Horší už to nebude

Stranger Than Fiction

Horšie to už nebude

Komedie / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2006, 113 min

Ač mám pro Ferrellovo řádění v rámci Frat packu docela slabost, jeho soustředěná a uměřená kreace je to, co mi příjemně vyrazilo dech nejvíce. Jenže to by se nestalo bez parádního scénáře, za který by se nemusel stydět ani Charlie Kaufmann, a Forsterova fantazírování, jež dokázalo i z čištění zubů udělat nezapomenutelný zážitek… anebo taky: Volejte sláva, v Hollywoodu se originalita ještě v některých šuplících stále umí najít!(3.5.2008)

Originální snímek zachycující život Harolda Cricka (a jeho hodinek) - postavy fiktivní, vzniklé z pera tak trochu ulítlé spisovatelky Karen Eiffel, a přitom postavy reálné, vzniklé z matčina lůna. // Zajímavé propojení světa "knihy" a světa skutečného a hlavně zajímavé momenty v (jinak docela nudném) životě daňového úředníka, který se poblázní do jedné milé pekařky. // Líbilo se mi sledovat šílení hlavní postavy, která slyší mimo svou hlavu hlasy popisující jeho momentální činnost, líbilo se mi sledovat bádání literárního teoretika, který se snažil rozlišit jeho životní tragédii od komedie, líbilo se mi sledovat spisovatelku, která hloubavě hledala způsob ukončení svého románu a prožívala veškeré alternativy, líbilo se mi sledovat kouzelnou pekařku, která přišla na to, že svět udělá lepším pomocí sušenek... prostě se mi film fakt moc líbil.(20.2.2008)

Úchvatný začátek naznačuje, že tenhle snímek bude něco neopakovatelného. Velmi neotřelá a riskantní režie hned na začátku odkrývá všechna svá esa a divákovi je jasné, že bude mít co dočinění s příjemnou hravostí. Hlas vypravěčky, hrdina, čísla, hodinky... Kdo film viděl, okamžitě ví o čem mluvím a ti z vás, kteří to štěstí neměli si nejspíš začínají myslet, že mi hrabe. Není tomu tak, těchto pár artefaktů totiž významně slouží k posouvání děje. Stranger Than Fiction ale není tak oblíbený díky těmto faktům, jakožto spíše díky zajímavému vrstvení děje a hrátkami se zákonitosmi jak beletrie, tak i kinematografie => v několika momentech překvapivá režie. Harold Crick není ničím zajímavá postava, vlastně je nudný, stejně jako jeho stereotypní život, tedy do té doby než se dozví, že se stal shodou jistých okolností hlavní postavou nové knihy světoznámé spisovatelky Karen Eiffel. Od té chvíle nezůstane kámen na kameni a snímek se dost bizarním způsobem dostává do hledání vlastních zákonistostí. Musím se přiznat, že jsem téměř celou stopáž nebyl schopen děj logicky přijmout, ale snažil jsem se. To že Harold začne slyšet hlas vypravěčky příběhu mi ani divné něpřišlo spíše pak fakt, že ačkoli se jedná o postavu z knihy, může vlastně jednat vlastním způsobem a život Harolda A (skutečnost) a Harolda B (fikce) se prolíná jen v některých souvislostech, které pak spojuje i hlas. Jenže závěr naštěstí všechno vysvětlil a vše do sebe skvělým způsobem zapadlo. Ze všech postav patří můj největší obdiv Lindě Hunt (Dr. Mittag-Leffler) a Dustinu Hoffmanovi (prof. Jules Hilbert), kteří nejenže mají zábavnou scénku potažmo zajímavou postavu, ale hlavně se jim podařilo skvěle vykreslit svou roli a dodat jí onu známou jiskru věrohodnosti. Mezi nejpovedenější scény patří pak ta, kdy se všechny tři hlavní postavy dozvědí konec příběhu - ještě k tomu si jej pochvalují - a divák tak vlastně zůstává tím úplně posledním.(3.1.2008)

Tak trochu jiný film. Ale když přistoupíte na Forsterovu hru, tak si ho prostě zamilujete. Nabušený herecký ansábl nemá slabý článek, originální námět je zpracován na výbornou a Maggie je zatraceně sexy... Chápu, že někomu to prostě nemusí sednout, a bude donekonečna rozebírat proč a jak, ale mě všechno pasovalo perfektně. I závěr, který Emma Thompson obhájí během jednoho rozvitějšího souvětí. Forster stoupá režijně a Ferrell herecky, jsem za to upřímně rád.(22.3.2007)

Film, který se v mém žebříčku nejvíce přiblížil veleoblíbenému Truman Show. Koncert herců, kde vyniká úžasná Emma Thompson, sakra, já být postarší bohatý Brit bez závazků, možná bych něco zkusil... :)(29.3.2007)

• - Natáčení probíhalo v americkém Chicagu. (Terva)

• - Kytara, kterou vypravěč v podobě hlasu Emmy Thompson popíše jako „Něco si kompenzuju. Hádej co?“ je Cherry Gibson EDS-1275. Proslavil ji Jimmy Page. (HellFire)

• - Světlé sako, které nosí postava Dustina Hoffmana, se velmi podobá saku, které stejný herec oblékal ve filmu Porota (2003). (Listeroman)