Vetřelci vs. Predátor 2

Aliens vs. Predator: Requiem

Votrelci vs. Predátor 2

Aliens vs. Predator: Requiem

Akční / Sci-Fi / Horor / Thriller

USA, 2007, 97 min (Director's cut: 102 min)

• Lateef

Další z filmů, které navnadí slušnou upoutávkou, aby pak ve své opravdové podobě zklamali. Bitky dvou největších vesmírných monster jsou rozcupované chaotickou kamerou a příšerným střihem tak, že se stávají až nekoukatelné. Musíme si tedy vystačit se souboji "na dálku". Predátor umí své šurikeny vrhat více než přesně, z laserového děla kuší na všechny strany, v chodbách a labyrintech používá důmyslnou loveckou taktiku a bičem práská jako Indy. Jenomže tohle všechno není nic jiného, než co bychom víceméně neznali z trailerů. Žádný vymazlený záběr hodný zapamatování, nic. To samé lze říct o Vetřelcích, běhají po lesích a po městě, sem tam někoho vykostí. Pravda, krvavě vykostí. Postavy jsou bezvýznamné, vedou zbytečné a nudné dialogy a jsou tu jenom proto, aby se staly kořistí xenomorfů či opancéřovaného lovce. Režiséři měli zůstat v hledišti a nepouštět se do takových akcí, na které nebyl zjevně ani dostatečný rozpočet. Když Alien vs Predator, tak jedině ve vesmíru, vysrat se na lidi a stominutovou nonstop rubačku, rozpočet alespoň 80 miliónů a to mi neříkejte, že by to nepřitáhlo pořádné masy lidí, které by tak dostaly to, co chtějí vidět. Takhle je to i napodruhé jakési rozplizlé, i když pár odkazů na předešlé filmy potěšily... 129 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(1.2.2008)

• tombac

Z potenciálně velkolepé bitvy příslušníků dvou vesmírných zabijáckých ras vyšplíchla na plátno v režii dvou zapálených neumětelů nemastná neslaná břečka, z které se bude natěšenému, leč soudnému divákovi dělat už po dvaceti minutách šoufl. První útok Predaliena na člověka předznamenává veškerou "horrorovou" sci-fi akci, jež se nese ve stylu "kontaktní mordy, z nichž máme velký kulový". Veškerá akce je nepřehledně a nezáživně nasnímaná, což z trailerů a pětiminutové ukázky šlo těžko vyčíst. Bohužel nezáživný je i zbytek. Podprůměrní a nezajímaví herci řeší nezajímavé věci v nezajímavě natočeném, řemeslně podprůměrném filmu. Vše korunuje řada WTF momentů, při kterých publikum v sále zhusta vyprsklo smíchy. Až to člověka nutí ke štípnutí, zda se mu to jen zdá... Vetřelci a Predátoři v tomhle blivajzu nadobro ztratili gloriolu respektovaných ultrakillerů a smrskli se na pouhé marketingové lákadlo. Důstojník Ripleyová a major Dutch se obrací v hrobě. 3/10(28.12.2007)

• gudaulin

Nečekal jsem opravdu nic extra, přesto mě výsledek v záporném smyslu slova překvapil. I na poměry žánru je to zoufale klišoidní podívaná, která rezignuje na cokoliv jiného, než tuctovou střílečku, která parazituje na sci-fi žánru. Rozhodně to není horor nebo sci-fi, jen levný akčňák. Neznám sice výši rozpočtu, ale převážná většina filmu tone ve tmě, tak mizerné nasvícení se opravdu vidí jen zřídka - tohle by omluvil snad jen totální blackout v místě výroby. Střih je chaotický, divák chvílemi netuší, kdo po kom střílí, kdo řve a čí krev stříká na všechny strany. Jedničku jsem neviděl a po tomhle představení po tom ani netoužím. A mám pocit, že po tak dokonalé diskreditaci námětu už nikdy nikdo Vetřelce 5 nenatočí... Celkový dojem: 10 %.(20.1.2009)

