůže absolutně nic překvapit, vše je přesně tak, jak čekáte a vše svým tempem směřuje k očekávanému konci. Níž s hodnocením jít ale nemůžu, jedná se o silný příběh s jistým poselstvím. Navíc je film natočen podle skutečných událostí, takže chtít po příběhu něco víc, nebo jiné vyvrcholení asi nemůžu. Hilary Swank tuhle roli opět zvládla s přehledem, ta špatně zahrát neumí.(27.6.2011)