poster

Temný úsvit

 • USA

  Rescue Dawn

 • Slovensko

  Temný úsvit

 • Slovensko

  Pasca v džungli

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný

USA, 2006, 126 min

Režie:

Werner Herzog

Scénář:

Werner Herzog

Hudba:

Klaus Badelt
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dever
  ***

  Soundtrack Klaus Badelt: 1. Dieter's Theme [3:21] 2. Journey [1:21] 3. Hope [5:26] 4. Sign This [1:31] 5. Gathering Rice [1:46] 6. The Plan [2:22] 7. After the Fire [1:54] 8. Rain [2:56] 9. Operation Rescue Dawn [2:41] 10. It's Him [4:05] 11. Keep Your Head Down [0:53] 12. America Gave Me Wings [1:57] 13. Mirror [1:44] 14. Sleepwalkers [2:40] 15. Rescue [4:43] 16. Lights - James Carrington [4:19] 17. Dieter's Theme [1:47] 18. This Is How I Remember Him - Werner Herzog [2:35](11.5.2011)

 • Jamal
  ****

  Po filmu jsem stáhl jedině kvůli Christianu Baleovi, a vyplatilo se. Skutečný příběh o skutečném pilotovi Dietrovi s neskutečným štěstím. Za leteckou kariéru vyvázne živý z 5 leteckých nehod. Při té první se mu to však moc neoplatí, ztroskotá totiž ve Vietnamu a i když ho mučí, i když ho zavřou do tábora Vietkongu někde na hranicích s Laosem, nikdy se nevzdá s myšlenkou, že by neudělal nic pro to aby zůstal. Film ukazuje jak krutá válka musela být, ale i to, že se na někoho může usmát štěstí a dostat se přes půl džungle skoro bez jídla. Také, že důvěřovat vlastním lidem může být někdy chyba. Hudba Klaus Badelt ( Constantine, Equilibrium ...).(7.7.2008)

 • ORIN
  *****

  Herzog je známý tím, že své filmové hrdiny nejednou vystavuje krajním přírodním podmínkám v odlehlých koutech světa a ti pod tíhou extrémní psychické a fyzické zátěže často zažívají stavy blížící se naprostému šílenství. Právě Temný úsvit můžeme do této kategorie bez pochybností zařadit. [==] Styl velmi podobný Herzogovým následujícím dvěma filmům, především co se kamerové práce týče (POV apod.), vykreslení postav a (ne)vyústění vedlejších dějových linií. Stejně jak do vyprávění postavy vstupují (a přitom mohou být pro daný úsek vyprávění důležité), tímtéž způsobem je vyprávění opouští, aniž by se dostavil jakýkoliv emoční náboj. Linie tak často zůstávají neuzavřené a divák je může volně interpretovat. [==] Pouť pilota amerického námořnictva Dietera Denglera vede přes první misi, při které je sestřelen, následném uvěznění laoským uskupením spolupracujícím s Vietkongem a nakonec úspěšným útěkem do srdce nevyzpytatelné laoské džungle. Herzog inspirovaný skutečným příběhem Dietera Denglera (prvně zpracovaným v dokumentu Malý Dieter chce létat) konstruuje laoský tábor jako "typické" vězení, kde místo má pouze každodennost, repetetivnost a neustále se opakující úkony strážných. V těchto stereotypech dozorců se uvěznění v čele s Denglerem snaží nalézt jakýkoli náznak "bezpečnostní" mezery. Právě toto hledání a příprava únikového plánu jim pomáhá udržet si zdravý rozum. Po útěku jde už o téměř klasický survival film ala Man vs. Wild. Epilog pak jen uzavírá předešlé a již vyřčené. [==] Jakási transcendence, kterou jsem v průběhu projekce často cítil a jež je naprosto zjevná, dokazuje, že Temný úsvit není jen dalším filmem vyjadřujícím se k otázce vietnamského konfliktu, ale má i silný duchovní přesah.(17.2.2011)

 • paascha
  *****

  Musím přiznat, že původní Herzogův dokument o Dieterovi se mi líbil víc. Musím ale také přiznat, že geniální hraní Christiana Balea mi osvětlilo to nejdůležitější, co mi v tomto dokumentu uniklo, totiž naivní víru Dietera Denglera v šťastný osud. Jeho dětský úsměv, který nezmizel ani ve chvílích nejtěžších, je typickým znakem této víry a pro mě byl tím nejtypičtějším. Plný počet hvězd díky Baleovi(9.5.2008)

 • AngelAngie
  ***

  Úvod byl hrozný, to jsem se držela za hlavu a říkala si, že jestli se dostanu na 2 hvězdy, tak to bude max všech maxů... a taky že jo... na svém jsem si trvala téměř do půlky filmu a hvězdu zvyšuji díky rozvinutí se, ale jinak... vůbec!(5.6.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace