Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Na první pohled, obyčejná variace na "Nebezpečné myšlenky" ale na tu druhou překvapivě kvalitní drama se zdařilými hereckými výkony, jehož hlavní trumf spočívá v tématu holocaustu, které zde hraje velice důležitou roli. Jinak je to standardně stavěné drama ze školního prostředí, ve kterém nechybí vytrvalá učitelka, převychovaní sígři, těžký život afroameričanů v Americe a rodinné problémy. Slabší 4*(7.3.2010)

Nebudu příliš srovnávat s Nebezpečnými myšlenkami, ale Mezi řádky na mě zapůsobily mnohem více. Hilary Swank je jako učitelská osobnost velmi přirozená a hezky se na ni dívá. Příběh o jedné ženě, která touží dát šanci a možnosti těm, o nichž si ostatní myslí, že tito lidé si nezaslouží nic jiného, než zůstat tam, kde jsou a také tím, kým jsou. V první části filmu se Hilary seznamuje se svými studenty a také začíná chápat jejich komunitu a dostávat se do prostředí, ve kterém žijí. Postupně si svým osobním přístupem a zájmem získá celou třídu, která se pod jejími křídly začne měnit k lepšímu. Tam, kde jsem očekávala nějaký zvrat či dramatické chvíle, začal příběh ještě více zvolňovat a v tomto poklidném tempu zůstal až do konce. Několik dialogů a scén vyznělo kýčovitě, až s příměsí patosu. Očekávala jsem dobře vykreslený vznikající vztah mezi třídou a jejich učitelkou. S tím jsem naprosto spokojena. Očekávala jsem také nějaký konfliktní vedlejší příběh jednotlivých studentů mimo školní vyučování. Ten se objeví v pár záběrech a flashbacích. Celá druhá část filmu mi přišla trochu idealizovaná. Je hezké vidět, jak stačí správný přístup a vytrvalost, a člověk bez nadějí a budoucnosti dostane možnosti, které by mu nejspíš nikdo jiný neposkytl. Je hezké vidět dobrý konec, protože oni si ho jistě zaslouží. Jen to celé až příliš zavánělo typickým americkým "šťastným příběhem", jako ukázkový happyend v klasickém US stylu.(21.3.2011)

Tohle téma rozhodně nepatří mezi ty nejoriginálnější, všechno, co je tady, už jsme viděli zpracované mnohokrát, Mezi řádky vážně nepřináší nic nového. Druhá polovina navíc silně ztrácí na tu první, ta je totiž hodně povedená i po emocionální stránce, pak už vás vlastně nemůže absolutně nic překvapit, vše je přesně tak, jak čekáte a vše svým tempem směřuje k očekávanému konci. Níž s hodnocením jít ale nemůžu, jedná se o silný příběh s jistým poselstvím. Navíc je film natočen podle skutečných událostí, takže chtít po příběhu něco víc, nebo jiné vyvrcholení asi nemůžu. Hilary Swank tuhle roli opět zvládla s přehledem, ta špatně zahrát neumí.(27.6.2011)

Skvely film, ktery me bavil mnohem vic nez Nebezpecne myslenky!(9.8.2010)

Podobné jako Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer. Nemohu posoudit, která verze je lepší. Dle mého názoru, jsou kvality obou filmů na stejné úrovni. V obou filmech je dokonale vykreslen ten neuvěřitelný každodenní život studentů, kteří jsou vděčni za každý přežitý den ve zdraví. Násilí, rasismus, vraždy, šikana.. jestli to opravdu takhle chodí na amerických školách, tak to potěš prdel!(13.6.2010)