Temný úsvit

USA, 2006, 126 min

Werner Herzog

Werner Herzog

Klaus Badelt

Obrovská touha po životě a nezdolný optimismus Dietera Denglera, který havaroval za války s Vietnamem v Laosu, byl mučen a pak uvězněn s několika dalšími sestřelenými vojáky, dovedly tohoto sympatického člověka ke svobodě. Christian Bale byl jako obvykle výborný a ostatní herci vůbec nebyli špatní, navíc byli typově dobře vybráni. Ty nádherné scenérie a oslnivě krásná příroda jsou paradoxně v tomhle filmu hrozivé, protože všude mohla číhat smrt.(15.7.2008)

Úvod byl hrozný, to jsem se držela za hlavu a říkala si, že jestli se dostanu na 2 hvězdy, tak to bude max všech maxů... a taky že jo... na svém jsem si trvala téměř do půlky filmu a hvězdu zvyšuji díky rozvinutí se, ale jinak... vůbec!(5.6.2009)

Báječně odvyprávěné, hůře provedené. Na Wernera Herzoga (legendární mystická vize Aguirre, hněv boží) překvapivě srozumitelné, realistické drama, které nabízí pohled na útrapy zajetím duševně poznamenané duo Davies – Zahn (oba odvádějí výkony par excellence, zejména Zahn se úspěšně vyvlíká z komediální škatulky), ke kterým kromě jiných přibude i sestřelený americký letec Dieter, syrově trpělivý, který v těchto nelidských podmínkách osnuje plán útěku. Herzogův film sem vlítnul bez reklamní pompy, takřka bez povšimnutí. Civilně vygradované a rozhodně ne akční (válečné, chcete-li) drama nabídne několik strhujících momentů, přesto jsem u závěrečných titulků nebyl spokojen. Jako celek mi Rescue Dawn přišel nekomplexní, tu a tam opravdu hluchý, v závěru zbytečně hollywoodský a místy ne právě odsýpající. Překvapivě jen 65%.(21.5.2008)

Herzog mě timhle filmem fakt dostal, tady nehraje jako většina podobných režisérů na co největší množství vypjatých mučících scén, samozřejmě i ty se tam najdou, ale spíš buduje atmosféru a to mu jde fakt skvěle, neni moc filmů, který takřka bez zvuků, hudby a bojových scén dokáže tak dokonale vybudovat napínavou atmosféru, krom toho to působí hrozně realistickým dojmem a Herzog k navození co nejlepšího dojmu používá všech dostupných i nedostupných metod, parádni je třeba ruční kamera. No a herci? K Baleovi snad nemusim nic dodávat, další jeho oscarovej výkon podpořenej ještě samodevastací těla jak v mechanikovi, ale kupodivu je výbornej i Steve Zahn známej spíš z přitroublejch postav v přitroublejch komediích, ale tady je fakt skvělej, hodně mu taky přídává, že je zarostelej, protože ten jeho kukuč se prostě na dramatický scény moc nehodí. Celkově Resuce dawn sice neni úplně top roku, ale určitě jeden z nejlepších filmů roku to je, aspoň pro mě(19.11.2007)

On ten konec dává docela dobrý smysl. Těm, již se nad ním zvysoka ušklíbají, bych vzkázal tolik, že Herzog prokázal, že se jako osobnost, která u části divácké veřejnosti vzbuzuje jistá očekávání, dokáže zapřít a že důvěryhodnost svého filmu neobětuje tomu, aby se vnutil divákovi s vytříbenými estetickými i intelektuálními návyky. Ty se se zmíněnou opravdovostí totiž dost často sloučit nedají.(16.2.2015)