Bez dcerky neodejdu

Not Without My Daughter

• slovenský

Bez dcéry neodídem

USA, 1991, 115 min

Působivá adaptace románu, který vznikl podle pravdivé události. Američanka se s domestikovaným Íráncem vydává navštívit jeho rodinu. Ze pěkné dovolené se ovšem stává téměř neprodyšné vězení. Mladá žena musí vytrpět hodně strádání, modřin i strachu o svou dcerku, než se složitou cestou dostane zpět do Ameriky. Zajímavé. I když taky trochu melodramatické.(23.4.2011)

Film se téměř věrně drží knižní předlohy, která je skutečným příběhem autorky. Jeho klady vidím v tom, že i lidem, kteří nechtějí číst přiblížil dnešní poměrně ožehavý problém. Jeho slabou stránkou je , že jde o velmi subjektivní pohled na ten problém a radši bych tento film viděla natočený až po druhé knize, kde už autorka sesbírala více příběhu s unesenými dětmi a neni to až tak jednoznačné, pak by ten film měl nárok i na oskara. takže skvěle civilní výkony herců a poměrně slušně natočený film.(18.7.2005)

Strhující příběh o tom, že né všude ve světě mají ženy stejná práva jako muži. Tento film se mi zdál jako zajímavé nahlédnutí do života lidí v arabském světě, kde se dějí věci a zvyky, o kterých my nemáme možnost obvykle tolik vědět. Za vyzdvihnutí stojí určitě výkon Sally Field. Snímek je podle mě velmi dobrá knžiní adaptace, která si zachovává svou původní syrovost.(22.4.2011)

• dyfur

....čo baba chcela -to dostala.... američanka si zoberie iránca.... to už ozaj nikto iný tam nebol... inak to ani dopadnúť nemohlo a celý jej príbeh je predvítateľný , nudný a ..... no mne je to jedno.... vid prvých 5 slov.....(3.2.2013)

Kdysi na me tenhle film, potazmo knizni pribeh, zapusobil dost silne. Ale jak cas ukazal, stalo se tak hlavne jen diky neokoukanosti tematu. Dnes uz to je jen sice dobre gradovana, jinak ale dost tuctova podivana. Sally Fieldova kazdopoadne umi.(26.7.2009)