• H34D

Nezačínalo to úplně špatně, AvP 2 se totiž s divákem moc nepáře, klidně vydá vetřelcům napospas i obličeje těch sympatičtějších jedinců. Bohužel vše se začíná hroutit s jakýmsi pokusem o velkolepost, postavy jsou špatné, nevýrazně zahrané a téměř každý dialog je utrpení. Když si k tomu připočteme, že to nezachraňují ani akční scény, nad kterými můžeme pouze kývnout hlavou a po skončení filmu klidně zapomenout (příliš tmavé, nevýrazné a možná zbytečně prostříhané), zjistíme, že AvP 2 může tak maximálně konkurovat AvP 1. Kdyby se jen někdo pokusil o srovnání s prvním Alienem, chudák Ridley Scott by se dozajista obracel v hrobě (pakliže by byl mrtvý samozřejmě), protože bratři Strausovi očividně moc režijního talentu nepobrali... "Mummy, are the monsters gone?" Jasně, že ne ty huso blbá, AvP 3 cumming soon! "Těšme se". 4/10(16.3.2008)

Je to výborný akčný sci-fi horor, ktorý je pokračovaním slušnej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa hneď po udalostiach predchádzajúceho dielu, takže posádka predátorskej vesmírnej lode je kvôli votrelcovi z predátora vyhladená a tak loď spadne neďaleko jedného mestečka uprostred hôr. Kvôli tomu sa Predalien schopný klásť vajcia dostane na slobodu a tak priletí predátor zo svojej planéty, aby zničil všetky stopy, lenže počet votrelcov rýchlo narastá a tak musia obyvatelia mestečka bojovať o svoje prežitie. So spracovaním som veľmi spokojný, prvá polovica je ešte taká rozbehová a postavy, ktoré sú tu predstavované ma ani až tak moc nezaujali, ale v tomto prípade je mi to úplne jedno, keďže tu ide v prvom rade o obe mimozemské rasy, ktoré tu majú dosť priestoru, pričom oceňujem postupný vzostup votrelcov a aj jednanie predátora, takže aj tu sa je na čo pozerať. A v druhej polovici sa to už naplno rozbehne, jedna zaujímavá scéna strieda druhú a musím skutočne pochváliť toto dosť nezvyklé prevedenie, pretože zatiaľ čo takmer všetky podobné filmy sú podané tak, že nejaká skupina ľudí je izolovaná od civilizácie a tak ich hlavným cieľom je dostať sa k najbližším ľudom, polícii, zbraniam a podobne, no tu sa všetci musia spoľahnúť len na seba a moc im nepomôžu ani zbrane, ani národná garda a dokonca ani to, že sú uprostred mesta plného ľudí. A veľkým plusom je aj celkové nekompromisné prevedenie, keďže tu umierajú deti, tehotné ženy a potešilo ma aj ukončenie romantickej línie z prvej polovice. A práve tieto fakty u mňa povyšujú tento film na výnimočnú žánrovku. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Trochu ma mrzí, že nie je úplne ideálna natočená, chcelo by to lepšiu prehľadnosť, za čo môže aj to, že sa až príliš často odohráva v tme, ale nie je to až tak zlé, aby sa na to nedalo zvyknúť. Hlavne, že samotných stretov jednotlivých rás je tu plno a sú celkom nápadité a aj drsné. Takže je skutočne radosť pozerať hlavne na všetky tie predátorove likvidácie, či už votrelcov, ale aj ľudí, no bavila ma všetka akcia, len to zneškodnenie vojakov malo omnoho väčší potenciál. Herecké obsadenie je iba priemerné, nikto mi tu neprekážal, ale zároveň si ma ani výraznejšie nezískal, no ako som spomínal, tu mi ide aj tak o mimozemšťanov. Réžia a technická stránka určite mohli byť aj lepšie, o atmosfére alebo napätí sa tu vôbec hovoriť nedá a aj tá prehľadnosť mohla byť lepšia, ale v priebehu filmu s tým nemám problém, vyhovuje mi aj tento štýl. Už jednotka sa mi páčila, ale toto pokračovanie je ešte lepšie, pre mňa skvelá žánrovka, ktorú pozerávam opakovane. 85%(22.1.2008)

• - Film během prvního víkendu vydělal něco málo přes 10 milionů dolarů, což je oproti jedničce propad na pouhou čtvrtinu. (BloodMax)

• - Natáčení probíhalo v Kanadě. (Yardak)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 115. (Zdroj: ČSFD.cz)