Sebevrazi - Love story z onoho světa

(festivalový název)

Wristcutters: A Love Story

Drama / Komedie / Romantický / Fantasy

USA, 2006, 88 min

Správně posmrtně úlítlý snímek a další důkaz toho, že fenomén nezávislého filmu stále ještě žije a má co říci... Mně dosud neznámý chorvatský režisér Goran Dukic se po stopách svého slavnějšího krajana Emira Kusturici vydal na zkušenou do Ameriky a nevedl si vůbec špatně. Jeho celovečerní debut Sebevrazi - Love story z onoho světa je mixem esence nezávislého filmu, romantických komedií, road movie, Kusturicova Arizona Dream, posmrtných úvah nad životem a scenáristické originality režiséra a autora scénáře Gorana Dukice. Připočteme-li skvělou hudbu a hereckou účast Toma Waitse, je tahle osobitá a hodně odlehčená úvaha nad tím, co bude, velice zdařilým projektem...(16.4.2010)

Zia je sebevrah, Shannyn je milně označována jako sebevrah, Tom Waits je hlavoun a pod sedačkou je černá díra, co víc chtít.(22.3.2011)

Výborní herci i nápad, ovšem tak jako mnozí ostatní mám také pocit, že film v polovině začal brzdit, neudržel tempo. Sjelo to po povrchu, myslím, že kdyby to bylo (podobně jako předloha) jen filmová povídka na 30 minut, bylo by to k dobru. Přesto to byl příjemně strávený večer.(29.2.2008)

Může být film o sebevrazích, ve kterém se nikdo neusměje, romantický, vtipný a zábavný? Evidentně může. A ještě nesmírně originální. Taky bych chtěl mít v autě černou díru.(5.4.2008)

Ve světě sebevrahů je vše ponuré, bez smíchu, opuštěné, smutné. Takový je i Zia. Jednoho dne se dozví, že jeho bývalá přítelkyně Desiree také spáchala sebevraždu, a spolu s ruským kamarádem Eugen se ji vydají hledat. Cestou je stopne krásná Mikal, která hledá místní "vedení", jelikož se domnívá, že je zde omylem. A tak spolu tyto tři neutěšené bytosti putují na onom světě v polorzpadlém kombi s černou dírou pod sedadlem a hledají štěstí. Wristcutters: A Love story je hodně příjemnou road movie, a i když je bez smíchu, úsměv vyvolá. Situace, které se těmto sebevrahům stávají, jsou úplně stejné jako u "normálních" lidí, až na pár vyjímek - jsou mrtví, v autě se ztrácí věci neznámo kam, dějí se tam zázraky; jinak se každý z nich snaží "žít" v tomhle neutěšeném prostředí. V prostředí, kde Mikel potkala jen samé debily (hahaha) a přepisuje pochmurné cedule, aby působily vtipněji. A stejně jako tady, ani tam nikdo z nich neví, co se bude odehrávat za pár okamžiků - život je prostě plný překvapivých momentů i na onom světě. Knižní předlohu Pizzeria kamikaze neznám, nicméně tenhle film Gorana Dukice se mi opravdu líbil. Prostě pohodová záležitost z prostředí sebevrahů, ať to zní jakkoliv bizarně. Trojice Patrick Fugit, Shannyn Sossamon a Shea Whigham je perfektní a skvěle se doplňuje. Po dlouhé době jsem opět měla možnost spatřit originální počin, který mě zaujal.(24.8.2008)

• - Spoiler: Soundtrack filmu obsahuje písně několika zpěváků, kteří spáchali sebevraždu: Del Shannon, Ian Curtis, Nick Drake a David Sutch, který se předávkoval stejně jako hlavní ženská hrdinka Mikal (Shannyn Sossamon). (montana_cz)

• - Vyobrazenie postavy ruského hudobníka Eugena je inšpirované spevákom skupiny Gogol Bordello Eugenom Hutzom. Pár songov od tejto skupiny je možné si vo filme vypočuť. (toi-toi)

• - Celý film je doprovázen písněmi skupiny Gogol Bordello. (Aurorka)