Televízny film podľa rovnomennej predlohy Martina Kukučína. Autor rozvíja tragický príbeh dedinského blázna - husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k peknej gazdovskej dievčine Zuzky Bezanovie. V Ondrášovi Machuľovi je s hlbokým porozumením zobrazený typ vyrastajúci z najbiednejších sociálnych vrstiev dediny. (oficiální text distributora)

Autogram

Čo môže pár neuvážených bláznivých slov spôsobiť v hlave jednoduchého chlapca žijúceho vo svojom vysnenom svete. Kukučín ho nazval krásne poeticky neprebudeným, a dnes by dostal len diagnózu ľahkého autistu. Tento film môžem nazvať skutočnou slovenskou klasikou vďaka výbornej predlohe, úžasnému spracovaniu, skvelému Labudovi a čo som netušil, že Ida Rapaičová debutovala v takejto výbornej filmovej úlohe. –––– Zuzku, ty? Veď za teba ani len cigánka nepôjde. –––– Ty sa neraduješ, že sme mali ohlášky? –––– Ale sme mu dali! Sa mu aj zišlo, veď už od malička bol taký. ()

majo25

Nemôžem si pomocť, ale Zachar nedokázal dobre zachytiť do tohoto televízneho filmu príbeh Martina Kukučína. Gro a samotná zápletka je v poriadku, ale všetko ostatné nie. Do istej miery za to môžu niektoré amatérske výkony (ne)hercov, do istej miery samotné spracovanie, zbytočne naťahované zvyky dedinčanov a tiež prevedenie pocitov hl. hrdinu do filmovej podoby. Inak viac ako Labuda sa mi páčil výkon mladej Idy Rapaičovej. ()

Anderton

Pokiaľ budeme brať Ondráša ako jednoduchého naivku, naivný sa bude zdať aj film. Ak pochopíme, že má mentálnu poruchu, uveríme aj filmu. Labuda sa do úlohy hodí ako nikto iný, možno škoda, že sa jedná iba o televízny film a nebol tak ešte prepracovanejší, keby išlo o film určený do kín. Povinnosť pre ženy, ktoré trepú dve na tri a neuvedomujú si možnosť akýchkoľvek následkov. ()

Andronikos

Obávam sa, že kvalitne previesť do filmovej podoby dobrú slovenskú novelu/román je úloha nesmierne ťažká. Film neprebudený je na dnešnú dobu trochu nudný. V porovnaní s literárnou predlohou - ak si na ňu dobre spomínam, je to už dávno, čo som ju bol prečítal - venuje väčšiu a možno až prehnanú pozornosť prezentovaniu naivnosti a nechápavosti Ondráša Machuľu - čo v praxi znamená, že veľký priestor dostáva herectvo M. Labudu (ktorý tu je bez bruška a s mladistvým výzorom a hlavne hlasom naozaj podmanivý). Sonda do Ondrášovho sveta je napriek tomu podľa môjho názoru povrchnejšia než tá, ktorú nám predkladá kniha. Taktiež je táto ústredná postava menej telesne i duševne úbohá ako som si predstavoval podľa knihy. Skrátka, film sa s ohľadom na Labudovu fyziognómiu a herecký prejav stal do značnej miery odlišným od predlohy, napriek zachovaniu sujetovej línie. Technická stránka filmu, zobrazenie slovenskej dediny (aj keď pravdepodobne neskoršej než tej z 80. rokov 19. storočia) je vcelku dobre zvládnuté. ()

MM_Ramone

Doktor Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, bol najvýznamnejším predstaviteľom slovenského literárneho realizmu. Román „Neprebudený“ je jeho v poradí treťou knihou. Napísal ho v roku 1886. Smutný, tragický príbeh dospievajúceho, retardovaného muža odhrávajúci sa v prostredí slovenskej dediny. Ondrej Machuľa sa stane obeťou krutého žartu gazdovskej dievčiny Zuzky Bezanovie, ktorá mu sľúbi, že sa za neho vydá. Prostoduchý mladík zoberie jej slová smrteľne vážne a čím ďalej tým viacej sa opája sladkým sebaklamom. Nedokáže sa zorientovať v realite. U ostatných dedinčanoch nenachádza žiadne pochopenie. Celý film stojí najmä na výbornom hereckom výkone vtedy začínajúceho Mariana Labudu. Hlavnú mužskú postavu stvárnil veľmi presvedčivo. Je to určite jeden z najlepších slovenských snímkov. **** ()

• V 50. minúte je počas jazdy z kostola vidno v dedine stĺpy elektrického vedenia a na domoch eternitovú krytinu, napriek tomu, že sa jedná o sfilmovanie poviedky z roku 1886. (javlapippi)