Temný úsvit

USA, 2006, 126 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Klaus Badelt

Herzog mě timhle filmem fakt dostal, tady nehraje jako většina podobných režisérů na co největší množství vypjatých mučících scén, samozřejmě i ty se tam najdou, ale spíš buduje atmosféru a to mu jde fakt skvěle, neni moc filmů, který takřka bez zvuků, hudby a bojových scén dokáže tak dokonale vybudovat napínavou atmosféru, krom toho to působí hrozně realistickým dojmem a Herzog k navození co nejlepšího dojmu používá všech dostupných i nedostupných metod, parádni je třeba ruční kamera. No a herci? K Baleovi snad nemusim nic dodávat, další jeho oscarovej výkon podpořenej ještě samodevastací těla jak v mechanikovi, ale kupodivu je výbornej i Steve Zahn známej spíš z přitroublejch postav v přitroublejch komediích, ale tady je fakt skvělej, hodně mu taky přídává, že je zarostelej, protože ten jeho kukuč se prostě na dramatický scény moc nehodí. Celkově Resuce dawn sice neni úplně top roku, ale určitě jeden z nejlepších filmů roku to je, aspoň pro mě(19.11.2007)

Syrově natočené, skvěle zahrané. Bale opravdu dokáže uhrát všechno. Průchod džunglí je natočený po staru s minimem moderních vychytávek. Prostě jen piavice, housenky, hadi a vojáci Vietkongu. Opravdu dobré. 70%(23.11.2007)

Dobré vězeňské drama z laoského pralesa, ale určitě to není žádná bomba, která mi uvízne v paměti. Na čtyři hvězdičky se mi to líbilo, ale prostě tomu něco chybělo, co by to vyneslo ještě o stupínek výš. 75%(4.6.2013)

Ale budeme se tvářit, že to celé skončilo naskočením do vrtulníku, protože jinak bych této překvapivé lahůdce tu pátou hvězdičku musel zase hezky pěkně rychle sebrat.(25.1.2009)

Lidi doma nemaj páru co je džungle…. Již v úvodu je jasný, že TADY se moc neutrácelo. Trocha války a jdeme do džungle. Tam sledujeme takové ,,komorní“ drama ze zajetí s výborným zvukem (DTS), kterému na autentičnosti přidává mučení a utrpení. Když sleduji, jak se mi Ch.Bale ,,mění“ před očima, smekám před jeho hereckým odhodláním a je mi jasné, že Dieter Dengler musel být neobyčejně silný člověk. A právě uvedené důvody mohou být postačující k zasunutí ,,kolečka“ do mechaniky. Alespoň si rozšíříme (nejen) historické obzory.(10.5.2008)