Temný úsvit

Werner Herzog

Werner Herzog

Klaus Badelt

Joe Bini

Soundtrack Klaus Badelt: 1. Dieter's Theme [3:21] 2. Journey [1:21] 3. Hope [5:26] 4. Sign This [1:31] 5. Gathering Rice [1:46] 6. The Plan [2:22] 7. After the Fire [1:54] 8. Rain [2:56] 9. Operation Rescue Dawn [2:41] 10. It's Him [4:05] 11. Keep Your Head Down [0:53] 12. America Gave Me Wings [1:57] 13. Mirror [1:44] 14. Sleepwalkers [2:40] 15. Rescue [4:43] 16. Lights - James Carrington [4:19] 17. Dieter's Theme [1:47] 18. This Is How I Remember Him - Werner Herzog [2:35](11.5.2011)

Je to celkom dobrá vojnovo ladená dobrodružná dráma. Má dosť dobrý príbeh o vojenskom pilotovi, ktorý je počas zdanlivo jednoduchej vojenskej akcie zostrelený a skončí uprostred laoskej džungle. Tu je čoskoro zajatý a odvedený do zajateckého tábora, no rozhodne tu nehodlá zostať a začne so svojimi novými priateľmi plánovať útek. Lenže problémom nie sú len vojaci, ale aj nehostinné prostredie. Spracovanie sa mi páči, už od začiatku to pôsobí dobrým dojmom a tento pocit sa ma už držal po celý čas. Síce si myslím, že prakticky z každej časti sa dalo získať ešte o trochu viac, hlavne časť v zajateckom tábore mi prišla skôr len čakaním na útek, takže na tom podaní života niekoľkých zajatcov a ich väzniteľov si mohli dať ešte trochu viac záležať, ale nie je to zase väčší problém. Aj tak ma všetky tri hlavné fázy filmu odohrávajúce sa v Laose bavili, pričom najviac asi tá na úteku, kde si už musia postavy siahnuť až na dno, pričom jedna scéna mi prišla úplne nečakaná a takmer mi vyrazila dych a celé to ukončí príjemná záverečná časť. Myslím si, že aj jednotlivé žánre sa mohli podať ešte o niečo lepšie, pretože akcia, dramatické momenty, emócie alebo napätie mohli byť trochu výraznejšie, ale zase aj toto prevedenie mi sadlo a tak si nemôžem moc sťažovať. Herecké obsadenie je na tom dobre, Christian Bale v hlavnej úlohe to s ľahkosťou ťahá po celý čas, k tomu zaujímavé postavy zajatcov, hlavne Steve Zahn a Jeremy Davies, len tí väznitelia mi prišli úplne priemerní, až na jednu výnimku to mohli byť aj zaujímavejšie postavy. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, síce ako som spomínal, dalo by sa to ešte dotiahnuť takmer vo všetkých smeroch, ale bavil som sa, vizuálna stránka je v poriadku, má to aspoň obstojnú atmosféru, pozerá sa na to dobre. Takže síce na pomery tohto typu filmu o úteku z väzenia, prípadne zajatia sa jedná skôr len o priemer, keďže konkurencia je až príliš silná, ale aj Temný úsvit určite stojí za pozornosť a svoj účel splní. 70%(18.12.2013)

Dobré vězeňské drama z laoského pralesa, ale určitě to není žádná bomba, která mi uvízne v paměti. Na čtyři hvězdičky se mi to líbilo, ale prostě tomu něco chybělo, co by to vyneslo ještě o stupínek výš. 75%(4.6.2013)

Zprvu naivní a náborem obalamucený Dieter Dengler nastupuje k vojenskému letectvu, aby si splnil svůj sen být pilotem, bohužel v té době ještě nevěděl, že bude muset projít peklem, aby si zachránil svůj holý život.(15.2.2014)

Vynikající film o přežití, dost možná nejlepší herecký výkon Christiana Balea (protože mu tahle role dala nejvíc prostoru) a hlavně úžasná atmosféra. Nepoznal bych v tom Herzoga (snad jen když se objeví peřeje).(10.4.2011)