Fido

• Japonsko

Zombino

Komedie / Drama / Horor / Romantický

Kanada, 2006, 91 min

Neuvěřitelně hravá variace na klasický příběh přátelství kluka a jeho psa včetně prověřeného vývoje událostí – kluk se s novým mazlíčkem spřátelí, přičemž on musí čelit nepřízni jednoho z rodičů, idylka je dále narušena zásahem zvenčí, aby se vše nakonec opět v dobré obrátilo. Akorát v tomto filmu není mazlíčkem pes, nýbrž zombie. Zombie jménem Fido a vězte že tenhle nemrtvý mazlík sousedy jen tak neškodně neoslintá, jak měl ve zvyku třeba ten chlupáč Beethoven, on jim rovnou vyhryže střeva z pupku! ___ Nápad domestikované zombie jakožto nového člena rodiny, mazlíčka nebo sluhy je perfektní a jako takový je živnou půdou pro spoustu vtipných a bizardních situací. Celý příběh je podán s roztomilou nadsázkou, což platí i pro vražedné zásahy zdivočelých zombíků a v těch se na brutalitě vůbec nešetří. Je libo střívko nebo mozeček rozprsknutý na stěně? Nebo snad urafnutá ruka? Máte to mít! Fido je navíc zasazen do Ameriky 50.let, přičemž naivita kinematografie té doby a její celková atmosféra z tohoto filmu jen číší. Zároveň jsou zde patrné i satirické prvky zaměřující se na konzumní společnost a dokumentárně laděný prolog je zase vtipnou variací na naučné filmy z éry kdy se do domácností pomalu zaváděly televizory a filmový průmysl cítil potřebu vychovávat a vzdělávat dětské publikum. Jestliže Sam Mendes v Nouzovém východu nahlížel pod pokličku na první pohled spořádaných a ideálních rodin a tento dobový mýtus zdárně zbořil, režisér Andrew Curie dobové vyobrazení života na předměstích přijal za skutečné pro svůj diegetický svět, čímž z Fida udělal jakýsi pastiš hollywoodské kinematografie 50. let…nehledě na vyprávění příběhu s výraznými hororovými a sci-fi prvky, které tehdy tvořily značnou část filmové produkce. ___ Fido je svéráznou poctou jedné kinematografické epochy a její parodií zároveň, originální a hravou zombie komedií, která exceluje po stránce formální scénáristické. P.S.: Carrie Anne Moss je zde doslova k sežrání…druhý a třetí Matrix odpuštěn. 90%(18.2.2010)

• Segrestor

Chápu, že tvůrcům šlo o to nás rozesmát. Možná jen pobavit. Možná jen trochu uvést v rozpaky. To já všechno beru, ale proč ksakru tímto způsobem. Zombie komedii si zkrátka představuji poněkud jinak. Tento jaksi melodramatický výjev z "padesátkové" městečka je sice jakože veselý, ale mlácení hlavou o stůl a lapání dechu v křečovitých záškubech ryčného smíchu to prostě není. A horor to také nebyl. Možná jsem náročný divák, ale film jako horor/sci-fi/komedie mě neuspokojil ani v jednom směru svého žánrového označení. Jinak to není špatně natočené, abych nebyl za nějakého škarohlída. Dokonce i ta Kerý En Mos hrála paničku tak suprově, až se mi hnusila. Asi takhle. Film není ani klasickou zombie komedií, ani rodiným melodramatem, přesto vnáší do subžánru jakýsi nový pohled.(31.10.2011)

Scénář: Robert Chomiak, Andrew Currie, Dennis Heaton .. Huá! Už úvod jak z dokumentárního žurnálu okamžitě napoví, že půjde o dosti netypický zombie snímek bez efektního vraždění, ovšem s neskutečnou nadsázkou. Společnost ZomCon je ukázkou toho, že business jde udělat i na vesmírné radioaktivitě, po které se mrtvoly mění ve vrávoravé postavy hledající živé maso. Právě ZomCon našel způsob jak tyto příšerky domestikovat a zapojit do života aneb zavedl nový druh otrokářství. Snímek je zasazen do padesátých let a dá tak vzpomenout na doby, kdy podobně laděných sci-fi/fantasy filmů vznikalo opravdu hodně. Celé vyprávění je pojato jako černá pohádka, kde apatie postav k smrti a vůbec všemu dění okolo budí pošetilý úsměv, jak je to nevážné, přesto pečlivě vymyšlené a zábavné. Podporuje to i hřejivý look maloměsta a zejména vydařené herecké výkony. Carrie-Anne Moss je ještě větší kus než v Matrix, je vidět, že pár let a pár kilo ji vůbec neuškodilo. Billy Connolly jako domácí nemrtvák zvládá tohle herecky omezené vystupování s bravurou, perfektní jsou však i zaujatý Henry Czerny či nedůvěřivý Dylan Baker. Zkrátka, zda máte tohle osvěžující žánrové zaměření rádi a přijmete i skvěle vystavěnou poctu pokleslým snímkům padesátých let, tak si jej bezesporu užijete. Jako že je stylově obří měsíc na noční obloze. 75%.(14.10.2007)

• obitus

Fajn nápad, parádní úvod a hezounká stylizace nevyváží hodinu a čtvrt pekelné nudy při sledování zombie verze Zachraňte Willyho. Záležitost pouze pro děti a karlovarské pseudointoše.(22.11.2007)

• predators

Tak v tomto případě nechápu většinu hodnocení. Připadal jsem si, jako bych se díval na komedii, u které jsem se zasmál snad jednou, a zároveň na absolutně stupidní Všechno ostatní, co se zde odehrávalo!! Tohle rozhodně NE! 20%(14.11.2007)

• - Helen Robinson (Carrie-Anne Moss) má ve filmu pětiranný revolver, ale v 53. minutě filmu z něj vystřelí celkem 9 krát bez přebití. (Stanley619)

• - Tehotenstvo postavy Helen Robinsonovej bolo do filmu vložené kvôli tomu, že herečka Carrie-Ann Moss bola počas filmovania skutočne tehotná. (Greenpeacak)

• - Natáčalo sa v Kanade. (Greenpeacak)